Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25 HOTOVO

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25 HOTOVO

Příspěvek od Toptop »

Zdravím vás kolegové a přináším prezentaci tohoto velmi zajímavého vozu. Vozidlo bylo užíváno především jako sanitka v průběhu 2. sv. války a války v Koreji (je známé i ze seriálu M.A.S.H). Ačkoliv existuje model sanitní verze, já se rozhodl pro méně rozšířenou verzi vojenské policie, protože sanitka je v pouštním zbarvení a já chtěl auto v zelené. Oba modely jsou dílem stejného autora a jsou z 95% totožné; rozdíly jsou jen v odlišnostech obou verzí vozu.

Něco údajů zde: https://forum.valka.cz/topic/view/69346 ... -automobil

K modelu jsem pořídil i laserové doplňky:


Obrázek Obrázek

Stavbu jsem zahájil rámem. Už při jeho kompletaci jsem pojal podezření, že tato stavba nebude jen tak. Přední a zadní části nosníků rámu jsou rovnoběžné, střední část se směrem dozadu rozšiřuje. Nicméně příčné nosníky střední části byly všechny stejně dlouhé, což odporovalo logice i znalostem načerpaným kdysi při hodinách geometrie. Zběžně jsem koukl, zda tento model už někdo tady neprezentoval, abych si své poznatky potvrdil, ale nic jsem neobjevil. S rámem jsem si tedy nějak poradil po svém.

Obrázek Obrázek

Následovalo zpracování nápráv, odpružení, nádrže a rozvodovky. I zde jsem se potýkal s jistými nepřesnostmi. A proto jsem zapátral důkladněji po nějaké již provedené stavbě, abych získal nějaké užitečné informace. Nakonec jsem uspěl; na polském fóru jsem objevil stavbu, jejíž progres je o kus přede mnou a stavba je velmi pěkná. K vidění zde: https://www.kartonwork.pl/forum/viewtop ... aadba1c176
Základní rada, kterou jsem zde načerpal, zní: všechno třeba poměřovat, kontrolovat, upravovat - téměř nic zde nesedí. Rozhodl jsem se, že nedříve zpracuju jednotlivé dílčí celky a jejich kompletaci nechám na později, abych byl schopen řešit případné nepřesnosti v návaznosti jednotlivých celků na sebe.
Obrázek

Základ motoru - bez komplikací.
Obrázek

Základ boudy - zde se nepřesnosti týkaly především podběhů blatníků a stropu vnitřního prostoru.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Koncepce stavby kabiny vozidla je komplikovaná, což pochopitelně vychází z elegantního tvaru střechy a jejího přechodu do střechy nástavby. Navíc je napojení kabina-nástavba poměrně nejasně zobrazeno v návodných kresbách, takže je to docela dobrodružství. Nepřesnosti se projevily u středového tunelu i základu bočnic.

Obrázek Obrázek Obrázek

Sedadla a dveře: konečně něco, co perfektně sedí :)

Obrázek
Naposledy upravil(a) Toptop dne pon 26.10.2020 14:10, celkem upraveno 1 x.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj, mám ho taky v pořadníku.
Proto budu bedlivě sledovat. Sháněl jsem verzi MASH a protoze jsem nenašel dostupny model, vybral jsem si tento.
A právě pri listování modelem jsem se zasekl hned na rámu.
Držím palce a uz ted je jasné, že budu z tvé stavby určitě okukovat.

Štefan
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Do malé dopravní moc nechodím a toto mě docela uniklo. Parádní začátek parádního veterána. Těším se na pokračování
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Další malý postup.

Původní záměr byl udělat auto otevřené, aby bylo vidět vnitřní vybavení, které jsem chtěl maličko vytunit. Výše (a brzy i níže) zmiňované nepřesnosti mě přesvědčily, že budu rád, dokončím-li model v uzavřeném stavu. Zde pohrobek mého původního plánu: vysílačka SCR 528, kterou jsem začal upravovat již předtím, než jsem pochopil, že tento model otevřít nedokážu.

Obrázek

Dále jsem zhotovil zadní dveře a s mírnými úpravami je instaloval do nástavby. Pak následovalo potažení boků nástavby. Jako již tradičně, rozměrová přesnost je něco, co tento model nezná, takže bylo potřeba hodně upravovat. Nakonec to tam nějak je.

Obrázek Obrázek

A teď to začíná být zajímavé, vidíte nasucho přiloženou střechu. Momentálně vymýšlím takový postup přilepení, který zajistí správnou polohu a umožní návaznost dalších dílů přechodu střechy nástavby do střechy kabiny a předního skla.

Obrázek

Příště už snad spojený celek s kabinou...
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od chuan »

Zdravím,
Úplně jsem propásl toto vlákno, já tohle auto vložil do velké techniky. Stavím ho také jen v té pískové verzi od Wak. Pod všechny nedostatky se podepíšu, zápasím stejně. Jen u nástavby jsem si přidělal potíže ještě vlastní chybou. Nevím zda ještě tohle auto stavíte, ale pokud ano tak držím palce, protože jako čistostavbu to musí být očistec. Já naštěstí zvolil již na začátek přebarvení a zrovna u téhle vystřihovánky si myslím, že to není špatný nápad. Mě absolutně neseděly dveře ke kabině, tam jsem musel hodně upravovat a to v řádech milimetrů.
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od Toptop »

chuan píše:Zdravím,
Úplně jsem propásl toto vlákno, já tohle auto vložil do velké techniky. Stavím ho také jen v té pískové verzi od Wak. Pod všechny nedostatky se podepíšu, zápasím stejně. Jen u nástavby jsem si přidělal potíže ještě vlastní chybou. Nevím zda ještě tohle auto stavíte, ale pokud ano tak držím palce, protože jako čistostavbu to musí být očistec. Já naštěstí zvolil již na začátek přebarvení a zrovna u téhle vystřihovánky si myslím, že to není špatný nápad. Mě absolutně neseděly dveře ke kabině, tam jsem musel hodně upravovat a to v řádech milimetrů.
Ačkoliv by se podle data posledního příspěvku mohlo zdát, že stavba umřela, není tomu tak. Jen když na jaře byla vyhlášena velká paralelka RV90, odložil jsem probíhající stavbu a přispěl několika kousky z dílny pana architekta. A musím říct, že ve srovnání s tímto modelem to byl balzám - modely konstrukčně promyšlené a přesně lícující. Poštornou jsem dokončil těsně před Neratovicemi a teď pomalu vytahuji kostlivce ze šuplíku. Takže snad brzy další postup.

