Williams FW30 - N. Rosberg / FT / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Williams FW30 - N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Lucas80 »

Zahajuji stavbu vozu Williams FW30. Vybral jsem verzi z GP Itálie 2008, která byla odjeta za velmi nevlídného počasí a měla překvapivého vítěze Sebastiana Vettela, který vyhrál jak sobotní kvalifikaci, tak i nedělní závod. Jeho krajan Nico Rosberg na voze Williams FW30 si v sobotní kvalifikaci počínal velmi dobře, probojoval se do třetí části, kde nakonec vybojoval páté místo na startovním roštu. V nedělním závodě si až do poloviny závodu počínal také dobře, sváděl krásné souboje s Felipem Massou na Ferrari, ale po problémech v druhé části závodu nakonec dojel do cíle na nebodovaném 14. místě. Pro tým Williams byl závod jubilejní, oslava 500.GP byla připomenuta číslovkou na komíně obou vozů v den závodu.

Jezdec: 7. Nico Rosberg, GER
Tým: AT&T Williams
Vůz: Williams FW30
Motor: Toyota RVX-08 2.4 V8
Převodovka: Williams, 7 stupňů vpřed + zpátečka
Palivo: Petrobras
Pneumatiky: Bridgestone Potenza
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Lucas80 dne čtv 2.8.2012 21:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Williams FW30 / N. Rosberg / 1:24 / FT

Příspěvek od Lucas80 »

Zahájil jsem stavbu koly; vybral jsem mokré pneumatiky a model tak odpovídá postavení na startovním roštu. Dokonce i natočení nápisů na předních pneu bude odpovídat pozici, ve které se nacházely před tím, než vůz vyjel za safety carem rovnou do závodu.

Přední + zadní části kol
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Zde jedna menší chybka: levé přední kolo mělo iniciály NR v opačné pozici, taková varianta ve šmikajdě není. Je tak možné, že i další kola to měly jinak. Ale je to maličkost, která se dá přehlédnout 8)
Obrázek
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Williams FW30 / N. Rosberg / 1:24 / FT

Příspěvek od Lucas80 »

Pokračuji podlahou a difusorem. Trochu jsem poupravil difusor dle této detailní fotky:

Obrázek

Díl 22 sestavený dle návodu dostane hranatý tvar (červeně), po úpravě jsem dostal správný zaoblený tvar (žlutě).
Po slepení tohoto dílu do jednoho celku jsem ho rozstříhnul na dvou místech v rozhraní a střední kanál difusoru (jeho okraje) vytvaroval do obloučku. Zde dávám malý návod:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Williams FW30 / N. Rosberg / 1:24 / FT

Příspěvek od Lucas80 »

Díly 84 a 85 jsem natvaroval takto:
Obrázek

Díly 92, 93 a 97 jsem v místě jejich přilepení k podlaze trochu odříznul, aby tam vznikl malý schod (červené šipky) jako v reálu:
Obrázek

U dílů 92 a 93 dělám úchyty z černého karbonu dle předlohy (použil jsem karbon z některého z dílů, které jsou pro jinou verzi).
Obrázek

Obrázek Obrázek

V kokpitu jsem si pohrál s osou volantu podle této fotky:
Obrázek
Barva ale moc neodpovídá, spíše by to chtělo Revelku 92 - mosaznou metalízu, tu bohužel při ruce nemám...
Obrázek Obrázek

Takto se mořím s předním křídlem:
Obrázek Obrázek
Okrově je vyznačený horní díl, červeně mírné prohnutí dílů 114 a 115, dále pak jsou zakroužkované díly, kterými křídlo tuním podle fotek.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Williams FW30 / N. Rosberg / 1:24 / FT

Příspěvek od Lucas80 »

S trupem jsem hotov, pracuji na bočnicích a komíně. Zde už moc netuním, možná jen přetřu stříbrně spodní část držáku předního křídla stejně jako to má verze z Barcelony a více si pohraji s dílem 76, v reálu byla tato aerodynamická plocha zajímavě tvarovaná.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Williams FW30 / N. Rosberg / 1:24 / FT

Příspěvek od Lucas80 »

Airbox byl rozdělen přepážkou (znázorňují ji žluté šipky) na menší horní komoru pro přívod vzduchu k převodovce a větší spodní pro přívod vzduchu k motoru:

Obrázek Obrázek

Ze všech dostupných fotek jsem vypozoroval, že zadní poloosy kol nebyly na FW30 v reálu viditelné, byly zakryté v aerodynamickém pouzdře z karbonu. Proto jsem si pouzdro vyrobil takto:

Obrázek Obrázek

Pouzdra jsem protáhnu kolem poloos zadních kol a díly 106 a 107 vlepím na své místo (červené šipky), pak k nim pouzdra jednoduše přilepím, takže vznikne jeden delší prvek dílů 106 a 107.

