Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od St. Louis »

Zdravím všechny a vítám vás na počátku stavby. :-)

Jsou to bezmála 4 roky od mého prvního příspěvku na tomto fóru a po téže době se vracím do kategorie, ve které jsem svou kariéru zde započal. - Dakar.
Nyní ovšem z vydavatelství VIMOS a to LIAZ 111.154 VK Dakar 2010 s posádkou Martin Macík, Jan Bervic, Josef Kalina.

Obrázek

Prezentací tohoto modelu je celá řada, ať zde, tak na starém fóru. Mnohé z nich jsou mi velkou inspirací a návodem, kde být obezřetný. Tak snad to dobře dopadne. :-D

Začal jsem koly.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Kapánek jsem předimenzoval :roll: zapuštění disků a velikost matic. (Teda pokud ty vyďobávané brambory lze ještě považovat za matice. :-D )

Nicméně, já si jedu z vesela dál :-) - na motor.

Mějte se hezky. Ahoj. :-)
Juraj1983
Příspěvky: 163
Registrován: stř 1.6.2016 17:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Juraj1983 »

Ahoj, tak to mi hlava nebere. Asi budu muset zahodit nůžky a lepidlo, nebo se vrátit znova do školky a začít stříhat a lepit znovu, protože když ty kola vidím, tak vlastně nic neumím :-) Klobouk dolů!!! :-)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Parádní kola... dobrý nápad jak zvýraznit dezén na bočnicích...

Takže budu sledovat a když bude čas tak i lepit to svoje v téhle kategorii ;)
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od St. Louis »

Díky.

Juraj1983: Takovou poklonu jsem nečekal. :-) Patláme, tak jak nás to baví. A Tvé dakarky, které tvoříš. Doslova tvoříš. Jsou krásné a originální. :-)

MatesHK: Tak se potkáváme dříve, než jsem čekal :-) I když nikoli u F1, ale u pomalejších obrů. :-) Držím palce s Ivecem, taky k Tobě nakukuju. Ať se dílo daří. :-)

Takto zvýrazněný dezén jsem viděl už dávno... A přímo u tohoto modelu Liazy dezén takto vyzdvihl modelář muf10 během své stavby.
Ta kresba na bočnici k tomu přímo vybízela, tak proč to také nezkusit. :-)


Pomalounku jsem se posunul o další dílky.

Motor je na světě. :-)

Obrázek Obrázek

Výfukové svody jsem stvořil z drátu obtočeného tenkým papírem.

Obrázek Obrázek

Jak je zmiňováno téměř ve všech předchozích reportech. Osa ventilátoru není úplně v rovině s tunelem k chladiči. Tak jsem tunel na chladiči přípevnil na pevno (trochu níž), až po složení rámu a vyzkoušení na sucho. :-)

Obrázek

Rám je tedy také hotov a vyztužen navrstveným kartonem.

Obrázek

Stříhejte, tvarujte a lepte s radostí. :-)

Pěkný den. Ahoj.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od St. Louis »

Ahoj.
Po delší době uvádím další příspěvek. (Nějak nebyla chuť a když už se chuť objevila, tak zase nebylo dost času na to, aby byl pokrok dostatečně výrazný. :-) )

V každém případě pokračuji, pokračuji...

Rám jsem osadil držáky listových per. A přesunul jsem se k nápravám.
Mechanizmus zatáčení je stabilizován v této poloze na pevno a dílky, v budoucnu, nesoucí váhu vozu jsou zpevněny sekundovým lepidlem. :-)

Obrázek Obrázek

Tlumiče jsem dělal na dvakrát. Prvním pokusem se mi povedlo stvořit pláště tlumičů příliš baculaté, než aby se takto vešly do své přihrádky v držáku na rámu. Druhý pokus byl zdařilejší. Jen to jejich rozlepování a opětovné slepování se na konečném výsledku podepsalo. ... No, je na nich znát, že už něco zažily. A to jsem si myslel, že mě tady nemůže nic překvapit. :-D :-D

Obrázek

Nápravy umístěny na rámu.

Obrázek Obrázek Obrázek

A hotovka i s motorem a chladičem.

