Thomas Flyabout 1909 / Vyškovský+Blecha, ABC / 1:42 - HOTOVO

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Thomas Flyabout 1909 / Vyškovský+Blecha, ABC / 1:42 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Thomas Flyabout 1909 (u návodu zařádil šotek a nadrásal tam "Thomas Plyarout")
Autoři: Richard Vyškovský a Pavel Blecha
Vydal: ABC č. 23 / roč. 13 (vyšlo 11. 8. 1969)
Měřítko: Neuvedeno, cca 1:42
Rozsah: 0,9 str. A4
Počet dílů: 31 fyzických
Autorský kód modelu: BV 0.05
Další info:
- 5. model autoveteránu tandemu Blecha-Vyškovský v ABC.
- Zkonstruováno podle kovového "angličáku" Matchbox řady Models of Yesteryear, 1909 Thomas Flyabout, kód Y-12B z pol. 60. let, který je v měřítku 1:48.
- Vystřihovánka neobsahuje střechu vozu - patrně by se už na stránku nevešla.

Nastal čas opět doplnit depo starých "angličáků" z ABC ...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na řadě je ve své době luxusní, prostorný a dokonalý Thomas Flyabout (foto vypůjčeno z internetu):

Obrázek

Pánové "BV" jej zkonstruovali opět podle kovového angličáku, o čemž svědčí shodné konstrukční prvky, příbuzná modrá barva vozu a též text u návodu - je zde převzat údaj z krabičky o exempláři vozu v muzeu ve městě Reno v USA (slepený model je od kolegy RoBertina):

Obrázek

Toto je model z archivní bedny rodiny Vyškovských:

Obrázek

Jak vidno, prací prášek TIX byl na sklonku 60. let hitem - přímo drtivě působí reklamní větička ve vystřihovánce: Stejně vynikající, jako byl ve své době automobil Thomas Flyabout, je dnes mezi pracími prostředky TIX. Skutečně porovnatelné produkty 8-).

I jal jsem se opět rušivou propagandu z dílů pěkného veteránka odstranit, poté vytištěno na lejzru na papír 160 g (originálů mám v archívu 3 ks). Kresba všech těch rovnoběžek a pásečků byla fakticky jemná, což tiskárna v časopise dost zazdila ...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Tož, let's go ...
Obrázek Obrázek

Kryt motoru je taková klasická truhla na poklady 8-). Snímek níže vpravo - zadní mřížku nakreslil RV přesně podle angličáku ...

Obrázek Obrázek
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Thomas Flyabout 1909 / R. Vyškovský + P. Blecha, ABC / 1

Příspěvek od Makr »

Ahoj Stando.
Tyhle starý káry sou moc pěkný a hodně mě mrzí, že pravděpodobně nikdy nevyjdou v upravený, "vyčištěný" a lépe vybarvený podobě. Věřím tomu, že by si to zasloužily a autoři jistě také. Ideální by byl sešit, jako dřív vyšly Tatry, nebo formule. Určitě bych si je koupil a znovu po mnoha letech rád sestavil.
Ať se Ti daří "Tomáše" zdárně sestavit!
Martin
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Flyabout 1909 / R. Vyškovský + P. Blecha, ABC / 1

Příspěvek od Standa F. »

Díky, Martine.
Sešit by to byl jistě velmi milý, ale o znovuvydání těchto vykopávek se, pokud vím, nikdy neuvažovalo a neuvažuje - nehledě k trvalému rozloučení původní autorské dvojice. Pánové se prostě již asi nedomluví nikdy ... :cry:
*******
Pokračuji díly karosérie ...

Obrázek Obrázek

Okna jsou jistěže prosklená a skla předních svítilen zakápnuta Herkulesem pro drobný optický efekt (foto vlevo níže).
Vpravo je ukázka typického přístupu a stylu RV - svítilny zkonstruoval mnohem robustnější, než jsou u angličáku. Je to tím, že RV měl tendenci šetřit modeláře, pokud jde o pidi-díly. Jeho názor tehdy byl - nakreslím cokoli malého, ale slepíte to pak? Kdyby měl za syna Bakuldu či jiného Brzdičovitého Martanka, jistě by nad menšími světly neváhal 8-) ...

