Tatra 815 4x4 LRT Dakar 2005 / Vimos / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Dandrige
Příspěvky: 14
Registrován: úte 1.10.2019 7:11
Bydliště: Hradec Králové

Tatra 815 4x4 LRT Dakar 2005 / Vimos / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Dandrige »

Po slepení Dakarské Tatry 6x6 z Dakaru 86 a hasičské Avie DVS 12 z ABC mě popadl čistý nerozum. Rozhodl jsem se střihnout do modrostříbrné Tatry 815 LiveScore, se kterou se posádka, ve složení Tomáš Tomeček, Vojtěch Morávek a Michael Tanaka, postavila na start 27. Rally Dakar, která v roce 2005 vedla z Barcelony do Dakaru. Pro posádku této Tatry však tento ročník skončil nešťastně, když musela odstoupit v průběhu 6. etapy pro poruchu převodovky.


Nyní již k modelu.Autorem modelu, který byl vydán nakladatelstvím Vimos Publishing, je pan Jiří Vintr. Lepit budu z originálu a stavba pro mě bude znamenat asi více než jedno poprvé. Poprvé se budu muset popasovat s modelovým podvozkem, motorem a bombírovanými koly které chci doplnit o laserem vypalované dezény. Poprvé se taky pokusím o slepení interieru a s tím spojené zasklívání kabiny. Snad se tedy mé dílo zdaří. :-)

Obrázek

Dle návodu jsem stavbu zahájil motorem, u kterého jsem nařezal lopatky vrtule ventilátoru, a z plastikových profilů evergreen jsem vytvořil potrubí vedoucí od jednotlivých válců, jinak jsem postupoval dle návodu. Stále bojuji s retuší. a to i přes to, že retušuji před slepením jednotlivých dílů. S nelibostí vidím že fotografie zachytí víc chyb než lidské oko.

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Dandrige dne úte 30.3.2021 17:29, celkem upraveno 1 x.
Dandrige
Příspěvky: 14
Registrován: úte 1.10.2019 7:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Tatra 815 4x4 Letka Racing Team Dakar 2005 /Vimos /1:32

Příspěvek od Dandrige »

Skoro půl roku zde byl jen osiřelý motor. Ne že bych k Tatře nezasedl a nesbíral fotodokumentaci ale ne a ne zasednout k počítači a sepsat to.

Tak tedy dle návodu jsem tedy motor odložil a jal jsem se sestavovat rám, jednotlivé díly jsem vyztužil balsovýmy hranoly tak aby nedošlo ke zkroucení celého rámu. Přední i zadní nápravu jsem důkladně zpevnil tak aby nápravy vydrželi budoucí váhu soustružených kol. Prachovky na nápravách jsem použil z comfortpacku k hasičáku Tomáše Tomečka z Dakaru 2001, ze kterého použiji na model i další shodné komponenty. Po té jsem na rám osadil již hotové kulisy a vlepil mezi ně obě nápravy. Na nápravy jsem pak nalepil vzduchové vlnovce vytvořené z "O" kroužků.

Obrázek Obrázek Obrázek

Po ustavení spojovací tyče řízení jsem mezi kulisy vlepil centrální rouru se sestupní převodovkou na kterou jsem nalepil díl 70 převodovku samotnou .Šest tlumičů jsem vytvořil ze špejlí oblepených svařečskou páskou a vlepil jsem je do držáků na rámu. Ještě před osazením motoru jsem přilepil díly 247 a přední i zadní stabilizátory vytvořené z plastikových profilů. Pak už jsem jen motor a převodovku spojil hřídelí.

Obrázek Obrázek Obrázek

Následovalo vlepení dílu 92 do rámu. Na rám jsem přilepil držák výfuku který jsem postupně osadil výfukem samotným a levým i pravým filtrem. Na závěr jsem už jen propojil motor s výfukem.

Obrázek Obrázek Obrázek
Juraj1983
Příspěvky: 163
Registrován: stř 1.6.2016 17:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Tatra 815 4x4 Letka Racing Team Dakar 2005 /Vimos /1:32

Příspěvek od Juraj1983 »

Tak to je krásná práce. Sleduji :-)
Dandrige
Příspěvky: 14
Registrován: úte 1.10.2019 7:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Tatra 815 4x4 LRT Dakar 2005 / Vimos / 1:32

Příspěvek od Dandrige »

Po delší době sedám k počítači a sepisuji další bod postupu stavby mého modelu.

To co se zdálo jako nejjednodušší bod stavby, se pro mě stal zatím bodem nejtěžším. V dobré víře, že podlepení skříňové nástavby čtvrtkou pomůže k jejímu celkovému zpevnění, jsem při lepení zjistil, že stěny jsou nasíleny moc a nevycházejí mi míry. Nejhorší pak bylo zjištění, že podlaha vlepovaná úplně nakonec je zcela zkroucená. Vše ostatní šlo v pohodě (světla, zavírání atd...).

