JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Makr »

Ahoj kolegové.
Po nějaké době jsem se pustl do modelu, který mám velmi dlouho doma a celou dobu se mi do něj nechtělo, protože pro mě bylo vedení hydrauliky a další věci dostatečně odstrašující. A nejen to.
Zkušenosti se trochu "nabraly" a protože Alda šikula model vyčistil a mě se ho od něj podařilo "vysomrovat" :-), (originál samozřejmě mam i z Albatrosu) drze si dovolím svojí stavbu tady odprezentovat.
Vlastní úpravy jsem začal řešit až při pokračujících pracech, nebyly tedy předem rozmyšleny. Jestli se mi stavba daří posuďte sami, ale buďte trošku shovívaví- je to muj první stavební stroj, pokud vyjmu před 20i lety VV 8H, který také překresluji a zdetajlňuji.
Tak mi držte palec.
Martin
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Makr »

Ahojte.
Tak jsem se prohrabával počítačem v práci a mejlíkama Aldovi, jestli najdu nějaké fotky a nenašel. Až potom jsme si uvědomil, že začátek stavby byl tak rychlý, že nebyl čas fotit. Stavba rostla pod rukama raketovým tempem.
Pokusím se naházet fotky tak, jak se mi je povedlo naskládat za sebe. První obrázky jsou z mého prvního pokusu o tvorbu interiéru, přičemž bych velmi rád poděkoval Aldovi za fotky skutečného stroje. jinak bych to ani nedělal. Ostatní obrázky jsou foceny minulý týden, kdy stavba značně poskočila a poslední jsou staré půl hodiny.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vidíte sami, že moje první zasklení není kdoví co, ale už vím, jak na to. Úprav se dočkalo skoro vše, ale kdo bude tento model stavět musí se připravit na to, že spoustu dílů je třeba předem zkoušet a upravovat. Nepřesnosti jsou vlivem mnoha překreslování (Aldu nemám na mysli) takřka všude a i když jsme se snažil, nepodařilo se mi model geometricky vychytat. Hlavně dírky na osy nesedí mnohdy i o 2mm a díly raemn je spíše nutné rozdělit a vnitřní plochy lepit spíše jako vsuvky po jednotlivých plochách, ne celých dílech. Je toho spousta a sám sobě se nedivím, že jsem s tímto modelem "čekal" asi 20 let.
Kromě zmíněných nepřesností je třeba počítat i s "pružnou" střešní částí kabiny, jejíž konstrukce průhyb umožňuje velice dobře.
Teď se trošku plácam se zadním ramenem, kde tápu, kam kterou hadici zasunout a ještě se pokusím kompletně předělat zavěšení celého ramena se lžící. Ten hranol, na kterém se rameno otáčí mi moc dobře rozměrově neumožňuje natahání hadic hydrauliky.
To je zatím vše. I přes chyby, které jsem nasekal se vám to snad aspoň trošku líbí. Mějte se hezky a ahoj na Chodově.
Martin
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Makr »

Ahoj.
Nikdo sem nic nepíše, tak to asi neni tak zajímavý, ale budu pokračovat.
Na tomto stroji je asi nejsložitější, sehnat fotky. Jakýkoli, natož dobrý,
takže je potíž s umístěním hadic hydrauliky. Snad se mi to podařilo z těch několika málo fotek vykoukat aspoň trochu správně.
Teď je na řadě zadní rameno a zmíněné hadice hydrauliky. Na pravé straně otočného čepu ramena jsou 4 hadice, na levé 3. Docela mě to mate, ale pokusim se to někam natočit, kde mi to bude dávat trochu smysl.
Obrázek Obrázek Obrázek
To je zatím vše.
Martin
Marian
Příspěvky: 86
Registrován: ned 26.2.2012 9:35

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Marian »

Ahoj.
Ja ti to sledujem bude z toho pekný stroj, zatiaľ to máš fajn.
To, že ti sem nikto nepíš neznamená, že sa na tvoju prácu nikto nepozrel.
Pozri si koľko máš zobrazení a budeš vedieť či to ľudia sledujú alebo nie.
maggi
Příspěvky: 153
Registrován: stř 4.9.2013 18:37
Bydliště: Hořice

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od maggi »

Taktak,já to taky sleduju,máš to pěkný.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Makr »

Ahojte.
Dobře kluci, díky.

Protože mám dnes ještě chvilku, chci poprosit o radu.
Na pravé straně otočného segmentu ramena sou 4 trubky na hadice. Na celém rameni 3 písty. Z fotek jsem pochopil, že od pístů by mělo vést celkem 6 hadic. přesto je trubiček celkem 7. Na fotce je ta sedmá, ke které nevím co, nebo odkud připojit. Nechi si vymýšlet blbiny. Lépe to bude jistě vidět na fotce.
Obrázek
Za upřesnění děkuji.
A druhá věc, na kterou mi rozum nestačí: Jak jsou vedeny hadice z "rámu", na kterém celé rameno jezdí zleva do prava. Když jsou na otočném segmentu 3 hadice připojeny z leva, znamená to, že jsou vedeny obloukem o 180 stupňů na stroji v pravo do rámu a z druhé strany zrcadlově obráceně?
Díky a pěkný večer.
Martin
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

stavba je parádní a rád jí sleduji ;) našel jsem jednu fotečku rozvodu hydrauliky jak se ptáš, tak snad pomůže : Obrázek
zřejmě to bude na druhé straně obdobné.

