Chevrolet Camaro / free / 1:24 - HOTOVO

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Chevrolet Camaro / free / 1:24 - HOTOVO

Příspěvek od Jan Koláček »

Ahoj všem.
Pořád si netroufám, pustit se do nějakého zakoupeného modelu, tak trénuju na free modelech. Chtěl bych zde ukázat stavbu (dle mého názoru) velice pěkného modelu. Asi není úplně zapotřebí ho nějak sáhodlouze představovat. Jedná se o free model, který se dá stáhnout zde: http://paperinside.com/bumblebee/1976-camaro/.

Našel jsem ho díky starému fóru a bylo to prostě "must have" :). Tisknout jsem ho nechal zmenšený (4 strany na list), protože bych ho doma neměl kde skladovat. Tisk na první pohled vypadal hezky, ale ... je to ze stejné "várky" tisku jako formule z Metmanie, kde se potýkám s lámáním a ošoupáváním barvy. Tehdy (je to už tak rok a půl) jsem tiskl asi šest formulí a právě Camaro. A protože jsem šnekolepič, ještě mi to asi chvíli vydrží.

Tady jsou fotky dosavadního postupu:
Obrázek Obrázek Obrázek

Jedná se vlastně o můj první model auta s interiérem. Takže bych se chtěl zeptat místních borců, jak potom postupovat při kompletování kastle s interiérem?
Na návodných fotkách se zkompletuje interiér a na něj se nalepí vnitřní část střechy se sloupky (viz. foto, které jsem si vypůjčil z návodu).

Obrázek

Já bych na to ale určitě nedokázal nalepit kastli tak, aby seděla. Myslím, že by bylo lepší, po zasklení vlepit vnitřní část střechy do kastle a pak to pasovat dohromady. Ptám se tedy, jestli je moje úvaha správná?

To je prozatím všechno a šnečím tempem budu pokračovat.
Naposledy upravil(a) Jan Koláček dne stř 27.11.2013 22:43, celkem upraveno 1 x.
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Chevrolet Camaro /free/ 1:24

Příspěvek od Jan Koláček »

Povedl se mi další progres - střecha a zadní blatníky a kapota. Jen tak na oko jsem to zkusil dát k sobě, abych získal představu, jak bude Camaro veliké.

Obrázek Obrázek
Dan
Příspěvky: 93
Registrován: ned 5.8.2012 19:18

Re: Chevrolet Camaro /free/ 1:24

Příspěvek od Dan »

Je to pekný model a vůz k tomu není ani snad co dodat.
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Chevrolet Camaro /free/ 1:24

Příspěvek od Jan Koláček »

Díky za reakci :)

Přikládám foto dalšího postupu:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Už se blížím fází, o které jsem psal. Jak byste postupovali se zasklením? Zasklít a vlepit vnitřní část střechy a sloupků?
Ještě bych se zeptal těch, co tento model dělali. Co jsou díly 9 a 10 na listu T? Předpokládám, že to jsou výfuky, ale ve foto-návodu o těchto dvou dílech není ani zmínka.
Uživatelský avatar
tata
Moderátor
Příspěvky: 195
Registrován: pon 12.12.2011 19:04
Bydliště: Galaxie Orlová

Re: Chevrolet Camaro /free/ 1:24

Příspěvek od tata »

Sám jsem ho lepil v origo. velikosti a to zmenšení ti chválím !
Zatím ti to jde dobře od ruky a ty díly jsou asi fakt výfuky už si to nepamatuju muj kousek je v MPM takže ani nemůžu zkontrolovat :D
A pokud jde o kompletaci vnitřku tak já jsem pokud si dobře vzpomínám vlepil nejdřív vnitřní část střechy a pak postupně napasoval zbytek interiéru šlo to velmi špatně ale nakonec jsem to tam dostal ..myslím že jsem musel i odstřihnout sloupky ty nalepit samsotatně pak některé části začernit atd. protě si s tím vyhrát :D ale dohromady to dát jde .
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Chevrolet Camaro /free/ 1:24

Příspěvek od Jan Koláček »

Děkuju za info. Jsem na to kompletování docela zvědavý a mám z toho vcelku respekt.

