Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

yessimus
Příspěvky: 40
Registrován: stř 13.11.2013 8:42

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od yessimus »

Hlasim dalsi postup.

Motor som vsadil do ramu - bolo to trochu ako "jezek v kleci", ale celkom presne mi to sadlo. Pribudla rezerva - podstatne mensia ako realne kolesa, lebo som sa bal aby som ju tam dostal. Nakoniec mohla byt kludne velkosti prednych kolies. A dokoncil som zadnu os s nabojmi a brzdami. Rozmyslal som aj nad nejakymi tlmicmi, lebo sa mi velmi paci ako ich tu robite, ale nakoniec som nejak nevedel ako ich tam vtesnat.
ObrázekObrázek

Vlepenie interieru, bol ako uz u mna tradicne velky boj. Resp. este predtym presklenie. Kedze kasna je x-krat tmelena a dalsich x-krat nafarbena, moc sa s nou uz narabat nedalo, navyse folia je tiez dost netvarna. Po prvych nasucho prilozeniach som zistil, ze spolahnut sa iba na obojstrannu lepiacu pasku nebude stacit. Tak som obojstrankou podlepil okraje skiel a na kasnu som isiel herkulesom papier na papier. Aj tak mi to kde tu odstava, navyse hrubka "plechu" je po x-nateroch jak pre tank a tak su skla dost hlboko. Cast jedneho svetla sa dokonca dost vyrazne odlepila a uz to asi nedokazem opravit. :( Na druhu stranu crash testy zvladne model bez najmensich problemov.
ObrázekObrázekObrázek

Vlepenie ramu s motorom velky problem nebol aj ked som ram musel trochu zrezat, lebo ventilator bol asi o pol mm mimo otvoru a viac do dovnutra to neslo. (Kurna pozeram, ze nemam poriadnu fotky zvrchu).
ObrázekObrázek

Kolesa som sa snazil urobit nie uplne cierne aby som naznacil dezen, ale moc sa mi to nepaci. Este k tomu ten lesk z laserovky. :roll: Stale je tu ale moznost ich premalovat - akurat to potom budu slicky, co je trochu blbe kedze v roku 1970 sa isiel skoro cely cas mokry zavod. No a na laserove dezeny este nejak nie som psychicky pripraveny, ale asi aj to raz pride.
ObrázekObrázekObrázek

S nasucho nasadenymi kolesami to teda celkovo vyzera nejak takto:
ObrázekObrázekObrázek

Na zaver ma caka polep a z toho mam kropaje na cele uz teraz. Dostal som nejake vzorky dekalov na skusku a musim povedat, ze je to jemnejsie ako jemne a velmi jednoducho sa to da pokazit. Aj ked tie male vzorky sa mi podarilo na skusobny blatnik naniest celkom v pohode, postup "lepenia" tych dlhych bielych casti co idu od prednych svetiel az nad zadne kolesa si teda fakt len velmi tazko predstavujem. A naznacenie spar v karoserii (dvere, kryt chladica vpredu, a pod.) sa tymto sposobom asi dat nebude. Problem je, ze ani pokus s maskovacou paskou a centrofixku nevysiel, lebo po prelakovani sa mi centrofixka rozpila. Ak nevymyslim nieco ine alebo nedostanem nejaku dobru radu, tak asi fakt kvoli par ciernym ciaram budem musiet kupit ciernu farbu a natret to tam stetcom. Dufam, ze tie revell aqua color mi budu na laku drzat a po dalsom nastreku mi nezlezu alebo sa nerozpiju. Je teoreticky mozne pouzit aj tu agama 36c na pneu? Zabil by som 2 muchy jednou ranou a premaloval by som hned aj tie gumy, hmm?
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od Tapan »

K zasklení - tkoušťka "plechu" by se nedala snížit zabroušením z vnější strany? A co se týče folie na zasklení, Tamiya (a možná i jiní) dělá folie různých tlouštěk, které by se na toto hodily, ty nejtenčí se tvarují velice dobře bez jakýchkoliv tendencí se vracet do "rovného" tvaru, chce to si osahat a dobře zvolit tloušťku, pak by to na oboustranku mohlo fungovat velmi dobře. Tady u nás (České Budějovice) to má obchůdek s modelářskými potřebami, zaměření jsou jinak především na plastové. Nevím, jakou folii jsi zvolil, ale pro mne nejdostupnější folie na kroužkovou vazbu je na tyto obliny docela problematická, asi ses s tím zbytečně "nadřel".
Ale máš to moc hezký :-)
Jak ti bude držet barva na laku bych si nejprve zkusil někde bokem, Agama barva na pneu by držet mohla (jak to bude s "otěruvzdorností" je otázka), ale pozor, Agama barva pneu (kódem si nejsem jistý) má do černé docela daleko.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od JoseFxx »