Obrázek

Podle dalších dvou fotek jsem vytvaroval v rámci možností díl 76, musel jsem pouze odstřihnout chlopně, které jsem tak samostatně nalepil na díly 40, 41. Na poslední fotce je znázorněno, jak jsem se popral s držákem předního křídla, které jsem natřel stříbrnou humbrolkou.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Takhle zatím vypadá můj stav, ale práce je ještě dost:

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1687
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Williams FW30 / N. Rosberg / 1:24 / FT

Příspěvek od Lukáš »

Pěkně si s tím hraješ. Tuhle snahu přiblížit model ještě víc předloze prostě obdivuju.
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Williams FW30 / N. Rosberg / 1:24 / FT

Příspěvek od Lucas80 »

Děkuji ti za obdiv, můj jmenovče! Ty máš můj také už dlouho, hlavně tvá galerie je suprová...
...další malé úpravy a díly navíc, které neobsahuje šmikajda, pomalu přibývají:

Aerodynamický prvek na komíně:
Obrázek Obrázek

Vytvarovaná křidélka na airboxu:
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Williams FW30 - N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Lucas80 »

Nalevo je červená pojistka vypínání elektroniky, které v roce 2008 musely být u každého vozu na pravé straně ve spodní části konstrukce ochranného oblouku pro případ převrácení, musely mít vodorovnou rukojeť s okem, aby se daly vytáhnout i na dálku hákem. Vpravo výfuky, které jsem ale pro lepší vzhled nahradil dutinkami stejného průměru. Musel jsem je však zbarvit pomocí nánosu tenké vrstvy lepidla Kores a poté šminek na oči a poté okraje obou dutinek natřel tmavě modrou metalízou Humbrol 52, abych jim dodal patinu správného zbarvení do modra jako v reálu:
Obrázek Obrázek

Výfuky v reálu:

Obrázek

Stav před dokončením, zbývá osadit přední křídlo, kameru na airbox, pojistku elektroniky, anténu a kola:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 142
Registrován: čtv 14.6.2012 7:07

Re: Williams FW30 - N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Lucas80 »

Jsem u konce, model jsem se rozhodl nakonec ponechat bez laku:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

A ještě foto se stejným strojem, ovšem z Barcelony 2008 (vyšlo jako free od Roberta Blaschke):
Obrázek Obrázek

Děkuji všem za přízeň, užitečné rady i povzbuzování při stavbě, která trvala celkem 2 měsíce.
Dávám zde i odkazy na fotky reálného vozu Williams FW30, ze kterých jsem studoval detaily a které jsem se snažil přenést na model:
http://www.f1technical.net/forum/viewto ... f=6&t=5429" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.flickr.com/photos/wenny_wu/3 ... otostream/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.flickr.com/photos/wenny_wu/3 ... otostream/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.flickr.com/photos/wenny_wu/3 ... otostream/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.flickr.com/photos/lordmarkus ... otostream/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://finemodelcars.com/hi-res/gallery ... s_fw30.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Lukáš
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Williams FW30 - N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od yvan »

Fantastická práce. Za ten přístup máš můj obdiv.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2573
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Williams FW30 - N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od kaktusak »

Nejenže je to krásně a čistě slepeno , ale dokonce upraveno a vylepšeno podle skutečnosti . Ne vždy se tuning podáří udělat tak , aby to nevypadalo, že je tam něco násilně dolepováno .

Tahle stavba se povedla na výbornou . Opravdu hodně dobrý .
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 1000
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Williams FW30 - N. Rosberg / FT / 1:24

Příspěvek od Tomáš S. »

Sice sem nechodím moc často, ale tvoje stavba mě zaujala. Jak už psal Ivan, po celou dobu stavby jsem obdivoval jak předěláváš a přiděláváš každičkou nesrovnalost oproti originálu. Myslím, že to stálo za to, super práce :!: ;) . Přeju takovou výdrž i u dalších modelů...

I když já to moc nepoznám jestli to je košer, protože F1 není střed mého zájmu... Ivan by mohl říct podle čeho jsem rozlišoval jeho sbírku formulek :lol: 8-) .
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“