DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32/ HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32/ HOTOVO

Příspěvek od Ričmond »

DHčko jsem včera přinesl domů. Na model jsem se moc těšil, jednak proto, že to není tatra a jednak proto, že to byl první bagr se kterým jsem uměl. Navíc mám slabost na techniku tohoto druhu, takže hned mezi svátky ho podrobím kontrolní stavbě a doufám, že to během ledna stihnu dokončit.
Jak už název napovídá, stavět budu 4 kolovou verzi, 4-kolová tříkolka je prostě fuj :D.

Nejdříve nějaká ta fotečka+povídání o předloze:

Obrázek

http://bagry.cz/cze/clanky/veterani/lic ... dlu_dh_112
Co se podle mě málo ví, tak že DHčko není stroj ZTS, ale ZTS pouze přebralo konstrukci od francouzské firmy Poclain a na základě licenční smlouvy bylo DH vyráběno (také v jiných státech zase pod jiným označením).

Nezbytné náhledy:

Obrázek Obrázek Obrázek

Rozsah:
8 stran dílů
4 strany návodovek
3 strany psaného návodu

A teď si dovolím pár postřehů před začátkem stavby:

+Tisk a papír dobré. (Bohužel to není krásně žluté, ale takové pískové.)
+Návodovek vypadá dost, 3D, větší, přehledné, navíc rozvody hydrauliky ramena 1:1.
+Ve šmikajdě je hodně náhradních ploch, které rozhodně neurazí.
+Členěno do barevně rozlišených celků (podvozek, kola, rameno,..)

!- Žádný popis předlohy.
!- Ani zmínka o tom, že jdou postavit dvě verze. Kdo tomu nerozumí klidně by si mohl myslet, že DH 112/113 je jeden stroj. V návodu je sice rozlišeno co k čemu patří, ale na začátku prostě není napsáno, že jedno je 4kolka a jedno je 3kolka. Věřím tomu, že si to kupuje i laik (jako třeba já letadla...). Jediná indicie je fotka na zadní straně šmikny.
!- Také by podle mě neškodilo zmínit možnost stavby s/bez interiéru, případně co vynechat.
!- Chybí popisek jak ohýbat které trojúhelníčky (argument, že to všichni znají se mi nelíbí).
!- Také jsem objevil nějaké pravopisné chyby, což mně osobně vadí.

Takže na to, jak dlouho jsme na to čekali si myslím, že to mohlo být trochu dotaženější.

Podstatnější ale bude stavba, takže držte palce. Pro dnešek pouze úvod a během víkendu snad nějaký ten pokrok :)
(Ještě to budu kombinovat s Danou, podle toho jestli budu doma nebo ve škole a v práci..)

Tak zatím čuzz :)
Naposledy upravil(a) Ričmond dne sob 21.11.2015 13:42, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: DH 112/Vystrihovanky.cz/1:32

Příspěvek od Lukáš »

Tak na tohle se těším. Už za úvodní recenzi dávám velké plus.
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: DH 112/Vystrihovanky.cz/1:32

Příspěvek od komar »

...náhodou trojkolka je hustá, parádní exot. 8-) 112 vídávám celkem často, 113 už jsem neviděl dlouho...
A barva mi moc "ustřelená" nepřijde, jsou i jiné odstíny...třeba tento je dost podobný :
Obrázek
...i když je to slušný strakáček... :lol:

Každopádně přeju hodně zdaru při stavbě.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: DH 112/Vystrihovanky.cz/1:32

Příspěvek od Ričmond »

:arrow: Lukáš: Díky, zkusím nezklamat :)

:arrow: Komar: Také díky. Tu barvu jsem nemyslel jako narážku, to si nedovoluju hodnotit. Věřím, že co kus to originál, ale já mám rád takovou tu kanárkovou :D
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: DH 112/Vystrihovanky.cz/1:32

Příspěvek od kaktusak »

Start je špičkový . Takhle by nějak mělo vypadat představení modelu .
P.s co jsem se o tomhle modelu dozvěděl , tak jen to , že by to mělo sedět . Tak to snad vynahradí ty nedostatky .
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32

Příspěvek od vladaZ »

Ahoj, také jsem si model objednal, ale ještě je na cestě.
Barva je věcí názoru, já zase nemám rád citronovou. Za mne spokojenost veliká. ;)

Krásné svátky a nějaké ty modely pod stromečkem.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Chlapi díky :)

Jak jsem sliboval tak dnes přináším první "plnohodnotný" příspěvek. Podlepil jsem těch pár dílků kostry, šupnul pod knížky a vrhnul se na kola.
Zastavil jsem se u nich déle než jsem čekal, přestože vypadala jednoduše. Nakonec jsem s něma ale celkem spokojený.

