Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak se tak koukám, co budu lepit dál, Říkám si, že v MDT jsem nestrašil už dlouho, koukám, přemýšlím kterej, až mě nakonec napadla tahle šílená myšlenka, pojmout to jako paralelní slalom. Model je to stejnej, autor je stejnej, návodovky se neliší, liší se jenom ta bižuterie, co je na tom navěšená. Tak schválně, co to udělá.

Tak zatim jenom samotnej začátek:
Obrázek Obrázek

Jeep Willys

No, a co za slohovku vymýšlet k nejprofláklejšímu vozítku druhé světové války, které jezdilo snad po všech světadílech...
Takže časy válečné tady zastupuje Jeep Willys MB v úpravě britských commandos od Special Air Service.
Obrázek Obrázek
V téhle úpravě sloužil v severní Africe u průzkumných a hlídkových jednotek zhruba od roku 1942 do roku 1943. Za povšimnutí stojí úpravy - vyřezaná mřížka chladiče, přidaný kondenzátor (ta pixla před chladičem), odmontované všechno navíc (což u Willyse bylo i přední sklápěcí okno), celý prostor využitý pro zásoby paliva a munice. Charakteristická je těžká výzbroj, v tomto konkrétním případě je to jedna padesátka Browning u spolujezdce vpředu, a třikrát .303 Vickers (jeden vpředu u řidiče a dvojmontáž vzadu). V plné palbě se teoreticky dostáváme na nějakých 5000 střel za minutu :)

Další čtení:
:arrow: http://www.m201.com/sasjeep.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: https://en.wikipedia.org/wiki/Long_Range_Desert_Group" onclick="window.open(this.href);return false;

A za mírové využití je tu požární přestavba. Těch vznikla celá řada a je jim věnovaná tahle nádherná stránka:
:arrow: http://cj3b.info/Fire/FireIndex.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek
Tenhle je zrovna podobný - džípu naopak přibyly věci - konstrukce, která nese žebřík a hadice, pumpa, napojená na motor, naviják na hadici na korbě, světlomety, hasicí přístroje... Narozdíl od té SAS verze, kde jsem si tou fotkou dost jistý, tady jsem konkrétní předlohu nenašel. No, držte palce, jdeme na to.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak jsem se do toho dvojmo zvolna položil, nebude to taková sranda, jak mě rozmazlil ten Nieuport. No ale tak nějak se začalo:

Obrázek Obrázek Obrázek

Vyřezáno, po hranách slepeno, namícháno a zaretušováno, no problem.

Jenomže pak - aby se na tuhle značku dostal příčník s dvěma pásnicema...
Obrázek

Je nutné mu provést tohle:
Obrázek

OK, tak jo. Slepeno, zatíženo, hotovo.
Obrázek Obrázek Obrázek

Nicméně tady něco nevyšlo (a týká se to obou verzí předního nárazníku). Doufám, že mě to ještě někde nedožene. Každopádně na náraznících jsou vyznačené plochy pro přilepení podélných nosníků zhruba o šířku nosníku vedle. Takhle je šířka správně jednak podle těch příčníků a dvak podle spodku vany, kde je vyznačený, kam to přijde nalepit. Co se týká šířky toho nárazníku, tam mi podle podkladů připadá, že to celkem sedí...
Obrázek

Pokračování na téma nápravy a jejich (hodně letmé) zavěšení na listová pera zase někdy příště.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od Vojta Č. »

Co je 7 měsíců proti věčnosti... :)

V jejich průběhu vznikly nějaké kusy náprav, hromada dráteničiny, kterou to bude držet pohromadě, a listová pera, ještě chybí uchycení k šasi, což vypadá na dost freestyle sochařinu... No a to mi celkem vzalo náladu se v tom vrtat...
Obrázek

Až se sešla volná neděle s volnou nedělí a nápadem "co to rozvrtat ještě z jiný strany, přece nebudu rozjíždět novej model". A docela bez větších zádrhelů vznikly dva základy korby, zatím jenom zevnitř. Zatímco Commandos verze má část dílů oboustrannou, hasičská má barvu na druhou stranu tištěnou vedle, tj. díl by se měl napřed podlepit barevnou druhou stranou a pak zpracovávat. Tak na to jsem se vykašlal. Když je to stejné, tak to musí vyjít stejně i u té červené (takže se holt druhá strana musí vybarvit štětcem). Ale jo, jako podpora morálky (přibylo toho docela dost a moc to nedřelo) to zafungovalo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Ještě pro pobavení (Facebook už viděl) vyvedené rozhození dílů hasičské verze, zvláštní pozornost věnujte dílu 72* ;)
Obrázek

