Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24 / Hotovo

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24 / Hotovo

Příspěvek od yvan »

V roce 2011 se stala významná událost. První ruský pilot F1 se postavil na stupně vítězů, když dojel v Austrálii třetí. A. Jakunin nejspíš k této příležitosti nakreslil model jeho monopostu a ten následně vyšel u vydavatelství Orel (Bumažnoe Modelirovanie).

Model není rozsahem nic velkého, tuším že to byly tři strany, přičemž značnou část tvoří variantní pneumatiky a díly pro druhého jezdce, Nicka Heidfelda. Papír je poměrně tvrdý, hádám 140-160 g/m2 a sem tam potištěný z druhé strany rubovou plochou. Tisk ovšem není nic extra, sem tam chybí textura karbonu, sem tam je přes ni černá linka, někde jsou v plochách karbonu bílá místa a linky pro lepení natupo nebo ohraničení nemají moc dobrý soutisk. Někde jsou žluté, někde zelené, někde žluté s modrou těsně vedle. Trochu to asi bude komplikace kvůli geometrii a retuši, jinak ale většinu asi zakryjí hrany silného papíru. Podchlopně pro bočnice model neobsahuje. Podle návodu jsou ke stažení a vytištění na webu vydavatelství, kde jsem je skutečně našel (PDF tady), stejně jako opravu dílů pro kameru a přední ramena (PDF tady), přičemž tam jde o grafiku (reklama má opačně znak a kamera má barevný obdélník jinak velký). Na stránce ke stažení je pak ještě na model krabička.

Pokud jde o mou stavbu, motivoval mě k zakoupení hlavně tým a grafika. Lotusy se mi v černozlaté vždycky líbily a tohle byl tehdy pěkný návrat. Navíc F1 z aktuálních let, kdy sem ještě poctivě sledoval, protože se to ještě dalo. Z hlediska sympatií jsem tehdy zvolil verzi N. Heidfelda. Taky jsem seznal, že chlopně tisknout netřeba, protože si je udělám kdyžtak sám a kdyby to nesedělo, akorát bych se zbytečně vytočil. Pokud jde o opravu, Ečko v reklamě na ramenech buď vyříznu a otočím, nebo to nebudu řešit. Stejně tak mi asi vůbec nevadí ten obdélníček na kameře, případně prostě tu oranžovou přetřu černou podle fotky. Vzhledem k už hotovým věcem a posláním modelu, nebudou myslím úpravy žádné. Bude úspěch, když to doklepu tentokrát do konce.

Tak jsem do toho tehdy říznul a jako vždy jsem začal koly. Bohužel tvrdý papír způsobil, že se mi na bombírování vůbec nedařilo, takže jsem použil nakonec druhou sadu kol. To už bylo malinko lepší, ale stejně se mi s papírem nedělalo dobře. Po kolech jsem zkoušel z toho papíru něco menšího a splácal sem kamerku s volantem. Nebylo to nejhladší, ale uznal sem si to. Tak došlo na kokpit. U sedačky si vybavuju velkou krizovku s tvarováním. Nakonec se mi to podařilo završit kostrou kolem, kde mám minimálně jednu příčku pěkně nakřivo. On ani ten kokpit v tom není úplně rovně. Detaily si nepamatuju, ale model skončil v šuplíku hned vedle TKSka, kde ležel tak dlouho, až se k němu zařadila Delta S4. Postupem prací zůstal k exhumaci jako poslední a tak mám nálezový stav:

Obrázek

No, už tehdy to byl nějaký pátek od chvíle, co jsem naposledy lepil efjedničku, ne tak teď, po skoro sedmi letech. Zatím mám v obnoveném řízení kus zadní nápravy, coby jednodušší prvek na tvarování, abych si na papír trochu zvykl. Tak uvidíme, jestli mě založené téma bude lépe motivovat 8-)
Naposledy upravil(a) yvan dne stř 28.10.2020 17:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24

Příspěvek od kaktusak »

Tak ty jsi se pustil i do tohodle modelu . Já myslel , že už dááááávno není mezi živými . Neprodal jsem ti ho nakonec já ? Nebo jsem alespoň byl u jeho koupi . Nevím přesně jak to bylo , ale bylo to dávno . Slepit to každopádně jde na soutěži jsem ho už někde viděl . Ta přední část bude v kombinaci s tím tvrdým papírem těžká na tvarovaní ,ale nepochybuji , že ty to dáš .

