HAS série / VIMOS / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Nafe_CZ »

Třeba tady
https://www.pvmodel.cz/produkt/tycka-1. ... s.-u108988" onclick="window.open(this.href);return false;
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Nebo tady:

https://www.peckamodel.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

Víceméně ve všech model shopech převážně s RC modely

Nebo ještě tady. Tam kupuju já pač bydlím v Pardubicích

https://www.modelcentrum.cz/katalog/Pla ... fily-i2641" onclick="window.open(this.href);return false;

Martin
Tomáš59
Příspěvky: 44
Registrován: stř 5.2.2020 8:29

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Tomáš59 »

Super, moc dík ;) .
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

No Martine kolikrát já jsem si prošel tvoji stavbu to jen tak nikdo nespočítá . Snad mám tu kabinu načtenou dobře , ted ještě přidal stavbu Josef tak se to snad povede . Mám ještě jeden dotaz . Jakým lepidlem si lepil horní a vnitřní díl střechy ? Herkulesem by se to mohlo zkroutit , já uvažuji o oboustrance .

Díky za odpověd .
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Ahoj Zbyňku, vnitřní díl k vnějšímu tuhým lepidlem. Klasika tyčka. Všechny plochy tak lepím.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Zdar a sílu všem. Po letní přestávce zpátky do HASmanie 8-) Tentokrát padla řada na verzi prvního hasičáku z roku 1994. Zároveň je to jeden z posledních modelů (jestli ne vůbec poslední) u kterých byl CP ještě v obálkovém pravěku jak píše Jirka Vintr na fb.
Obrázek

Jdeme na věc.

Stavba je na samém začátku. V mém případě začínám tradičně koly.
Obrázek

Tady ukážu jednu vychytávku, kterou jsem okoukal na fóru. Znáte to, když při vyřezávání bočnic (kružítkem) se díra uprostřed po kroužení zvětšuje a pak výsledný tvar bočnice není vůbec přesný? Alespoň mě se to stávalo dost často. Tenhle problém vyřeší sekundové lepidlo. Postup je následující. Nejprve si udělám dírky ve středu pro hrot kružítka a následně je zakápnu sekunďákem. Dírky se už pak "nevytahají" a tak výsledný řez je daleko přesnější.
Obrázek

Obrázek

Už nevím u koho jsem to viděl, ale rozhodně děkuju za dobrý napad. Mě to pomohlo moc.

Koukal jsem, že Josef1975 bez pauzy jede další kousek. Tak doufám, že to sem brzo pustí. A bez přemlouvání :lol:
A jak vy ostatní, kolegové?

Martin
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Ahoj HASbando.

Tak zase zpátky na skok do HAS série. S prací na HAS1 94' jsem zatím zde...

Obrázek

Ale... Jak už všichni asi víte, vydavatelství VIMOS nás obohatilo o další dva hasičáky z dakarské série The HAStory. Za mě se jedná o ty nejhezčí HAS 1 co se do zbarvení týče. Tedy verze z roku 97 a 98. Obal vypadá fakt skvěle :!:

Obrázek

Příběhy obou aut si můžete přečíst na fb Jiřího Vintra. Opravdu zajímavé čtení a člověk se alespoň něco dozví o tom, co lepí :) Doporučuji!

Kdo četl, nebo už má model doma, tak ví, že jsem měl tu čest postavit jednu z HASek jako betu. Za mě je verze z 97' top, takže když mě Jirka Vintr oslovil a dal mi na výběr, měl jsem hnedle jasno ;) Během stavby jsem samozřejmě poctivě fotil, ne jen za účelem reportu pro autora, ale taky pro HAS sérii, abych se mohl podělit i s vámi, kolegové HASmaniaci ;) Tak hurá na to...

Začátek už tradičně kola. Tady došlo hned ke dvoum změnám od prvních čtyřech modelů. 1) dezény jsou o 1mm užší. Myslím že je to změna k lepšímu. Člověk si řekne 1mm, ale opravdu je to znát. Kola už nemají tendenci vylézat z podběhů. 2) jde o ten věnec kolem disků. To je k vidění už od modelů 6ti kolek. Taktéž za mě na výbornou. Vypadá to prostě lépe než bez nich. U kol mám jen jednu fotku...

Obrázek

Dál byl na řadě starý známý 12ti válec. Tady není nic co by překvapilo nějakou zaludností. Jen je třeba mít trpělivost u těch krytů jednotlivých hlav válců. Pak už to jde samo. Kdo lepí už druhou nebo třetí HASku (pár takových lidí tady je :D) tak ví, o čem tady mluvím.

Obrázek

Následuje rám, nápravy atd.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A taky nezbytná zkouška jestli sedí všechny kola na zemi...