Pustil jsem se do interiéru. Zatím jsem nenarazil na žádný problém. Ten "celek" jsem plácl ještě na papír 300 g/m2, aby se to moc nekroutilo. Není to dokonale rovné, ale asi je to lepší, než kdybych to nechal. Přikládám foto:

Obrázek Obrázek

Ta černá retuš na fotkách brutálně vylezla. Ve skutečnosti to tak špatné jako na fotkách není :)
Uživatelský avatar
panzelený
Příspěvky: 11
Registrován: stř 25.1.2012 18:28

Re: Chevrolet Camaro /free/ 1:24

Příspěvek od panzelený »

Ahoj potvrzuji výfuky, co se týče intíku dostat ho do boudy bylo pokud si pamatuji docela
peklo myslím, že jsem taky stříhal sloupky jako tata plus jsem vynechal nějaké díly z listu X.
Kárku už taky nemám ale před časem jsem hodil pár fotek na grafika.
Tak se na to můžeš juknout.
A když už na to koukám já ta se mi vybavilo (je to i vidět :oops: ) jak jsem špatně vlepil čelní sklo...ošklivě to zdeformovalo haupnu čili hood.
Dneska bych si asi dal tu práci a dodělal stěrače i tu discokouli.
Ani zrcátko není na fotce ale to jsem dělal jenom nevyfotil


Obrázek
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Chevrolet Camaro / free / 1:24

Příspěvek od Jan Koláček »

Díky za info. Fotky mám nastudované (jak Tvé, tak od taty) :) a doufám, že výsledek bude aspoň z poloviny takový.
Velice pomalu se přibližuju k dokončení intíku. Dal jsem dohromady zadní sedačku. Tvary jsem se snažil trochu zaoblit. U napojení středového sloupku mi vznikla malá mezera. Musel jsem ji vyplnit proužkem papíru. Až to stříknu lakem, bude snad rozdíl v černé menší.

Tady je foto:

Obrázek

Následovat by měla palubní deska.
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Chevrolet Camaro / free / 1:24

Příspěvek od Jan Koláček »

Drobný postup:

Obrázek

Barva na krytu přístrojů se mi hodně oloupala, tak jsem to celé přebarvil. V laku barvy snad trochu splynou.

Jinak jsem to na zkoušku vložil do kastle a .... opravdu bude boj, dát to dohromady. Hlavně mi přijde, že je interiér strašně úzký oproti šířce kastle. No uvidíme...
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Chevrolet Camaro / free / 1:24

Příspěvek od Jan Koláček »

Po delší době postup. Dal jsem dohromady přední sedačky a volant s řadící pákou. Na volant jsem nenašel vhodnou bužírku, ani o-kroužek (navíc volant je "šišatý"), tak jsem se pokusil ho udělat aspoň trochu plastičtější a je z více vrstev papíru (160 g). Z horní strany jsou dvě vrstvy navíc (každá o fous menší). Ze spodní strany jsem dal jen jednu. Celé jsem to přetřel vodovkou a přejel kulatou hranou pinzety. Řekl bych, že v reálu to vypadá trochu líp než na fotce. Volant jsem druhý den po nalepení odřízl, osu volantu jsem prodloužil a krapet upravil úhel pro nalepení, protože se mi to nelíbilo...vypadalo to divně.
Páku jsem komplet přetřel, protože se mi tisk skoro úplně sloupal. Sedačky jsem taky přetíral vodovkou (hlavně tu černou barvu).

Celé jsem to stříknul lakem. Rozdíl mezi matnou vodovkou a pololesklým tiskem se tím vcelku smazal. Opět bych řekl, že v reálu to vypadá o něco líp než na fotce.

Tady jsou obrázky:

Obrázek Obrázek Obrázek

Teď se pustím do zasklívání. Uvidíme, jestli to tím celý nezmrším :|
Guxx
Příspěvky: 35
Registrován: pát 20.1.2012 23:27

Re: Chevrolet Camaro / free / 1:24

Příspěvek od Guxx »

Ahoj, sice jsem toto nestavel, ale daval bych pred vlepenim...a defakto uz ted pri stavbe interieru pozor na potencialni problemy spojene s tloustkou papiru versus ostatni rozmery - papir je ted 4x silnejsi nez autor modelu pocital...a to muze delat slusne problemy:-) (ja se napalil u 16koveho Hakla od GPM...., ktery ma samozrejme puvodni 25kovy navod a pocita s puvodni silou papirou:-)
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Chevrolet Camaro / free / 1:24

