BMW M3 / ABC / 1:43

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od Tapan »

Tento model vyšel v časopise ABC č. 7/39 (1994-1995). Bylo mi tehdy asi 10 let. Spíše shodou náhod byl ušetřen mých tehdejších "modelářských" pokusů (bohužel mnoho dalších zajímavých modelů to štěstí nemělo), navíc se do mého archivu díky tehdejší šmelině mezi kamarády dostal ještě jeden výtisk. V rámci mého návratu k papírovým modýlkům (resp. po těch letech vlastně začínám znovu) bych si rád vyzkoušel několik základních i pokročilých technik, proto padla volba na jednoduchou vystřihovánku, kterou mám dvakrát (kdyby se třeba náhodou nepovedla úplně podle představ :-) ), navíc mám pro starší BMW trochu slabost a předloha je pro mne velice atraktivní.
Papír už pamatuje i lepší časy a i s novou čepelkou má skalpel občas tendenci trhat tisk. To je poučné, aspoň to pak i na kvalitním papíře nebudu držet jak prase kost. Mrzí mě, že "nafouklé" blatníky jsou pouze nakreslené, přemýšlel jsem, jak je vyrobit plastické, ale nemám rozumný nápad. Když to rozříznu a "nafouknu" bude díl na konci krátký a do invazivnějších zásahů se asi pouštět nechci, nerad bych pak řešil správné umístění nápravy apod. Kdyby někoho napadlo, jak to vyřešit elegantně, uvítám radu.
Obrázek
Na podlepení jsem poprvé vyzkoušel UHU Power, zdá se, že to docela funguje, když se pro příště vyvaruji chyb z prvního pokusu, asi to půjde i bez opravování. Papír se nekroutí a schne rychleji než Herkules. Lepidlům v tubě nevěřím.
Model je dosti zjednodušený, což přeje experimentům. Zkusil jsem si plastický znáček - vyříznout, podlepit, nalepit záslepku na místo původního znáčku, ten ještě podlepit a nalepit na místo. Vypadá to pěkně, ale skoro to není poznat, jen pod určitým úhlem dopadu světla. Vlastně je to tak správně, na předloze je znáček nad karosérií také vystouplý jen trochu.
Obrázek Obrázek
Myslel jsem, že přední maska by si taky zasloužila trochu plastičnosti. Prvotní záměr byl alespoň vyříznout z masky mřížku a takto vyříznutý díl podlepit černobílou kopií. No, trochu se to zvrtlo :-D
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Mřížka je z úzkých proužků kreslící čtvrtky zpevněné vteřiňákem (jinak se rozpadala na jednotlivé vrstvy papíru) a je pouze naznačena, mám 4 proužky, mělo by být asi 7, ale to v tomto měřítku nedávám (jasan, místní lodičkáři by mi vysvětlili, že to JDE :-D ). Vypadala docela dobře, trochu jí poznamenalo barvení, ale s výsledkem jsem (na tu bídu) spokojen. Rám kolem mřížky se při této šířce papíru trochu bortil, tak jsem ho zpevnil vteřiňákem, ten se rozpil do chlopní nahoře, tak musely pryč, bude se lepit na tupo. Bohužel při vyřezávání rámečku vzal částečně za své i tisk, tak jsem musel barvit. Retuš, to je moje bolest, neumím namíchat odstín tak, abych s ním byl spokojen :-( . Světla přijdou zasklít až po osazení masky do karosérie, dřív bych to při sestavování nejspíš poničil. Znak doprostřed mřížky taky až nakonec, ještě tedy nevím, jak ho vyrobím, ale stříbrný by masce slušel.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od Tapan »

Jde to pomalu, ale něco se přeci jen pohnulo.
Zasklení oken a světel:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Nějaká ta droboť:
Obrázek Obrázek Obrázek
A konečně se jde něco lepit :-)
Obrázek Obrázek Obrázek
Hned to víc baví, když už to trochu dostává tvar...
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

zatím to vypadá velmi pěkně ;) Jen se optam, ty máš v plánu interiér, když děláš zasklení viď :?: :?: na ten jsem opravdu zvědavy 8-)

Ať se ti daří Jakub.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od Tapan »

Ahoj Kubo, díky ;-) Interiér je určitě v plánu, nebo spíš pokus o něj, protože jsem trochu pogooglil, našel fotky předlohy tohoto modelu a trochu mě polilo horko, když jsem si uvědomil, že auto má v kabině ochrannou klec :-D Nu uvidíme, co s tím půjde dělat.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od JakubSDK »

Tak to je super, že bude intík a když zmakneš intík, tak ochranný rám už bude brnkačka ;) Jen zvolit vhodný materiál a správnou tlouštku a tadá rám je na světě :lol: ;)

P.S. ja se teď také peru z BMW M3 E30 DTM 1992 od Ondry Hejla. Právě vyřezávám disky kol a to je také libůstka ;)
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od Tapan »

V tom případě hodně štěstí s oranžovou M3 a těším se tu někde na fotky :-)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od JakubSDK »

Jj budou budou a děkuju ;)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od IceZero »

No Štěpáne nasadil sis laťku docela vysoko... dobry to je jen vydržet (y)
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od Tapan »

Nárazníky jsem tmelil a přebarvil. Chtěl jsem si to vyzkoušet a navíc je tak šlo udělat detailnější. Pár obrázků z lakýrnické dílny:
Obrázek Obrázek Obrázek
...a tady je výsledek:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ještě dodělám paraboly mlhovek, nakreslím nějaký chladič za ďoury v nárazníku a pak hurá vymýšlet self-made zatáčecí přední nápravu.
Čím barvíte drátky? Používám mosazné a zjistil jsem, že akrylová Agama na nich moc nedrží :-(
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

zkus je stříknout lakem na vlasy ;)
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od Tapan »

Dík za tip, zkusím ;-)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od IceZero »

Já kdysi koupil drátky ve Tvořilce (asi víš sám kde je), ale poslední dobou mi s drátkama mi nasadil broučka do hlavy Laďa Horňanský (zvukař) on používá drátky klasicky potažený bužírkou. Na izolaci líp drží barva a co je pro mě hlavní výhoda, dá se to lepit vteřiňákem a nemusí se bláznit s pájkou. tak třeba pro příště :p
Uživatelský avatar
krabsimon
Příspěvky: 19
Registrován: stř 4.2.2015 0:14

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od krabsimon »

Moc pěkné, dobrý tuning. :-) Těším se, až to bude hotové!
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: BMW M3 / ABC / 1:43

Příspěvek od Tapan »

Paraboly mlhovek jsou na svém místě, za nárazník přibyl mezichladič a pracuje se na předních kolech.
Obrázek Obrázek
Kola jsem měl asi trochu zúžit, ale dokud jsem to nezkusil, nevěděl jsem, jestli vůbec budu něco bombírovat. Chybami se člověk učí... Taky jsem kola asi o 1 mm zvětšil, vystřihovánkové mi přišly v blatníku moc subtilní, teď mám zas obavu z toho, aby nebylo auto posazené moc vysoko :-/
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“