Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 / Hotovo

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 / Hotovo

Příspěvek od yvan »

Lancia Delta S4 je speciál skupiny B, kterým Lancia navázala na úspěchy modelu 037. Oproti této legendě byla Delta vyvíjena od základu jako čtyřkolka. Čtyřválec přeplňovaný dvěma turby měl v sériovém autě pro potřeby homologace výkon 250 koní při 1200 kg a maximálku 225 km/h. Tabulková spotřeba 10,8 l/100 km asi moc přesná nebyla...

Soutěžní speciál byl o něco vyladěnější a výkon se zvýšil postupně až na 480 koní, přičemž se Delta dala krátkodobě natlakovat na turbech až k 650 koním. S výkonem postupně vývojem klesala i hmotnost až na 850 kg, takže z nuly na stovku na šotolině byla Delta za 2,3 sekundy. Delta se v barvách různých týmů a v různých vývojových evolucích výrazně zapsala do rallyeové historie celou řadou vítězných úspěchů. Mezi Lancií a Peugeotem tehdy panovala obrovská rivalita a obě značky se předháněly ve vývoji. Kromě úspěchů se bohužel Delta S4 zapsala do historie i poslední kapkou do poháru tolerance skupiny B, když po mnoha kolizích s někdy až šílenými diváky přišla tragická havárie Henriho Toivonena a Sergia Cresta v rámci Korsické Rallye 1986.

Předlohou modelu je vůz F. Tabatona a L. Tedeschiniho ze SanRema 1986, kde posádka po první etapě odstoupila ze závodu. Atraktivitě předlohy to zejména barvou ovšem neubírá a Michal Ružička ji tehdy zvolil jako první ze tří variant pro sérii RSC. Takže ano, už jsem měl tu možnost ji jednou lepit a byla to pohoda, ovšem pochopitelně ne ve finální tiskové barvě. Ihned po vytištění jsem se do ní tehdy pustil znovu a měl jsem v plánu pár úprav. Stavbu jsem několikrát přerušoval kvůli dalším testům a nakonec jsem se k ní dlouho nevracel. Před nadcházejícím podzimem ale potřebuju potrénovat, tak jsem ve volné chvíli exhumoval a pokročil.

V přesnosti modelu narozdíl od polského kostlivce není problém, konečně když to jeden lepí počtvrté, tak už by to bylo podezřelé. Ve stavu exhumace jsem měl hotovou podlahu s interiérem a přední nápravou a rozpracovaný motorový prostor. Bohužel se mi tehdy podařilo zaprasit podlahu shora jak vepředu, tak vzadu, tak doufám, že to nebude moc vidět. Tehdejší úpravy spočívaly v předělání vrtule chladiče vepředu (bude mřížka, tak tam bude vidět), volantu z drátu (ano, možná že snad u mě i poprvé), bočnic kol z opravného setu bez reklam a úpravy zadní nápravy, kde jsou teď vinuté pružiny a tlumiče z drátu a trubičky papíru. Kromě mřížek v karoserii další úpravy neplánuju. Sice jsem tehdy myslel, že bych mohl prořezat disky, ale po přilepení krytů by to bylo zbytečné. Bohužel mě tehdy nenapadlo prořezat díry v zadní výztuze a v obnovené éře už bylo natolik zpracováno, že do toho nebudu vrtat. No a oproti tehdy testovanému provedení budou světelné rampy z nočního testu před závodem.

Jako první teda motor se vším možným kolem, jako aktuální pokrok:
Obrázek Obrázek Obrázek

A pár celkových pohledů.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kola, vedení vzduchu ke chladičům a na zkoušku retuše světelné rampy z doby před exhumací. Světla mírně upravena protlačením a přetřením herkulesem.
Obrázek

Tak snad to tentokrát dokončím :)
Naposledy upravil(a) yvan dne pon 30.3.2020 17:26, celkem upraveno 1 x.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od Nafe_CZ »

Nádhera ..
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od yvan »

Na závěr roku jsem to opět odložil, ale jenom abych začal jednu větší věc a dokončil jednu mnohem menší. Takže co byl prostor, pokračuju dál. Není toho pravda moc, ale tak aspoň za aktivitu dám jednu fotku. Díly jsou potištěné rubově černou, ale při přípravě stránek jsem tehdy jaksi pozapomněl na oblouky blatníků, takže ty jsem zabarvil postaru. Dávám si za to černý puntík a do budoucna se pokusím polepšit :)

Obrázek
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od yvan »

Drobný pokrok. Zadní čelo spojující oba boky a dvě úpravy. První jsou mřížky nahoře ve skle, přičemž z fotek to vypadá, že se mi to moc nepovedlo. Uvidíme, kolik toho bude vidět pod křídlem a případně to asi ještě poladím, nebo předělám. Díry jsou i ve skle, takže to moc podpory neskýtá.

