Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

po dlouhé době (13 let), jsem se vrátil opět k papírovým modelům. Dříve jsem stavěl, asi jako každý, modely z ABC a také mnoho miniboxových krajinek. Ježíšek mi letos nadělit několik zajímavých modelů a já se rozhodl, že začnu právě touto dakarkou. Nejsem úplně zvyklý na laserový tisk, ale věřím, že si s tím nějak poradím. Nabral jsem zde na fóru mnoho inspirace a dobrých rad, takže věřím, že se mi povede model zdárně slepit.

Přidávám fotografii originálu


Obrázek
Naposledy upravil(a) Krejcak dne čtv 14.6.2018 21:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od vsetíňák »

Dobrá volba,tenhle report tady ještě není každopádně budu sledovat ;)
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Protože jde o můj první model, pojedu určitě podle návodu (je mi jasné, že u X-tého modelu už člověk zná různé fígle).

Začal jsem tedy podvozkem, který se lepil opravdu dobře. Laserový tisk chce opravdu trochu zkušeností, protože hlavně ze začátku jsem měl na dílech hned bílá místa od prstů. Postupně se to zlepšilo. Na fotografii, ale to zná určitě většina z vás, se ještě ukážou bílá místa, která je třeba lépe retušovat a člověk si jich při stavbě nevšimne.

Největší problém jsem měl s nápravou. Na podvozku jsem šel do lehčí varianty - nezatáčející kola. Hodně, i zde na foru, jsem četl, že je stejně lepší klouby zalepit napevno pro lepší "životnost" modelu. Každopádně u kabiny bych rád udělal těžší variantu = interiér. Zajímavé také bylo najít správné umístění náprav, ale věřím, že pomocí kardanů a vyměření tlumičů jsem to cca trefil. Kardany mám zatím jenom připravené. Přední náprava se mi úplně nepovedla, ale už jsem zkoušel osu a krásně projde, takže není tak křivá, jak se možná na obrázku zdá. Hodně se na modelu učím a musím uznat, že jenom tato malá část, mě pár věcí naučila a při dalším pokusu už je udělám malinko jinak. Model se zatím lepí krásně.


Obrázek Obrázek


Chtěl bych vás ještě poprosit o radu, kde seženu nejlépe měděný drátek (či jiný vhodný na pájení) na výrobu rámu. V Bauhausu jsem nic nenašel (a to jsem tam chodil se šuplerou :D ). Klidně to může být e-shop, děkuji.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj, měl bych jeden dotaz na zkušenější modeláře. Chystám se na kola a chtěl bych si udělat dezén. Trochu váhám s hloubkou. Plánuji ho dělat z "kartonu" 0,5 mm, což je po přepočtu cca 1,8 cm. Nevím, jestli to není moc velké, ale zase mi to nepřijde tak hrozné, při představě té pneumatiky.


Vím, že se dají koupit i laserové dezény, ale modle jsem dostal bez nich a tak si chci vyzkoušet i tuto metodu.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od muf10 »

Klidně může být,pálené jsou taky mělké.
Osobně bych na to něměl a řešil to jako vždy: http://www.spidamodels.cz/index.php/goo ... TGS_Astana" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Já bych tě v tom naopak podpořil pokud si na to troufáš! ;) Ano, u laserů je trošku škoda, že nejsou tlustší, ale s tím se pak blbě pracuje... Proto pokud by se ti povedlo popasovat se s tím "kostičku-po-kostičce", výsledek bude v tomto případě určitě lepší než laser právě proto, že umožní hlubší vzorek, což na dakarkách vypadá lépe - 1,8 cm je naprosto ok, vzorek bývá ještě vyšší... (nebo se dají laserovat i jednotlivé kostičky vzorku, zde už i z tlustšího kartonu) - samozřejmě za předpokladu, že se ti to povede :) . Není to žádná sranda, ale myslím, že bys na tom mohl nabrat spoustu zkušeností... ;) Kola s ručně vyřezávaným dezénem vyžadují často také kompletní přebarvení (nejlepší ohlasy mají modeláři asi na barvu Tamiya XF-85 Rubber Black) - proto pokud bys to chtěl třeba nejprve zkusit na nečisto, okopíruj si kolo z vystřihovánky, vybav ho vlastním vzorkem, nabarvi a když budeš spokojen můžeš ho i použít a dodělat tak zbytek ;) .