Tak toto vlákno budu sledovat důsledně . Lotus je srdcovka .
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24

Příspěvek od yvan »

Když tak nad tím přemýšlím, tak bych řekl žes u toho opravdu byl. Ale už je tak dávno, že víc toho nedám.

Zatím tedy postupné zvykání na gramáž v podobě prvků zadní nápravy. Plášť náboje kola vnitřní kruh obaluje, jinak bez překvapení. Takže u mě dobrý.

Obrázek
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24

Příspěvek od yvan »

Čím víc přemýšleje, fakt je možná předsedo od tebe. Možná mě ukecáš :)

Dneska teda přesun dopředu a opět zavěšení. Už sem si vzpomněl, proč sem to tehdy odložil. Když se ten papír navlhčí, tak se rozvrství. Tak snad nebude moc dvouvrstvého tvarování.

Obrázek

A teď jdu tvořit obsah kousek vedle ;)
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24

Příspěvek od yvan »

Dnes první ostřejší zkouška z tvarování. Jedničku z geometrie si za to nedám, ale když to nebudu fotit z přímých úhlů, tak to nebude tak zlé.

Obrázek

Na jednom boku chybí ryska pro spodní plochu, což je trochu nepříjemné (alespoň v mém výtisku). Nejlépe ještě za placata lehce načrtnout aspoň zhruba na kraj. Kolem výřezů mám taky celkem špatný soutisk, takže mezi červenou a šedou k vyřezání byly sem tam bílé linky. A vzor na W3, to je ten drátek, nesedí s místem pro přilepení. Podle návodovky byl ale místo mělo být víc dole, což by na tu šablonku mohlo sedět, takže těžko říct, kde je chyba. Jako nejjednodušší sem každopádně vyhodnotil udělat ten drátek delší.

Tož tak. To přední bude asi horší.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24

Příspěvek od yvan »

Přední křídlo. Dostavilo se, čeho sem se bál. Tvarování dvouvrstvých ploch z takového papíru je občas na mě už celkem síla. Nějak to vypadá, a celkem mě překvapuje, že jsou si obě strany geometricky i celkem podobné, ale tentokrát to odnesla čistota. S tiskárnou jsme na tom na vině tak půl na půl. Občas je kaz v ploše fakt na hodně viditelném místě, na černé i na červené. Ale špinavý spoje jdou za mnou. Jedna strana se mi rozsypala, takže je znovu slepená sekunďákem. Druhá je lepší, ta je sekunďákem napoprvé. Chvilku to dokonce vypadalo, že to zase odložím. Lépe teda nedívat se moc zblízka :roll:

Co do úprav, nebylo to vůbec špatné. Díl 88 sem zezadu zkracoval v místě přilepení k základně (prostě sem víc narovnal ten oblouček). Přesahoval by mi vepředu ven, protože se mi zarazil o díl 81 a víc dozadu to nešlo. Díl 81 v mém případě potřeboval ubrat ve výřezu pro bočnice zezadu, cca 1 mm. Moc nechápu, jak by se to bez toho dalo udělat, protože na spodní ploše bočnice jsou pro díly rysky, které se ale překrývají, takže i podle nich díly kolidují.

Obrázek

Trochu jsem si možná zavařil tím držákem, možná ho budu muset zase ulomit, až dojde na čumák. Taky jsem zjistil, že u zadního křídla by hrany bočnic měly být červené. Očividně sem při jeho stavbě narazil na jedinou blbou fotku, kde to vypadá jako černá. To tak spíš pro ostatní jako info, o přeretuš se pokoušet nebudu.