Obrázek

A sedí 8-)

Pak už veškeré příslušenství na rám...

Obrázek

Obrázek

Pro dnešek je to vše. O něco málo víc fotek je v galerii. Příště se vrhneme na nástavbu.
Je skvělé být zpět 8-) Tak zatím
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

No musím říct , že si Jirka pro Betu nemohl vybrat nikoho povolanějšího . Gratuluji . Model ještě doma nemám a tak jsem to nevěděl . Předpokládám , že druhou verzi lepil Yvan . Nic mě nechtěl říct ( ani po naléhání ) , ale tvářil se tajemně . Těším se na podrobný report , věřím , že případným budoucím lepičům pomůže .
Jiří Vintr
Příspěvky: 81
Registrován: ned 5.2.2012 21:07

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Jiří Vintr »

Zbyňku, je tomu trochu jinak: druhou HAS, tedy 1998, jsem lepil já osobně, aby mi úplně nezakrněly prsty od všeho toho klikání na myši. Yvan nicméně lepil jiný model a jistě se kolem něj tvářil tajemně, nebyla to však HASka. Sleduj můj Facebook, brzy se dozvíš více :-)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Teda vy jste tajemní jak ten hrad v Karpatech . No nic alespoň se mám na co těšit . A věřím , že nejsem sám .
Josef1975
Příspěvky: 201
Registrován: sob 21.1.2012 8:19
Bydliště: Zlínský kraj

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Josef1975 »

Marťas pěkná práce. A další dvě HASky v nabídce? Už teď po nich pokukuji a to jsem si říkal, že po dokončení těch zbylých tří se vrhnu na něco jiného. No, uvidíme ;)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Ahoj všem,
Dneska slibovaná nástavba. Přiznám se, že k onomu tématu mám pouhých pět fotek a ani na jedné z nich není kompletní nástavba... :roll:

Tak jdeme na věc. Připravím si díly z kartónu na podlepení. Jde opět o stejný postup jaký použil Yvan u HASky 94. Je to prověřený, osvědčený a funguje to skvěle... Důležité je mít správně naměřené a nařezané kartónové podlepy. A to: střecha je podlepená v celém rozsahu, boční díly jsou zkráceny o sílu kartónu (střechy) v horní části, zadní a přední díly jsou kratší v horní časti a o sílu kartónu na každé straně. Nakonec podlaha. Ta je podlepena dál od krajů, aby se dala přilepit na hrany kartonových podlepů, jak píše Yvan.

Obrázek

Hlavní díly nástavby jsou narýhované a na rubovou stranu si přenesu úsečky, abych věděl, kam přesně lepit vnitřní díly. Podlahový díl (tuším 159) rozřežu, abych měl podlahu zvlášť a vnitřní boční a jeden zadní díl. Všechny nalepím na vnější plášť nástavby a dám pod zátěž. Po zaschnutí ještě dolepím lemy okolo blatníků a až poté vyříznu samotné oblouky a veškeré spodní hrany plus otvory pro stupačky na pravém boku. Stejně tak zpracuju zadní díl. Tím se vyhnu lícování hran a mám je tak všechny hezky zarovnané. Poté nalepím kartonové podlepy a nechám pod zátěží proschnout. Ještě před kompletací nástavby nalepím všechny ty drobné díly (odrazky, lišta u bočních dveří, kliky, světla atd) na svá místa. SPZ lepím až po kompletaci.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pak už jen samotná kompletace. Zde mám jen jednu fotku, ale věřím, že to bude všechno jasný... Lepení nástavby u HAS1 je o troch složitější než u HAS2, a to v tom, že u HAS1 je střecha, boční díly a zadní díl každý zvlášť. Kdežto u HAS2 nástavbu tvoří víceméně jeden kus (střecha, boky a zadní čelo). Po kompletaci střecha - boky - zadní díl se už jen dolepí přední stěna a jako poslední podlaha. Jde to krásně a když se nespěchá, tak to všechno sedne jak má. Podotýkám, že vše lepím natupo!!! K tomuto celku dolepím vnitřní díly v přední části, nalepím ty malé výztuhy na střeše u bočních dílu, přilepím ochranný rám a jako poslední SPZ.

Obrázek

Kdyby foto nestačilo, tak koukněte do galerie na předešlé stavby Tomečkovi nebo Fajtlovi verze.

Příště kabina. Díky za sledovanost bandou.

Martin
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Dnes kabina.

