Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Waclaf »

Kdo si myslel, že jsem to vzdal, nebo že mě to nebaví, tak se mýlil. ;)
Jen mám "trochu" víc práce v práci i mimo ni, což mi bere čas na patlání.
S tím souvisí i to, že jsem tentokrát skoupější na fotky. Když už mám čas, tak prostě patlám, a motivace fotit a psát jde do háje...
Dám sem jen tuto skupinovou:
Obrázek
Takže za měsíc a půl jsem spatlal většinu dílů podvozku a žebra.

Vím, že takhle asi nemá vypadat report ze stavby. Sorry. Pokud chcete vidět to samé, ale o fous podrobněji, koukněte na mou předchozí stavbu červené čabajky: viewtopic.php?f=59&t=1463" onclick="window.open(this.href);return false;

Ještě bych chtěl budoucí stavitele upozornit na jednu drobnou chybičku ve šmikajdě:
Obrázek
Díl 6k se autorům (nebo tiskárně?) trochu "rozjel" - viz šipka na obrázku. Křížky označujcí střed děr jsou ale ve správné poloze. Jak to mělo správně vypadat, je viděl na dílu 6j, který je, až na délku, úplně stejný. Řešení je prosté: správný obrys si dokreslete a vyřízněte. :D Tento díl nebude na modelu vidět, je to část mechanismu natáčení zadní nápravy. Ten je po dokončení modelu neviditelně schovaný uvnitř, takže s estetikou si hlavu lámat nemusíte.
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Waclaf »

Včera v noci jsem smontoval podvozky obou částí, včetně natáčecího mechanismu, z předem připravených dílů:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Na denním světle vidím, jak jsem odfláknul čistotu přilepení čepů na nápravách. Na tom musím na příštím modelu víc zapracovat... :oops: Naštěstí to po nalepení kol nebude (téměř) vidět.
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Waclaf »

Přední část autobusu téměř hotová, až na pár detailů.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Waclaf »

Pokročil jsem na vlečňáku, vlastně je téměř hotový:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Koncová světla jsem se pokusil vylepšit lepící páskou, což způsobilo, že jsem měl trochu problém s jejich vyříznutím, hlavně v těch rádiusech, které dělám vypichováním. Takže jsou poněkud ohlodané. Šmirglem už jsem to moc nevylepšil. Příště je zkusím spíše nalakovat lesklým bezbarvým lakem. Snad to bude lepší.

Pro finální zakrytí podvozku jsem si připravil výztuhy z kartonu, které mají i sekundární výztužný efekt. Kastle lépe drží tvar:
Obrázek
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Waclaf »

Zadní nárazník na svém místě:
Obrázek

To je on! Ten dal tomuto druhu autobusů přívlastek. Ano, je to kloub:
Obrázek
Zde už je kloub na svém místě...:
Obrázek
...a nefunkční. :shock:
Stala se malá nehoda s vteřinovým lepidlem. Čep spojující táhlo mechanismu s tělesem kloubu se mi zalepil napevno. Když jsem vteřiňákem opatlával ten zajišťovací kroužek navrchu, tak jsem asi škrtnul lepidlem i o to táhlo. :oops: Jelikož pracuji s tekutým vteřiňákem, tak se v té mezírce mezi táhlem a kroužkem (možná i o patro níže (?) ) "krásně" rozlil, a teď drží, jak židovská víra. Poslední čep... V tom mechanismu je 9 pohyblivých čepových spojů, a ten poslední bastard se prostě nehne. :(
Ještě popřemýšlím, jak by to šlo zachránit. Ale až někdy jindy. Dneska mi to tak trochu vzalo "vítr z plachet".
TheMartin542
Příspěvky: 131
Registrován: pát 31.8.2012 21:24
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od TheMartin542 »

Máš to moc pěkný Waclafe. A ten mechanizmus určitě opravíš, za to bych dal ruku do ohně :-)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Waclaf »

Martine díky, ale ruku do ohně nedávej. Dlouho to pak bolí. ;)

