Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od Gerry »

Pustil jsem se do stavby další legendy závodních tratí - slavné Alpinky, tedy Renault Alpine A110 1600S. No a když se řekne Alpina, každý český fanda dodá okamžitě Hubáček. Tedy vůz, na kterém drtila začátkem 70. let konkurenci posádka Vladimír Hubáček - Ing. Stanislav Minařík.
Protože sbírám slavná auta českých pilotů, a Hubáčkovu Alpinku jsem několikrát viděl v akci (byl to stejný zážitek a ukázka machroviny, jako o pár let později vidět Zdeňka Vojtěcha v Mostě v jeho černo-červené stotřicítce), dlouho jsem po ní pátral. Na netu se objevilo několik velejednoduchých modelů, ty ale byly v podstatě nepoužitelné. Naděje mi svitla až když se objevil na trhu model vydavatelství JuMK v měřítku 1/18. Také to není žádná sláva a ve srovnání s modely našich autorů je to poněkud "hranatější", ale mně to docela stačilo.
Po stránce grafické ale byl pro mne model nepoužitelný, nejenom vybraným zbarvením, ale i kvalitou detailů. Když k tomu připočteme ještě nevhodné měřítko, bylo pro mne rozhodnuto. Model jsem od základu překreslil, upgradnul - a samozřejmě udělal nové zbarvení - vítězný vůz Rallye Škoda 1974.
Abych předešel případným dotazům, uvádím rovnou předem, že se jedná o jednokusovou přemalbu jen pro moji soukromou potřebu. Z důvodu zachování autorských práv model nechci a nebudu nijak šířit.
Nejprve tedy náhled na model v placaté podobě:

Obrázek
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od Gerry »

Ačkoliv to vypadalo, že se s Alpinku nic neděje, opak je pravdou. Moc jsem se nečinil, přiznávám, neb mne teď práce přepadala více než je zdrávo, a když už jsem k Alpince sedl, šel progres hodně pomalu. Ten model opravdu není pro netrpělivé, není tam snad jediný rovný spoj, všechno se tvaruje do křivek a v prořezech, no žádný relax. Nakonec jsem ale dneska konečně spojil několik podsestav a - voila, typické tvary francouzského zázraku se začaly zjevovat.
Posuďte sami:
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od JakubSDK »

No vida, pěkný kousek se z toho klube. To tvarování a lepení musí být opravdu zážitek, ještě se zeptám co si použil za papír?
Jinak paráda a líbí se mi ;) možná bych ještě jednotlivé spoje krapítek navlhčil štětečkem a opatrně zahladil kulatinkou (drátek, štětec apod.)

Ať se ti daří Jakub.
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od Gerry »

Použil jsem 120 gramový papír, tisk na inkoustovce Canon. S tou kulatinkou je to dobrý nápad, jen mám strach aby mi nepovolila barva.
Spíše mi na tom štve, že ač retušuju jak vzteklý, tak přece jen digitál ty spoje zvýrazní, že to vypadá jako bych na fixku ani nesáhl :-(
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

no tak jestli retuš děláš fixou, tak bych se nebál toho, že by barva pustila a zkusil bych to zahladit. Ohledně papíru, příště bych volil třeba fotopapír (křídu) a nechat laserem vytisknout, barva by byla lesklejší a působilo by to lépe, ale toť můj osobní názor :)
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od Gerry »

Laser jsem zkoušel dříve, ale jak jsem už psal u Porsche 911, strašně mi to praskalo a loupalo se....
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od JakubSDK »

A právě proto jsem psal fotopapír (křídu) na něm barva drží a nepraská, já na něj nechal tisknout Pilgrima a velká spokojenost. Proto ti ho mohu doporučit.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od Tomáš S. »

Promiň, ale nedá mi to... Už po několikáté poukazuješ na to jak ti tisk na Pilgrimovi držel, ale už na prvních fotkách je patrné, že se loupal pocela dost - snad každý ohyb je odraný (případně okolí řezu je vidět že praskalo) a musí se tak retušovat daleko víc než u inkoustu nebo offestu - třeba tady:

Obrázek

Tak ideální laserový tisk a práce s ním podle mě opravdu nevypadá. Teda aspoň podle toho co jsem viděl a co mi třeba Zvukař ukazoval na betě Tatrovky Roba Kasáka - třeba na hlavním rámu (dlouhý nízký černý(!) kvádr), retušoval jen na hranách řezu, ohyby vůbec. Bohužel musím jen takto odkazovat na skvělou práci druhých (snad jsem nic nespletl), protože já sám mám s laserem docela problémy (například Tatra Puma II pro Karla Lopraise) , i když třeba na některých modelech by se mi líbil daleko víc než inkoust či offset.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj Tomáši,

v pohodě a musím ti dát za pravdu, že takhle ideál nevypadá, tedy pokud se to bere až do nejzazších detailů... To, popraskání barvy vzniklo tím, že jsem zvyklí vše rýhovat jen z jedné strany a to tupou stranou skalpelu, je pravda že u laseru je to více než u ofsetu či inkoustu. Samozřejmě, kdybych rýhoval i z rubové strany jak bývá zvykem, tak by výsledek vypadal také jinak.
Ale abych se dostal k tomu, co jsem měl na mysli a na co poukazuju je to, že u laser tisku, který je na běžném papíře je náchylnost na lámání, loupání a ošoupávání barvy větší než právě na mnou zmiňovaném fotopapíru ;)
Jelikož jsem stavěl pro pana Vintra betu, která byla klasická laserovánka, tak vím, co píši, trápil jsem se s loupáním barvy opravdu dlouho, a když jsem si pak nechal vytisknout onoho Pilgrima laserem na fotopapír, tak jsem byl opravdu nadšený, že s dílky mohu při tvarování manipulovat dlouho a bez obav, že se mi někde barva oloupe nebo ošoupe ;)
Snad jsem to napsal srozumitelně.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

No Jakube. Tisk dakarek laserovou technikou je na papír určený pro ofsetovou technologii a zde opravdu dochází ke drolení a ošoupávání barvy daleko více, než na papíře určeném pro laserový tisk. Tím papírem je třeba color copy a zde už ten tisk tak náchylný není. Nejvíce odolný laserový tisk vycházel z profesionální tiskárny canon C1, kde je kvalita vynikající co se týče odolnosti proti hrubému zacházení, ale bohužel tato tiskárna si dělá co chce v oblasti stálobarevnosti tisku.
No a pokud si někdo vytiskne free model na nějaké levné stolní laserovce (třeba v zaměstnání - aby ušetřil), tak se ale potom nemůže divit, že se mu vše loupe, praská...atd.
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Renault Alpine A110 (1974 Rallye Škoda) 1/24

Příspěvek od Gerry »

Tak jsem zase popojel o kousek dále. Kastle je v podstatě hotová:
Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“