Obrázek Obrázek

Pevně věřím, že zpráva o dalším postupu nebude s takovou prodlevou. :-)
Krásný nový rok a hezký den. :-) Mějte se. Ahoj.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

No panečku... trvalo to sice trochu déle, ale o to větší je to podívaná. Nápravy super i když se nebudou přední kola natáčet. Stejně to bude stát ve vitríně, takže žádná křeč ;) Tlumiče máš taky parádní i po tom repasu o kterém píšeš. A komplet ránu vypadá zdařile a tak nějak mě to napovídá, že to celé dáš na výbornou s hvězdičkou :lol:

Sleduje tě dál, kolego :mrgreen:
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od St. Louis »

Díky.

Pokračuji ve vycházkovém tempu. :-)

Dodělal jsem potrubí na motoru, za použití plastových profilů. Nechal jsem se inspirovat předešlými stavbami. :-)

Obrázek

Zhotovil jsem sestup. A vrhl se na kardany. Nejdřív jsem sestavil drobné díly kloubů.

Obrázek

A jednotlivé hřídele umístil na podvozek, který je tímto hotov. :-)

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Mějte se krásně.
A u dalšího pokračování ahoj.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Nafe_CZ »

Fascinuje mě ta čistota lepení ... já mam vždycky všecho zachvíli upatlaný.
Podvozek super
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Krásná práce. Tohle je radost sledovat. Čistota je něco co u mě ještě trochu kulhá...ale to není tvůj případ. Super!
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od St. Louis »

Díky kucí. Hezky se to čte. Vážím si toho. Však cítím ve svých činnostech bohaté rezervy. :-) Fotky toho hodně schovají.
Mějte se fajnově. :-)
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od St. Louis »

Na modelu se stále pracuje.
Podvozek jsem osadil příslušenstvím: palivové nádrže, vzduchojemy, filtr, výfuk.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Schází mi "drajv" do stavění (asi mě přepadla ta slavná modelářská kríze), ale snad se to teď už zlepší. :roll:

Mějte se hezky. Ahoj. :-)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Nafe_CZ »

Máš to super.
A nebuď jako já, nekrizuj :) . Je to ztrata času :) :)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od rybak »

Tyjo, nádhera. Z nejhoršího jsi venku, teď už jen barevné části modelu, tak šup, šup.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Super job ;)
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Liaz 111.154 VK Dakar 2010 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od St. Louis »

Zdravím všechny a děkuji za ohlasy. :-)

Na řadu přišlo sestavení korby.
Lepení velkých dílů s následným nalepením vnitřních dílů obdobně velkých a ještě aby to drželo nějakou rovinu - prostě nic na co bych se těšil. :-D Dosychání pod zátěží se v tomto období stalo denním rituálem.
Nedopadlo to tak špatně. Jen přední boční části korby (před jedinými žebry), na které by měla navazovat kabina se lehce kroutí směrem dovnitř. Zkoušel jsem je ještě vlhčit a rovnat pod zátěží, ale po každém pokusu se po čase vrátily zpátky. Navíc, čím víc jsem si s tím hrál, tím víc se vpisovalo zmíněné žebro do "roviny" boku. Takže třikrát a dost. :-D

Při studování předešlých staveb stavitelům občas docházelo k tomu, že střecha byla kratší, než boční díly korby. Tomu jsem chtěl předejít tím, že jsem lepil od přední a zadní části směrem ke středu - možná o to záživnější bylo spasování obloučků v klesající části střechy. Občas to bylo divoké a na tvaru se to podepsalo, ovšem kresba celkem vyšla. :-)

Do té vší srandy jsem si ještě vymyslel zadní plachtu.
Na nějaké vnitřní vybavení korby nemám fantaziji :-) , tak mám zaplachtováno. :-D

Obrázek Obrázek Obrázek

Taky jsem zasklil světla. Spíše jsem to chtěl zkusit. A výsledkem si nejsem tak úplně jistý, spokojený a ztotožněný. Uvidím, jak na to budu koukat s odstupem času.

No a na závěr, při zkušebním ukládání na rám - vadily blatníkům vyrovnávací nádržky tlumičů. (Měl jsem s tlumiči už dříve problém, že jsem je udělal baculatější, tak mě to dohnalo podruhé. :-D ) Drobná úprava po odpreparování a už vše sedí. :-)

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Odhazuji notebook :-D a jdu pokračovat.
Těším se na to, co mě ještě čeká. :-)
Mějte se fajně. Ahoj. :-)
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“