Mercedes typ S /P.Blecha R.Vyškovský,Albatros/1:24-HOTOVO

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Mercedes typ S /P.Blecha R.Vyškovský,Albatros/1:24-HOTOVO

Příspěvek od Majo71 »

Tak som sa rozhodol zlepiť svojho prvého veterána (resp. druhého, ak počítam Snežný Rolls-Royce) a siahol som po týchto modeloch, ktoré vydal Albatros pôvodne v r.1971 a v re-edícii v r.1997. Jedná sa o modely pánov Blechy a Vyškovského. Mierku som schválne neuviedol, pretože na zošite je uvedené 1:290, ale to je asi chyba, pretože keby sme brali ako správny údaj mierku, tak autá by museli mať v skutočnosti okolo 40 metrov :-))) a keby sme brali ako správny údaj rozmery dielov v zošite, tak by viac sedela mierka 1:29. Ale to nie je dôležité.

Zošit sa skladá z 8 strán tvrdšieho papiera (cca o hrúbke "štvrťky"), pričom každé vozidlo je na 4 stranách.

Návodných kresieb je (oproti tomu, ako sme zvyknutí u R.Vyškovského) menej a zďaleka nepokrývajú celú stavbu modelu, takže zbytok je na fantázii a zručnosti modelára. Ani samotné diely nie sú označené "Vyškovského štýlom", t.j. na chlopniach nie je vyznačené, kde sa majú prilepiť - v tom som si pomohol, keď som predtým prešiel celý návod u oboch vozidiel a jednotlivé diely som si pooznačoval tužkou tak, ako som zvyknutý u legiend RV + som si označil ľavú a pravú stranu - malo by mi to pri stavbe ušetriť čas.

Model Mercedesu je možné vytvoriť aj s výfukom, ktorý sa skladá z 3 výfukových častí, ktoré sa zbiehajú do jedného potrubia, ale nie je k tomu návodná kresba (iba 1 malá fotka na obálke) a ani na prednej kapote nie sú vyznačené otvory, z ktorých by mali výfuky vystupovať (aj keď v staršom vydaní údajne vyznačené boli!) , hoci v návodnom texte zmienka o tomto "brčkovom upgrade" pre skúsených modelárov je. Ja ho ale stavať nebudem.

Takže toľko na úvod a v krátkom čase sa pustím do stavby.....

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Majo71 dne ned 17.2.2013 15:02, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Alba

Příspěvek od Standa F. »

Je příjemné, že ses do takovýchto vykopávek pustil - tyto kousky se nevídají často, i když jich ve 2. vydání byla vytištena strašná spousta.

Vedle prvního velkého Packarda Landauleta jde o vůbec nejstarší auto-modely dvojice BV - vznikly už v roce 1968 volně podle angličáků Matchbox => styl RV, jak píšeš, se teprve rodil. Shodou okolností o těchto modelech právě žvatláme v Papírové archeologii 10.

To výfukové potrubí - to je takový drobný oříšek (a tímto děkuji Pepovi JOKovi, který si zmatků kolem výfuků mercedesu jako první povšiml).
Na obálce 1. vydání z roku 1971 je fotka meďoura-prototypu, který má na krytu motoru ony 3 kroužky pro vyvedení výfukových potrubí. Na obálce reedice je model slepený z vyčihovánky a kroužky chybí ... ovšem na dílu vystřihovánky kroužky nejsou, ani v prvním, ani ve druhém vydání:

Obrázek Obrázek

Návod skutečně nabádá schopné modeláře k dotvoření výfuku pomocí brček na pití s ohebnými kolínky a odkazuje na naznačené otvory v kapotě - ale pouze v reedici. V 1. vydání tento odstavec o výfucích zcela chybí. Modelář, který má v ruce reedici, tak poněkud marně hledá, o jakých naznačených otvorech se v návodu povídá.