Druhá věc je mřížka v čele. Měl jsem docela strach, navíc je to první z několika a hned ta největší. Výjimečně ovšem na modelu nechávám chlopně, takže i tenký pásek nad mřížkou zdá se stačí na to, aby to drželo bez deformací. Na tu už radši šahat nebudu :)

Obrázek

Tož zas příště.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od Markulin »

Kdyby se to takto nepovedlo mě tak si pískám ;) Paráda
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od yvan »

No, moc tam vidět není. Nechám to asi tak.

Už před Brnem jsem měl připravenou střechu. Vypadá to na fotkách sice efektně, ale asi bych nedoporučoval to takto dělat. Zepředu ty plošky s panty zavazí, blbě se to pak lepí na bočnice. Na druhou stranu to křídlo tam nevadilo vůbec, ovšem je zase větší šance udělat to nakřivo, protože střecha sama tu rovinu držet nechce a jde to do vrtule. Takže příště (kdybych lepil pátou) bych dal to křídlo nakonec.

Obrázek

Pak byla zase pauza na fofr před Brnem a po Brně jsem to splácal dohromady.

Obrázek Obrázek

Tož zas brzy. Snad.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od yvan »

Jak na to nemám termín, tak se mi to nějak táhne :?

Se skly ještě počkám, abych si je moc neošmatlal. Dozadu přidány prvky nasávání:
Obrázek

Vepředu zase čelní sklo. Ve slabé chvilce jsem se rozhodl vyřezat stěrače a podařilo se mi jeden roztrhnout. Snad to neupadne.
Obrázek

A protože dochází na celku pomalu na to, na co se netěším (boční skla, zrcátka), nastal přesun dopředu. Zatím tedy připravené blatníky.
Obrázek

Tak a teď kapota s maskou.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od Brzdič »

Pěkně ti to tatlání jde, jen co je pravda. :) Ta super čistá podložka je nějaká podezřelá, nemáš náhodou jednu jen na focení? :lol:
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od yvan »

Tak ona podložka je skoro nová, mám ju tak dva roky, což je cca 8 modelů teprve :) Ale jinak já na ní i podlepuju, takže umývám po každém modelu a po každém podlepování tyčinkovým lepidlem, abych si neprasil díly (zejména při rýhování z rubu by to mohl byt problém :) )

No jinak mi to moc nejde, jednak mi to trvá a druhak jak netrénuju, tak sem si na tu masku moc nevěřil. Což teda poprávu, protože ten pravý roh je výrazně horší. A ani ta fotka neni nic moc.

Obrázek

Tak snad to bude dál už lepší.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od Brzdič »

No jo, neleze jinak než s tebou souhlasit, je to fakt hrozný. :lol:
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od Zrzek »

Souhlas s Brzdičem - hrůza, děs na to koukat. Je na čase s tím praštit o zem a rozšlapat to..... :lol: :lol: :lol:
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od Markulin »

Nóóóó´.... kdyžs to teda už tak doprasil., tak je asi nejvyšší čas to odvézt do Vřesovic :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od kaktusak »

Že se nestydíš to sem vůbec dávat . :D

Nebudeme to rozmazávat , já jdu roztápět kamna a využijeme jednu z mých metod při lepení .

I když je teda pravda , že takový pěkný model jsem ještě nepálil .
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od bedatruhlar »

Zrzek píše:Souhlas s Brzdičem - hrůza, děs na to koukat. Je na čase s tím praštit o zem a rozšlapat to..... :lol: :lol: :lol:
Na šlapání a pálení modelů tady máme jiné odborníky :lol:
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Lancia Delta S4 SanRemo 1986 / RSC / 1:24 /

Příspěvek od yvan »

Dobře vědět předsedo, že před kamarády kamna nezavíráš ;)

Ale pálit se nebude. Pořád mám ještě v paměti TKSko, takže zatím dobré.

Nejdřív přidány rohy a spodní lem

Obrázek

a pak ten zbytek. Zevnitř světla, zvenku rohová aerodynamika, síťky a přívody k brzdám.

Obrázek

Tím je předek téměř hotov, až na přídavné světlomety. Ty přijdou asi ještě před kompletací s karoserií, aby se s tím dalo manipulovat. No a pak ty skla do dveří a zrcátka :roll:
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“