Lotus 100T N.Piquet / Free / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Lotus 100T N.Piquet / Free / 1:24

Příspěvek od mára »

Dlouho jsem nic nepřidal do své sbírky vozů Nelsona Piqueta. Abych to napravil, sáhl jsem po free modelu ruského autora Fragosa. Model jsem vytiskl na laserové tiskárně na 120g papír.
Začal jsem koly. Tady nastal první problém. Po slepení disků (tady jsem si dovolil drobný tuning a vyřezal jsem vzduch mezi paprsky) se ukázalo, že celková tloušťka disku je asi o 1,5mm větší než šířka běhounu pneumatiky. Autor zde asi podcenil tloušťku papíru. Zkusil jsem na to bočnice silou natlačit, ale tak se zdeformovaly, že nešly použít. Vytiskl jse tedy díly pneumatik znovu a běhoun jsem vystřihl o 1mm širší, disky jsem použil původní. Potom už bočnice šly přilepit celkem snadno. Takže budoucí stavitelé, dejte na to pozor a buď zužte o 1mm plášť disku nebo rozšiřte běhoun.
Tady jsou fotky kol před retuší.

Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Lotus 100T N.Piquet / Free / 1:24

Příspěvek od mára »

Pokračoval jsem slepením kokpitu. Vše sedělo. Méně zkušeného modeláře by mohla potrápit absence lomových čar, občas bylo nutno se hlouběji zamyslet, jak to autor myslel.
Řadící páku jsem udělal z uštípnutého špendlíku, hlavici z kapky herkulesu.

Obrázek Obrázek Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Lotus 100T N.Piquet / Free / 1:24

Příspěvek od mára »

Přes víkend jsem zpracoval díly podvozku a spoilery - podlepil, poslepoval a dal schnout pod zátěží.
Na podvozkovou desku jsem nalepil bočnice a vlepil kokpit. Při uzavírání karoserie shora se ukázalo že kokpit je o něco širší, než by bylo dobré. Zřejmě opět narostla šířka o tloušťku papíru. Při lepení doporučuji kokpit cca o půl milimetru zúžit. Já jsem rohy kokpitu postiskal pinzetou a tím jsem ho trochu zúžil. I tak jsem vnější boky kokpitu musel napasovat celkem na sílu. Taktéž spojení zadku kokpitu s předkem komína moc nesedělo. Tady by asi taky pomohlo osadit kokpit o 0,5mm dopředu oproti rysce.
Díval jsem se na to , jak je řešeno nalepení bočnich pontonů - a vidím, že budu muset něco vymyslet, aby dobře dosedly na boky kokpitu.
Tady zatím fotky střední karoserie.

Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Lotus 100T N.Piquet / Free / 1:24

Příspěvek od mára »

Slepil jsem boční pontony a pak jsem přemýšlel, jak je nalepit na karoserii. Tak jak to autor navrhl nejsem schopen kontrolovat polohu dílů ani dostatečně přitisknout chlopně. Nakonec jsem se rozhodl chlopně na původním dílu odstřihnout. Díl jsem si vytiskl ještě jednou a z něj jsem vystřihl pomocné chlopně. Tyto chlopně jsem přilepil ke karoserii.

Obrázek Obrázek Obrázek
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Lotus 100T N.Piquet / Free / 1:24

Příspěvek od mára »

Měl jsem konec loňského a začátek letošního roku trochu náročný. K lepení jsem se dostal pouze sporadicky a na reporty jsem neměl čas vůbec. Teď využiju karantény a po doplnění pracovních restů se pustím do restů modelářských.
Lotuse jsem po chvílích dokončil. Problém byl jen s uložením převodovky do zadního difuzoru, kdy jsem vanu musel trochu nastřihnout abych tam převodovku dostal.

Obrázek Obrázek Obrázek

Problém nastal při závěrečné povrchové úpravě. Na retuš se mi perfektně povedlo namíchat odstín okrové žluté. Po retuši byla opravovaná místa téměř neznatelná, prozrazoval je jen jiný lesk. Toto jsem chtěl napravit přestříknutím lesklým lakem. Bohužel po nalakování se lesk sjednotil, ale opravovaná místa barevně vystouply. Momentálně po všech peripetiiích nemám náladu model lepit znovu. Časem asi model nechám kvalitněji vytisknout ( toto byl cca 5 let starý výtisk, který jsem si tehdy tiskl na pracovní epsonce) a slepím znovu, abych doplnil svou sbírku piquetovánek.

Dneska bylo hezky, tak jsem Lotuse vyfotil venku. Foták mám v opravě, tak jsem zkusil fotit kamerou. Na denním světle se krásně ukázala vystouplá retuš.

Obrázek Obrázek Obrázek

A až teď jsem si všiml prosvítající bílé v komíncích.
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Lotus 100T N.Piquet / Free / 1:24

Příspěvek od Lucas80 »

Dobrá práce a hlavně díky za upozornění na drobné nepřesnosti, to vždy pomůže.
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“