Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Obrázek

Při stěhování se mi dostal do ruky tenhle sešit, vydaný v roce 2003. Vůbec si nepamatuju, že bych ho někdy kupoval, pravděpodobně jsem ho kdysi dostal jako dárek a pak ho založil a zapomněl na něj. Po prolistování se mi ale zalíbily hezké skoro odpočinkové modely na dva listy a rozhodl jsem se, že si všechny formule ze sešitu postavím. Je to celkem 12 vozů od třech autorů, Michala Antonického, Jaroslava Krulicha a Petra Špinlera. A abych nevytvářel kvůli každé formuli zvláštní vlákno, tak je budu dávat sem.
Modely jsou vytisknuté na pěkném bílém papíře ideální tloušťky i pevnosti, tisk je pěkně detailní a kontrastní. Protože jsem nevěděl, s kterým vozem začít, tak jsem se rozhodl, že je postavím prostě podle toho, jak jsou za sebou umístěny jednotlivé návody. Tak mi držte palce, ať dojdu až na konec a ať je to v nějaké dobré kvalitě.
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1, speciál Abc

Příspěvek od Horas »

1. ATS D4 Ford, Michal Antonický
První model představuje formuli z roku 1980, na níž závodil pilot Jan Lammers. Nejlepší umístění sezóny bylo na osmém místě, takže mám pocit, že to byla sezóna bez bodu, protože za starých dobrých časů se bodovalo jen prvních šest míst.

Vystřihovánka je pěkně detailní, obsahuje i motor, který ale po instalaci do trupu není skoro vidět (pokud člověk neudělá sundavací kapotu, což já jsem neudělal. Jen jsem nahradil díl mřížky nad motorem mřížkou ze sítka na čaj). Lepilo se to celé dobře, kromě pár detailů všechno sedělo, jen by se vyplatilo mít o jednu návodovou kresbu víc, některé díly jsem vůbec nevěděl, jak do modelu patří, jak jsou orientované, hodně jsem toho musel sestavovat nasucho, než jsem si byl jistý a mohl lepit. Trup byl nalakován lesklým lakem Motip a teprve potom byly přilepeny kola. S otáčením kol a nebo zatáčením jsem si nehrál, všechno je přilepené napevno.
A také jsem vyrobil moje první bombírované pneumatiky v životě :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Zdeněk-TEO dne úte 17.11.2020 14:26, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Mezi odkazy fotek přidány mezery.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Formule 1, speciál Abc

Příspěvek od MatesHK »

První kus na výbornou. Tohle budu sledovat. Ať se daří ;)
Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 331
Registrován: sob 21.1.2012 11:32
Bydliště: Lysice

Re: Formule 1, speciál Abc

Příspěvek od Ali »

Moc pěkně slepeno.
Dovolím si jeden malý tip ke kolečkům- spoj disku je lepší orientovat na protilehlou stranu spoje běhounu. Tím budou kola pohledově mnohem "čistější"
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1, speciál Abc

Příspěvek od Horas »

Ali píše:Moc pěkně slepeno.
Dovolím si jeden malý tip ke kolečkům- spoj disku je lepší orientovat na protilehlou stranu spoje běhounu. Tím budou kola pohledově mnohem "čistější"
To je pravda, díky za tip.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od kaktusak »

První bombírované pneumatiky . Tak dobře nevypadají moje poslední :oops: .

Krásně slepeno . Je to hodně nadčasový model . I po letech vypadá " moderně " .
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Díky za komentáře, snažím se :)

2. Jaguar R1, Petr Špinler
Druhý model je atraktivní zelenobílá formule stáje Jaguar z roku 2000, což byl pro tuto stáj premiérový rok. K tomu, aby dosáhli co největších výsledků, tak angažovali Eddieho Irvina, který rok předtím po tom, co si Michael Schumacher zlomil nohu v Británii, až do posledního závodu bojoval s Mikou Hakkinenem o titul mistra světa. Nakonec mu v posledním závodě unikl o dva body. Tenkrát jsem F1 hodně sledoval a konec sezóny byl dokonalej, Schumacher (který se po zranění k závodění rychle vrátil) spolu s Coulthardem na pozicích týmových dvojek pomáhali svým jedničkám jak jen mohli a do posledního závodu nebylo nic rozhodnuto. Nevím, jestli Eddie udělal dobře, že šel od Ferrari (které tenkrát spolu s MacLarenem vládlo světu F1) k nové, nezavedené stáji. Stal se sice týmovou jedničkou, dosáhl však za celou sezónu na pouhé čtyři body. Nejlepší umístění měl čtvrté místo v Monaku.

