Právě je úte 11.12.2018 9:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 9.12.2018 12:58 

Zdravím vás kolegové a přináším prezentaci tohoto velmi zajímavého vozu. Vozidlo bylo užíváno především jako sanitka v průběhu 2. sv. války a války v Koreji (je známé i ze seriálu M.A.S.H). Ačkoliv existuje model sanitní verze, já se rozhodl pro méně rozšířenou verzi vojenské policie, protože sanitka je v pouštním zbarvení a já chtěl auto v zelené. Oba modely jsou dílem stejného autora a jsou z 95% totožné; rozdíly jsou jen v odlišnostech obou verzí vozu.

Něco údajů zde: https://forum.valka.cz/topic/view/69346/Dodge-Model-WC-54-Ambulance-G502-sanitni-automobil

K modelu jsem pořídil i laserové doplňky:

Obrázek Obrázek

Stavbu jsem zahájil rámem. Už při jeho kompletaci jsem pojal podezření, že tato stavba nebude jen tak. Přední a zadní části nosníků rámu jsou rovnoběžné, střední část se směrem dozadu rozšiřuje. Nicméně příčné nosníky střední části byly všechny stejně dlouhé, což odporovalo logice i znalostem načerpaným kdysi při hodinách geometrie. Zběžně jsem koukl, zda tento model už někdo tady neprezentoval, abych si své poznatky potvrdil, ale nic jsem neobjevil. S rámem jsem si tedy nějak poradil po svém.

Obrázek Obrázek

Následovalo zpracování nápráv, odpružení, nádrže a rozvodovky. I zde jsem se potýkal s jistými nepřesnostmi. A proto jsem zapátral důkladněji po nějaké již provedené stavbě, abych získal nějaké užitečné informace. Nakonec jsem uspěl; na polském fóru jsem objevil stavbu, jejíž progres je o kus přede mnou a stavba je velmi pěkná. K vidění zde: https://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=18529&sid=f09b766c7fce7bfe8025f0aadba1c176
Základní rada, kterou jsem zde načerpal, zní: všechno třeba poměřovat, kontrolovat, upravovat - téměř nic zde nesedí. Rozhodl jsem se, že nedříve zpracuju jednotlivé dílčí celky a jejich kompletaci nechám na později, abych byl schopen řešit případné nepřesnosti v návaznosti jednotlivých celků na sebe.
Obrázek

Základ motoru - bez komplikací.
Obrázek

Základ boudy - zde se nepřesnosti týkaly především podběhů blatníků a stropu vnitřního prostoru.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Koncepce stavby kabiny vozidla je komplikovaná, což pochopitelně vychází z elegantního tvaru střechy a jejího přechodu do střechy nástavby. Navíc je napojení kabina-nástavba poměrně nejasně zobrazeno v návodných kresbách, takže je to docela dobrodružství. Nepřesnosti se projevily u středového tunelu i základu bočnic.

Obrázek Obrázek Obrázek

Sedadla a dveře: konečně něco, co perfektně sedí :)

Obrázek

PříspěvekNapsal: ned 9.12.2018 13:18 

Ahoj, mám ho taky v pořadníku.
Proto budu bedlivě sledovat. Sháněl jsem verzi MASH a protoze jsem nenašel dostupny model, vybral jsem si tento.
A právě pri listování modelem jsem se zasekl hned na rámu.
Držím palce a uz ted je jasné, že budu z tvé stavby určitě okukovat.

Štefan

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina