Tatra 87 / Attimon / 1:24 - HOTOVO

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
jozkin
Moderátor
Příspěvky: 137
Registrován: úte 20.12.2011 12:57

Tatra 87 / Attimon / 1:24 - HOTOVO

Příspěvek od jozkin »

Dostal som neprekonateľnú chuť zlepiť si model Tatry 87 od Attimona, tak som odložil nedolepenú pražskú AV 30 a pustil sa do T87. Vačšinu veľkých dielov som už mal vystrihnutú vopred. To som si pripravoval vo voľných chvíľach v práci.
Tento model bude mať u mňa niekoľko prvenstiev: bude to prvý model od Attimona, ktorý lepím, je prvý, na ktorý použijem gumu od Toudiho a guľku na tyčke od Ivanta a prvý, na ktorý pouzijem metalické vodovky od Tea.
Mám kúpené aj laserové rebrá a dezény, takže veselo používam aj tie.

Tu sú fotky takmer dokončeného interiéru:

Obrázek Obrázek

A tu je aj predná náprava:

Obrázek

Pokračovať budem buď kolesami, alebo plechárinou, aj keď to bude fuška... odhliadnuc od šialených oblín zatiaľ som nevymyslel optimálny spôsob ako oblepiť kostru karosériou tak, aby všetko sedelo... (na nepresnosti som nenarazil, skôr ide o vhodné poradie dielov a úkonov...).
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24

Příspěvek od Majo71 »

Držím palce. Ja staviam Spartaka (tiež môj prvý model od Attimona) a momentálne sa blížim ku karosérii, z ktorej oblých tvarov mám celkom strach, obzvlášť keď sa to má všetko lepiť na tupo, ale uvidím, rozhodol som sa, že si vypomôžem podchlopňami z papierového "leukoplastu". U T87 je aspoň kostra z kartónu, u Spartaka to tak ešte nebolo, tak uvidím ako sa mi na to bude napasovávať karoséria....
Uživatelský avatar
jozkin
Moderátor
Příspěvky: 137
Registrován: úte 20.12.2011 12:57

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24

Příspěvek od jozkin »

Spartaka mám tiež, ale ten nemá takú prioritu, tak neviem, či a kedy sa k nemu dostanem.
Čo sa týka lepenia na tupo, tak som si to užil už pri sedačkách.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24

Příspěvek od yvan »

Pěkné.

Jestli už není pozdě, nech si rezervu do šířky v přední části podlahy, případně ji vyřízni podle žebra. To má správný tvar, ale díl podlahy je myslím vepředu trochu užší (je to černá plocha, takže o nic nejde). Jinak by tam žádný problém neměl nastat.
Uživatelský avatar
jozkin
Moderátor
Příspěvky: 137
Registrován: úte 20.12.2011 12:57

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24

Příspěvek od jozkin »

Spodnu časť podlahy mám už vystrihnutú, takže som si ju už pripasoval a naozaj je užšia... Ale aspoň využijem tie Teove vodovky (mám obyčajné aj metalické) ;)
Uživatelský avatar
jozkin
Moderátor
Příspěvky: 137
Registrován: úte 20.12.2011 12:57

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24

Příspěvek od jozkin »

Tak väčšina plecháriny je už za mnou - teda aspoň čo sa týka tvarovania... Ostavajú sklá (do tých sa mi nikdy moc nechce, ale rámy už mám aspoň podlepené obojstrannou lepiacou páskou a vyrezané) a poskladať to do jedného celku. Kolesá sa nebudú otáčať, ale zatáčanie prednej nápravy funguje.

Obrázek Obrázek Obrázek

S kolesami to bola trochu piplačka povyrezávať tie polelipsy na diskoch, ale myslím, že výsledok stojí za to :)
Pokračovanie bude asi dnes po školení...

P.S.: Áno z interiéru mi ešte chýba volant a až doplním čalúnenie stropu, tak pribudnú aj slnečné clony a spätné zrkadlo.

P.P.S.: Čo sa týka tvarovania, tak Ivantova tyčinka s gulôčkami a Toudiho/Bobwinova guma sú na tvarovanie neoceniteľné. Inak pozor! Tvaroval som to len tyčinkou, pri použití guľôčok to robilo v papieri nežiadúce bublinky!, na štastie som mal záložný set od Ondru Hejla s chybne vytlačeným ľavým zadným blatníkom, takže na ostatné strieborné diely mám zálohu :) (zatiaľ som z nej použil len predné blatníky - kým som prišiel na to tvarovanie a jeden disk na koleso - neviem ako, ale jedno koliesko som stratil).
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24

Příspěvek od peetee »

Ten záložní set mám taky - mám pocit, že má trošku jiný odstín stříbrné, ale jen trošku.
Uživatelský avatar
jozkin
Moderátor
Příspěvky: 137
Registrován: úte 20.12.2011 12:57

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24

Příspěvek od jozkin »

Tak dnes som zložil pripravenú skladačku a už mám karosériu až na detaily hotovú... Ale po poriadku:
Postup som nakoniec zvolil takýto:
Najprv som vlepil sklá do strechy (čelné aj bočné).
Na podvozok som najprv nalepil zadný diel karosérie (9a+9b) a naň som ešte nalepil vnútorné rebro (X20a+b+c), to mi umožnilo prilepit strechu so sklami (zadný diel mi vymedzil, kam prilepiť sklá), potom som prilepil dvere (12 a+b+c+d), dalšia prišla na rad predná kapota (1a+2a+3+X1+X2). Potom predné blatníky (4a) a karosériu som nakoniec uzavrel zadnými blatnikmi (9c+9d). Naposledy pršiel na rad kryt motora (na fotkách je nalepená len polovica, ale na modeli ho už mám celý).

Tu sú fotky:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Yvan písal, že spodný diel je menší, mne sadol skoro presne, akurát na okraji (na oboch stranách) bol menší maximálne o pol milimetra, čo považujem za veľmi presné (vzhľadom na to, že som chlopne dverí a predných blatníkov lepil k podlahe od oka).

Obrázek

Uvidíme, kedy sa dostamen k pokračovaniu, ale snáď to bude už čoskoro... Mal by som sa zas pustiť do svojich kostlivcov, nech mám voľné miesto na novinky :wink:
Uživatelský avatar
jozkin
Moderátor
Příspěvky: 137
Registrován: úte 20.12.2011 12:57

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24

Příspěvek od jozkin »

Konečne sa mi podarilo spraviť ďalšie fotky... Od minulého fotenia som dokompletoval karosériu, doplnil svetlá, nárazníky a pár detailov.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Model ponúka dve možnosti, jedna je konkrétne vozidlo pánov Zikmunda a Hanzelku, druhé je anonymné. Ale to by som asi nebol ja, keby som si nespravil niečo medzi. Takže ŠPZ sú od pánov Zikmunda a Hanzelku, ale nepáčili sa mi tyče pred svetlami, tak som použil civilný predný nárazník.

Ešte mi chýbajú stierače, výfuk, zadné mriežky a pánty na dverách.
Uživatelský avatar
jozkin
Moderátor
Příspěvky: 137
Registrován: úte 20.12.2011 12:57

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24

Příspěvek od jozkin »

Konečne som sa pustil do posledných detailov, ktoré mi na tatre chýbali. Boli to puklice a prieduchy na zadnej kapote (tento raz som nalepil len pôvodné a netunil som aj dvojrad nakreslených, ako na T77).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek ObrázekObrázek

A ešte porovnanie so zmenšenou sestričkou T77 od p. Novobilského z ABC:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Mám z tohto modelu naozaj radosť (hoci už teraz viem o pár veciach, ktoré som mal urobiť lepšie - to je žiaľ daň za absenciu písaného návodu). Ešte mám v pláne zlepiť aj zmenšenú verziu na 1:32, ale zatiaľ to musí počkať.
Uživatelský avatar
TOm.a.s.h.
Příspěvky: 186
Registrován: sob 21.1.2012 0:50
Bydliště: Chýně

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24 - HOTOVO

Příspěvek od TOm.a.s.h. »

T87 - Nejkrásnější auto kdy vyrobené u nás a v tvém podání víc než důstojná reprezentace téhož ;)
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Tatra 87 / Attimon / 1:24 - HOTOVO

Příspěvek od Venca 21 »

Dovolil bych si lehce nesouhlasit s TOm.a.s.h.em - Nejkrásnější je T 603. Ale já jsem zaujatý, neboť jsme právě Tatru 603 měli 20 let :) Ale 87 byla také krásná, to bezesporu. A provedení made in Attimon i jozkin nemá chybu.
Odpovědět

Zpět na „Veterány“