Tož tak - držím pestičky a prajem šikovné pršteky! Značka: VÝPLETY KOL - GO GO GOL!!! 8-)
Pokud by seTi hodily, zde pár fotek hotových oldtimerů z mého fotoarchlívku - pokud si vybavuji, vyfocené modely jsou originály z kouzelné archivní bedny RV:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Alba

Příspěvek od Majo71 »

Díky Stando za profesionálne doplnenie vlákna :-) No, keďže (ako som písal) to budú moje prvé veterány, tak na tie výplety kol si zatiaľ netrúfam - keď som videl tie Tvoje, na to by som asi nemal (i keď v rámci architektúry som už robil kdejaké "zverstvá" :-)) Okrem toho, kolesá sú tu tvorené podlepenými kruhmi (v návode sa síce nepíše, kartónom akej hrúbky by sa mali podlepiť, ale ja som si orientačne podľa hrúbky šmikajdy spočítal, že by to mohlo fungovať na 0,7 mm kartóne), takže neviem, ako by som vytvoril priestor pre výplety, každopádne by som sa nad tým musel TUZE zamyslieť. Ale ak máš nejaký nápad (návod) a ak mi výplety len pripadajú zbytočne ťažké, sem s ním - skúsiť to môžem na "nečisto" a potom uvidím.

Dnes som zatiaľ vystrihol (vyrezal) základnú dosku (šasi) a bočné vzpery, ak bude čas hodím se brzo nejaké fotky....
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Alba

Příspěvek od Standa F. »

Výplety - hodily by se, zvaž to. Meďour je veliký a "živá" kola se špicemi ho pozvednou setsakra výše.

:arrow: 2 přehledné návody, ako na to a nepřijít o život příliš brzy: 8-)

(ten první se načítá déle - mrak obrázků)
http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... php?t=8912" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.grayer.eclipse.co.uk/Motorcy ... /index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Alba

Příspěvek od Majo71 »

To Standa F.: Díky za odkazy. Ten prvý vyzerá zaujímavo, len by som sa bál, či tie nite nakoniec udržia koleso v osi a či sa pri váhe modelu vozidlo neprepadne - je to predsa len poddajný materiál. Asi bude lepší ten drát. Tie výplety zvážim....uvidím, ako sa mi bude dariť stavba.

Každopádne, tu sú prvé fotky - vytvarovaná základná doska (šasi) a bočné vzpery s prednými perami (zatiaľ je prilepená len pravá strana):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Alba

Příspěvek od Majo71 »

Po dlhšej dobe som sa dostal k modelu - spracoval som kompletne predné perá (to bola trošičku piplačka - viď vyššie), prilepil vzpery k podvozku (tu je vidieť na fotke č.2, čo spôsobí, keď je model vytlačený na hrubšom papieri ako bolo konštruktérmi zamýšľané - chlopne nelícujú tak, ako by mali - našťastie to nebude vidieť :-)), prilepil vnútorné a vonkajšie bočnice. Nasledovať bude prilepenie spodku podvozku s priečnou výztuhou. Retušujem priebežne počas lepenia.

Zatiaľ všetko sedí pekne (občas musím ufiknúť 0,5 mm z okrajov dielov, aby pri danej hrúbke papiera všetko krásne lícovalo)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Albatros

Příspěvek od Majo71 »

Prilepený spodok šasi a nádrž:

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Albatros

Příspěvek od Majo71 »

Tak som v stavbe trošku pokročil - nasledovalo vytvarovanie a prilepenie prednej časti šasi aj s poznávacou značkou (okres Blecha-Vyškovský :-)):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vystrihol som, zaretušoval hornú časť šasi s blatníkmi - po zlepení oboch strán som nechal celok 24 hodín pod záťažou:

takto vyzeral pred zlepením a vytvarovaním: Obrázek ...a takto po zlepení: Obrázek
Naposledy upravil(a) Majo71 dne sob 22.12.2012 16:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Albatros

Příspěvek od Majo71 »

Medzitým ako schli blatníky som spracoval predné držiaky blatníkov - každý sa skladal z 3 častí -

takto vyzeral ľavý pred spracovaním:
Obrázek ...a takto po spracovaní: Obrázek

No a nakoniec som celý hornú časť vytvaroval (blatníky), prilepil k celku a blatníky som k šasi uchytil už spomínanými prednými držiakmi. Kupodivu všetko sadlo skoro na chlp presne, akurát som čo-to doretušoval. Jednou z mála výhod tohto hrubšieho papiera je, že keď sa niečo prilepuje do plochy, nemá to tendenciu sa krútiť, pretože vznikne vlastne "kartón" a všetko pekne drží!

Obrázek Obrázek

a nejaké pohľady odspodu a spredu:

Obrázek Obrázek Obrázek

Už to konečne začína vyzerať ako (starodávne) auto :-) a bude to pekný macek - už teraz to má 18 cm na dĺžku!