Tvou stavbu jsem zaregistroval a sleduji. Zmiňované problémy v podstatě kopírují ty mé. Volbu s přebarvením hodnotím jako správnou a tak trochu závidím :). Ale jak ukazuje stavba polského kolegy, zmiňovaná v úvodu vlákna, jde to i v čistotěstavbě.
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Opět resuscituji toto vlákno, které bylo po dlouhou dobu v kómatu.

Hlavní příčinou byly komplikace při napojování střechy kabiny řidiče a nástavby. Vzhledem ke kulatosti předlohy by to byla složitá záležitost i v případě, že by model byl zpracován kvalitně a přesně. Bohužel, to se autorovi v tomto případě nepodařilo :( Proto jsem opravdu dlouho meditoval nad tím, jakým postupem celek skompletovat tak aby se na konci vše "potkalo". To se nakonec docela povedlo, bohužel, neustálým zkoušením a lícováním některé díly poněkud utrpěly, takže model sice dokončím, ale žádný zázrak to bohužel nebude. Nicméně to nejhorší mám (doufám :lol: ) za sebou a stavba se snad pohne kupředu. V mezidobí jsem také zpracoval kola vozidla.

Fotky:


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Retuš nevypadá moc dobře. Částečně ji foťák zvýraznil, částečně utrpěla manipulací s modelem. Ještě ji určitě doladím.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Jo tak toto vypadá hodně povedeně. Paráda!
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Když jsem v minulém příspěvku vyjádřil dojem, že napojením střechy nástavby a kabiny vozidla mám to nejhorší za sebou, říkal jsem si, abych to nezakřikl. A model v tomto bodě opět nezklamal. Ale o tom později.

Nejprve jsem na rám osadil všechny komponenty náprav a hnacího ústrojí.

Obrázek Obrázek

Tedy, ne všechny. Autor sice model zpracoval vcelku detailně, ale dosti masívní chladič ponechal levitující ve vzduchu a ke zbytku vozidla ho připojil pouze přívodním potrubím. I vzhledem k tomu, že skrz mřížku chladiče je velmi dobře vidět dovnitř, neuspokojilo mě tohle řešení a na základě fotografií skutečného vozidla jsem si držák chladiče zhotovil sám.

Obrázek Obrázek Obrázek

A jak už jsem avizoval, nepřesnosti, a to zásadní, neskončily. Kryt motoru byla další velká past. Ať jsem dělal co jsem dělal, prostě jsem nedokázal kryt motoru napasovat na zbytek auta. Když je díl větší, dá se přiříznout, ale je-li menší je to průšvih. :cry: Nakonec jsem zvolil řešení takové, že jsem kryt motoru nastavil na obou bocích v oblasti pantů několikamilimetrovým proužkem ze zapasu koloru. Nevypadá to ideálně, ale lepší řešení jsem nenašel...

Obrázek Obrázek Obrázek

Snad to tedy znovu nezakřiknu, ale už zbývá jen nějaká ta drobotina a spatlat to všechno dohromady, takže brzy snad už kompletní Dodge.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Máš můj neskutečný respekt , já bych už velmi dávno použil moji speciální metodu jak nakládat s modely , které nejdou slepit . Píšeš , že jde přes chladič vidět , ale ten je přeci papírový není to mřížka . A nebo se pletu ?
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Jasně, chladič je papírový. Já měl tou mřížkou na mysli tu vězeňskou mříž, kterou měla spousta amerických aut za
2. světové viz obrázek. A přes ní je vlastní chladič vidět dobře.

Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Jo tuhle mřížku jsi myslel . Omlouvám se .

Na té fotce je docela dobře vidět , že ty spáry mezi jednotlivýma díly kapoty jsou docela velké a výrazné , takže se vlastně díky nepřesnostem ve vystřihovánce přiblížíš originálu :) . No dělat tak kulatý model s takovýma chybami ve vystřihovánce je opravdu výzva . Držím palce a budu sledovat .
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od chuan »

Hluboce smekám před tím jak jsi to zvládl všechno spasovat. Na tomhle modelu nesedí skoro nic z plechařiny, také jsem si tím prošel. teď už to bude taková oddychovka. Těším se na hotový model, já mám teď nějakou krizi, takže jsem na to od jara nesáhl-
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Předzvěst blížícího se konce. Dokončil jsem veškerou drobotinu k instalaci na vozidlo: mřížka chladiče a světel (speciálně pro Zbyňka ;) ), standardní sada ženijního nářadí, zadní stupačka, kanystry atd.


Obrázek Obrázek Obrázek

Nenastane-li nějaká katastrofa, je dokončení otázkou hodin...
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Dodge WC-54 Military police / Modelik / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Toptop píše: mřížka chladiče a světel (speciálně pro Zbyňka ;) )
To si snad ani nezasloužím Vláďo :D :D

Takže mřížku ještě natřít , dát to všechno do kupy a je hotovo .
Odpovědět

Zpět na „Veterány“