Karosa ŠL-11 / Mega Graphic, M. Antonický / 1:43

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Karosa ŠL-11 / Mega Graphic, M. Antonický / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Pěkný večer všem přihlížejícím... ;)

Po dokončení městské Karosy ŠM-11 jsem se ještě tentýž den začal věnovat i její linkové sestřičce, tedy ŠL-11...

Model ve stejném měřítku jako předchozí, tedy 1:43, je též dílem pana Michala Antonického a vydavatelství Mega Graphic...

Obrázek Obrázek

Zde ještě náhled na originál a připravené podlepené díly podvozku a karoserie...(jinak 1mm karton na kterém jsou žebra a desky podvozku byl posledním kusem co mi doba zbyl a díly se mi na něj povedlo takto vměstnat, víc jsem neměl ni kousek :D )
Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem tradičně sestavou podvozku...
Obrázek Obrázek

Dále jsem poslepoval podlepená žebra a výztuhy...
Obrázek Obrázek

A práce se přesunuli k plášti karoserie...zde jsem narazil na problém, jehož původce si netroufnu určit. Při dolepování plastických dílů. Při pokusu přilepit nejdelší, dvoudílnou, lištu na levý bok se mi jí jaksi stále kousek nedostávalo...
Obrázek Obrázek

Ač na obou koncích je lišta zarovnána jak má být...
Obrázek Obrázek

Jelikož konce lišt jsou tiskem opatřeny jakýmsi osazením, či zakončením, usadil jsem kraje na svá místa, lišty dolepil směrem ke středu karoserie a chybějící část se rozhodl doplnit...Několik milimetrů lišty jsem vypreparoval z pláště autobusu a chybějící část vyplnil kouskem čistého papíru z modelu...po zaretušování a dolepení patřičné lišty to nebude vůbec vidět ;)
Obrázek Obrázek

Takto získaný proužek jsem podlepil na stejnou tlouštku jako další lišty, odřízl z něj patřičný ,,klínek,, a ten vlepil do mezery mezi lištamy na levém boku...Foťák je neúprosný a mou opravu pěkně vytáhl, ve skutečnosti tolik znát není...ale je tam :roll:
Obrázek Obrázek

Celá tato záležitost mi nejde do hlavy. Nejsem si vědom, že bych při vyřezávání dílků některou z lišt odřízl více než je zdrávo, na druhou stranu ostatní seděli naprosto přesně a to i v případě městské i dálkové verze. Proto bych chtěl poprosit některého z Vás, kolegů, kteří máte model doma, zda by jste délku dolepované lišty a lišty tištěné na plášti nepřeměřili a neporovnali...předem díky ;)

Jako poslední dodám malý detail lemů a dolepených drobností...
Obrázek Obrázek

No a to by bylo prozatím vše, další postup musím vytvořit, takže nashledanou příště... ;)
Uživatelský avatar
Rallyman
Příspěvky: 38
Registrován: sob 21.1.2012 23:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Rallyman »

Panečku,jedeš jako ďas...
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Vojta Č. »

Hezký, hezký. Já si teda nepamatuju, že by tam něco nesedělo, kór ne takhle výrazně. Jseš si jistej, že sis tu lištu nesplet s nějakou jinou?
Hele:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Omyl můžu s klidem vyloučit...jiná taková už tam není...ten rozdíl odpovídal v podstatě tomu zakončení lišty, takové té šedé kostičce. O tu mi to vyšlo kratší...neříkám že jsem se nemohl utnout, bohužel černou skříňku na ruce a skalpel nevlastním :D , takže proto se ptám :)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Vojta Č. »

Teď jsem si to ještě změřil, mam tu tu ŠL na stole - Cca milimetr by tam mohl být - kreslená na buse má 232 mm (o fous míň), ty dvě půlky jsem pravítkem cca naměřil 115,2 a 115,8 mm (ty pětiny odhaduju). Tim pádem čistě uříznuto to má dohromady 231 (budu tvrdit). Tim pádem, kdybys to vzal hodně po čáře a zároveň to nasadil hodně přesně na tu hranu, tak ti bude kousek milimetru falírovat. Kdybys to říznul s malinko větší tolerancí a nasadil o fous dovnitř, tak by ti to sedlo, myslím, protože to tu milimetrovou toleranci tak akorát pokreje. Ale model tu už nemám, tak se nemůžu podívat, jak to dopadlo.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Tak uvidíme, třeba se přihlásí ještě někdo kdo má po ruce placku...každopádně díky ;) Jinak řešení těch pár ,,fousů,, co by mohli na délce scházet je celkem jednoduché, kdo to bude vědět dopředu, stačí aby lištu na koncích seříznul mírně pod úhlem a vytvořil tak malé zkosení kterým se díl prodlouží za hranicí tisku...po zaretušování by to pak bylo OK...a nebo při podlepování díl po délce pořádně uhladit, tím by se mohl lehce natáhnout...u mne už bylo bohužel pozdě, díly jsem měl podlepeny a zaříznuty na kolmo... :?
Uživatelský avatar
Bambulo
Příspěvky: 42
Registrován: pát 20.1.2012 21:42

