Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od St. Louis »

Zdravím všechny.

Pustil jsem se do modelu Peugeotu 306 Maxi ze serie RSC. Je zde již pár prezentovaných staveb tohoto rally vozu a původně jsem se nechtěl opakovat, nepředvádět zde na fóru své pokroky. Ale jak jsem se blížil ke konci a překonal prvotní nezdary, tak jsem věděl, že nějakou bleskovku tady přihodím. :-)

Obrázek

Začal jsem koly.
Tady jsem poprvé použil laserem řezané dezény, dostupné k tomuto modelu. Jen... jak jsem stále ladil barvu běhounu s odstínem na bočnici, barvil a barvil... tak jsem dezén v podstatě barvou zatřel :-( To mě ze startu hnedka "potěšilo". Na druhou stranu to dodalo svobodu si s modelem zkusit něco nového. :-) A po vzoru JakubaSDK jsem doplnil středy kol o šrouby. (ačkoli mají Peugeoty matice :-D )

Obrázek

Pokračoval jsem podvozkem.
Mrzela mě absence kotoučových brzd. Tak jsem si je za pomocí vhodného obrázku nalezeného na internetu vyrobil. (Dírkování kotouče je určitě na jedné straně otočené, ale kdo by to za těmi disky zkoumal :-) ). A ještě jsem si chtěl zkusit vyrobit tlumiče, ale ty skutečně jen vyzkoušet. Tady jsem předpokládal, že vidět prostě nebudou. Aspoň jsem to vinutí pružin mohl odfláknout. :-D

Obrázek

Na karoserii se už nedělo nic strastiplného. Jen jsem trochu vyztužil nárazníky kartonem, asi 0,5mm (z krabice od cereální kaše :-) ). Tím odpadlo i několik řad chlopní na pár dílcích (proužcích) nárazníku, které jsem lepil ke kartonu na tupo. A na střešním křídlu jsem mírně do strany odklonil bočnice.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kompletace dopadla v celku uspokojivě... Což mě překvapilo, to býval můj kámen úrazu.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Od začátku stavby jsem věděl, že Peugeotek dostane i menší podložku. :-) Hledal jsem po internetu fotky z Monte-Carla a současně tipy, jak nejsnadněji vyrobit asfaltku. - Vyhrál smirkový papír, do kterého jsem nařezal několik prasklin ke krajnici a pak mnoho dní po něm čmáral houbou a štětcem, ať přibližně vypadá jako oježděná cesta. :-) Do výřezu nasypal jemný štěrk, hlínu, posyp, barevně doladil, zasel trávu, keříčky a doplnil to usušeným průduškovým čajem, který má imitovat nafoukané suché listí. :-D

Obrázek Obrázek

V tento okamžik nastala otázka, ze které mi bylo trochu slabo a objevil se takový divný pocit u žaludku. Otázka zněla: zda si troufnu ten bílý, pěkný, čistý model auta zaprášit pigmentem. (S tou podložkou si rallykára o trochu toho prachu přímo říkala.) Má jediná zkušenosti se zaprášením, a to gumy od traktoru, se s tímhle nedala srovnat. Ale přesvědčil jsem sám sebe, že trochou prachu toho snad moc nezkazím. :-) Párkrát jsem si to zkusil na čistém bílém papíře a pokračoval s roztřesenou rukou na modelu. Není to žádná sláva, ale udělal jsem dobře. Stálo to za ty nervy.
A hodně to model zvedlo, stejně jako celá podložka, za kterou se musím pochválit. :-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Na začátku jsem si chtěl slepit nějaký pohodový oddychový závoďák a konečný výsledek, i s mými klasickými chybkami, vypadá super. Já jsem spokojen a šťasten, že se vše takhle povedlo.

Mějte se krásně.
Lepte.
Ahoj.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od JakubSDK »

Super ;) krásně slepeno a ta podložka je bomba :o moc se ti povedla a model to posunulo dál, líbí se mi to pane kolego. Ještě by bylo skvělé kdyby někdo udělal interiér ;)

Krásná práce a gratuluji k dokončení;-)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od Nafe_CZ »

Parádní model !
A s tou podložkou je to pokoukání.
Jen drobný dotaz, stříknout to lesklým lakem (jen kastli) by spíš vzhled zkazilo nebo naopak zdvihlo víc model ?
Co ty na to? Zrovna to řeším na svém stole :-) u jiného modelu a nevím ...
Štefan
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj Štefane, za mě bych tohle řešil pouze pokud by model měl interiér.. Jinak to asi nemá moc cenu. Ale to je asi na každém modeláři ;-)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od Nafe_CZ »