Na pneumatiky jedině tamiyu XF-85 Rubber Black.
Agamku hoď do koše.
Co to čtu, ty chceš nanášet jiný odstín barvy na už zalakovaný model :shock:
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od Vojta Č. »

Máš tu lakýrničinu tak tlustou, že by neměl být problém ty spáry do toho laku škrábnout, ne?
yessimus
Příspěvky: 40
Registrován: stř 13.11.2013 8:42

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od yessimus »

Tapan píše:K zasklení - tkoušťka "plechu" by se nedala snížit zabroušením z vnější strany? A co se týče folie na zasklení, Tamiya (a možná i jiní) dělá folie různých tlouštěk, které by se na toto hodily, ty nejtenčí se tvarují velice dobře bez jakýchkoliv tendencí se vracet do "rovného" tvaru, chce to si osahat a dobře zvolit tloušťku, pak by to na oboustranku mohlo fungovat velmi dobře. Tady u nás (České Budějovice) to má obchůdek s modelářskými potřebami, zaměření jsou jinak především na plastové. Nevím, jakou folii jsi zvolil, ale pro mne nejdostupnější folie na kroužkovou vazbu je na tyto obliny docela problematická, asi ses s tím zbytečně "nadřel".
Presne - folia na kruzkovu vazbu - nabuduce budem mudrejsi. A co sa tyka toho zbrusenia, tak skor z vnutornej strany nie? Ved prave ten zjednocovaci tmel a farba robi tu hrubku. Ked to nafarbim, zbrusim a znova nafarbim som tam kde som bol. :-)
JoseFxx píše:Na pneumatiky jedině tamiyu XF-85 Rubber Black.
Agamku hoď do koše.
Co to čtu, ty chceš nanášet jiný odstín barvy na už zalakovaný model :shock:
Dik za tip na gumy ale to ma teraz az tak nepali, prinajhorsom ich necham tak ako su.
A ano mam to uz nalakovane lebo som do toho isiel s tym, ze dam na to dekaly. Tam mi clovek od ktoreho by som ich zobral hovoril, ze to mam davat len na hladky lesklym lakom nalakovany model aby dobre prilnuli. Zda sa ze som sa dost zamotal. Cize farba uz na tom laku nebude drzat? Ani ked ju potom opat prelakujem? :roll:
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od JoseFxx »

Hodně jsi se do toho zamotal. Ano obtisky se davaj ns hladky lak, ale máš mít uż barevnost hotovou.
Budeš to mít komplikované. Místo kvalitních barev (tamiya, gunze, valeo) používáš sméčka (revell, agama).
Pak se nesmiš divit, že to neštimuje.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od Tapan »

yessimus píše: Presne - folia na kruzkovu vazbu - nabuduce budem mudrejsi. A co sa tyka toho zbrusenia, tak skor z vnutornej strany nie? Ved prave ten zjednocovaci tmel a farba robi tu hrubku. Ked to nafarbim, zbrusim a znova nafarbim som tam kde som bol. :-)
Ano, samozřejmě jsem myslel vnitřní stranu :-)
yessimus
Příspěvky: 40
Registrován: stř 13.11.2013 8:42

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od yessimus »

Vojta Č. píše:Máš tu lakýrničinu tak tlustou, že by neměl být problém ty spáry do toho laku škrábnout, ne?
Hmm, to znie zaujimavo, otestujem na tom mojom skusobnom blatniku.
JoseFxx píše:Hodně jsi se do toho zamotal. Ano obtisky se davaj ns hladky lak, ale máš mít uż barevnost hotovou.
Budeš to mít komplikované. Místo kvalitních barev (tamiya, gunze, valeo) používáš sméčka (revell, agama).
Pak se nesmiš divit, že to neštimuje.
Ked ja som si povodne myslel, ze aj tie velke biele casti urobim dekalmi. To som ale este netusil, co to vlastne dekale su a ako sa s nimi robi - som si myslel, ze su to v principe bezne samolepky. :-)
A na upresnenie - nepouzivam ziadne farby, resp. tato cervene revellka je prva farba v zivote co som kedy pouzil. A o Agame som zatial len cital (aj tu na fore), ze ju pouzivaju na pneu a ze je ok.

