Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24 / Hotovo

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24 / Hotovo

Příspěvek od yvan »

Mezinárodní asociace motoristického sportu (IMSA - International Motor Sports Association) pořádá okruhové závody v sériích po okruzích USA. Dělení a slučování sérií je v historii trochu zdlouhavější, tak to tentokrát přeskočím až k roku 2014, kdy v sérii IMSA TUSCC (Tudor United SportsCar Championship) startoval Team Falken Tire s vozy Porsche 911 GT3 RSR. Posádku jednoho z vozů tvořil Němec Wolf Henzler a Američan Bryan Sellers.

Model z návrhu Attily Csákváriho navázal na jeho dřívější schopnosti vytvářet z ploch obliny bez řezů a nástřihů. Vyšel jako desátý model v sérii RSC a byť jsem tu testovací stavbu opět dělal já, fotek jsem měl velmi málo a ze stavby opět žádné. Tehdy mi to přišlo jako naprosté zjevení, ta schopnost, udělat oblouk ve více směrech z kusu papíru a přitom nemít rušivé spoje. Sedělo to parádně už tehdy, ovšem prezentace, jak už zmíněno, nestála za moc, tak jsem to zaznamenal jako jeden z restů, které třeba výhledově napravit. Je to tedy poslední Attilův model z RSC, který jsem tu neprezentoval.

Nutno dodat, že model atraktivitou přilákal celou řadu modelářů a dokonce i tady na fóru už je několik reportů, takže jsem toho ze stavby nemusel fotit až tolik. Sekundární důvod je ten, že ve chvíli, kdy jsem do toho říznul, bylo najednou strašně málo času, takže dílek za týden, co ani nestojí za fotku a najednou je hotový podvozek a fotka žádná. Znáte to. Do toho přišlo stěhování a balení modelu ve fázi rozpracování. Nejčistší práce to tedy nebude, ale snažil jsem se trochu posunout celkový dojem pár nápady mírně nahoru.

Téma nebude asi celkově moc dlouhé, tak začnu pomalu podvozkem. Na něm nic netradičního není, osvědčené postupy s podlepy bočních dílů náprav a rozřezání "poloos" pro spojení uprostřed a nastavení rozchodu už mám vyzkoušeno z předchozích modelů. Interiér je poměrně strohý, byť ono toho v autě až tak moc není, ovšem je to lepší, než kdyby tam nebyl žádný. Průhledy dovnitř nejsou nijak velké, takže nijak rušivě to nakonec nepůsobí, jak ověřeno u prvního pokusu z obálky.

Obrázek
Naposledy upravil(a) yvan dne pát 10.2.2023 19:55, celkem upraveno 1 x.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od yvan »

Přemýšleje co je na tom testovacím modelu takové zvláštní, jsem dospěl k závěru, že skla vlepená zevnitř do rámů, příliš neodpovídají předloze, protože u předlohy, a nejen této, bývá okno přilepené/přišroubované/přinýtované zvenku. Trochu přemýšlení to dalo, ale myslím, že se to vyplatilo.

Obrázek

Fotka je jakási nic moc... Výřezy v bočních okýnkách (když už, tak už) sice nejsou na 1*, ale je to poměrně složité na dořezy v rozích, takže jsem lepších pokusů zanechal.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od kaktusak »

Okna vypadají naprosto super . Jsem zvědavý jak ale ty okna nalepíš na karoserii . Protože mě nenapadá způsob jak to slepit aby to drželo - trvale - drželo . Když to budeš lepit natupo tak to přece musí povolit .
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od mára »

U toho prohnutého čelního skla se mi osvědčilo opatrně nahřát na trubce topení nebo topného žebříku a pak vytvarovat do konečného tvaru. Pak to nemá takovou snahu se zpátky narovnat a odlepit.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od yvan »

On zespodu je to papír, takže když tam dáš podchlopeň, tak je to bez problémů.

Obrázek Obrázek

Jinak střechu sem měl snahu zakulatit do všech směrů, ale moc to vidět není. Možná na finálních fotkách z více úhlů.
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od khaRel »

je to nádhera, jen moc nechápu, jak tam ta skla drží. Sklo je shora, a lepený spoj by měl být vidět na černém papíře, ale nevidím ani lepidlo, ani nýty... to je ta vrstva lepidla tak rovnoměrná po celém obvodu?
Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 331
Registrován: sob 21.1.2012 11:32
Bydliště: Lysice

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od Ali »

Myslím, že celé kouzlo se jmenuje oboustranná páska....

