Mercedes - Benz 1936AK Dakar 1987 / vlastní tvorba / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Juraj1983
Příspěvky: 163
Registrován: stř 1.6.2016 17:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Mercedes - Benz 1936AK Dakar 1987 / vlastní tvorba / 1:32

Příspěvek od Juraj1983 »

Pěkný začátek nového týdne přátelé.

Jelikož si nedám pokoj, představuji Vám v dalším a snad lepším provedení Mercedes 1936 AK z Dakaru 1987. Posádku tvořili Groine, Nobel a Malferiol. Georges Groine soupeřil s Janem de Rooyem již předešlé ročníky a jeho Mercedes byl jedním z těch, kde úpravy převládaly nad sériovým provedením. Hlavně zaujal svou laminátovou nástavbou s velkým stavitelným křídlem. Groine vlastní i závodní tým, v němž jeho syn dodnes na Dakaru závodí.

To bylo pár slov o předloze a nyní k modelu. Minibox Mercedesu, který jsem jako malý našel na stránkách ABC v roce 1988 mě padl do oka a já netrpělivě mnoho let čekal, jestli se někde objeví i ve větším měřítku. Bohužel se tomu tak nestalo a slabou náplastí byla reedice miniboxu tentokrát s modelovým podvozkem. Teprve o pár let později jsem začal uvažovat o své verzi. Jak mnoho z Vás ví z mých mnoha dřívějších příspěvků, variant tohoto vozu jsem zkoušel již několik v různých formách. Začátky byly těžké a snad i vtipné - použil jsem dokonce jen kabinu liazu a přebarvil, krabičkoidní nástavba na podvozku Liazky mistra Vyškovského. Pokračovala nová nástavba jakž takž krabičková kabina a další a další úpravy a stavby asi 20 verzí :-) Jednu z posledních jste opět mohli vidět zde ve skupině v měřítku 1:53 na upraveném Liazáckém podvozku Romana Hrušky alias Spídi. Avšak dvaatřicetina mě stále lákala. Moje znalosti ohledně 3D programů jsou omezené a vytvořit celý model, je zatím stále nad mé síly a tak jsem si opět vypomohl a půjčil jsem si podvozek opět od Spídi, ale tentokrát z jeho dakarského Manu v 1:32 - za což mu patří velký dík, ten jsem upravil, přebarvil a na jeho základu již sedí moje kompletně čára po čáře překreslená třiapadesátina. Samozřejmě větší měřítko si žádá více úprav, proto jsou vylepšeny přední blatníky, vyndavací vyjížděcí plech z podnárazníku, stavitelné křídlo jako originál, zapuštěný plastický výfuk a mnoho dalšího. Hlavně jsem byl tak říkajíc panic, co se týká bombírování kol, takže i zde jsem poprvé tuto techniku použil. Myslím, že to celý model posunulo zase trochu výš. Model je standardně koncipován do 1:32, ale vzhledem k tomu,že je to moje srdcovka, vytiskl a slepil jsem ho v 1:25.
Teď už tedy dost kecání, díky že jste vydrželi číst můj román až do konce a zde již pár fotek:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Snad se bude líbit, omlouvám se, že je to zase ten Medvěd, ale srdcovka je srdcovka :-)

Zatím se mějte a příště zase ahoj :-)


Příspěvek upraven. moderátor Zrzek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Mercedes - Benz 1936AK Dakar 1987 / vlastní tvorba / 1:3

Příspěvek od Brzdič »

Vypadá to dobře, ale trochu se na tom podepisuje, že to vychází z menšího měřítka. Ale věřím že do budoucna si ho vylepšíš na úroveň Spíďova Dafu. :)
Juraj1983
Příspěvky: 163
Registrován: stř 1.6.2016 17:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Mercedes - Benz 1936AK Dakar 1987 / vlastní tvorba / 1:3

Příspěvek od Juraj1983 »

Brzdič: Ahoj, díky. No, rád bych, ale nepřipadá to v úvahu, protože za prvé se vůbec nedají sehnat žádné materiály a za druhé - 3D programy vůbec nejsou můj kamarád a s Photoshopem toho už víc asi nedokážu :-)
Barthez
Příspěvky: 1
Registrován: ned 22.1.2012 9:58

Re: Mercedes - Benz 1936AK Dakar 1987 / vlastní tvorba / 1:3

Příspěvek od Barthez »

Ahoj,
já můžu říct, že se mi to moc líbí. Možná jednodušší, než jsou místní borci zvyklí, ale oproti první předělávce z Liazu 88 od Vyškovského je tu vidět značný posun. Za mě rozhodně palec nahoru.
Juraj1983
Příspěvky: 163
Registrován: stř 1.6.2016 17:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Mercedes - Benz 1936AK Dakar 1987 / vlastní tvorba / 1:3

Příspěvek od Juraj1983 »

Zdravím Vás přátelé, tak teď ž vážně poslední tuning. Lépe už to nedovedu.

Děkuji Romanu Hruškovi, že jsem mohl využít jeho částí modelu Mana a hlavně za to, že si tento model můžete stáhnout na jeho stránkách http://www.spidamodels.cz" onclick="window.open(this.href);return false; :-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A to je vše. :-)

Zatím se mějte a příště zase ahoj :-)
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“