Tak zase příště, zatím těžko říct u které části...
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24

Příspěvek od yvan »

Zatímco schly podlepené žebra na trup, pustil sem se do opravy kostry čumáku s kokpitem. Kromě toho, že sem to tedy dávno tomu neslepil uplně rovně, tomu časová pauza moc neprospěla, takže se to zkroutilo ještě víc. Takže něco odřezáno a přelepeno a jakž takž je ten kokpit rovný. Boční žebra sem operativně dopodlepil podle horního dílu obšívky, protože byly podlepené moc tence. Pod a za sedačku sem jedno L žebro přidal, aby se to narovnalo.

Měl jsem trochu obavy, ale zatím to vypadá, že to dokonce možná nebude ani moc do vrtule. Nepochopil sem teda tvar horní plochy kolem hlavy pilota, protože tam podle mě vůbec není potřeba tolik materiálu vyřezávat. Uvidím časem, kde se mi to vymstí. Obšívka jinak velice pěkně sedla na místo, i když dole myslím obloukové plochy nesedí uplně na žebrech. Přední oblouk dole má jinou barvu, což je trochu vidět, ale snad tam přes ty závěsy a aerodynamiku moc pohledů nedojde. Na dílech jsou opět místa s kazy v barvě, v černé sem tam trochu černé chybí a bohužel teda i ve zlaté jsou sem tam nějaké červené prvky. To sem se opravit zatím neodvážil a asi na to ani nedojde.

Obrázek

Obrázek Obrázek
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24

Příspěvek od yvan »

Tak snad mám to nejhorší za sebou. I když možná že je to jedno, protože z fotek zrovna tahle část není přes všechny prvky kolem moc vidět.

Obrázek

Řekl bych, že díly 52 a 53 jsou stranově prohozené. Nebo teda přímo nejsou označené, ale jsou u dílů 51 a u těch je globálně vypadající L a R, takže sem si myslel, že to patří k sobě tak, jak je to na archu. Ale vyšlo mi to tak, že díly, které jsou u 51 s R sedí na levou stranu a opačně. A upravovat nebylo nic potřeba.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24

Příspěvek od yvan »

Tak čumák hotov. Zatím to vypadá, že ho zařadím do stejné krabice jako TKS. Hrany u oblouků lepím dvakrát, protože i když tvaruju za sucha, tak se to po přilepení rozvrství. Za mokra se to rozvrství taky a hned, ale nesouměrně, přičemž ta tenčí vrstva je ta s tím tiskem a ta už se podobá kapesníku. Pak to retušuju po slepení ještě dvakrát, takže pravá zlatá linka je u přechodu černá, protože papír mi z boku natáhl černou a zlatá zmizela. Vlhkem u hran taky vylezly dvě žebra. Do vrtule to naštěstí moc není, dokonce se mi podařilo usměrnit středy nápravy do stejné výšky a vzdálenosti od trupu, tak to snad nebude levitovat. No moc mě to nebaví :roll:

Obrázek

Konstrukčně to krásně sedí, ale řekl bych, že snahu autora tady totálně zabil výběr papíru a kvalita tisku.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24

Příspěvek od yvan »

Abych to tady nenechal teda jenom tak.

Od posledního příspěvku došlo záhy na zbylé díly bočnic. Bohužel jsem nepřišel na to, jak se má plocha prohnout do oblouku ve dvou rovinách a vůbec mi bočnice nesedly na žebra. Ani nápravy neseděly do otvorů. A pak to zabila podlaha, na které mi vyšlo místo o tolik větší, že po celém obvodu trupu svítil kus bílé plochy, pak zelená čára a pak žlutá čára (soutisk, opět). To mě tak naštvalo, že sem to až do konce prázdnin opět odložil. A nejenom odložil, dokonce i zabalil a nabalzamoval, jakože už to nechci nikdy vidět.

Ale hlodalo to hlodalo, až přišla v září opět exhumace. Čistota nečistota, prostě sem to splácal dohromady, ať je od toho pokoj.

