Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od khaRel »

ahoj, nemohl jsem jinak a nový počin Toma přeskočil v pořadníku úplně všechno, včetně rozdělané audiny. Protože jsem na to moc spěchal, tak jsem si Porsche vytiskl taky jako kontrolní model jen na kanclák, takže celé je to takové lehoučké a křehoučké, ale jde to neskutečně rychle od ruky. Rozhodl jsem se to stavět jako čistostavbu bez retuše (takže vzhledem k tloušťce papíru ani nebarvím rub náprav), vytištěno mám na pracovní laserové tiskárně.

Co se týče absence návodu, trochu jsem zápasil s celkem motoru/zadní nápravy, díly na sebe navazují v několika směrech a dát to do kupy byl trochu oříšek. Já nejdřív dal dohromady 11 s 12 a 13, pak se pokusil na to napasovat blatníky 14, nejdřív jednu stranu, pak druhou, a pak to napasoval na podvozek, ale nevím, jestli by jiný postup nebyl lepší. Pak jsem nevěděl, kdy nalepit výztužné díly 8-10, já to proved až byly obě nápravy na desce- s mým papírem dobrý, ale s tužším by mohl být problém.

A teď už fotky:
Obrázek Obrázek Obrázek

Byl jsem překvapený, jak moc je sklo kabiny skloněné

Obrázek Obrázek

A na folii do světel jsem použil novinku, co jsem se o ní tady dočetl a práce s tím je naprosto parádní, čistá a zatím to drží
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 200
Registrován: pát 7.9.2012 18:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od Alda »

Zatím se to rýsuje parádně.
Uživatelský avatar
tomaslambo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 12.9.2017 5:33

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od tomaslambo »

Jsem moc poctěn, že můj model dostal to privilegium a je stavěn takto přednostně. Moc děkuji.
Vypadá to zatím hodně dobře. Ani jsem nečekal, že se ty přední blatníky dají takhle krásně zakulatit. Prostě zkušenější modelář.

Konstrukce v oblasti zadní části podvozku je komplikovanější než bych sám chtěl, ale nenapadlo mě jak to řešit jinak. K novější verzi vystřihovánky už jsem rozesílal i psaný návod, ale ani tam není postup stavby této části nijak lépe specifikovaný. Toto opomenutí co možná nejrychleji napravím.
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od khaRel »

Chtěl jsem report aktualizovat postupně, ale nějak se mi pokazil počítač, tak aktualizuji až z práce. Tvarování předku bylo peklo, hlavně ty rožky. Z toho důvodu se mi to pak i trochu zkroutilo do vrtule. Nalepení na podvozek taky nebyl žádný med, ale tohle by spravilo jednoduché podlepení kartonem dílu 1, když je to celé měkké, tak ani lepidlo nedrží.
Co se světel týče, nacpat je do předku tak, aby byly stejně, mi moc nešlo, a chtěl bych se zeptat, jak to dělají ostatní- folii jsem nalepil zevnitř na blatník, ale světlo má svoje vlastní chlopně, které jsem chtěl přichytit herkulem, ale moc to nedrželo, protože většina plochy chlopní lícovala právě na folii.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

A teď už finální fotky. Jak jsem už psal- světla mám každé jinak, model mám ve vrtuli, takže pravé přední kolo jakoby najíždělo na vysoký obrubník a tohle asi způsobilo i deformaci pravého zadního blatníku (je vidět hlavě při pohledu zezadu). Celkově práce byla parádní, vše sedí, jak má. Jen jedna věc mi trochu vadila, a to "přetahování" barvy na chlopně. Je to fajn, ale konkrétně v mém tisku tenoučké bílé linky občas nebyly vidět, tak jsem nevěděl, kde přesně mám rýhovat anebo dokonce stříhat. Vyhovovalo by mi víc, kdyby chlopeň byla barvená do toho milimetru, jak je, ale prostor mezi chlopněmi by zůstal bílý (doufám, že je to srozumitelné). Jinak to byla paráda lepit a až se naskytne interiér, tak si ho dám znovu, už z lepšího papíru a s úpravami- kola po TEOvě způsobu, vyřezané vnitřky, brzdy, interiér, nejlépe i motor atd., prostě tohle auto je moje srdcovka.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Tomelambo- díky, že ses do toho pustil a musím říct, že se ti to moc povedlo!
Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 331
Registrován: sob 21.1.2012 11:32
Bydliště: Lysice

