Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Vojta S »

Parádní projekt,Tyrrell 001 jsem kdysi také lepil.
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Ano, je to on :)

5. Tyrrell 001 1970 - 1971, Petr Špinler

Ken Tyrrell vstoupil do kolotoče velkých cen F1 v roce 1968 a po dva roky používal vozy cizích konstrukcí. Teprve na konci sezóny 1970 představil svůj vlastní vůz, Tyrrell 001. Podle označení je vidět, že byl optimista, že asi očekával více než 100 dalších konstrukcí :). Tyrrell 001 byl postaven v jediném exempláři a zúčastnil se pouhých 5 závodů. Jezdil s ním Jackie Stewart, který dosáhl dvou pole positions, ale v sezóně 1970 s ním kvůli mechanickým závadám nedojel ani jeden závod ze tří. Například ve velké ceně Mexika mu odešel tlumič poté, co v závodě přejel psa.
Poté s ním dosáhl druhého místa v prvním závodě sezóny 1971, než přešel na novější model Tyrrell 003. Sezónu 1971 Stewart nakonec vyhrál.

Stavba byla ze začátku jednoduchá, problémy ale dělají boky, díly 11 a 12, které je fakt oříšek přilepit k trupu. Tak nějak mi to vyšlo (pravá strana trochu hůř) a po nějakém tom dohlazení hran a retuši to snad bude dobré. Obruč volantu jsem udělal z drátu a přidal plexisklo. Těch úprav asi budu na vozu dělat víc, protože ve vystřihovánce chybí třeba tlumiče předních kol, ochranný oblouk je zjednodušený a to jsem ještě nekoukal na motor a slabě naznačený výfukový systém a asi bych měl prořezat disky pneumatik, ta formule si to zaslouží.

Obrázek Obrázek Obrázek
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od DDM Vetrnik »

Fajn, že jsi připomněl historii vozu, tetelil jsem se blahem, Stewart byl v těch letech můj favorit a značka Tyrrell značka No. 1. :D
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

A je to taky moc hezkej vůz, až se příště uvidíme, tak ho přinesu ukázat. Já si rád o každým modelu něco zjistím na internetu, líp se mi pak lepí.

Mám hotovou příď vozu, na ni už přijdou po připojení zádě přidělat jen nějaké trubky, které nejsou ve vystřihovánce. Pokračuju na motoru, převodovce a zadní nápravě. Přemýšlím, že to budu lakovat zvlášť matným a lesklým lakem a motor ještě trochu opráším křídami.
Jinak kdyby ji někdo lepil, tak doporučuju díl č. 7. sklopit a přilepit k celku až po přilepení boků 11 a 12, budete pak mít víc místa k lepení a nebudete to tam muset rvát jako já. A přední celá osa je blbost, tam patří jen krátké osy ke kolům.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Gerry »

Moc pěkný model, jde ti to krásně od ruky! :-)

Jenom malá technická - označení tohoto auta je ale chybné. To co je v modelu a co stavíš, je ve skutečnosti Tyrrell 003 verze Monaco GP 1971.
Na fóru Cashpick tady najdeš seznam rozdílů mezi 001 a 003...kdyby sis ho chtěl někdy postavit taky :-). Ale koukám, že některé fotky se mi tam po letech už nezobrazují.... :-(
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Díky za info, už konečn vím, proč jsem nacházel tolik verzí toho vozu. Takže je to takový kočkopes. Ještě to upravím blíž k tomu 003 na Monacu, změním zpětná zrcátka a ochranný oblouk za kabinou a pak upravím motor.
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Trochu úpím u výfuků, včera jsem si slepil dva prsty vteřiňákem tak, že mě to ještě teď bolí. Jinak už jen pár drobností a úprav povrchu a bude to připravené na lak. Ještě přemýšlím, jestli by nešlo dát nějaký materiál na vyústění těch vzduchových filtrů nad motorem.
Dneska jsem využil otevřených obchodů a koupil si lesklý a matný lak od Gunze pro použití s airbrushem, tak jsem zvědavý, jak budou vypadat na papíře.

Obrázek Obrázek Obrázek
Acespace
Příspěvky: 116
Registrován: sob 21.1.2012 8:30
Bydliště: Valečov
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Acespace »

No,zdejší uživatel TEO tam určitě něco dává ;) ;) ;) .
Koukni na jeho formulky a uvidíš ;)
Jinač moc pěkná prácička :!:
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Jen upřesním, že to nejsou filtry vzduchu, ale hrdla sání vzduchu do motoru. To aby nedocházelo k nasávání nečistot do motoru, tak se hrdla zakrývala různými druhy sítek. Asi by jsi na model chtěl udělat něco podobného, jak je na této fotce....

Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Díky, Teo, něco takového jsem myslel, mám doma nějaké síťky, koupené v číně, a tak jsem tu nejjemnější použil.

Takže znovu představení modelu: :lol:
5. Tyrrell 003, 1971 Monaco, Petr Špinler
Po prvním závodu sezóny, který Jackie Stewart odjel na Tyrrellu 001, přestoupil na vůz Tyrrell 003, což byla vylepšená 001. Ve Španělsku a v Monacu měla 003 ještě rovný přední spojler a poté již jezdila s typickým tlustým předkem vozu. Oproti 001 se lišila v pár detailech. Stewart na ní v roce 1971 vyhrál šest závodů a vyhrál titul mistra světa.

Já mám hotovo, nebyla to pro mě jednoduchá práce, je to jeden z těch modelů, který by člověk měl stavět dvakrát, jednou nanečisto a teprve u druhého modelu bych věděl, jak na to :) Ale do vitrínky dobrý :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

6. McLaren M23, 1974, Petr Špinler

Další vůz je legendární McLaren M23, tento vůz byl vyroben celkem v 14 exemplářích, přičemž na něm dva jezdci získali titul v šampionátu jezdců, v roce 1974 Emerson Fittipaldi a v roce 1976 James Hunt. Tento model je Fittipaldiho z roku 1974 a vyznačuje se vysokým sloupem přívodu vzduchu k motorům. McLaren Jamese Hunta vyšel v Abc a taky ho mám a určitě na něj přijde taky řada.

Na youtube jsem našel hezké video, ve kterém Fittipaldi řídí po čtyřiceti letech po získání titulu tento jeho vůz. https://www.youtube.com/watch?v=usD-bi_ ... Automotive

Stavbu jsem začal koly, protože jsem chtěl vyzkoušet znázornit vystoupení hrany ráfků od pneumatiky. Trochu to vyšlo, ale příště to snad bude lepší. Navíc jsem vyřezal vzduch mezi loukotěmi vnějšího ráfku. Rub vnitřního ráfku jsem natřel stříbrnou barvou a při pohledu skrz ráfek by měl znázorňovat brzdné kotouče a zavěšení kola. Je top takové polovičaté řešení, ale dělat to realistické a spojovat obě části ráfku se mi moc nechtělo, to bych už asi zprasil.

Model má chybu ve jménu pilota, chybí mu jedno "T", ale to nebudu opravovat, asi bych nevytisknul díl se stejným odstínem a bylo by to vidět. Jinak při lepení se mi přední část vozu kroutila až hrůza, docela se divím, že se to podařilo slepit tak, že je to celé rovné a nikde se už nic nekroutí

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Hotovo. Na modelu jsem udělal ještě pár úprav jako prořezání vstupu vzduchu k motoru, odstranění přední osy. Výfuky jsem udělal z cínové pájky o průměru 2mm.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Robert Blaschke
Příspěvky: 156
Registrován: pon 14.3.2016 15:52

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Robert Blaschke »

Stewartov Tyrrel moc nezaujal, ale Fittipaldiho McLaren vyzerá veľmi pekne.
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Robert Blaschke: mám doma ještě 37 neslepených formulí, takže jestli se budu po krůčkách zlepšovat, tak to na konci už snad bude koukatelný :)

7. Lola THL2, 1986, Michal Antonický

Alan Jones získal ta tomto voze v sezóně 1986 celkem 4 body, takže žádný zázrak. Michal Antonický tento vůz vydal celkem třikrát, poprvé ještě ručně kreslený v Abc, pak předělaný na počítači v tomto speciálu a nakonec ještě upravený jako laser.

Stavbu jsem začal podle návodu podvozkem, který mám i s koly hotový. U kol jsem pouze vyřezal disky. Při stavbě jsem našel chybu, kdy je náboj kola na chladiči (díly 8 a 11) nakreslený moc vepředu, kolo by pak nebylo v ose zavěšení, ale nepřirozeně nalepené na přední spojler, což je vidět na některých hotových modelech na netu. Pak pokračuju s karosérií, kde jsem udělal tu chybu, že jsem neodříznul černé čáry u jednotlivých dílů kokpitu a teď se je budu muset snažit zaretušovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Lola je hotová, postup jsem nedokumentoval, protože jsem si zapomněl foťák u rodičů. Po polovině stavby jsem opustil trochu zmatečný návod a raději jsem hledal vlastní postup. Například je lepší přilepit převodovku 54 k trupu ještě před přilepením trupu na podvozek, protože pak by ji tam už nebylo možné vložit. Plus ke konci návodu úplně chybí některé díly, prořezy v bočnicích a tak podobně.
Příští víkend se pokusím pořádně procvičit v lakování pomocí airbrushe a pak asi přelakuju všechny dosavadní formule, to bude velká akce.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“