Obrázek

Nastal další odklad, když sem se netěšil na komín. Ale to už nebylo tak zlé. S použitím větší síly si to dokonce jakž takž sedlo na místo.

Obrázek

Pak už zbývalo pár drobností, které sem měl připravené vesměs už dřív - difuzor, deflektory, zrcátka, kamery, drátky, antény a podobně. Nadechl sem se k poslednímu odpoledni práce a prdnul sem to všechno na místa. Hotovo.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

UFFFFF. Nieje to bohviečo. Ale - dodělal sem to. Vidíš to předsedo? Osum nebo devět let, ale N-E-S-P-Á-L-I-L sem to.

Mimo jiné to znamená, že mám po hooooodně letech úplně čistý stůl, cele prost kostlivců 8-) Zvláštní chvíle 8-)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24 / Hoto

Příspěvek od kaktusak »

A takový to byl tvrdý, pevný papír , to by dlouho hořelo a že já o tom něco vím .

Ale mnohem lepší je to , že jsi to slepil a že to vypadá hodně dobře . Když uvážím , že to je opravdu tvrdý nepoddajný papír a musel se složitě tvarovat tak se divím , že jsi to nevzdal . Klobouk dolů a respekt .

P.s. Kdyby jsi použil moji speciální metodu na dokončování modelů , tak máš ty kostlivce vyřešené už dávno .
majo
Příspěvky: 19
Registrován: úte 11.10.2016 16:45
Bydliště: Danišovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24 / Hoto

Příspěvek od majo »

Pekná formula, pekný model, ale hlavne parádna čistá robota. Gratulujem k dokončeniu. Podarilo sa Ti to veľmi dobre ;)
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24 / Hoto

Příspěvek od Gerry »

Tak za prvé gratulace k moc pěknému výsledku :-)
A za druhé .... nedá mi to, abych se po straně neuchechtnul, když si vzpomenu, jak kdysi, když tento model vyšel, byli tací, kteří aplaudovali ve stoje jaká tenhle model bude náááádhera proti našemu modelu od GPT ...a jak tak čtu tvou recenzi ...že by přece jen nebyla? ;-)
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24 / Hoto

Příspěvek od yvan »

No díky pánové, ale fakt to není žádná sláva. Dal jsem to sem hlavně pro to, abych se dokopal to dodělat :roll:

S přesností úplně nevím. Průběžně jsem narazil na věci, které vyloženě nesedly a nevím proč. Na křídle nastal drobný konflikt prvků (snadno opravitelné, možná kdyby byl papír lepší, nějak by se to tam vešlo), zadní kapotáž se měla nějak tvarovat ve dvou rovinách (do S z pohledu zepředu a do oblouku z pohledu shora - to nevím, jak se dělá), pozice zadních držáků a kol asi není přesně správně (tam jsem ale tolikrát řezal vevnitř, že to bude dost možná moje chyba), pláště bočnic mi neokopírovaly přesně oblouk ke komínu na žebrech a na podlaze bylo potřeba po obvodu asi půl milimetru bílé kolem bočnic doretušovat (nerovnoměrně).

Vzhledem k tomu, že jsem jich viděl slepených několik a i hodně pěkně, bych řekl, že slepit se to slušně určitě dá a s přihlédnutím k mému průběhu a postupu určitě o několik délek líp, než tady ten můj pokus. Asi je to sem tam intuitivní, ale přesnost podle mě není největší problém. Kdo je zvyklý na trochu improvizace, tomu to asi vadit nebude, všechno se to dá celkem schovat. Ale ten papír a tisk to je hrůza. Mít to menší gramáž a nemít tendenci k vrstvení, třeba by se tam toho tolik ani neprojevilo.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Lotus Renault R31 GP Austrálie 2011 / Orel / 1:24 / Hoto

Příspěvek od Brzdič »

Parádně natvarováno Yvane, jen ta retuš na krytu motoru ti trošku ujela, a to mě těší že obša něco nemáš dokonalé. :lol:
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“