Příspěvek od Jan Koláček »

Ahoj, díky za upozornění. Popravdě ani nevím, na jaký papír to mělo být tištěné v původním měřítku (buď jsem to přehlédl, nebo to tam nebylo ani uvedené). Asi bych to ale tiskl na daleko tužší papír, než na 160g (co je tohle zmenšené), protože (aspoň mě) by se z toho stala dokonalá vrtule. Takhle to jakž takž drží geometrii. Každopádně tady asi ten problém, že by byl interiér větší, nebude. Spíš tomu budu muset pomoct naopak. Tak jako tak to bude pro mne velký boj.

Pokročil jsem trochu dál a udělal zasklení. Kupodivu jsem na to ani nepotřeboval tolik pokusů, jak jsem očekával. Použil jsem fólii určenou na kroužkovou vazbu. Naohýbaná je nad rychlovarnou konvicí a lepená je nejdřív kousek vteřinovým lepidlem, ale pak většina normálně Herkulesem. Nedal jsem si totiž pozor a kousek se mi zakalil (díky orámování to ale není vidět), takže jsem honem rychle hledal jiné řešení. Okolo oken jsem udělal rámy. Mohly být o pár desetinek užší, ale při pokusu kus sundat jsem to radši vzdal.

Obrázek Obrázek

Zevnitř na oknech a dveřích jsem nalepil "odsazení" střechy a potom ji na to přilepil (musel jsem ji předtím trochu ořezat).

Obrázek

Ještě přijde na řadu zbytek sloupků a zrcátko a budu to moct zkompletovat s interiérem. Tady je na sucho vložený:

Obrázek

Toť prozatím vše...
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Chevrolet Camaro / free / 1:24

Příspěvek od Jan Koláček »

Tak se zadařilo a interiér je vlepený. Neobešlo se to bez malých korekcí, ale nebylo to zase tak hrozné, jak jsem očekával.

Obrázek Obrázek Obrázek

Teď přijde na řadu spodní část s vnitřkem blatníků, nástřik lakem, aby se už dál neodírala barva a půjde se na kola.
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Chevrolet Camaro / free / 1:24

Příspěvek od Jan Koláček »

Přináším postup.
Povedlo se mi kastli nalepit na "podvozek". Byl to ale velký boj. První věc, co jsem zjistil, byla, že mi nesedí celková délka kastle vs. podvozek a také rozteč mezi podběhy a to docela dost. Dělalo to bratru 4 mm. Celé jsem to tedy zase hezky rozřízl, nastavil. Potom jsem na to plácl pořádný karton (750 g), aby to bylo pevné. Druhá kapitola bylo samotné vlepení. Mezi podběhy a kastlí jsem měl dost velké fuky, zvlášť vpředu. Tam jsem to hodně spravoval a nakonec jsem na to plácl úplně nový podběh. Vše, co jsem předělával jsem nabarvil černou vodovkou. Boky dveří jsem vycpal vatou, aby byly hůře promáčknutelné.
Na celku jsem potom doretušoval všechna místa, kde se mi odřela barva a stříkl jsem to lakem. "Nová" černá barva se vcelku srovnala. Okna jsem pro lakování přelepil papírovou páskou a do otevřených oken dveří jsem si z kartonu udělal výplň, aby nešel lak zevnitř na okna.
Při manipulaci s pomocným kartonem se mi povedlo urvat sedačku, takže jsem ji musel skrz dveře znovu přilepit.

Bohužel se mi ale při lakování přeci jen dostal lak zevnitř na okna, takže je tam krupice (výplně jsem vyndal, když jsem stříkal spodek a říkal jsem si, že se to tam nemůže dostat - OMYL)... to mě hodně štve. :(

No ale dost keců...

Obrázek Obrázek Obrázek
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Chevrolet Camaro / free / 1:24

Příspěvek od Jan Koláček »

Tak to tady trochu opráším.

Dnes se mi povedlo Camaro dokončit. Chtěl jsem to stihnout do Neratovic, což se ale o pár dní nepovedlo.

Tady jsou finální pracovní fotky :arrow:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Prozatím je to tedy všechno. A až se zadaří, nafotím ho ještě za denního světla.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“