Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25 - HOTOVO

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bassmimouš
Příspěvky: 67
Registrován: ned 29.1.2012 11:08
Bydliště: Plzeň

Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od Bassmimouš »

Historie roku 10/2010 - 2/2011....... Nedávno jsem rozpracovaného Lazika znovu vytáhl na světlo boží a pokusím se ho dodělat. Postup z "novodobé" stavby bude následovat:

Ahoj všem,
po dokončení Kettenkrada jsem měl ještě chuť trochu řezat, což je u mě poměrně neobvyklé. Vánoční dovolená je k tomu jako stvořená. Vybral jsem si "Lazika" a zkusím napsat pár řádků při jeho stavbě.

Něco o předloze (převzato ze serveru valka.cz):
Motor : řadový čtyřválec s rozvodem SV o objemu 995 cm3 SV
Výkon : 18kW (24 k)
Náhon : 4x2
Pérování listovými péry
Váha: 720 kg
Rozměry : 3515mm x 1400mm x 1380mm
Rozvor : 2300mm
Rozchod 1200 mm na obou nápravách
Brzdy : hydraulické
Max. rychlost : 85km/hod.
Výzbroj : -
Výroba : PZinž Varšava
Vyráběn v letech 1936 ? 1939 na základě licenčního automobilu Fiat Polski 508 III (v originále FIAT 508 Balila) otevřená karosérie se vyráběla jen pro armádu

Něco o modelu:
Vydavatel: GPM, 2006
Autor: Tomasz Debicki
Měřítko: 1:25
Stupeň složitosti: 3

Obrázek

Začal jsem se zpracováním kol. Konstrukce je zvláštní, ještě jsem se s takovou nesetkal. Běhoun i vnitřní disk se lepí jen na jednu pomocnou šablonu podlepenou kartonem. Plášť pak tvoří vždy dvě kruhové části na každé straně. Neobvyklé, ale zvládnutlené...

Obrázek Obrázek Obrázek

508-lazik/20101229193158-99947-n.jpg[/img][/url]

Poté jsem se věnoval podvozku. Zde je vše OK.

Obrázek

Ještě musím napsat, že jsem celou šmiknu nejprve napenetroval nitrolakem. Jednotlivé slepené části pak přebarvuji olejovými barvami od Ježíška. Teď jdu pomalu na motor...

Ahoj všem,
podařilo se mi sestavit motorovou jednotku. Ve šmikně chybí díl 4d, ten je třeba dodělat. Nejprve po sestavení:

Obrázek Obrázek Obrázek

Poté šel motor do "lakovny":
Obrázek Obrázek

No a poté jse ho sesadil s podvozkem. Zde mi to lehce nevycházelo, takže jsem musel posunout podpěrné sloupky, které se mají zapasovat do výstupků podvozkového rámu. Nakonec jsem celkem spokojený:

Obrázek Obrázek Obrázek

Tak to je prozatím vše. Teď čeká Lazika převoz 430 km z místa trávení dovolené do místa bydliště, čili do šedivé reality, tak doufám, že to já i on přežijeme ve zdraví :( .

Ahoj všem,

pokračuju zadní nápravou. Už není tolik času, takže to jde pomalu. Zde se vyskytly malé chybky. Díly 6f a 6g jsou krátké, takže neobepnou torzní tyč. Stejně tak jsou krátké obepínací pásky listových pružin. Je třeba s tím počítat. Jinak je vše OK. Opět bude následovat lakovna a poté kompletace.

Prozatím vše.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ahoj všem,

podařilo se mi pokročit dopředu, i když jen lehce. Vše probíhá bez výraznějších obtíží. Prozatimní nepřesnosti jsou moje chyby, ale vše se zatím dalo dát do pořádku.

Přední náprava:
Obrázek Obrázek Obrázek

Nalakováno:
Obrázek

Podvozek s kompletní zadní nápravou:
Obrázek Obrázek Obrázek

Prozatím vše.

Ahoj všem,

podařilo se mi pokročit dopředu, i když jen lehce. Vše probíhá bez výraznějších obtíží. Prozatimní nepřesnosti jsou moje chyby, ale vše se zatím dalo dát do pořádku.

Přední náprava:
Obrázek Obrázek Obrázek

Nalakováno:
Obrázek

Podvozek s kompletní zadní nápravou:
Obrázek Obrázek Obrázek

Prozatím vše.

Ahoj všem,

podařilo se mi nainstalovat přední nápravu. Vše bylo v pořádku. Jenom jsem musel lehce naklonit vzpěry, které jsou umístěné vedle listových pružin tak, aby se dotýkaly mechanismů na stranách rámu vepředu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Poté jsem celý rám lehce zaprášil směsí kříd a jen tak "nasucho" nainstaloval kola. Lazik už je teď na "svých", i když jen provizorně.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Poslední foto poukazuje na lehce "hnutou" geometrii, bohužel v tom jsou namočené moje ruce :( .