Měděné dráty a pájení bych být tebou ani nezkoušel, je to podle mě zbytečně pracné. Zkus plastové profily, buď opět Tamiya nebo Evergreen. Snadno se tvarují (svíčka, horká voda) a můžeš je lepit sekunďákem, lépe si barví a výsledek je třeba i lehčí ;) . Třeba tady: http://www.litomysky.cz/mat/ev.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ...
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od vsetíňák »

Souhlasím s Tomášem stím pájením že to bude pracné,taky jsem ze začatku chtěl pajet ale nakonec zjistil že to jde i sekunďákem. Plastové profily jsem nezkoušel možná někdy... No a ty dezény zkus a uvidíš ale bude to piplačka každopadně to bude vypadat dobře když se to povede. Já jednou zkoušel dělat na bočnicích a mě osobně se to líbilo.Ale tedˇse spokojím s pálenými a na hloubce nebazíruju mě to tak stačí ;)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Dělat vlastní dezén je hodně náročné na čas i psychiku. Nejspíš to není těžké ale pracné. A to moc. Já se spokojí s lasery. Ty mě bohatě stačí. Každopádně tě nechci odrazovat od tvé myšlenky. Výsledek bude určitě skvělý. Co se týče rámu...? Teď stavím Buggyru a rám mě brzdil. Nemám pájku a ani jsem netrefil na správný drát. Nakonec jsem zvolil profily od tamiya a výsledek můžeš omrknout v recenzi. http://papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/vi ... 518#p83273

Sám se s tím ještě učím ale není taková hrůza. Tak držím palce;)

Martin
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Děkuji všem za rady a tipy.

Poprvé v životě jsem zkoušel stavět kola a hned jsem chtěl vyzkoušet bombírování. Zatím mám pouze jedno kolo a s výsledkem bombírování jsem spokojen, mouchy tam samozřejmě jsou. Ale až těch kol budou desítky, zlepší se to.

Začal jsem dělat i vlastní dezén (nemám celé kolo hotové, ale přikládám fotografii). Ještě plánuji naznačit vzorek i na horním konci bočnice. Stále si pohrávám s možností přebarvení kola. Beru však tento model jako "testovací" a asi to vyzkouším, abych sám viděl, jaký je v tom rozdíl. Vím, že zde jsou příznivci i odpůrci přebarvování. Na kolech je sice z boku nápis, ale je stejně hodně špatně čitelný.


Můj vzorek se nekryje s natisknutým vzorkem, ale je to z důvodu, aby se mi kryl vzorek na bočnici. Když jsem běhoun i bočnice nalepil tak, aby spoj byl na stejném místě (spodek kola), tak se vzorky nekryjí.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

zatím je to pěkné a držím palce s vlastním laser dezénkem ;) Pokud plánuješ i boční figury a přebarvení, mohl si se držet vzorku na běhounech a boční pak dolepit podle běhounu..

Ať se ti daří a budu sledovat ;)

Jakub.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Úplně bych to s tím vzorkem na bočnicích moc nepřeháněl, když se podíváš na to jak ty pneumatiky vypadají v reálu... Tak nejlépe jen tenký papír, aby se zakryl spoj mezi běhounem a vzorkem a i ten tenký papír zabrousit do ztracena směrem ke středu (po napuštění řídkým sekundovým lepidlem)... A přetření se asi nevyhneš - každopádně kola dělají auto! :)
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Když tak sleduji forum tak některé obdivuji, jak rychle dokážou lepit. Navíc u nich neplatí pravidlo "Práce kvapná málo platná", protože jejich modely jsou špičkové. Snažím se lepit po večerech a opravdu nechvátat.