Tak zase za půl roku... ;)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od Vojta Č. »

Ha, tak abych tady po roce a půl od posledního příspěvku a po dvou letech od začátku taky něco oprášil, tak jsem vzdal paralelní stavbu a zkusil dorazit aspoň jeden do konce. Byl to boj, vypadalo to tak, že jsem to vždycky vytáhl, něco zkusil najít a vymyslet, nedejbože slepit, tak se to nakonec sešlo. Je to, jak praví klasik, past vedle pasti. Na jedné straně máte absurdně dotažený podvozek se závěsy listových per, rozvodovku s kardany, a na druhé straně, nahoře pak třeba takhle krásně vyvedený zásobník do kulometu. Hádejte, co je vidět.

Obrázek
Ale snad se mi z toho povedlo vystrouhat něco koukatelného...

Místo návodu jsem si ve finále hledal webovky o rekonstrukci džípů, což je na druhou stranu docela dostupné a zadokumentované. Šasi bych bez toho nedal dohromady, návod je velmi vágní a návodovky jsou jednak podivné a jednak zhusta mimo měřítko.

Obrázek
I pod sukni se tomu dá nakouknout, i zespoda to vypadá jako model (akorát to nejde položit, takže je tam holt i ta ruka, co to spáchala.

S motorem jsem se dostal do fáze "kašlu na to, tohle stačí, ničit se tím, že tam nemám všechny dráty a hadice a trubky, co mají být, když se to stejně bude vystavovat zavřený" protože jak to chcete otvírat, když je tam ta padesátka, která je málem větší než ten džíp :D

Obrázek
A náhodou i tak je toho tam docela dost, ne? Z výraznějších prvků si tam představte baterku a hadici, spojující chladič a motor...

Tak tohle byly ne-facebookové exkluzivity, zbytek fotek zde:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Takhle to dopadlo, no. Tak jestli tímhle tempem půjde i ten hasič, tak je na další dva roky pokoj ;)
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od Daniel »

Mně se to líbí - povedlo se ti to. A zvláštní uznání za to že jsi v tom pokračoval po takové pauze. ;)
mulda
Příspěvky: 202
Registrován: úte 13.11.2012 3:01
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od mulda »

Je to super. Taky si ho musím pořídit...(ikdyž ten nenávod mě moc neláká :D )
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od Tomáš S. »

Já mám po shlédnutí výsledku a přečtení recenze spíš chuť model prodat :) . Když se to objevilo na trhu, SAS Jeepu jsem neodolal, přestože nikde nebyly fotky hotového modelu a jen jsem tak nějak doufal, že vydavatel nabídne víc!

Máš můj obdiv Vojto, že jsi to dotáhnul do konce a trošku to i poupravil. Nicméně práce autora mi to kazí... Díky za podělení se o postřehy ;) .
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Tome, nezapomínej, že autorem modelu je Marius Kita. Zpracovává zajímavé předlohy, konstrukce i návodovky ale bývají - diplomaticky řečeno - nedotažené. Viz třeba moji stavbu Diamonda nebo podobné počiny. Sestavit se dá ale všechno, že? Záleží na tom, jaký poměr lepidla a sakrování jsi ještě ochoten snést :)

Vojta si s tím přes to všechno poradil náramně. Tak ať mu současný elán vydrží i na hasičáka.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Každopádně jsi dokázal , že to JDE slepit čistě a nevypadá to vůbec zle .
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak že najdu dva a skoro půl roku starý vlákno ještě na první stránce, jsem nečekal. Nicméně jsem něco dodělal, zase :) Takže zde se představuje verze Jeepu s červenkou :)
Ani nevim, co se stalo, že se mi do toho nechtělo, docela se to dalo dorazit. V závěru lehká improvizace nad nástavbou, která vyšla nějak užší, než měla (o dost, skoro o centimetr), ale vešlo se všechno a na kastli to sedlo. Světlům jsem snad trochu pomoh, naopak nádrž s navijákem na hadice bez hadice jsem nechal jak je. Hadice nahoře jsem doprasil, seberu morál a ještě je asi nějak předělám (půjčím si nějaký hadice, napadá mě třeba PMHŤáckej ZIS). Anebo ne. Jo, pumpa na nárazníku měla nelogicky ty napojení do boku šikmo dolů, tak jsem je narovnal, aby se tam hadice dala vůbec přidělat...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od JoskaM »

No vidíš Vojto, pěkná dvojka!
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Jeep Willys SAS vs. Hasič/ WAK+Answer / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Hezká dvojka,gratulace!
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“