Yvane máš to parádní. Neskutečné jak tvoje modely zavání až chirurgickou přesností a absolutní čistotou ;)
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od khaRel »

já právě mám oboustranku, která není transparentní, a tohle by s ní nešlo. A navíc stříhám obdélníčky, a tady nic takového nevidím
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od mára »

Yvane, prosím tě, jakou pásku konkrétně používáš? Já jsem zkoušel 3 nebo 4 druhy a vždycky se to někde začalo odlepovat. Tak jsem začal používat transparentní chemopren. Ten sice drží jak čert, ale práce s ním není tak čistá, a to tvoje lepení shora by asi taky nedopadlo.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od yvan »

Díky pánové, sem tam mě napadne nějaká blbost, tak to zkouším posunout, sem tam to vyjde.

Už to tady někde po fóru visí, je to TESA 64621. Je tenká, bezbarvá, bez rozpouštědel. Měl jsem dvě role 19 mm šířky, jednu jsem podaroval, protože jsem si myslel, že než bych to spotřeboval, tak přestane lepit. Ale je to už roky a na roli se chová pořád stejně. Zatím se z ničeho historického neodlepila, ani nezežloutla. Těch 19 mm je úplně ideálních na boční skla VDT 1:32 a MDT 1:24 (minimum odpadu), jinak už delší dobu uvažuju, že si koupím ještě 9 mm (na tenké pásky) a 38 nebo 50 mm (na skla se sklonem, čelní a nebo jako tady to zadní, protože teď tam mám spoje a ty by tam být nemusely). Je potřeba přilepovat postupně a uhlazovat, protože je skutečně transparentní až po vyhlazení a celkovém přilnutí (a bublinky umí vylézt). K čemu se přilepí a neuhladí (náhodně na papír), na to je pár sekund zase to odlepit relativně beze škod. K čemu se chytí delší dobu nebo se uhladí, to už bez velké škody nepustí. Drží na čistém papíru i na rámu skla podbarveném vodovkou.

Našel jsem jenom v eshopech, tak možná můžu vzít ukázat do Lužánek, když byste chtěli mrknout.

U těchto skel to jinak nešlo, než vyřezat skla, vrátit je zpátky, přelepit páskou zvenku, vyřezat podle vyřezaného ještě jednou z rubu, zatřít hranu, přilepit sklo a ořezat zvenku. Boční mají ještě oddělené špičky vzadu, ty jsou na podchlopně a podlepené přilepené zpátky, protože ty kryté nejsou. A pak do toho vyřezat tu srandu vzadu a vlepit tam čísla na kapky herkulesu.

Jinak poslední fotky ze stavby už zachycují jenom postup tentokrát zvolený u zadní části. Jak jsem už psal, většina je s podchlopněmi a to tak, že jeden den kousek, nechat uschnout, další den zase, tak to nepřibývalo, až už to bylo hotové.

Obrázek Obrázek

Na poslední fotce je ještě výztuha v blatnících, ale tu je potřeba před zadním nárazníkem vyříznout, protože jeho tvarováním se oblouk trochu uzavře a trochu zaoblí v půdorysu.
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od bedatruhlar »

Tohle je opět jiná liga, no nic .
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od kaktusak »

Až ted jsem si všimnul , že je to sklo nalepené zvenku . SUPER nápad .
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24

Příspěvek od yvan »

No ty fotky ze stavby nejsou nic moc. Na finálních to snad víc vynikne.

Což sou ty níže. Víc toho nemám a není myslím ani potřeba. Pokusy o zakulacení sem tam vedly k nějakému drobnému krabacení, ne všude se mi to povedlo vyhladit. Tvarem mi z toho místy vyšel spíš Cayman než 911, ale co už včil. Některé sekce to trochu odnesly stěhováním, zejména napojení pravého zadního blatníku k bočním sklům, tam se to trochu víc smáčklo v krabici a náprava škod nebyla nekompromisní.

Ale tak snad to úplně neurazí.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Děkuji za pozornost a snad zas brzy o kousek vedle.
míša kulička
Příspěvky: 264
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24 / Hotovo

Příspěvek od míša kulička »

Konečně vidím na tvých modelech i něco nepovedeného. :-)
Jinak dobrá práce
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Porsche 911 GT3 RSR / RSC / 1:24 / Hotovo

Příspěvek od Brzdič »

Nic moc. :P

Kdopak si všiml třeba prořezaného větrání v oknech. ;) Každopádně tohle je tvarová úchylárna. :D Klobouček Yvane.
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“