Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Venca 21 »

Na výstavě v Praze - Chodově jsem neodolal koupi tohoto modelu, maďarské kloubové legendě nejen Československých silnic. Původně jsem neměl v úmyslu na tomto fóru prezentovat jiné, než moje vlastní modely, ale vzhledem k tomu, že stavba tohoto autobusu zde ještě podrobně popsána nebyla, udělám vyjímku a podělím se o dojmy z lepení.
Stavbu modelu jsem začal v pátek 4.5. 2012 na chalupě na jižním Plzeňsku, kde jsem trávil několik skoroletních dní a tímto jsem si krátil dlouhé nudné večery u TV. Od středy 9.5. již pokračuji v tradičním domácím prostředí, odkud jsou také všechny fotky. S dosavadním postupem jsem maximálně spokojen a musím zde vyseknout velkou poklonu autorovi modelu AmatERovi. Model je zpracován opravdu přesně a precizně a zároveň se staví až kouzelně snadno a jednoduše, vše jde krásně od ruky. :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Venca 21 dne ned 24.6.2012 19:03, celkem upraveno 1 x.
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43

Příspěvek od Schumy.0003 »

Vašku držím ti palce a budu tě sledovat, Jak to půjde budu dělat Ikaruse 293.... Tak uvidíme...
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

Další pokrok ve stavbě modelu - podvozek, včetně asi miliónu hejblátek v mechanismu natáčecí nápravy propojené s kloubem v zadním článku je hotov. A zatím to funguje :!:

Obrázek Obrázek

Karoserii obou článků jsem pro jistotu podlepil slabším papírem, přestože ve vystřihovánce nebyla označena jako díl, který se má podlepovat. Ale jako ostřílený borec mám určité zkušenosti a myslím, že jsem udělal dobře. Stejně tak díly, které tvoří čelo jednotlivých článků u kloubu, jsem podlepil tentokrát raději čtvrtkou, protože jde o docela nosné díly a měly by mít určitou pevnost. Po vlepení dveří, blinkrů a střešních poklopů jsem karoserii spojil s podvozkem s výztužnými žebry.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vše šlo opět jako po drátku, nebýt mé školácké chyby, kdy se mi během podlepování podařilo upatlat lepidlem boční okno. Přes veškerou snahu o odstranění a zaretušování je to tam pořád patrné. Za tuto politováníhodnou událost, která se stává maximálně jednou za deset let, se vám můj ústav co nejsrdečněji omlouvá :oops:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

Pokračoval jsem předním čelem autobusu. Zde jsem si dovolil mírný tuning předních světel - použil jsem rastr z fotky, stejně jako u svých vlastních modelů.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na řadu přišel vlek - stejný postup jako u přední části - dveře, střešní dekly, blinkry a následné spojení s podvozkem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43

Příspěvek od Schumy.0003 »

Máš to pěkné, pořádně to budu studovat a potom budu dělat ten dvoukloubový Ikarus 293..
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43

Příspěvek od AmatER »

Šumy, nejdřív si ten model postav tak, jak je navrženej, až pak si s ním dělej, co chceš. Jinak to zase dopadne jak... prostě blbě.
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43

Příspěvek od Schumy.0003 »

Vašku, podlepoval jsi nějak, ty díly, co mají na starosti natáčení zadních kol???
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

Tak určitě... ...jak říkám... Některý z těch drobných hejblátek jsem podlepil nad rámec uvedený v návodu, už přesně nevím, které konkrétní díly, prostě jsem vyztužil to, co se mi zdálo, že si to vzhledem k mechanickému namáhání zaslouží.
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

Dokončil jsem zadní část autobusu a zpracoval jsem mechanku kloubového spojení. Nosný portál krycího měchu kloubu jsem zpracoval poněkud odlišně, než je dáno, odstřihnul jsem veškeré chlopně u dílu 12c a díly 12a a 12b jsem podlepil 1mm kartonem, po spojení obou dílů vznikl pevný útvar o tlouštce 2mm a dílem 12c jsem polepil hranu. Následovalo vytvoření pákového tlumiče kloubu a "harmoniky", kterou jsem připojil k nosnému portálu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43

Příspěvek od rybak »

Pěkně pokračuješ, hezky precizně slepené.
Jen mi nějak nepřijde, že je to jednoduchý model.
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

