Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
gomba
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 9.2.2012 22:28

Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od gomba »

Včera jsem se vrhl na stavbu trolejbusu kterým jsem jako malý jezdíval za babičkou na předměstí.
Jedná se o český trolejbus Škoda 14 Tr 05 a každý kdo bydlel ve městě s trolejbusovou dopravou se s ním určitě v osmdesátých a devadesátých letech svezl. Více informací o trolejbusu je zde http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_14Tr
V tomto případě se jedná o trolejbus Dopravního Podniku Hradec Králové, který zde jezdil od roku 1984 do roku 1999. Model znázorňuje trolejbus v počátečních letech provozu. Během let se na něm měnil nátěr a znak dopravního podniku.
Zvláštní je, že podle dobových barevných fotek měly prvně dodané trolejbusy na střeše bílé poklopy a větráky. Všechny novější už je měly šedivé v barvě střechy.

Model vytvořil Amater v měřítku 1:87. Já už jsem ho jen zvětšil na měřítko 1:43 a dokreslil pár detailů aby z modelu nebyla jen velká krabička. Protože je to zvětšenina malého modelu, není stavba nijak složitá, ale i přesto se mi nedaří lepit úplně čistě :( Trochu se obávám připevnění sběračů, jejichž konstrukci jsem si nakreslil sám. Místo drátu na ně použiji plastové trubičky StripStyrene z modelářského obchodu. Dají se krásně ohýbat a jsou lehké.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
TheMartin542
Příspěvky: 131
Registrován: pát 31.8.2012 21:24
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od TheMartin542 »

Zatím to vypadá pěkně, jen tak dál. ;-)
Shodou okolností jsem Hradec včera navštívil a ten "přednádražní" prostor s trolejbusovým uzlem je naprosto skvělý. Držím palce hlavně u sběračů, jsem na ně zvědav. Ty plastové profily by mohly vypadat dobře, když by sběrače byly na drátech. To by se mohly krásně prohnout, jako v reálu (pokud by tam byly pružiny). :-)
gomba
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 9.2.2012 22:28

Re: Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od gomba »

Dnes jen malý postup. Nalepil jsem tvarová světla a dalo mi to hodně zabrat.

Obrázek Obrázek Obrázek
gomba
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 9.2.2012 22:28

Re: Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od gomba »

Dnes opět malý posun kupředu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Kola jsou zatím jen nasucho. Jsou to moje druhá bombírovaná kola a je to na nich vidět :? Příště to snad bude lepší ;)
gomba
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 9.2.2012 22:28

Re: Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od gomba »

Dnes malý posun, ale pro mne velký skok.
Ty sběrače mi dávají dost zabrat. Snad jsou alespoň trochu podobné těm skutečným. Ještě k nim přijde ten konec která sbírá elektřinu (netuším jak se mu říká).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od JanO »

Hezký kousek, pružiny jako živé. Ani to nevypadá jako zvětšená H0 :) .
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od AmatER »

...to bude brzy zajímavé srovnání... ;)
gomba
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 9.2.2012 22:28

Re: Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od gomba »

Konečně jsem model dokončil. Zítra udělám ještě nějaké lepší fotky s pozadím.

Obrázek Obrázek
Alfonso
Příspěvky: 8
Registrován: pon 14.4.2014 14:19
Bydliště: Hradec Králové

Re: Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od Alfonso »

S potěšením musím konstatovat, že s touhle hradeckou nula čtyřkou jsem před 17ti lety začínal v Dphk jezdit. Měl jsem ji přidělenou a tehdá jsem na ní jezdil s kolegyní která je už dnes v důchodu. Po tři čtvrtě roku tr. prodali do Varny a měl na sobě žlutý nátěr s reklamou na katalog firem Edit. Proto jsem mu řikal Editek :) Byla to pila a byl prakticky bezporuchovej :)
gomba
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 9.2.2012 22:28

Re: Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od gomba »

Konečně jsem měl čas udělat pár lepších fotek modelu. Jsem se svou prací celkem spokojen. Ale na výstavu to není. Pravý bok se mi trochu vlní a našla by se i spousta dalších nedostatků.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Škoda 14 Tr 05 / Amater / 1:43

Příspěvek od JanO »

Klidně to na výstavu vezmi, bývají tam k vidění horší kousky.

Ještě by to chtělo rozšířit název sekce, tohle není autobus ;) .
Odpovědět

Zpět na „Autobusy“