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
RoBertino
Příspěvky: 25
Registrován: pon 13.2.2012 10:54
Bydliště: Praha

Re: Thomas Flyabout 1909 / R. Vyškovský + P. Blecha, ABC / 1

Příspěvek od RoBertino »

Stando,
nepodléhej panice, tohle se lepí doslova samo. Sice přitom přijdeš několikrát o nervy, rodinný klid a oči, ale jinak - co nadoblačných blahopřání se Ti dostane. Mimochodem "Plyarouta" jsem z celé sady Vyškovského/Blechy veteránů lepil nejčastěji, takže jsem jich také nejvíc zničil. Jak říkají naši bývalí imperialističní soupeři, nyní bratři ve zbrani - I will cross my finger for you for very near finish!
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Flyabout 1909 / R. Vyškovský + P. Blecha, ABC / 1

Příspěvek od Standa F. »

Díky, Robi,
no, lepí se to samo - a když tak koukám na ten Tvůj model (mám ho doma zapůjčen), máš tam docela zásadní, ba přímo ignorativní errůrky! 8-)
*******
Přimajznuta hlavní karosérie se sedačkami:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
RoBertino
Příspěvky: 25
Registrován: pon 13.2.2012 10:54
Bydliště: Praha

Re: Thomas Flyabout 1909 / R. Vyškovský + P. Blecha, ABC / 1

Příspěvek od RoBertino »

Své nedokonalosti jsem si plně vědom, ale také mám ještě několik let na to, abych se pochlapil a v 16. - 28. verzi se přiblížil nedostižné předloze. Jak se říká, píle naučila Dalibora housky (vidíš, co udělá s historií jeden zkomolený citát, nikdo se tak nedozvěděl, že Dalibor neuměl na housle ani vrznout, zato dokázal ňochňat z těsta betelné pečivo).
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Flyabout 1909 / R. Vyškovský + P. Blecha, ABC / 1

Příspěvek od Standa F. »

Přihňácnuty blatníky ...

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: Thomas Flyabout 1909 / R. Vyškovský + P. Blecha, ABC / 1

Příspěvek od hromadko.s »

To je moc pěkný. Samostatně ty modýlky nevypadají moc atraktivně, ale když jich je pohromadě deset :D Nádherná sbírka.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Flyabout 1909 / R. Vyškovský + P. Blecha, ABC / 1

Příspěvek od Standa F. »

Díky, Stando - ano, grupa deseti druhořadých krásek vypadá lépe než jedna samotná - souhlasím 8-).
*******
Žmouraje v dnešním šmourném dni jsem přiklejnul aspoň držák rezervního pneu s rezervní obručí. Oproti návodné kresbě jsem trojramenný držák pootočil do polohy dle angličáku - jeden paprsek jde kolmo dolů a dva jsou nahoře do stran. V návodu je tomu naopak - jedno rameno kolmo vzhůru a dvě dole:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Flyabout 1909 / R. Vyškovský + P. Blecha, ABC / 1

Příspěvek od Standa F. »

Furt šero, do toho fotbal, tenis, ženské ... takže přimajznuta jen drobnička - volantek. No, není bůhvíjak oslnivý, chtěl jsem ale zachovat původní kresbu RV. Vyřezat ty vzduchy byl vopr... chci říci radost. Takže, příště už kostitřasa postavíme na kola.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Flyabout 1909 / R. Vyškovský + P. Blecha, ABC / 1

Příspěvek od Standa F. »

Jak praví kolega Rambo, mišn akomplišt! A zabodne skalpel do stolu. Takže autko domuchláno ...

ObrázekObrázek

Porovnání s dobovou předlohou, s kovovým mečboxem:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek

Obrázek

Obrázek

... vlastně ještě neakomplišt, ještě tomu někdy o Vánocích dodělám poctaveček ;).
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Flyabout 1909 / Vyškovský+Blecha, ABC / 1:42 - HO

Příspěvek od AmatER »

Poctaveček od slova pocta? :D
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Flyabout 1909 / Vyškovský+Blecha, ABC / 1:42 - HO

Příspěvek od Standa F. »

Ano, pocta-veček dodělán v rámci vánočního juchání. Takže poslední fotošůty - a Thomas se tímto s vámi loučí a děkuje za pozornost. Další veterán značky "BV" bude následovat - zase někdy ;).

Obrázek
Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Flyabout 1909 / Vyškovský+Blecha, ABC / 1:42 - HO

Příspěvek od Aki »

máš to úplně vyňuňaný :) možná by stálo za to ještě lehounce zplastičnit ty řemeny přes kapotu. to mě napadlo jako první, když jsem se onehdá kochal touhle šmikajdou doma ve 2D :)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Flyabout 1909 / Vyškovský+Blecha, ABC / 1:42 - HO

Příspěvek od Standa F. »

Díky, ňuňu 8-). Ty řemeny mne napadly jistěže také, třeba tady jsem řemen udělal zvlášť a fláknul jej přes kapotu:
Obrázek
... ale u Thomase mne odradilo větší množství spon a úchytů - s těmi se mi nechtělo drbat 8-) - takže jsem se rozhodl pro původnost, česky au-ten-tič-nost ;).
Odpovědět

Zpět na „Veterány“