Tak jsem mírně pokročil a spojil jsem oba články k sobě. Slovy klasika - je to malý krůček pro modeláře, ale obrovský skok pro model :mrgreen: Už to začíná připomínat čabajku. No, docela jsem se trápil s "pavoukem" čili pákovým tlumičem kloubu. Dírky pro uchycení špendlíků byly tak blízko u kraje papíru, že nebylo možné špendlík protáhnout, aniž by se nevytrhl ven z dílu. Tak jsem musel příslušný díl nasílit z náhradní plochy ve vystřihovánce a udělat ho trošku větší, aby otvory byly dál od okraje. Sice je to trochu vidět, ale na první pohled to není nijak hrozné. Hlavně že to funguje. Natáčení zadní nápravy pohybem kloubu funguje perfektně, až jsem se sám divil, že mi to tak pěkně vyšlo. A na první pokus! :)

Už jsem se pustil do kol, ale zatím jsem jen u vytvarování a nasílení běhounů pneumatik pomocí pásků čtvrtky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Venca 21 »

Po delší odmlce se opět hlásím a rovnou s dokončeným modelem. Nejprve se ale zastavím u kol, kde mě překvapilo, že pokud jsem dobře pochopil návod a konstrukci, tak by měla přijít přilepit k modelu napevno, tzn. že se neotáčí kolem své osy. To mě přišlo jako škoda, zvlášť když jsou jiné pohyblivé části pěkně vyvedené a tak jsem dumal a tápal, jak to udělat, aby se kola točila. Byly v zásadě dvě možnosti - první, kde by byla osa napevno zalepená v kole a volně se otáčela v nápravě, ale tato varianta se mi jevila téměř neřešitelná, vzhledem k tomu, že s ní nebylo počítáno v průběhu stavby a jen velmi těžko bych se dostával do prostoru nápravy, abych tam nějak zajistil volně se otáčející osu. Proto jsem se rozhodl pro druhou možnost - kdy se kolo volně otáčí na ose, která je pevně zalepená do nápravy. Připravil jsem si osy ze špejle, které jsem na konci opatřil malou zarážkou, která zabrání vypadávání kola z osy. tato zarážka bude schovaná pod krycí hvězdicí. V té souvislosti jsem mírně upravil díl disku, kde jsem vystřižením většího otvoru vytvořil prostor pro schování zarážky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Osu jsem zkrátil a navíc jsem ji musel zhruba v polovině zredukovat na menší průměr, abych ji mohl bez problémů zalepit do nápravy, kde byl otvor menší a už by bylo dost složité ho zvětšovat. Celá osička měří na délku cca 3-4 mm. Byla to docela mikromodelařina :)

Obrázek

Nakonec se vše podařilo, kola se točí, přední natáčí, zadní tancují jak kloub píská, světla svítí, stěrače stírají, klakson houká... :lol:


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Waclaf »

Gratuluji Ti k dokončení modelu! A také k tomu, že Ti všechny mechanizmezečky fungují.

Obě vydané čabajky od RW/EW mám v archivu, a někdy v nejbližších 20-ti až 40-ti letech je asi taky slepím. Tak díky za "prošlapání cestičky". Je to citelná pomoc, když se během stavby můžu podívat na toto fórum a vidět, jak se třeba s nějakým detailem popral jiný spolubojovník ve zbrani.

K nepohyblivým kolům: To je v 21. století standard... Toto zjištění jsem prodělal před pár lety, když jsem se opět začal zajímat o papírovou modelařinu. Když jsem ji na začátku devadesátých let dvacátého století opouštěl, byla na modelech standardem kola točící-se.
Tomu se říká historický vývoj. :D
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od AmatER »

U točících se kol přijde vniveč doktorova snaha o vykreslení plasticity a stínování... doporučuju to zvážit. Navíc se nejedná o hračku, se kterou by mělo dítko (i to v modelářově nitru) cíleně dělat brm, brm v obýváku po koberci... (na to si kupte radši citaro nebo travego od Rietze v 1:43, za ten litr se to vyplatí :D )

Venco, gratulačka k úspěšnému zbastlení a doufám, že se ti budou líbit i budoucí produkty v řadě EasyWorks, byť již nebudou natolik mechanizované a legendární ;)
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Ikarus 280.10 / Easy Works / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Venca 21 »

Aha, tak to jsem netušil. Nicméně abych řekl pravdu, tak stínování kol jsem si ani nevšiml, až teď po upozornění. Myslím, že kola jsou pěkně plastická sama o sobě, takže ty stínky nejsou až tak podstatné. A kola by se měla točit, na to si trvám, i když už si hezkých pár let s modely nejezdím a nedělám Brm brm. Bývávalo :lol: Ale točící kola měly i ty nejprimitivnější modely z Betexy apod., takže je dál budu dělat i na dalších modelech RW. Zrovna dneska jsem studoval Liazku a také jsem byl udiven, že u tak propracovaného modelu se kola netočí. A na výstavy, nebo fotografování se ta kola vždycky dají natočit do správné polohy, aby stínky směřovaly správným směrem ;)
Odpovědět

Zpět na „Autobusy“