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od Ali »

No v barvě to vypadá parádně, zvolení kancl papíru bez podlepení si bohužel vybral svoji daň na "pokroucení" modelu...
Do modelu jsem se také pustil, ale zatím není vcelku co prezentovat( slepená mám zatím jen kola a zasklenou kabinu) a musím s khaRlem souhlasit ohledně přetahování texury do chlopní a minimální viditelnosti obrysové linky
K tomu lepení světel- v případě že se mají chlopně lepit na fólii, je dobré na fólii pomocí oboustranné pásky přilepit kopii obrysu světla a poté chlopně bezproblémově umístit zase na papír. Sice se tam trošku navrství materiál, ale určitě je to na práci pohodlnější. Ještě lze světlo nalepit přímo na oboustranou pásku, ale to mi moc nevyhovuje...
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od khaRel »

je to tak a mrzí mě to, že se to tak zkroutilo, ale nelepím to naposled, tohle bylo jen tak na ověření. Na druhou stranu ten kanclák se krásně tvaruje a přední rohy jdou pěkně zakulatit, stejně jako blatníky, takže i pro repete bych karoserii lepil z tohotéž
Uživatelský avatar
tomaslambo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 12.9.2017 5:33

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od tomaslambo »

Pěkně ses s tím vypořádal a moc děkuji za upozornění na ztrácející se linky. Počítám, že problém je hlavně na světle modrých plochách. Už dříve jsem měl strach, že zesvětlením by mohlo k něčemu podobnému dojít. Hned jak se k tomu dostanu, tak s tím něco udělám. Tebou navrhovaná úprava: odstranění barevné výplně s oblasti mezi chlopněmi se mi líbí, je sice pracnější, ale efekt je tam zaručen. Napadlo mne ještě udělat ohybové čáry tlustější, je ovšem otázkou, jak moc a jestli vůbec by to pomohlo. Rád bych se také vyvaroval použití tmavých čar, protože by bylo nutné celé auto retušovat. Přitom jak se koukám na tvou stavbu, tak až na pár míst by retuš nebyla potřeba.
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od khaRel »

širší čára určitě ne, tohle bylo super tak, jak jsem to lepil, a jak se na auto koukám, tak retuš opravdu není třeba na většině mít, i když by určitě prospěla :) Co se týče toho přetažení barvy- trochu mi to chybělo při lepení předních rožků v oranžové oblasti, kde jsem nevěděl, kam až mám díl přilepit (ale nakonec se to povedlo) a taky ve světlech- lepení krabičky pro dálkové světlo byo celkem martyrium a bílá plocha byla menší než krabička. Konkrétně na dílech 75, 76 a 78 a 79 se mi ztratila ta tenká bílá linka, takže v tom prťavém prostůrku bylo zajímavé to trefit.
Uživatelský avatar
tomaslambo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 12.9.2017 5:33

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od tomaslambo »

Koukám na to, a ta čára na dílech světel je dělaná jako lehce průhledná, aby trochu nabrala odstín podkladové barvy, ale tloušťka je stejná jako všechny čáry ohybu. Udělám ji tedy plnou bílou barvou jako ohyby, ty jsou na těch dílech doufám vidět dostatečně.
U těch oranžových rohů pomůže tebou navrhovaná metoda?
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od khaRel »

oranžové rohy bych nechal tak, jak jsou, ono si to nakonec sedlo, když se člověk snaží dodržet návaznost barev. A s tou tloušťkou a průhledností čar, tam možná byla chyba na mojí tiskárně. Některé z těch čar šly vidět pěkně, některé hůř, nejhorší to bylo u těch světel, jak jsem psal, a pak u běhounů kol, ale když člověk ví, kde je lomová čára- čili podle rýhovací linky, tak je to v pohodě.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od muf10 »

krásná klasika!
Trochu se bijí ty světla s kabinou pokud prosklené tak vše nebo nic.
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Porsche 917K / tomaslambo / 1:24

Příspěvek od khaRel »

no jo, ale jak jsem psal, tohle byl jen ověřovací pokus slepitelnosti. Tohle auto mám moc rád na to, abych ho takhle odflákl, takže teď čekám, až někdo vyrobí interiér a nejlépe aji motor, když je zezadu vidět (sám se do toho pouštět nebudu), a pak to zkusím ještě raz naostro. Tenhle kousek je sestaven jen tolik, co umožňuje vystřihovánka.
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“