Tatra 815 VE Dakar 1986 / R.Vyškovský,ABC / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Dandrige
Příspěvky: 14
Registrován: úte 1.10.2019 7:11
Bydliště: Hradec Králové

Tatra 815 VE Dakar 1986 / R.Vyškovský,ABC / 1:32

Příspěvek od Dandrige »

Zdravím

Před nějakým časem jsem si dodal odvahy a pustil jsem se do mého prvního "velkého" modelu (rozuměj 1:32). Volba padla na legendární Tatru 815 6x6 VE z Dakaru 1986 od neméně slavného pana architekta Richarda Vyškovského. Pro model jsem se rozhodl proto, že na složité modely od Spidi nebo RW si ještě netroufnu a modely pana Vyškovského nejsou nijak extra náročné a výsledek stojí za to. Nechci se zde chlubit moji prací, protože dle mého ani není k chlubení... ale rad bych od vás zkušených modelářů dostal nějakou zpětnou vazbu, co bych měl zlepšit, čeho se vyvarovat a co dělat jinak. Model jsem lepil z originálu z ABC z roku 1987.


Stavbu jsem dle návodu začal krabičkovým podvozkem, abych se vyhnul zkroucení celého dílu, vystužil jsem jej balsovým hranolkem požadovaných rozměrů.Hotový díl jsem osadil přední a zadní nápravou.

Obrázek Obrázek


Po odložení podvozku nasledovala kabina. U ní jsem se slepením neměl žádný závažnější problém, snad jen, jak už autor varuje v návodu vytvarovaní a slepení stupaček bylo náročnější .Všechny bílá místa po nařezávaní hran jsem retušoval červenou tuší.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Po důkladném proschnutí jsem kabinu zkusmo na sucho usadil na podvozek.

Obrázek Obrázek

Nástavbu jsem celou podlepil obyčejným kancelářským papírem a nechal pod zátěží proschnout. Jelikož se jednalo o výtisk ze starého ABC, byl velký rozdíl mezi barvou kabiny a barvou nástavby, proto jsem celou nástavbu lehce přebarvil červenou a modrou tuší. Po zkompletovaní celé korby jsem ji i s kabinou už napevno usadil na podvozek.

Obrázek Obrázek Obrázek

Nyní přišel čas na kola, která nelepím klasickým způsobem, ale tak, že všech šest kol si ze silonu vytočím na soustruhu, na obrobené kusy už jen lepím vteřinovým lepidlem vystřižené výtisky kol. Jelikož mi však na několika místech udělal vteřiňák ošklivé bílé mapy, byl jsem nucen kola přetřít černou modelářskou barvou. Po té už jsem jen kola osadil na špejle připravené v nápravách. Přilepení nádrží,výfuku a zadního nárazníku už bylo jen otázkou chvíle a model byl téměř hotov.

Obrázek Obrázek

Poslední operací bylo vytvoření ochranného rámu, který jsem vyrobil z rámečku od plastikových modelů, na hotový rám jsem usadil zpracovaná světla a celý rám přilepil ke kabině. Vytvoření a připojení zpětných zrcátek už bylo dílem okamžiku a model byl úspěšně či neúspěšně hotov, posouzení už nechám na vás zkušenějších.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 VE Dakar 1986 / R.Vyškovský,ABC / 1:32

Příspěvek od Jarda F. »

Ahoj a vítej. Dovolím si tedy něco napsat, jelikož mám zrovna teď tenhle modýlek na stole. ;) Myslím že na první větší model se rozhodně není zač stydět, jen tak dál. :!: Psaní zde rozhodně není o chlubení, můžeš získat cenné rady od těch, kteří podobný model již stavěli, pomoci těm kteří budou a navíc je průběžně zveřejňovaná stavba výborným pomocníkem a motivací k postupu dále (tedy alespoň pro mne), takže neváhej. ;)

K modelu, co mne z fotek tak napadá, doporučil bych retušovat díly před lepením, je to snažší, pohodlnější a na hranách natřených lepidlem pak barva hůř drží. Jinak si myslím že vše vypadá dobře. ;) Na rámy a podobné věci používám profily (Tamiya, Evergreen, apod) z potřeb pro plastikáře, dobře se s nimi pracuje, jsou lehké a je k dostání spousta tvarů a rozměrů. Třeba zrovna u zrcátek by slušel o něco tenší materiál, ale to vyladíš příště.

Co se týče kol vytočených ze silonu, zajímavý nápad :idea: ...Jó, mít tak soustruh. :| Zmíněný problém s lepením vteřiňákem by se zde dal vyřešit použitím například chemoprenu, či jiným podobným lepidlem. ;)

...to jsem se zase rozkecal. :D Tak doufám že ti to k něčemu bude a držím palce do další práce. ;)
Juraj1983
Příspěvky: 163
Registrován: stř 1.6.2016 17:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Tatra 815 VE Dakar 1986 / R.Vyškovský,ABC / 1:32

Příspěvek od Juraj1983 »

Ahoj, máš to pěkný, kamiony Mistra jsou moje srdcovka, viz. mé vlákno dakarek 1985-1988 zde, já nejsem zastáncem úprav těchto klasik nepapírovými díly, ale to už je na každém jak si vše upraví. Jen tak dále a ať se daří v další práci. :)
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“