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Bambulo »

... ja som to premeral : 232,2 na buse a 116,3 L3 a 115,9 L4 , tak by to malo vychadzat , ale velmi natesno ;)
michal antonický
Příspěvky: 53
Registrován: pát 27.1.2012 13:28

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od michal antonický »

Díky Bambulo za změření..... 8-)

A info pro Jardu: Dílky přenáším vždy z dílu karoserie, jsou tedy stejně dlouhé jako na boku, jen tento dílek byl pro lepší lepení rozdělen. Tvůj případ je zatím jediný, kdy se nedostávalo...
Ostatním se spíše po podlepení dílky natahovaly... :P

Ale inspirovalo mě to při dodělávání "elcéčka". Přidám tam kousek lišty na případnou opravu... ;)
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

:arrow: Michal Antonický: Problém s natahováním jsem měl taky... :) Ale zde mi lišta jako na potvoru nevyšla a byl tojediný případ ze všech autobusů, proto se mi to zdálo divné, ale zase sem si nebyl vědom že bych někde něco uřízl moc...Teď už alespoň s jistotou vím že je to rukama :oops: ...Jinak kousek lišty navíc je super nápad, díky za reakci a těším se na další Váš model...
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Tak po malé pauzičce vyplněné Fabií WRC jsem si dnes zase sedl ke stolu a vrátil se ke Karose...nějak se mi to natáhlo, je čas pohnout a nejlépe ji dodělat...ale k tomu mám přeci jen ještě kus práce před sebou ;)

Ještě před odmlkou jsem dokončil kola, zde tedy v provedení instant a následně po zalití vlažným Herkulesem a důkladném zamýchání :)
Obrázek Obrázek

No a dnes jsem se opět pustil do karoserie a výsledkem jsou obě masky a přední čelo...
Obrázek Obrázek

Jinak se mi podařilo najít dvě ,,mušky,, :) Tou první je chybné označení na štítku, kde je uvedena verze ŠM-11 místo ŠL (jaká katastrofa že??? ;) ) a druhou je chybějící naznačení ohybu na dílu 49 (spodní část se má ohnout a přilepit z rubu dílu 49)...je to jen drobnost, všiml jsem si toho dokonce až na fotce, při stavbě jsem díl zpracoval automaticky jako v předešlých případech...Neberte to prosím jako nějaké rýpání, je to jen postřeh ze stavby ;) ...kdyby se všichni autoři dopouštěli pouze takto ,,závažných,, :) chyb, nemuseli bychom sem vlastně nic psát ;)
Obrázek

Momentálně mám rozdělané už i zadní čelo těsně k přechodovému oblouku pod oknem, ten jsem pro dnešek již nechal být, pokračovat budu zase zítra...dobrou noc všem ;)
michal antonický
Příspěvky: 53
Registrován: pát 27.1.2012 13:28

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od michal antonický »

Správný štítek ti mohu poslat emailem.....a ohyb se nám ztratil, šupák jeden.... ;)

Jinak moc dobře a čistě slepeno
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Díky moc, snažím se, ale určitě by to šlo i lépe...každopádně chvála od samotného autora opravdu potěší, takže ještě jednou díky ;) ...A co se týče ohybu a štítku, tam není co řešit, stanou se horší věci a toto jsou opravdu jen prkotiny... ;)
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Tak jsem malinko popojel...

Nevydržel jsem a přední čelo jsem vlepil do karoserie...
Obrázek Obrázek

A rovnou jsem na přední část doplnil masku a začal dolepovat drobotinu... začíná to vypadat jako autobus ;)
Obrázek Obrázek

Pokud se dnes po práci dostanu na chvíli k lepení, dokončím zadní čelo (zbývá už ,,jen,, propojit přechod pod oknem) a snad uzavřu karoserii i z druhé strany...většinu zbylých dílů mám již připravenu, takže by to pak mohlo jít už rychle ;)
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Přeji pěkné ráno, mám tu pro Vás další pokrok...