Kloub jsem nakonec nechal být nepohyblivý. S modelem se nebude dělat "brm brm", a z červené čabajky vím, že autobus stejně nejde narafičit do vitrínky ohnutý (jako že projíždí zatáčku), protože papírový měch jej spolehlivě vrací do napřímené polohy. No, a neposlední důvod je, že se mi do té chirurgie prostě nechce... :mrgreen:

Takže dnes jsem se po dlouhé době (měsíc a půl) opět dostal k patlání. Hurá.
Spojil jsem obě části autobusu a na střechu namontoval pákové tlumiče.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Příště dolepím blinkry, táhla pákových tlumičů, nasadím kola, a bude hotovo, jestli se nemýlím. Doufám, že při mém "vražedném" tempu to stihnu do Papírového velblouda v Plzni, který bude v říjnu. :D
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Waclaf »

Mám hotovo.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Až bude čas (zítra??), tak udělám fotky na denním světle.
Co dodat? Stavělo se to dobře. Vystřihovánka je, až na pár prkotin, bezchybná. Všechny nedokonalosti, které vidíte, jsou moje dílo. :oops:
Červenou čabajku jsem stavěl tak nějak ve větší pohodě, než tuto modrou, a asi mně to tehdy i víc bavilo. Na některých místech je to bohužel znát...
Ale i tak jsem s modelem spokojený a do koše nepoletí. :) ;)

Tím končím s maďarskými autobusy. Víc jich v archivu nemám. :D
k.ondra89
Příspěvky: 46
Registrován: sob 28.7.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43 / HOTOVO

Příspěvek od k.ondra89 »

Pěkné to máš. :) Tak teď jejich české kolegyně, ne? ;)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43 / HOTOVO

Příspěvek od Waclaf »

Fotky za denního (tedy - večerního) světla:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obě ségry čabajky spolu:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A ještě pohled na aktuální stav ve vitrínce:
Obrázek
TheMartin542
Příspěvky: 131
Registrován: pát 31.8.2012 21:24
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43 / HOTOVO

Příspěvek od TheMartin542 »

Moc pěkné to máš.Autobusy vypadají moc pěkně. Mimochodem to Velké Lego (ČD 714) nahoře na poličce mám také :)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43 / HOTOVO

Příspěvek od Waclaf »

@k.ondra89: Pokud jsi myslel kloubové Karosy od RW, tak ty mám v archivu. Původně jsem myslel, že se do nich po čabajkách pustím, ale asi by mně to nebavilo (což je zásadní překážka). Od autobusů si chci dát na chvíli pauzu. Budu chvíli lepit něco jiného. Ještě nevím co. Archiv mám asi tak na 3 životy, takže vybírání je těžké...

@TheMartin542: Díky za pochvalu. Ta horní polička je taková připomínka, že pocházím ze železničně-modelářského rodinného klanu :)
k.ondra89
Příspěvky: 46
Registrován: sob 28.7.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43 / HOTOVO

Příspěvek od k.ondra89 »

Však to bylo takové malé pošťouchnutí. :) S tím archivem to dobře znám. Navíc se obsah archivu rok od roku rozšiřuje. :D
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43 / HOTOVO

Příspěvek od Tomáš S. »

Gratulace, rád jsem se sem chodil dívat i když se stavěl Ikarus :) . Jen tak dál!
mike0202
Příspěvky: 27
Registrován: stř 19.2.2014 15:19

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43 / HOTOVO

Příspěvek od mike0202 »

Toho nefunkčního kloubu je škoda, když jsi ho už skoro měl :cry: . A světla zkus lepidlem na puzzle, já tím lepím všechno, měl jsem jakési PUZZLE univerzální lepidlo vyráběné firmou TEP PAP Teplice(lepilo vše kromě prstů), ale teď jsem otevřel herkules na puzzle a je to spíš bílá voda než lepidlo. :D
Odpovědět

Zpět na „Autobusy“