Takze mam v principe 2 moznosti:
1) Bud to risknem a aj na ten lak sa budem snazit dat nejaku bielu farbu. Otazka je aku, aby mi to tam aspon trochu drzalo?
2) Narezem ten dekal na mensie casti a budem ho nanasat postupne. Ako moc bude vidiet, ze je to "pozliepane" s kuskov?
Ktora moznost sa vam viac pozdava?
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od JoseFxx »

Jasně začátky jsou na nic. Zrovna jsi se v tomto směru začal hodně špatně. Hlavně to zalalování ti bude dělat problem. Pokud tedy máš možnost. Zkus email Tamiyu XF1 černou mohla by na laku držet. Po zaschnutí zalakovat. Zaschne tak za 24-48hodin. Co se týká dekálů aplikují se v kuse. Na to jsou vhodné dekálové vodičky od Gunze Setter a Softer.
yessimus
Příspěvky: 40
Registrován: stř 13.11.2013 8:42

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od yessimus »

JoseFxx píše:Jasně začátky jsou na nic. Zrovna jsi se v tomto směru začal hodně špatně. Hlavně to zalalování ti bude dělat problem. Pokud tedy máš možnost. Zkus email Tamiyu XF1 černou mohla by na laku držet. Po zaschnutí zalakovat. Zaschne tak za 24-48hodin.
No myslel som skor na tu bielu farbu - cize namalovat tie casti okolo svetiel a tie ciary co idu potom od svetiel dozadu.
A mozem malovat cez dekal? Napr. sparu krytu chladica cez cislo 23 na predku?

Sorry, ze sa pytam jak blby, ale v tomto teda blby som. :-)
JoseFxx píše:Co se týká dekálů aplikují se v kuse. Na to jsou vhodné dekálové vodičky od Gunze Setter a Softer.
No to chapem, ze sa aplikuju v kuse, ale takmer 20cm dekal s tymi bielymi castami okolo svetiel a ciarami dozadu na ten obly blatnik na jeden sup asi nedokazem dat ani so zazracnymi vodickami. :-)
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od JoseFxx »

Davat 20 cm decal na oblý blatník bez spár je pohodička. Použít vodičky dle návodu a je to bez problému.
U spar jako jsou dveře a kapota tak jsou vylisované. Tím pádem se zvýraznují washem (olejovými barvami) nakonec.
U tebe na hladkém povrchu. Sice máš kupu laku, ale přerývat od ruky to bude sado maso.
yessimus
Příspěvky: 40
Registrován: stř 13.11.2013 8:42

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od yessimus »

Takze hlasim hotovo.

Ale moje obavy z polepu sa naplnili, holt bol to prvy "malovany" model a urobil som prilis vela chyb v postupe. Na druhu stranu som sa toho dost naucil a snad to niekedy v buducnosti vyuzijem.

Vysledok je nasledovny:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

A tu su poznamky pre tych co sa radsej ucia na cudzich chybach resp. ako by som postupoval keby som vedel to co viem teraz:

1) Celu karoseriu som mal najprv nastriekat bielou, nasledne zamaskovat biele casti okolo svetiel plus mozno aj tie dlhe biele ciary co smeruju dozadu. Nasledne nastriekat cervenou.
Dovod: Robit dekalmi tu bielu cast okolo svetiel mi proste neslo ani omylom, je to oble do dvoch stran a davat na zakriveny povrch dekal s vyrezom "O" je proste masochizmus, rovnako "U" a podobne. Tie ciary aj ked su dlhe by mozno isli (to som mal vyskusat).
Ja som nakoniec nasadil samolepky, lebo prefarbit tu cervenu bielou proste neslo, resp. by to potrebovalo hrozne hrubu vrstvu a vznikol by este vacsi odskok ako pri samolepke.

2) Kedze som neurobil tie pasy dekalmi (mal som to skusit) musel som dat aj startove cisla na bokoch a vzadu samolepkami, lebo spod dekalu tie ciary neskutocne trcali.

