Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

O víkendu jsem si Pavlovi napsal o model Bugattky. A jelikož jsem jej měl přislíbený, byl mi Pavlem poslán v pdf-kovém souboru. Modýlek jsem si vytiskl na papír 120gr inkoustovým tiskem mé domácí tiskárny. V pondělí po ránu jsem odjel na služební cestu a jelikož jsem věděl, že budu mít na hotelu spoustu času a byl jsem na bugattku docela i natěšen, vzal jsem si patlání sebou. To si ani neumíte představit jaký je to po slepení drobeček - ale velice roztomilý. Model ale nemám ještě slepen celý, chybí mi nějaké drobnosti a hlavně kola. U kol zvažuji možnost nechat si laserem vypálit nějaký dezének.

Doufám Pavle, že můžu zde veřejně popsat své poznatky ze stavby tohoto krásného modýlku.

Nyní něco málo slov k samotnému lepení. Začal jsem jak to bývá, podle psaného návodu. Od textu doporučeného postupu jsem se odchýlil v případě přilepení předního čela 5 udávajícího tvar kapoty motoru a přilepení přístrojové desky 10. Tyto dva díly jsem si na kapotu 7 nalepil ještě dřív, než udává text. Tyto dva díly mi tak přesně udaly tvar kapoty, kterou jsem následně mohl nalepit na podlahu s přední stěnou vnitřku kabiny pro osádku. Vnitřek kabiny 12 jsem si nalepil na plášť karoserie 7. a tomto okamžiku jsem zjistil, že zadní čelo karoserie 11 je zhruba o 1mm delší, než vnitřní část dílu 11. Dále už jsem opět pracoval podle napsaného návodu. Při lepení nádrže jsem narazil na situaci, kdy stočený a natvarovaný plášť nádrže byl delší, než velikost bočnic nádrže. Došlo tedy ke zkrácení délky pláště. Bohužel jsem si to nezměřil -a odhadem bych dokázal tvrdit, že odříznutý proužek putující do koše, byl asi max 1,5mm (neberte to prosím jako řesný rozměr - je potřeba si to odzkoušet). Co mi dále malinko chybělo, bylo upozornění na začernění rubové strany dílů 29a a 29b. Ale v logické návaznosti všech dílů modelu, to prostě modeláře donutí tyto dvě kolečka přední nápravy nabarvit černě, jinak by už z daleka svítila s upozorněním - zde není něco v pořádku. U diferenciálu zadní nápravy sestaveného z dílů 23 a 23a, jsem na plášti odstranil pomocné chlopně a čela k němu nalepil natupo. Co mi dále u modelu a jeho konstrukci chybí, tak to je u všech kol prvek, jak přilepit plasticky udělaný vnější disk k proužku vnější bočnice kola - vypadá to, že by se to mohlo podařit jen tak natupo, ale co když se některý modelář dost dobře netrefí? Hmmm ale mě tento fakt nevadí, já si pro slepení kol použiji svou metodu pomocných bočnic, ze strojní lepenky, tam se mi disk paprsků výpletu kola bude lepit dobře. Na závěr bych dodal, že dle mého názoru bych konstrukci dílů ponechal v takovém stavu, v jakém je Pavel navrhl, jen zvolit malinko jiný postup v lepení. A ještě bych rád zhodnotil slepitelnost modelu, a jak? Jednoduše - byla to pro mě příjemná záležitost a stavba mi udělala velikánskou radost a odreagování od složitějších projektů. Jen musím upozornit, že i u tohoto modelu je potřeba jako i u ostatních hodně složitých, pracovat obezřetně, promyšleně, nespěchat a dát si tu práci a trpělivost k tíženému výsledku lepení pro radost a výsledný vzhled modelu.

Dnes asi nejspíš na karoserii osadím zbytek drobností a model zatím odložím do krabičky, kde vyčká na dodání dezénky pro zdárné obutí. Nyní pár foteček, toho co jsem dal do kupy....a bez dalšího komentáře se můžete pokochat výsledkem. Ještě prosím omluvte malinko máznuté některé fotky - hold bez stativu nejsem schopen leckdy foťák udržet bez pohybu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

To víš Zdeňku, že zde můžeš popsat své postřehy. Vždyť od toho přeci toto fórum je a navíc to pomůže případným zájemcům, kteří si již o model napsaly nebo napíšou.
Díky tvému příspěvku se budou moci připravit na to co je čeká a nemine ;).
Jsem rád, že jsi si stavbu užil a model ti udělal radost.
Tvůj postup lepení žebra 5 a přístrojovky 10 na kapotu 7 je bezesporu lepší než uvádím v návodu. Je pravdou, že se tak lépe vytvaruje kapota.
Zadní čelo 11 je opravdu o 0,8mm delší než vnitřní díl 12. Přidával jsem tam na každé straně 0,4mm abych zohlednil sílu papíru při navrstvení na sebe.
Ta větší délka pláště nádrže 18 mě nejde do hlavy. Při mé alfě mě čela sedla dovnitř přesně, že udala tvar plášti. Nejspíš bude opravdu potřeba si to vyzloušet nanečisto a díl případně upravit.
Začernění dílů 29a, 29b a dílu podstavce F je zmíněno na začátku návodu. Zapoměl jsem to připsat k postupce tak jak mě bylo doporučeno Tomem u dílu podstavce F.
U vnějších dílu disků 43 jsem zvažoval doplnění chlopní, ale nakonec jsem se rozhodl pro postup, který jsem použil u alfastavby a který je nakonec zmiňován v návodu: "Nejdříve si nahrubo vystřihneme přední čela 42 (5x) a vyřízneme z nich středy. Takto zhotovené čela podlepíme obyčejným kancelářským papírem a na hotovo vystřihneme vnější obvod. Středy již vyřezávat nebudeme, pomohou nám pro lepší přilepení disků." Myslím, že odskok který vznikne by mohl pomoci disky přilepit relativně přesně.

