Tatra 87 H+Z / Attimon / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Tatra 87 H+Z / Attimon / 1:24

Příspěvek od mára »

Na přání jsem se pustil do stavby modelu Tatry 87. Vybral jsem si expediční verzi Hanzelky a Zikmunda. Stavbu jsem si ulehčil laserovými žebry a dezény od Pavla Skokana. Na retuš jsem si kopil pár druhů stříbrných fixů a otestoval jsem, zda se odstíny shodují s tiskem dílů. Nejvíc se mi osvědčily fixy od Centropenu a fixy z německého řetězce Tedi.
Ke včerejšímu večeru jsem dorazil základní kostru, interiér a začal jsem kola. Na kolech jsem zkusil drobný tuning a vyříznul jsem otvory v disku. Stavba doposud probíhala bez záludností.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Tatra 87 H+Z / Attimon / 1:24

Příspěvek od mára »

Po chvilkách pokračuji dál. Dokončil jsem kola. Kola jsou bombírovaná dost na vysoko, že to prsty nešlo. Pomohl jsem si kouskem bužírky navlečeném na plochou pinzetu.
Dokončil jsem interiér a začal jsem lepit karoserii. Tvarování dalo zabrat, ale nějak jsem si poradil.
O víkendu mě čeká "svatba" karosérie s podvozkem, tak jsem zvědavý, jak to klapne.

Obrázek Obrázek Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Tatra 87 H+Z / Attimon / 1:24

Příspěvek od mára »

O víkendu bylo celkem hnusně, takže jsem se až na krátkou cyklovyjížďku věnoval lepení.
"Svatba" karoserie s podvozken dopadla nad očekávání dobře. Potom jsem pokračoval v opláštění karoserie. Tady musím vyseknout poklonu autorovi modelu - vše sedělo. Nepočítám občasné lehké dobroušení žeber. Samozřejmě občas jsem použil pomocné chlopně z tenkého papíru. K vyhlazování spojů mi velmi pomohly kuličky na tyčce různých průměrů.
Takže se mi podařilo dokončit karoserii a střihl jsem i do předního nárazníku. Tento týden model snad dokončím.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Tatra 87 H+Z / Attimon / 1:24

Příspěvek od Tomáš S. »

Prosimtě nešlo by s fotodokumentací něco udělat? Stavba by mě i vcelku dost zajímala, ale ty fotky jsou opravdu hodně špatné... :idea:
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Tatra 87 H+Z / Attimon / 1:24

Příspěvek od mára »

Tomáš: Asi tak, přemýšlel jsem, jestli ty fotky sem dát. Momentálně jsem dlouhodobě mimo domov a jsem rád, že mám stolek s lampičkou a na focení starý umírající služební foťák. Foťák mezitím přeplul řeku Styx a odebral se do křemíkoplastového nebe, takže další postup bohužel nemám zdokumentovaný.

Stavbu jsem mezitím dokončil a provizorně vyfotil mobilem. Chybí ochranné rámy na nárazníku a stěrače. Tyto budou dodány po návštěvě lakovny.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Jak budu mít možnost, tak model vyfotím lépe. Tady se při focení zblízka ukazují kácející se svislice.

Krátké zhodnocení: Měl jsem z modelu docela respekt vzhledem k nutnosti tvarování. Velmi mi pomohly laserové žebra od Pavla Skokana. Konstrukce modelu je navržena dobře, myslím, že je to maximum co lze z papíru normálními postupy vytvořit. Samozřejmě hlavně segmenty na předních blatnících ruší, ale jinak to asi nejde, pokud zůstáváme u klasické papírařiny - něco jiného je potom tmelit a přebarvovat.
Pro méně zkušené modeláře je minusem absence psaného návodu. Zkušený si se stavbou poradí i pouze za pomoci návodných kreseb, ale méně zkušeného to může od stavby odradit.
Na retuš jsem používal stříbrné fixy. Odstínem barvy odpovídaly, ale z nekterých úhlů je vidět rozdíl lesklosti mezi tiskem a retuší. Uvidíme, co s tím provede lak.
Odpovědět

Zpět na „Veterány“