Ahoj všem,

pomaličku pokračuju na karosérii. Zde je zatím vše naprosto OK. Jen když jsem cca před 2 lety dělal Hetzera, tak jsem si říkal, že už nikdy model v kamufláži tří barev. Na to jsem nějak pozapomněl, takže mi to jde vzhledem k retuši pomalu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zatím howgh!
Naposledy upravil(a) Bassmimouš dne ned 16.9.2012 15:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Už dlouho ses s ničím nepochlubil; jsem rád, že v tomto povedeném projektu budeš pokračovat.
Uživatelský avatar
Bassmimouš
Příspěvky: 67
Registrován: ned 29.1.2012 11:08
Bydliště: Plzeň

Re: Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25

Příspěvek od Bassmimouš »

JJ, dvě malý děcka, k tomu aktivně sport a muzika a ještě přestavuju chatu, takže modelaření bylo teď dlouho v šuplíku. Paradoxně až vykloubený rameno z hokeje mě nakoplo zpátky k Lazikovi :lol: . Jen s tou jednou rukou se to dělá celkem naprd. Ale už se to lepší....
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Chápu, taky modelařinu ani zdaleka nemám jako jedinou náplň života.
Uživatelský avatar
Bassmimouš
Příspěvky: 67
Registrován: ned 29.1.2012 11:08
Bydliště: Plzeň

Re: Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25

Příspěvek od Bassmimouš »

Konečně se mi podařilo na chvíli usednout k počítači, abych se podělil o nové "zážitky" s Lazikem. Po roce a půl pauzy jsem sfoukl prach a několik hodin vzpomínal jak to vlastně všechno bylo, abych si nakonec nevzpomněl téměř na nic :? . Zkonstruoval jsem tedy levý blatník (bohužel ne tak pěkně jako pravý v minulosti). Následovala kapota, toho času ještě s jednou rukou, čili jsem si netroufnul na panty a otvíraní. Dále pak palubka, volant a podlaha střední části modelu. Pokračování příště v podobě sedaček.....

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bassmimouš
Příspěvky: 67
Registrován: ned 29.1.2012 11:08
Bydliště: Plzeň

Re: Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25

Příspěvek od Bassmimouš »

Pokračoval jsem stavbou předních a zadních sedaček. Přední jsem již upevnil a zadní jsou jen na sucho. Budu muset ještě poladit prosvítající hrany, foto je neúprosné.

Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

A ještě jedna měřítková s pasažérem.

Obrázek

Následovat bude zadní část vozu, opět megaoblá, takže pro mě megasložitá.
Zatím Howgh!
Uživatelský avatar
Bassmimouš
Příspěvky: 67
Registrován: ned 29.1.2012 11:08
Bydliště: Plzeň

Re: Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25

Příspěvek od Bassmimouš »

Olympiáda za námi, pergolu na chatě už jsem taky dodělal, takže jsem mohl trošku postoupit ve stavbě. Dodělal jsem zadní část modelu a osadil kola. Na fotkách prosvítá dost retuš, to budu muset ještě řešit.

Obrázek Obrázek Obrázek

Začínám si hrát se závěrečnou "drobotinou" a mám pocit, že po dovolené bych mohl model dokončit. Skoro po dvou letech?? Hmm, zřejmě slušněj oddíl, no.

Obrázek
Uživatelský avatar
Bassmimouš
Příspěvky: 67
Registrován: ned 29.1.2012 11:08
Bydliště: Plzeň

Re: Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25

Příspěvek od Bassmimouš »

Skoro neuvěřitelné se nakonec stalo skutečností a já jsem Lazika dodělal. Model je to zajímavý, bez chyb, přesný, čili nepřesnosti jsou záležitostí mých pracek. Zajímavé je, že u modelu se jen málo dílů podlepuje kartonem. Je to myslím na škodu, modýlek je velmi křehký a špatně se s ním manipuluje.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


A zde s ostatními "členy rodiny" ve vitrínce.
Obrázek


Takže zatím howgh!
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Škoda těch předních blatníků, ty zadní se ti podařili o moc lépe. Když ale uvážím jak je to malý, tak je to pěkná práce. :)
Uživatelský avatar
Bassmimouš
Příspěvky: 67
Registrován: ned 29.1.2012 11:08
Bydliště: Plzeň

Re: Fiat 508 LAZIK /GPM 8´2006/ 1:25

Příspěvek od Bassmimouš »

To máš pravdu. Na ty zadní už jsem zvolil lepší technologii a vyplatilo se. No, chybama se člověk učí. Díky.
Odpovědět

Zpět na „Veterány“