3) Najhorsie dopadli asi spary. Neviem, ci som zle nalepil maskovaciu pasku, alebo som proste nemal povrch uplne hladky, ale farba mi kade tade pozaliezala pod masku. Na miestach kde su samolepky to chapem, ale stalo sa to aj na miestach kde sa mi to stat nemalo. Tu ocenim kazdu radu - naryhovat este nezlepene diely a napustit ciernou sa mi pozdava. Ako ale potom so surfacerom aby mi to uplne neprekryl?

4) Dekaly nechat aspon 1 den sadnut pred prelakovanim - mne na niektorych miestach lak dekal strhol / poskodil.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od Tapan »

Máš to pěkné, rozhodně děláš pokroky. Jen škoda té pokulhávající geometrie v zadní části - vzhledem k tomu, že jde o přebarvovačku, určitě to šlo opravit. No a jak na spáry...to je těžké, nakreslená nebude asi nikdy vypadat úplně přirozeně. Je to dost krkolomné, ale zkusil bych třeba dveře apod. udělat jako samostatný díl, tzn. plochu vyříznout, trochu vzít smirkem (ubrat materiál, aby vznikla mezera) a pak to sestavit s pomocí nějakých podkladních "chlopní", spára pak bude plastická, případně se dá ještě zvýraznit tím, že po nabarvení (a nalakování?) do ní záměrně naneseš nějakou tmavou vodovku či co, okolo spáry jí pak setřeš a ve spáře zůstane, plasťáci té technologii nějak říkají, ale nepamatuju si přesně, třeba to někdo uvede na pravou míru :-)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od Vojta Č. »

Hezký je to, rozhodně zajímavá předloha a podobný si to je, ne že ne.
Docela by mě zajímalo, jestli by se z toho dala vyrobit normální stavebnice pro lidi, kteří nejsou lakýrníci :)
yessimus
Příspěvky: 40
Registrován: stř 13.11.2013 8:42

Re: Porsche 917K / vlastna tvorba / 1:24

Příspěvek od yessimus »

Tapan píše:Jen škoda té pokulhávající geometrie v zadní části - vzhledem k tomu, že jde o přebarvovačku, určitě to šlo opravit.
Na tom zadku som urobil chybu, ze som ten zadny diel hned nepodlepil. Pri prilepovani sa mi "zlomil" v tej tenkej casti a aj ked som ho potom podlepil tak tam asi bolo nejake pnutie, co mi to skrivilo. Skor som mal cely tendiel urobit nanovo a vymenit.
Tapan píše:No a jak na spáry...to je těžké, nakreslená nebude asi nikdy vypadat úplně přirozeně. Je to dost krkolomné, ale zkusil bych třeba dveře apod. udělat jako samostatný díl, tzn. plochu vyříznout, trochu vzít smirkem (ubrat materiál, aby vznikla mezera) a pak to sestavit s pomocí nějakých podkladních "chlopní", spára pak bude plastická, případně se dá ještě zvýraznit tím, že po nabarvení (a nalakování?) do ní záměrně naneseš nějakou tmavou vodovku či co, okolo spáry jí pak setřeš a ve spáře zůstane, plasťáci té technologii nějak říkají, ale nepamatuju si přesně, třeba to někdo uvede na pravou míru :-)
Hovoria tomu tusim "wash" - chcel by som to vyskusat akurat presny postup mi stale trochu unika. Na Forde som sa snazil robit diely podla spar, ale vysledok je jednak tazsie zlepitelny a spary aj tak nevyzeraju dobre, proste to neviem tak pekne zarovnat. Skor sa mi paci Vojtov navrh s ryhovanim. Ale ryhovat na uz zlepenom modely ide tazko a ked to naryhujem pred lepenim tak mi to potom surfacer asi zaleje. Neviem, vyskusam.
Vojta Č. píše:Docela by mě zajímalo, jestli by se z toho dala vyrobit normální stavebnice pro lidi, kteří nejsou lakýrníci :)
Urcite dala, zalezi len na tom ako "normalni lidi" dokazu lepit obliny, proste ako moc bude vidiet spoje a kolko spojov si clovek trufne urobit aby to bolo co najoblejsie. Pre niekotrych "ufonov" tu na fore to problem vobec nebude, ale pre mna smrtelnika to problem je a tak som prvykrat v zivote farbil. :-)
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“