Tato vystřihovánka je jednodušší než ta minulá, přece jen je vůz plně kapotovaný a není ztvárněný motor, ale také jsou tu některé části až zbytečně zjednodušené, třeba výfuky jsou jenom nakreslené. To nemůžu nechat jen tak, výfuky se pokusím vyřezat a do modelu doplnit.

Člověk slepí prvních osm dílů a má v podstatě hotový trup :)
Obrázek

U komínu jsem udělal tu chybu, že jsem rubovou stranu dílů nabarvil na červeno ještě před slepením a barva se pak spárou dostala na povrch. Pokusil jsem se to zaretušovat, ale nádech růžové tam zůstal.
Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Dodělal jsem trup monopostu. Model je sice jednodušší, než minulé ATS, dost se to ale vyrovnává složitějším tvarováním papíru. Ještě budu muset záď vozu dorovnat a bílou akrylkou pořádně zaretušovat přechody u kresby jaguára. Jinak jsem nahradil ty vytisknuté výfuky šachtami, do kterých jsem vlepil vlastní výfuky.

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Zdeněk-TEO dne úte 17.11.2020 14:26, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Mezi odkazy fotek přidány mezery.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od St. Louis »

Páni. Žluťásek je parádní. :-) Gratuluji.

A Jaguár tak roste do krásy. Pěkně sis pohrál s těmi výfuky. 8-) Super.
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

Jaguár je hotový, úplně s ním spokojený nejsem, měl jsem při stavně celkem problémy s tvarováním papíru zvláště v zadní části vozu. Ale snad jsem se u stavby něco naučil a další vůz bude zase o chlup lepší.
Na kolech jsem ztvárnil dezén pomocí proužků černého papíru, který jsem přetřel hodně zředěnou šedivou vodovkou, což udělalo efekt mírně ojeté pneumatiky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ponytail
Příspěvky: 31
Registrován: ned 11.12.2016 22:51

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Ponytail »

Very nice!
And a fine way of detailing the exhausts!
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Shagrath »

Krásná čistá práce. Jen tak dál
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Nafe_CZ »

radost na to koukat :-) paráda
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Horas »

3. BAR 01 Supertec 1999, Petr Špinler

Po roce se vracím k formulím, teď přišel na řadu vůz stáje BAR. Stáj byla vlastněná americkým tabákovým koncernem British American Tobbaco a pro svoji první sezonu měli vymyšlené, že každá z jejich dvou formulí bude mít odlišný design podle dvou značek jejich cigaret. Tento nápad neprošel přes Bernieho, protože pravidla určují, že formule stejné stáje musí mít stejný design, takže návrháři přišli s originálním pomalováním monopostu ze dvou odlišných polovin. No, mě se více líbí design z druhé sezóny, kdy je monopost bílý se znaky Lucky Strike, ale budiž.
Ze dvou možností (Zonta Villeneuve) jsem si vybral vůz mistra světa z roku 1997 Jacquese Villeneuva, který k nové stáji přišel z Williamsu a neudělal dobře, protože jeho vůz nedojel všech prvních 11 závodů sezóny, což je dodnes rekord. Za celý rok nezískal ani jeden bod i když se často v průběhu závodu držel na dobrých pozicích, ale auto mu holt nevydrželo :)

Lepení jde dobře, začal jsem v sobotu a už mám velkou část trupu hotovou.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Zdeněk-TEO dne úte 17.11.2020 14:27, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Mezi odkazy fotek přidány mezery.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Formule 1 / speciál ABC / 1:24

Příspěvek od Nafe_CZ »

Moc pěkné.
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“