Tak začnu tím, co bylo špatně:
-nejdřív drobnůstka, posunutý střed na jednom z dílů 132. Vlasně je posunutá ta vnější čára, střed a šedý pásek sedí.Není to ani tak problém, spíš mně zarazilo, jak to může vůbec vzniknout, pokud udělám jeden díl a ty ostatní nakopíruju? :roll:
Obrázek


-v návodu je psáno, že pláště zadních kol jsou z dílů 132,141,124. Ještě bych doplnil, že vnější zadní jsou z dílů 124+132, vnitřní 124+141
-dále u zadních kol je věta: "Do vnější pneumatiky vlepte díl 125 (bez drážky)" čímž je myšleno použít díl 133 jak uvádí další věta
Obrázek

Pak jsem konečně začal kompletovat kola.
-nejdříve jsem lehce zkracoval vnitřní díly ráfku - cca 1mm
-pak běhouny - cca 2 mm
-původně jsem myslel, že jsem to třeba špatně vyřezal, ale ty navazující díly na ty zkrácené seděly parádně, takže jsem asi řezal dobře, ale uplně bych se nehádal :D
-potom jsem zjistil, že bočnice na zkrácený běhoun prostě nevybombíruju (jenže už byly slepené), takže o trošičku zkrátit a znovu :D

No a toto vzniklo. Zadní vnitřní:
Obrázek

Zadní vnější. Doplnil jsem pásek papíru znázorňující obruč ráfku,navíc to udělalo pěknější tu vnitřní hranku:
Obrázek Obrázek

A přední:
Obrázek

Ještě se mi teda u kol moc nelíbí, že barevně je ráfek a guma skoro stejná, ale to už je asi moucha.

A abych nebyl jenom hnidopich, papír je parádní.
Uvidíme co rám.

Tak zatím čuzz :)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Těch nepřesností na pneumatikách je škoda. Přestože úpravy nebyly tak složité, figury vzorku na sebe nemohou navazovat.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32

Příspěvek od yvan »

Teda, asi mi to nemyslí, ale už z té fotky s pravítkem je jasné, že ten díl je v pořádku a posunuté jsou značky středu a výřezu. To se stane celkem snadno. Ale kvuli tomu to nepíšu.

Chtěl jsem se zeptat, co bylo tím impulzem ke zkrácení běhounů, když boky ještě nebyly hotové. Protože na zkrácený běhoun kromě boků nemá co "parádně navazovat". Ptám se pro to, že výpočtem ten běhoun k bokům sedí. A když pak musíš upravovat boky, aby ti seděly ke zkrácenému běhounu, tak buď mi něco uniká a nebo je jasné, kde je chyba.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Ahoj,

:arrow: Yvan: Tak v tom prvním bodě nezbývá než souhlasit. Původně jsem to tak měl napsané a pak jsem to nakonec jaksi přeformuloval, asi už jsem byl přetažený :D a teď se stydím.

A k těm kolečkům, zkusím vysvětlit ten postup. Nejdřív jsem vyřezal ty nosné podlepené díly (na které se až pak lepí nabombírované bočnice) a vycházel jsem z toho, že ty jsou dobře. Propadl mi tím běhouhnem, takže jsem běhoun trochu zkrátil. Nevlezl mi tam ten vnitřní disk, takže jsem ho trochu zkrátil. Pak jsem zjistil, že musím teda zkrátit i bombírované boky. Další díly (ráfky,disky) mně do toho ale pak už sedly pěkně.
Stačí tak? :)
Jinak teď mě napadlo si to změřit na dílcích k DH 113 - běhoun je delší o necelý milimetr než obvod toho nosného dílku. To je takové číslo kde už se to blbě určuje. Klidně jsem to mohl říznout víc po čáře a bylo, takže nikoho neobviňuju (to doufám vyplynulo už z toho prvního příspěvku).
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32

Příspěvek od Toptop »

Takže jestli to správně chápu, je možné, že nepřesný rozměr (menší průměr) mají ty nosné díly, které ve finále stejně nikdo neuvidí, a ostatní je správně? To je dobré do budoucna vědět.
Jinak držím palce a těším se na pokračování.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Přesně to si teď myslím taky, jenže já jsem to zjistil pozdě.. Nenapadlo mě to. Běhoun,bočnice a ráfek jsou podle mě ok. Teď to budu muset vyžehlit dezénem:-D
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Tak po patáliích s kolečky (ať už si za to můžu sám nebo ne), rám byl uplně jiné kafe.

0,5mm podlepování nevypadá uplně betelně, ale stačí. Rovinu jsem udržel, obšívka byla jedna radost.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zítra pokračujem :)
Uživatelský avatar
vody
Příspěvky: 128
Registrován: pon 23.1.2012 17:57

Re: DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32

Příspěvek od vody »

Pereš se s tím statečně. Já mám slepených cca 60%. (spodek cca 80%, nástavba 40%). Problém s kolama jsem měl podobný.
Další chyby:
díly točny neodpovídají číslování v návodové kresbě 148-152
vnitřek a vnějšek kabiny má mezi sebou dost velkou vůli
často chybí rub dílu a je nahrazen slovy "nabarvit z rubu" speciálně díly 17,18,19 růžová, které budou u otevřené verze celé vidět z obou stran (naštěstí je dost zapasu)
chybí dekl do díry v dílu 21 růžová
často prohozena levá a pravá
celková přesnost nic moc (možná zato můžou moje ruce) :)

Přiznám se že návod moc nečtu. Místy se mi zdá nelogický.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: DH 112 / Vystrihovanky.cz / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Vody díky za info a za ověření těch koleček.
No tak to se mám asi ještě na co těšit :D

Původně jsem si teda stěžování chystal až na další příspěvek, s nelogickým návodem souhlasím navíc je takový zmatený, přestože myšlenka s rozčleněním na ty celky je dobrá.

Ale ještě teda přidám další své postřehy:
-v úvodním příspěvku jsem zapomněl na něco upozornit (až teď to bylo aktuální), ale celá vystřihovánka nemá chlopně, někde je teda nedělám, někde si je dodělám, někde bych dokonce řekl že by být měly (např. blatníky se lepí k rámu na tupo...)
-ohýbací rysky někde jsou, někde nejsou. takže přemýšlet něž se něco vystřihne jestli je vše nařezáno ;-)
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“