Obrázek Obrázek Obrázek
Dandrige
Příspěvky: 14
Registrován: úte 1.10.2019 7:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Tatra 815 4x4 LRT Dakar 2005 / Vimos / 1:32

Příspěvek od Dandrige »

Už je to déle než rok co jsem zde přidával první příspěvek ze stavby této Tatry, ale času není nazbyt, a tak se ke konci blížím želvým tempem.

Dalším bodem stavby bylo umístění blatníků, které jsem lepil na tupo a vše šlo v pohodě bez větších obtíží. Poté jsem na rám umístil onu nešťastnou skříňovou nástavbu a snažil se ji co nejlépe srovnat. O poznání hůře se na rám instalovaly nádrže a jejich reklamní kryty. Nádrže i s kryty jsem musel jednou odřezávat a posunovat co nejblíže k zadním blatníkům. Doufám že to bude stačit a při instalaci předních blatníků nebudou potřeba další úpravy.

Obrázek Obrázek Obrázek

V době čekání na výtisk Spidova interiéru, jsem se pustil do kol. Poprvé jsem se potýkal s bombírováním a pracoval s laserem pálenými dezény. Na poprvé jsem se svým výkonem docela spokojen :D . Dalším dílem v mezičase byl i přední nárazník, kde jsem se pokusil z drátků vytvořit mřížky světel.

Obrázek Obrázek

Snad tedy vše půjde zdárně kupředu. Ted už pracuji na kabině.
Dandrige
Příspěvky: 14
Registrován: úte 1.10.2019 7:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Tatra 815 4x4 LRT Dakar 2005 / Vimos / 1:32

Příspěvek od Dandrige »

Tak kabina je úspěšně/neúspěšně za mnou. Cesta to byla trnitá a vše dvakrát málem letělo do koše.

Na masce jsem použil laserem pálené mřížky, to samé na přídavných světlech. Spidův interiér i kabina samotná se stavěli hezky a všechny karamboly byly způsobeny mojí začátečnickou nešikovností. Naštěstí je spoustu chyb skryto, ale vím o nich. Zasklívání jsem prováděl pomocí oboustranné lepící pásky a čelní sklo jsem lepil dle Zvukařova návodu zde na fóru. V návodu vše vypadá jednoduše, ale v praxi to tak nebylo. Upatlaní skla jsem se bohužel nevyhnul a vzniklé nepřesnosti zakrývá stínítko.

Obrázek Obrázek Obrázek

V tuto chvíli je Tatra už hotová a čeká jen na to, až ji nafotím.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Tatra 815 4x4 LRT Dakar 2005 / Vimos / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Úspěšně/neúspěšně... do koše to neletělo a na začátečnické lepení to není vůbec špatný ;) Já bych na začátek takovou odvahu neměl. Ale jak se říká: kdo neriskuje, nevyhraje :) dobrá práce
Dandrige
Příspěvky: 14
Registrován: úte 1.10.2019 7:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Tatra 815 4x4 LRT Dakar 2005 / Vimos / 1:32

Příspěvek od Dandrige »

Tak po roce a par dnech můžu hlásit, že mám hotovo. Poslední práce na modelu byly už víceméně dokončovací. Šlo o přilepení předních blatníku + zástěrek, zpětných zrcátek a štítu přední nápravy, ve kterém jsem udělal pět děr, které na reálné Tatře byly.

No a co k tomu všemu říci závěrem? Model samotný i interiér se lepil hezky a vše sedělo. Krizí při stavbě bylo hned několik, ale všechny byly způsobeny mou nešikovností. Šlo hlavně o již zmíněnou podlahu nástavby a kabinu. Zde jsem se nevyhnul nepřesnostem a upatlání skla, naštěstí vzniklé nepřesnosti zakrývá stínítko. Kabina mi společně s motorem na samém konci stavby připlavila nemilé překvapení: nápis Terex Tatra není v rovině (výfukové potrubí na motoru je příliš mohutné a nevejde se do motorového tunelu, kabina si tak nemůže sednout níže). Naopak spokojen jsem s tím, jak jsem se popasoval s bombírovanýmy koly a modelovým podvozkem, kde bylo největší výzvou udržet celkovou geometrii. Oboje pro mě bylo poprvé a dopadlo to dobře.

Posouzení celkového dojmu už nechám na vás. :-)


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek



Takto tedy probíhala stavba mého prvního modelu dnešních standardů LP 2020/2021. :-D
Uživatelský avatar
Petr Velecký
Příspěvky: 151
Registrován: sob 24.3.2012 23:15
Bydliště: Bocanovice

Re: Tatra 815 4x4 LRT Dakar 2005 / Vimos / 1:32

Příspěvek od Petr Velecký »

Vypadá to hezky, myslím, že se povedla.
Co možná působí trochu nemodelově, je ta síťka v oknech...

Petr
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Tatra 815 4x4 LRT Dakar 2005 / Vimos / 1:32

Příspěvek od St. Louis »

Pěkné.
Gratuluji k dokončení.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra 815 4x4 LRT Dakar 2005 / Vimos / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Na to že je to jeden z Tvých prvních modelů tak to vypadá moc dobře .
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“