Nyní mám za sebou první slepené kolečka v "kariéře" (hodně jsem se toho bál). Rozdíl mezi prvním a 4 je opravdu znatelný, takže až jich budou desítky snad to bude dobré. Udělal jsem bombírování a také svůj vzorek. Nakonec vzorek na bočnice lepit nebudu. Ještě jsem přemýšlel, zda neudělat na bočnice logo výrobce, ale "continental" by se opravdu špatně vyřezávalo. Každopádně to i tak vyzkouším vyřezat z volebního lístku a uvidím.

Pneumatiky ještě přestříkám, ale nyní nemám barvu a musím ji objednávat z nějakého e-shopu a bojím se, aby poště někde nepřemrzla, takže kolečka dám zatím bokem. Až budou nastříkaná tak přijdou ještě doplnit matky. Zkušebně jsem zkusil sestavit celý podvozek a zatím se mi to líbí. Až budu dávat kola napevno, tak musím dorovnat geometrii.

Nyní dodělám pružiny a vrhnu se do prvního barevného dílu, kterým bude nárazník.

Obrázek Obrázek Obrázek

Zatím lepím 32 hodin...
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

za mě určitě paráda, kolečka se ti povedla a po natření budou zase o fous dál ;)

Jen tak dál a ať se ti daří Jakub.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Pokročil jsem na mém MANu...

Přidal jsem tlumiče, sestavil blatníky a začal konečně také první barevný díl - přední nárazník.

U tlumičů jsem poprvé narazil na problém laser tisku a nepovedlo se mi zachovat čistotu a krásnou barevnost dílů - hlavně u prvních exemplářů. Také jsem od budoucna zjistil, že horní držáky tlumičů budu lepit společně s tlumiči a ne dopředu, měl jsme problém narvat tlumiče na své míst. Ono stačí držák posunout i desetiny mm níže a je problém.

Obojí se lepilo dobře, u blatníků jsem boky lepil natupo a s výsledkem jsem spokojen. Nárazník je na rámu zatím pouze položen, protože finální přilepení provedu až s kabinou, abych měl rovnoběžné hrany a udržel pěkný vzhled. Když jsem u geometrie, tak mám menší problém s předními blatníky. Když jsem nasadil kola a zkusil rovinu hrany kol, tak blatník je zastrčen z každé strany tak cca o 1-2 mm. Otázka zní, má to takto být, nebo k tomu došlo při konstrukci kola a bude lepší, pokud se mi povede zkrátit přední nápravu a zasunout kola "dovnitř"? Předpokládám, že by rovina hrany blatníku měl být dále od rámu než kola. Blatník je na rámu zatím pouze "přibodován" Koresem kvůli porovnání a fotografii a následně byl sundán. Pro dnešek je to vše, nyní čekají pojezdové plechy a pomalu začnu s nástavbou.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Pokročil jsem ve stavbě modelu a dodělal z velké části nástavbu.

Hodně jsem se toho bál, ale s výsledkem jsem vcelku spokojen. Samozřejmě je na ní vidět, že jsem něco takového dělal poprvé a již nyní vím, že při další stavbě udělám pár věcí jinak. Ale jak se říká "chybami se člověk učí". Asi největší chyba vznikla na zadní horní straně nástavby, kde ji mám v místě vlajky mírně propadlou. V reálu to není tak hrozné. Zpevnil jsem také boky nástavby kartonem 0,5 mm, aby mi nevznikl vytlačený reliéf od vnitřní vzpěry. Celkově se nástavba lepila dobře. Nejvíc jsem se bál oblých horních žlutých hran, ale přes špízovou špejli to šlo dobře vytvarovat.

V podlaze nástavby jsem musel vyříznout dva otvory, protože mi seděla na tlumičích. Bohužel mám tlumiče o trochu delší a potom to dělá neplechu. Měl bych dotaz, zda nechat spodní stranu nástavby bílou, nebo je lepší ji přetřít černou barvou? Ještě musím také opravit retuš, protože na fotografii je několik míst lépe vidět.


Obrázek


Vše je zatím pouze poskládané, mám hotové pouze samostatné díly (podvozek, kola, nárazník, nástavba).

Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“