Ďalšie pokračovanie asi až po sviatkoch....
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Albatros

Příspěvek od Majo71 »

Ide to pomaly, priatelia, bo neni čas :-), ale nejaký progres tu je - dokončil som stredné a zadné držiaky blatníkov:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

a nasledovalo zlepenie motora - tvorí ho kapota s vetracími otvormi a vnútro, ktoré pozostáva s vystužovacích rebier - tu je nutné podotknúť, že neboli zbytočné, výborne spevnili celý motor, ktorý som po skompletovaní prilepil ku šasi:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Alba

Příspěvek od khaRel »

no s tou nezbytností žeber - celý model je na tak tvrdém papíře, že by držel i bez žeber, navíc zahnutá kapota. Ale je pravda, že v téhle podobě si s tím může hrát dítě i na Godzillu, a model to ustojí :)
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Albatros

Příspěvek od Majo71 »

Tak popojedem :-)
Na prvom obrázku prilepená maska chladiča (trošku nesedela rozmerovo na motor, ale dalo sa to zaretušovať) a na druhom obrázku aj s popruhom na motore:

Obrázek Obrázek

Nasledovalo spracovanie interiéru karosérie -

takto vyzeral diel po vystrihnutí a zaretušovaní:
Obrázek a takto po spracovaní: Obrázek

Nakoniec som spracoval a vlepil prístrojovú dosku a hornú časť interiéru (tá teda rozmerovo vôbec nesedela, ale našťastie to nebude vidieť, tak som to nekorigoval). Prístrojovú dosku som tam musel vpasovať s trochou násilia (asi sa zase prejavila tá hrúbka papiera, s ktorou autori nepočítali...), ale nakoniec tam vošla:

Obrázek A "nasucho" priložený interiér karosérie na šasi: Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Albatros

Příspěvek od Majo71 »

Ďalší postup - zlepenie 2 sedadiel (predných a zadných). Prvá fotka je (pre ukážku) rozložené zadné sedadlo, na ďalších 2 fotkách je hotové predné sedadlo (spracovanie predných i zadných sedadiel je rovnaké). Pozn. vo vnútri (cca v strede sedadla) sú pre spevnenie vlepené 2, k sebe zlepené rebrá (viď prvá fotka hore):

Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovať malo vlepenie sedadiel do "kokpitu" a prilepenie "kokpitu" k šasi a až potom sa mala ku kabíne prilepiť vonkajšia kapotáž. Ja som zvolil iný postup, ktorý sa mi zdal lepší - zlepil som obe sedadlá (viď vyššie), do "kokpitu" som následne vlepil len zadné sedadlá, "kokpit" som oblepil vonkajšou kapotážou a prilepil som časť zadného "kufra". Následne som vlepil aj predné sedadlá. No a snáď ešte dnes sa pokúsim nalepiť celú kabínu na šasi. Prišlo mi to takto jednoduchšie, ako zložito oblepovať kabínu medzi blatníkmi a bojovať tak s priestorom, je to určite čistejšia robota :-). A tu sú fotky:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pozn. Na poslednej fotke vidieť, ako odstáva časť kapotáže kufra. V skutočnosti to až tak nevidieť (neskutočné, čo ten foťák dokáže vytiahnuť :-)) Mal som asi zbrúsiť hrany okrajových dielov, aby lícovaliso zbytkom kufra, ale neuvedomil som si to (zase tá blbá hrúbka papiera :-(). Ale zvrchu bude nalepená zrolovaná strecha, ktorá by to mala zakryť. Uvidíme.....
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Albatros

Příspěvek od Majo71 »

Tak a je zakapotované :-)

Pri nalepení kapotáže nad palubnou doskou mi zostala medzi ľavou a pravou časťou medzera asi 1,2 mm - neviem ako mohla vzniknúť, všetko sedelo krásne, ale asi sa nejaké stotiny milimetra nazbierali tou hrúbkou papiera. Tak som pristúpil ku korekcii - zo šmikajdy som vystrihol príslušný pásik papiera, zaretušoval a nalepil. Výsledok, myslím, celkom ujde.

Takto to vyzeralo pred korekciou:

Obrázek

No a takto po korekcii + pohľady na "okapotovaného" veterána :-):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovať bude čelné (sklopné) sklo....
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Mercedes typ S a Stutz Bearcat/P.Blecha R.Vyškovský,Alba

Příspěvek od Pavel Pejša »

Pěkně ti roste tenhle krasavec. Při pohledu na tyto modely vzpomínám, jak jsem je taky stavěl asi před 15ti lety, a podle toho to dopadlo. Tvoje stavba vypadá mnohem lépe než tenkrát ta moje.
Odpovědět

Zpět na „Veterány“