JakubSDK píše:Ahoj Štefane, za mě bych tohle řešil pouze pokud by model měl interiér.. Jinak to asi nemá moc cenu. Ale to je asi na každém modeláři ;-)
OK.
Moc dík za odpověď.
Štefan
Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 331
Registrován: sob 21.1.2012 11:32
Bydliště: Lysice

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od Ali »

Z boku to zaprášení vypadá moc hezky, ale ještě by to asi sneslo zapráskat zadní část nárazníku za koly a hlavně "okouřit" trošku okolí výfuku...Přední masku jsi mohl jemně poprášit také tím čajem- listy nalepené na mřížce chladiče jsou u rallye aut naprosto běžné. Jsou to jen takové moje letmé postřehy...
Jinak se mi to moc líbí a ta podložka tomu dává pořádný koule ;)
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od haageeman »

Moc pěkné, podložka šmrncovní, skvěle doplňuje model. Gratulace :!:
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od kaktusak »

Řeklo by se takový obyčejný model , ale v kombinaci s tou podložkou to vypadá luxusně.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od St. Louis »

Díky všem za slova chvály. :-)

Nafe_CZ: Myslím, že by lakování model zvedlo, ale jak píše JakubSDK: "Bez interiéru to nemá moc cenu." (Já bych měl asi strach, že se to lakování nepovede, tak bych do toho asi nešel.)

Ali: Děkuji za poznámky, stojí k zamyšlení a přehodnocení, zda do modelu ještě nezasáhnout.
Skutečnost je taková: Nad listím v chladiči jsem uvažoval. A kdybych tam měl tu mřížku, tak bych neváhal, ale je "jen" nakreslená černou barvou na papíře. (Bál jsem se, že by ten jasně nepopíratelný papírový model "neunesl" tolik toho "reálna". Obzvláště u takto pestrého 3d prvku jakým jsou listy.) ... U zaprášení jsem se (jako začátečník) řídil spíše heslem, méně je více. ... A to, za co se opravdu stydím, :oops: je, že na výfuk jsem úplně zapomněl. :o
Každopádně do modelu ještě sáhnu, zapráším a okouřím... Tím listím si nejsem úplně jistý - zkusím to na sucho a rozhodnu se. Díky Ali.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od St. Louis »

Hlásím, že jsem se do toho dodatečného prášení pustil a dokončil. Ošpinil jsem zadní nárazník a okouřil kolem výfuku. To tomu chybělo. ;-) Ten zadek, ten se mi tak líbí...
Ve předu jsem samozřejmě zkoušel posypat "mřížku" listím, nevypadalo to špatně a pustil jsem se tedy k jejich přilepení. Výsledek vypadá z některých úhlu parádní, z jiných si tím nejsem tak úplně jistý... Ale získalo to tím, takové větší propojení s podložkou. :-)

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Ještě jednou Díky Ali za nakopnutí dát modelu ještě víc. :-)

Mějte se fajn.
Ahoj.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od Tapan »

To je bomba, zaprášení a podložka ten model neuvěřitelně zvedla. Už tomu chybí vážně jen interiér :-)
Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 331
Registrován: sob 21.1.2012 11:32
Bydliště: Lysice

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od Ali »

Není zač ;)
Vypadá to teď zase o kus realističtěji.
Autor u tohoto modelu perfektně chytil tvary vozu.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od Brzdič »

Moc pěkný, jen co je pravda. :)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od MatesHK »

Hodně pěkná práce... čistě slepené. A dodělávka do diorama je super :!: Čím si dobarvoval "špínu" na autě.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Peugeot 306 Maxi / A. Csákvári - RSC / 1:24

Příspěvek od St. Louis »

Ahoj.

Špína je opatrně v malém množství štětcem nanášený Patinovací prášek Agama barvy hlíny. Následně - lehce z velké dálky zafouknutý lakem na vlasy.

A ještě jednou díky všem. Jsem rád, že se Peugeotek tak líbí a to i takovým mistrům řemesla, nad jejichž kousky kolikrát nevěřícně žasnu. Díky. Je to krásné povzbuzení -jít dál- i na dalších modelech.

Mějte se krásně. Ahoj.
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“