Dokončil jsem zadní čelo a vlepil jej do karoserie...
Obrázek

Pro tuto práci se mi osvědčil následující postup...sestavu čela přilepím jednou chlopní ke středové rysce a od ní následně dolepím zbytek, nejprve jednu polovinu a pak druhou (na fotkách už mám první polovinu hotovou). Od středové risky tedy dolepím střechu až k přechodu do boku (foto 2). Následně si slícuji a připojím první chlopeň spodní části čela pod oknem a poté dolepím i část vedle okna (lepím od spodu směrem k oblouku na střeše, foto 3) A pak už zbývá jen dolepit poslední dvě chlopně, opět lepím postupně, nejprve vrchní a pak spodní (foto 4)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dokončená zadní část karoserie a připravená zadní maska...
Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem přípravou posledních dílů co zbyli ve 2D podobě, takže nárazníky a 14 pásů na střechu...ty se tentokrát staly tou nejhorší částí stavby :?
Obrázek Obrázek

Podotýkám že na této fázi by nebylo nic složitého, lehce natvarovat a postupně nalepit na střechu. Jenže...Před nedávnem jsem si pořídil nové lepidlo Kores (výsuvné) na podlepování větších plochých dílů a všechny části střechy jsem jím podlepil...no a při pokusu o přilepení, kdy jsem je ke střeše lepil již normálně Herkulesem, se díly začaly na hranách i v ploše rozvrstvovat. Nebyl problém sloupnout celou plochu dílu, bez nejmenšího odporu (jako by jste stahovali ochranou vrstvu oboustranné lepenky), kdy ani na jedné straně nebylo stop po slepení :evil: Takže jsem musel opatrně dolepit odloupnutou část na část dílu která už zůstala nalepená na střeše,...a pokud se nesloupnul celý díl, posunuly se hrany na jeho konci takže místo čistě seříznuté hrany tam mám dva ,,schůdky,,...inu složitá práce to původně být neměla ale vyklubala se z ní nejhorší část stavby. Kdysi jsem si toto lepidlo (Kores Chameleon) koupil za 9 kč a nemohl jsem si jej vynachválit (podlepoval jsem jím podlaží a výztuhy u Pisy, naprosto bez problému, vše drželo a drží). Teď jsem celkem valil oči, když jsem si jej pořizoval za korun 60. No, nekupte si kvalitu. Za oněch 60 Kč dostaneme opravdu spoustu muziky, ale většinu odzpíváme sami a texty rozhodně nebudou vhodné pro děti a mladistvé...:evil:

Nicméně, podařilo se a já po celovečerním soubojí usadil všech 14 segmentů na střechu...jen se trochu obávám co to vyvede do budoucna :roll: Zde náhled na ,,schůdky,, a na osazenou karoserii...
Obrázek Obrázek

Pro oddech od té hrůzy jsem si odskočil dokončit nápravy...u zadní stačilo připravit osu a nasadit kola, u přední jsem ještě musel vyrobit táhlo řízení a celou nápravu smontovat a seřídit ;)
Obrázek Obrázek
Oproti návodu si nechávám ,,nápravnice,, v dílech zatím na sucho, na pevno je lepím až v závěru stavby pro případ, že bych potřeboval upravit polohu kol vůči karoserii...Je to taková malá pojistka proti vlastním chybám a nepřesnostem ;)

Po dokončení a zkoušce náprav jsem do karoserie zalepil desky podvozku, nápravy a téměř hotový linkáč posadil na kola...
Obrázek Obrázek

Takže to by bylo prozatím vše, moc už toho nezbývá, večer bych mohl mít hotovo ;)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvek od Waclaf »

Je to krásný krásně postavený kousek! Vyvolává ve mně nostalgické vzpomínky na dětství, kdy jsem tímto autobusem jezdil k babičce...
Koukal jsem, že ŠD a ŠL jsou ještě k mání. Asi k nim nechám přibalit i RTO a udělám si autobusové vánoce v únoru. :D
Inspiroval jsi mně!

ad Podlepování a Kores: Nevím jak konkrétně Kores Chameleon (neznám), ale ten obyčejný kancelářský Kores jsem dal mým dětem (dvojčata 4 roky) na hraní, na jejich výtvarně-kreativní radovánky, a to právě z důvodu, že moc nelepí. Když je napadne přilepit své dílo na nábytek nebo na okno, tak to jde docela dobře odloupnout a umýt. :o
Takže rozhodně bych s tím nepodlepoval model, páč to prostě nedrží... Já jsem si pro tuto činnost zvolil Herkules Super (v tubě), který obsahuje méně vody, než klasický Herkules, ale drží stejně spolehlivě. Fakt je, že podlepený celek je nutné na X hodin (do druhého dne nejlépe) nechat uschnout pod plošnou zátěží. Což možná u Korese nutné není. Je to tak?
Odpovědět

Zpět na „Autobusy“