Dodávkové automobily 2 / Tomáš Hrebík / 1:??

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Dodávkové automobily 2 / Tomáš Hrebík / 1:??

Příspěvek od Tapan »

Po několikaleté pauze, kdy jsem se věnoval především tvorbě potomstva a stavbě skromného rodinného sídla, jsem seznal, že je na čase zase jednou něco slepit. Na rozjezd jsem sáhl po sešitu, který jednou zaujal mého tříletého syna v lokálním obchůdku typu "smíšené zboží" (kdy jsem musel uznat, že tam mají opravdu všechno). Sešit obsahuje 5 dodávek, jeden přívěs a 2 osobní (závodní) automobily, tedy za kilčo docela dost srandy.
Začal jsem tím, co bylo pro syna z celého sešitu nejatraktivnější - závodním autem v elegantní černé barvě s drsňáckým plamenným polepem. Předlohou zde bylo evidentně Porsche 928, což prozrazuje hlavně kresba typických předních světlometů, jinak tvar zejména přídi a rovněž proporce celého vozu jsou ztvárněny jen velmi volně. Naopak záď je zpracovaná poměrně hezky. Geometrické nedostatky nelze u vystřihovánky tohoto typu považovat za zásadní závadu, přesto však autíčko mohlo být širší / nižší (když se jedná o závodní vůz, navíc by byl věrnější předloze) a příď by se klidně mohla svažovat více směrem dolu. No a takhle mé počínání dopadlo:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pár postřehů:
- papír je tak akorát tvrdý, dá se s trochou snahy ohýbat do 90 stupňů bez narušení tisku, zároveň je konstrukce dostatečně tuhá a netřeba nic podlepovat (u velkých ploch na dodávkách to asi tak jednoznačné nebude), pro začátečnickou vystřihovánku dobrá volba,
- kresba na předním blatníku a dveřích na sebe moc nenavazuje, zde si troufnu tvrdit, že to není moje chyba,
- pozice zrcátek není z návodné kresby patrná (vůbec tam nejsou), zrcátka se mají lepit natupo miniaturní ploškou, kdy k jejich odtržení stačí silnější kýchnutí, mírně jsem je upravil, aby se styčná plocha zvětšila, ale spíše jsem měl při vyřezávání dílu ponechat na konci chlopničku, dveře proříznout, zrcátko prostrčit dovnitř před nalepením podvozku a zevnitř zakápnout lepidlem,
- pneumatiky mají směrově orientovaný dezén, nad čímž jsem se nezamyslel a jak vidno z poslední fotky, u 3 ze 4 kol to mám blbě, tedy dokážu i na takhle jednoduchém modelu vyrobit hloupou a neopravitelnou chybu :-)

Celkově zatím hodnotím šmikajdu pozitivně, geometricky vše sedělo, tvarování zádi z toho dělá o chlup víc než primitivní krabičku, pro začátečníky bezva. Můj cíl - ukázat synkovi papírový model, půjčit mu ho do ruky, vysvětlit mu, že to není hračka a že je velmi křehký, byl taky splněn. Jsem mile překvapen, autíčko zatím nepřišlo k úhoně a dožaduje se dalšího (jednou tedy olámal obě zrcátka, ale to se mi při dokončování modelu stalo taky a už jsou zpět a od té doby na ně dává pozor). Nevím, zda zvládnu sešit sestavit celý, modely pro mne nejsou konstrukčně příliš atraktivní a těžko nacházím motivaci.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“