Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Tak jsem opět mírně pokročil. Měl jsem dokončený interiér tak přišla na řadu kabina - největší strašák.

Při stavbě jsem se nevyvaroval několik chybám, které plynnou z minimální zkušenosti a tímto typem modelů.

Rozhodl jsem se uzavírat kabinu zadní stranou, ale nemusel jsem celou zadní stranu uřezávat, stačilo uříznout podlahu, přilepit jí na místo a po zasunutí interiéru ji zadní stěnu zavřít. Další chybička vznikla právě při lepení podlahy, která je o pár desetin mm výše, ale už to dělá neplechu u palubní desky. Musel jsem tedy brousit spodní stranu interiéru, aby palubní deska tolik nevykukovala. To jsou asi dvě největší chybičky, které jsem u kabiny udělal.

Dále jsem nalepil folii na skla a okénku u řidiče nechal pootevřené. "Mřížky" do oken jsem zkoušel tvořit z několika materiálů. Od nití, přes různé látky až po chránítka kalhot (nevím co si pod tím představit ale byla to taková stuha od ženy s dílny). Ta měla krásný reliéf, ale toto všechno se páralo a nešlo udělat pěkné proužky. Nakonec vyhrál papír, konkrétně gramáž 200 g. Nařezané na proužky pod, předlohy a propleteno jako síť. U řidiče je naznačeno mírné shrnutí.

Opět jsem všechny již hotové celky vyzkoušel poskládat dohromady a už se to začíná poměrně pěkně rýsovat. Nyní bych chtěl uzavřít kompletně kabinu, dále mi již přišla barva na pneumatiky tak také ty musím nastříkat. Také váhám jakou barvu má mít rám nástavby, zda bílou nebo červenou.

Obrázek Obrázek


Největší chyba však vznikla hned na úvod stavby. Nepodlepil jsem si pořádně základní rám podvozku a udělalo mi to mírnou vrtulku. Věřím však, že při lepení celků vše sedne. Hlavní je, že všechna 4 kola jsou na zemi a žádné nelevituje. Ty budu muset také mírně zapustit, protože vykukují ven mimo blatníky.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Již vidím cílovou rovinku...

Konečně jsem dodělal kola, na které jsem si hned na začátku vyřezával vlastní dezén. Ještě před přebarvením (jediná přebarvovaná věc na modelu) jsem malinko srazil hranu dezénu, aby nebyla tak ostrá a nepřirozená. Následně zalepit maskovací páskou Tamiya disky a mohlo se začít stříkat barvou Tamiya XF-85. S výsledkem jsem spokojen, možná škoda, že jsem se nepokusil o žádný nápis na bočnice.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek


Když jsem měl kola hotová tak jsme kompletně dodělal podvozek včetně všech detailů, které jsem neměl hotové a přilepil kola. Všechna 4 budou napevno, aby se zvýšila pevnost podvozku. Přední kola jsou mírně vytočená do levé strany. Dodělal jsme také všechny detaily kabiny. Aktuálně mám rozdělaný vnější ochranný rám kabiny a mohu začít kompletovat. Dodělat potom musím ještě přední přídavný světlomet, zpětná zrcátka a pojezdové plechy, které jsou přidělané na zadní straně podvozku. Tím bude tato moje prvotina hotová. Rád bych vše dokončil do konce června.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Krejcak »

A je dobojováno...

Jsem rád, že jsme svůj první větší papírový model dotáhl zdárně do hotového stavu a mohu vymýšlet, kam ho umístím.


Obrázek



Pokusím se v pár větách celou stavbu shrnout:

Do stavby jsem vstupoval opravdu nezkušeně a k modelu jsem přistupoval tak, že si chci vyzkoušet různé techniky a až v průběhu stavby jsem zjišťoval několik důležitých poznatků. Například jak hluboce rýhovat, kolik dávat lepidla, jak moc mít mokrý štětec při retušování, kde podlepovat, kdy nechat díl více zavadnout, kde si kontrolovat díly v průběhu stavby atd... Bohužel již na začátku jsem udělal asi největší chybu, kdy jsem nepodlepil podvozek a ten se mírně prohnul. Vše jsem musel vyřešit mírným posunutím kol mimo osu, jinak by mi jedno kolo létalo ve vzduchu. Kola jsou však přilepena napevno a tento posun není vlastně ani vidět.

Trošku se mi prohnula také horní strana nástavby a malinko prohnutá je i kabina. To jsou asi největší chyby, kterých si jsem vědom a jsou nejvíce vidět. Jinak chyb je tam samozřejmě mnoho, ale věřím že zde právě platí ono známé "Chybami se člověk učí" a nebo "Kdo nic nedělá, nic nezkazí"...

K modelu jsem neměl žádný doplňkový set a vyzkoušel jsem si i další postupy jako je výroba vlastního vzorku a následky přestřik barvou a v neposlední řadě také výroba ochranného rámu z plastových profilů. I zde platí, že na konci stavby rámu jsem věděl, že šlo začít lépe - u dalšího modelu tyto zkušenosti využiji.

Nejvíce jsem se bál zavírání kabiny a musím uznat, že to také byla nejhorší chvíle této stavby. Chce to uzavřít několik kabin, než člověk dostane ten správný grif do ruky a přesně ví, kde co uříznout, kde naopak nechat atd...

Model se stavěl velmi dobře a pohodově. Z výsledku mám opravdu radost. Vše sedělo a nepřesnosti jsem si způsobil pouze svojí neznalostí či nepřesností. Přidávám několik fotografií. Až bude venku sucho tak vyzkouším i nějaké fotografie z exteriéru a pokusím se i o lepší fotky na denním světle.

Celá stavba mi zabrala 92 hodin (přesně 5531 minut) v průběhu 6 měsíců.


Obrázek Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek Obrázek


Nyní je třeba vše uklidit a připravit na další práci. Bohužel během léta není moc času na modely, ale i tak si po večerech člověk hodinku najde. Snad stihnu další model do Vánoc...

Další asi bude Zetor Crystal 120-45. Z mého archivu mi přijde tento model nejjednodušší.

Obrázek
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od St. Louis »

MAN se povedl. Vypadá parádně. :-)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Brzdič »

Pěkný kousek. :)
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od yvan »

Podlepovací paranoiu časem vypěstuješ ;) Máš to pěkný a další bude ještě lepší.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od JakubSDK »

Parádní stavba a moc se povedla, též přidávám svou gratulaci k dokončení ;) ;)

Ať se ti daří i nadále Jakub.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Krejcak »

Všem děkuji za pozitivní ohlasy. Dnes jsem vytáhl MANíka na první testovací jízdy

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od vsetíňák »

Taky chválím opravdu pěkná práce ;)
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“