Začínám bočními díly. Ty si vyřežu a jedna ze dvou věcí, kterou ponechám bez řezání, je část, kde se bude lepit přední okno (toto odříznu až po nalepení bočních skel). Další co ještě neřežu jsou opět podběhy (nebo blatníky chcete-li). Ty vyřežu napřesno až po nalepení vnitřních dílů. Prostě stejný postup jako u rubových dílu nástavby, jak jsem popisoval v minulém příspěvku. Bude vidět na fotkách. Ale zpět na začátek. Boční díly kabiny jsou vyřezané, narýhované a teď příjde ten obávaný ohyb pod okny. Ten úzký prolis na kabině. Pár modelářů se mě ptalo, jak to, že je tak přesný. Jednoduché!!! Ohyb udělám ještě před vyřezáním oken.(viz první foto) Pak už hrany na ohybu jen kontroluju a dolaďuju.

Obrázek

Na dalším fotce jsou boční díly už se skly a to hlavní.

před...

Obrázek

a po vyříznutí podběhů a stupaček... Kliky už jsou taky upravený...

Obrázek

Ještě fotka před nalepením vnitřních dílů kabiny...

Obrázek

A hurá na samotnou stavbu kabiny. Postup je následující. K zadní stěně s nalepeným vnitřním dílem (na fotce to není vidět) postupně nalepím oba boční díly, poté nalepím díl palubní desky (podlepený v obou směrech kartónem) a následuje zhotovená podlaha. Opět v přední části na bocích od tunelu vystužená kartónem. Budou se mi tak lépe lepit přední plechy. Ty lepím až po zhotovení komplet interiéru, abych měl za co chytat kabinu při jeho lepení. K tomu, co jsem těď tady popsal, mám pouze dvě fotky... Takže kdyby něco nebylo jasné, tak opět koukněte zpět na stavbu předešlých HASek...

Obrázek

Obrázek

No a po interiéru a předních plechách už příjde na řadu čelní sklo a zavírám střechou. Nejprve zhotovenou střechu přilepím k pravému boku, pak k levému boku, následuje přilepení k zadní stěně a poslední spoj je střecha - čelní sklo. Opět žádný strach ani obavy... půjde tam sluneční clona. Miluju tenhle postup :D

Obrázek

Pak už na kabinu nalepit nezbytné doplňky jako blinkry, clonu, madla, rám, přídavná světla, stěrače od MegaGraphic a na závět sání vzduchu. Na fotkách ještě bez zrcátek.

Obrázek

Obrázek

Tím je kabina za námi. Příště koukneme něco málo na nárazník.

Martin
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Tomu říkám precizní a hlavně pochopitelný návod . To se potom lepí samo .
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Díky za pochvalu, Zbyňku. Alespoň člověk ví, že to másmysl :)

Jdeme dál. Nárazník...

Prvně jsem si myslel, že to půjde lehčeji, ale u prvních dvou HASek se ukázalo, že tomu tak nebude :D Tentokrát jsem byl už připraven a můžu zde prezentovat postup následující.

Pro začátek ještě doplním, že boční části jsem opět nechal delší a zastřihávat je budu po kompletaci celého nárazníku. Ač lepím už natupo, pro nárazník jsem si připravil hned tři podchlopně. První (tu největší) jsem nalepil na vrchní plochu zevnitř na místo přilepení zadní části nárazníku. (viz foto) Tak jsem si vlastně ulehčil práci s dolaďováním přesného nalepení zadního dílu ve správné (kolmé) poloze. Podchlopeň mi slouží jako doraz. Místo pro přilepení podchlopně jsem si vyznačil tužkou, jak jinak... Černé obdelníčky nejsou nic jiného, než vychytávka od Yvana. Budu je lepit za otvory v nárazníku. Opravdu to stojí za to!

foto s první podchloní...

Obrázek

Další dvě menší podchlopně jsem lepil na díly světel - ve spodní části. Tohle vyfoceno nemám, ale snad to všichni pochopí ;)

Obrázek

Nárazník začnu vlepením mřížky a následně zaslepím díly z černého papíru. Pokračuju přilepením světlometů v horní části. Poté překlopím přes ně přední část a přilepím světla ve spod za pomocí malých podchlopní. Teprve potom zakápnu lepidlem světla po bocích k předku nárazníku. Nechám proschnout a pak už jen přilepím zadní část k velké podchlopni. Nakonec dolepím boky nárazníku a po proschnutí zastřihnu jejich délku (ten šikmý řez). Opět jde o krásně zarovnané hrany bez lícování díl na díl. Následuje dostrojení v podobě stupačky, zástěrky, SPZ, a mřížky na světla. Jako poslední dolepuju ty vrchní dva díly. Ty doladím s kabinou.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Výsledek...

Obrázek

Paráda jak to odcejpá... ještě kdyby to takhle šlo v reálném čase. Pak bych snad slepil všechno co mám v šupliku za jeden rok :lol: :lol: :lol:

Tak zase příště. Už jdeme do finále 8-)
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“