Zdeňku díky a už se nemohu dočkat finálních fotek modelu se zdárným obutím.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Popel padá na mou hlavu. Nějak jsem si předmluvu nepročetl zcela všechnu. Určitě bych se tam dopídil popsání začernění rubu dílků. Postup lepení kol jsem si taktéž zatím nepročítal, jelikož se mi v hlavě rodí zase ten můj postup a o proto se zrodila i ta má slova o absenci konstrukčního prvku ke slepení kol. Hold už také kolikrát pořádně nečtu návodné texty...Ale je fajn, že jsi Pavle takto osvětlil ostatním modelářům případné otázky v zamýšlené konstrukci modelu.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od Tomáš S. »

Co se týče vnitřku interiéru dílu 12 tak zadek tohoto dílu mi vycházel delší a proto tam vůči bokům nenám pravý úhel, nicméně o dílu 11 nemám zapsané nic, že by mi vycházel delší ( nemohlo by to být tím, že jsem lepil z papíru 160tky?, a nebo je to rukama, v tom případě se omlouvám... :oops: )
Nádrže jsem se obával když jsem to lepil, ale k mému milému překvapení mi pak sedlo všechno velmi přesně - nebylo to ani volné, ani jsem to tam nemusel rvát, prostě to bylo akorát ( v tomto případě jsem taky lepil ze 160tky)

Jinak jsem rád, že jsi si tento model vybral a žes už nenašel víc chyb. ;)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Nikterak jsem chyby na modelu nehledal, jen jsem si lepil a poté poukázal na nesrovnalosti, které se mi nezdáli. Spíše jsem se snažil odreagovat a udělat si lepením radost. No a tu radost s konečným výsledkem mám velikou. Je to takový drobeček, u kterého mám pocit, že je stvořený k darování druhému pro radost.

Jak jsem slíbil že obuji kolečka laserem gravírovaným dezénkem, tak jsem také učinil. V tomto měřítku je to jemná kresba, která modelu dodala určitý šmrnc. Měl jsem po ruce zbytek laku ve spreji, tak jsem lehounce frkl na model, pro oživení barev. Kdo má trpělivost a rád se nimrá v drobnostech, model jakoby byl určen pro něj, protože zde není potřeba nikterak spěchat a lepení si jen tak užívat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od JoseFxx »

Hezká práce. Pro tebe hodně lehký model ;)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Jozéfku....víš jaká to byla paráda, nemuset přemýšlet při lepení jako při beta testu... Jednoduchost modelu? Je to relativní....i zde je potřeba pracovat s pečlivostí a přesností. Pokud by to někdo naflákal k sobě jen tak bez ladu a skladu, tak z toho vznikne pokrótka. Kdo chce na poličku krásný kousek, musí si s tím pohrát. Věřím tomu, že se mezi modelářskou veřejností najde pár bláznů, kteří tento model dokáží daleko víc vytunit a vydupat z toho větší skvost, než já jen pouhým slepením navržených dílků.

A tímto bych rád poděkoval Pavlovi, že stvořil tento model - děláš to dobře.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od Raven »

Hezké to máš...jak řikáš, takový prcek který udělá radost každému, nejen modeláři... ;)
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

I já bych chtěl poděkovat Zdeňkovi za stavbu a hlavně oživení modelu svými dezény. Model se tak posunul o level "výše".

Snad jen ještě malá technická k modelu. Až u posledních fotek (nejlépe je to vidět na třetí zleva) jsem si všiml, že se Zdeňkovi podařilo přilepit stabilizátor směrem nahoru.
Správně by měl být vypouklý směrem dopředu tak jak je to vidět na pohledovém výkresu připojeném k návodu:
Obrázek
Jak řílám, je to jen malá chybka a já na ni poukázal pouze z důvodu aby případní další stavitelé se této chybky vyvarovali :roll: .
Jinak je model opravdu postaven skvěle, lak a dezény mu dodali onen "Teovský šmrnc" ;) .
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Aj ta krajta....jo jo, chybka se vloudila. A to jsem si návodné kresby prohlížel i ty pomocné detailní pohledy, ale samotný technický nákres jsem tak trochu vypustil...opravu dělat nebudu, napáchal bych tím asi víc škody...a takto má model svůj originální vzhled. Když se to nepodaří i někomu jinému, tak má prostě originál....
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Pravdu máš. A nikde není psáno, že si to nemohl nějaký kutil převařit :D .
OldMan
Příspěvky: 7
Registrován: pát 11.5.2012 12:21
Bydliště: Bulgaria
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugatti 13 BRESCIA / Na vyžádání / P.Hanzlík / 1:43

Příspěvek od OldMan »

Very nice build!
Odpovědět

Zpět na „Veterány“