Ať se ti daří Jakub.
Víťa
Příspěvky: 70
Registrován: pát 20.1.2012 22:39

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Víťa »

Já bych sázel na zajištění ramene proti posunu. A ať se daří.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Ričmond »

Hadic by jsi měl ale mít vždycky sudý počet. Každé hydraulické hýbátko má dvě, takže spíš ho nevidíš. Na většině bagrů bývají 3 písty na rameni, na otáčení v tvém případě hydromotor (nebo další dva písty) + to zajištění pojezdu (to ale taky potřebuje přísun i odsun oleje).

Ty hadice se hned u ramena sbíhají do takového svazku (všechny), který jezdí uvnitř toho rámu. Asi by to chtělo pohledat fotky nebo nejlíp mrknout přímo na nějaké JCB :) I když bude jiné ten princip z toho pochopíš nejlíp :D

Jinak bagřík lepíš pěkný, já jsem si ho do dneška ani nevšimnul.. Hadice tomu prospívají a vypadá to dobře, tak ať se daří :)
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Makr »

Ahoj kluci.
Děkuji všem. Přidávam foto skutečný mašiny. Nalevo 3, vpravo 4. Těžko říct, kam vede ta čtvrtá. Na posun mi připadají ty trubky od válečků na rámu, ale po zvětšení fotky to nejde poznat. V pondělí jsme byl na montáži a zrovna se tam v zemi dloubal JBC 3CX. Mohl jsem si voči vykoukat, majitel i půjčil foťák a pár foto jsem tam namrskal, ale CX je modernější a rozvody má řešené úplně jinak. Navíc je rám mnohem užší-a rozvody hadic přikrývá gumový (?) ozubený pás na posun ramena do stran. V záplavě kombinace vazelíny a prachu bylo vidět černé umatlané nic. Navíc majitel bagru se na mě díval jako a magora a čekal jsem facku lžící :shock:
Přesto díky všem. Někam to přivedu, ať to neruší a nepřekáží a snad to "projde" výstupní kontrolou u vás ;)
Tady fota, která se mi podařilo vyškemrat, ze kterých vycházím.
Obrázek Obrázek
Martin
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Makr »

Ahoj kolegáčkové modeláři.
Model se blíží ke konci a já přidávám pár obrázků, aby bylo vidět, co mam už za sebou.
Dodělal jsem celé zadní rameno, včetně potrubí a hadic, na které už jen přidám výztuhu dílku nad radlicí a retuš. Některá lože os jsou několikerým odlepováním a přilepováním docela hnusný, tak to asi umažu "vazelínou" a budu doufat, že to bude lepší. Upravil jsem světla na kabině a držáky pístů u radlice.
Zbývá mi dovyrobit směrový světla na zadním rámu za kabinou, na bocích před kabinou, retuš a zmíněnou výztuhu.
Modýlek se mi začíná docela líbit a už se těším na další.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
To je zatím vše. Jdu na světla.
Ahoj Martin
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Toptop »

Tak tohle je fakt veliká paráda. Jako malej jsem tu původní verzi od RV z ABC lepil, ale tohle je úplně jinej kousek. Hluboká poklona...
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od Makr »

Dobrý ráno všem.
Díky Topíku.
Brácha taky tohle lepil a já slintal nad tim, co to všechno umí.
Tehdy mi traktora nechtěl půjčit, tak jsem se zařekl, že si ho taky jednou sestavím a budu ho mít hezčí než on :-) Jestli se to povedlo poznam podle toho, jak se bude tvářit, až to přivezu domu ,-)
Před chvilkou jsem dodělal světýlka a umístil na traktor. A fotky následujou.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
To je zatím vše. Doufam, že bude odpoledne hezky a dam fotky už celýho stroje. Kromě doladění je to vlastně hotové.
Martin
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1637
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od JoskaM »

Ahoj, úplně mi unikla tvoje stavba... fakt paráda.

K té hydraulice. - ne ke každému pístu vedou 2 hadice, když máš jednočinný píst, tak jen jedna, do původní polohy se pak vrací pružinou, svojí váhou nebo jinak.
K hydromotoru - (což je i píst) tak doplním k rotačnímu hydromotoru vede často i třetí hadice - tkz - lekáž - počítá se s netěsností motoru - a využívá se to na mazání rotačních částí, toto je beztlakově odváděné zpět do nádrže.
Ty tam máš na otáčení ramene píst, který má válce na krajích a uprostřed má hřeben, který otáčí pastorkem - a celým ramenem, ale lekáž bych tady nehledal. Jestli tedy nejde o centrální mazání čepů, tak spíš jsou nějak hadice spletené, že to vypadá na licho.
catd6r
Příspěvky: 106
Registrován: čtv 20.2.2014 20:55
Bydliště: Beroun

Re: JCB 3C / Vyškovský+Alda+Já / 1:32

Příspěvek od catd6r »

Ahoj,k té liché hadici-měl by to být okruh na vývod pro hydraulické bourací kladivo.Montáž se provádí dodatečně podle požadavků zákazníka což v praxi znamená natažení hadic po rameni a dovybavení rychlospojkama a natažení zpátečky do nádrže.Ale přívod oleje je montován standartně ve výrobě což je ona lichá hadice nebo trubka.Jinak tedy smekám před nádhernou stavbou,opravdu je to fakt vymazlený "džísko"!!!
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“