Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Lepení zadní stěny.
Začínám přilepením ke střeše nástavby a řídím se střední osou. Lepím natupo a tak ještě z rubové strany zakapávám spoj lepidlem pro lepší pevnost.
Obrázek

Po proschnutí pokračuju spoji na bocích. Lepení si rozdělím na dva kroky. V první fázi lepím bok ke stěně po první ohyb pod světlem a po proschnutí ve druhé fázi od ohybu dál až k oblouku blatníku.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Nakonec zastřihnu ten spodní černý lem a zaretušuji hrany.
Obrázek

Tím je zadní čelo na svém místě a po proschnutí budu dolepovat zbylé vnitřní díly (spoiler a dva spodní boční díly). Výsledek vypadá nějak takto...
Obrázek

Pak už jen lehké dotvarování a nezbytná zkouška s podvozkem. Musím se pochválit (a stejně tak i Jirku) nástavba tam sedne skvěle.
Obrázek

V galerii najdete o pár fotek navíc. Pro dnešek vše.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Nástavba a podvozek.
Před samotným přilepením nástavby k podvozku jsem ještě dodělal nezbytné díly a to navijáky, malý váleček (který se lepí na ochranný oblou nad výfuk), kryt motoru a zbytek sání který se prostrčí do filtrboxu skrz střechu nástavby. Do nástavby ještě dolepeny držáky v zadní části.
Obrázek

Obrázek

Teď už samotná kompletace. Po přilepení všech těch nezbytností začínám lepit nástavbu od zadní části.
Obrázek

Po proschnutí lepim nástavbu zatím jen k vršku ochranného oblouku.
Obrázek

Následuje filtrbox plus horní část sání. Pozor!!! Válec (ten který jde skrz střechu) je o trochu širší než otvor ve střeše - takže doporučuji zmenšit na obvodu. Já ubral 2mm.
Obrázek

Poté už jen dolepit boky nástavby po stranách ochranného oblouku a nástavba je na svém místě. Následovat budou čtyři vnitřní boční vzpěry, kryty vzduchojemů, držáky rezerv a až po nich (úplně nakonec) přijdou blatníky. S nimi bych horko těžko vlepoval konstrukcí pro rezervy do nástavby. Není tam zase tolik prostoru. To ale až příště. Celek prozatím vypadá asi takhle. Musím říct, že tahle snadno mi ještě žádná nástavba nesedla. Odešlo se bez žádných velkých korekcí a úskalí. Prostě tam sedla jak pr..l na hrnec ;)
Obrázek

Při lepení nástavby jsem pořád obdivoval jak je model propracovaný. Hlavně tedy podvozek. Tohle se autorovi povedlo, co říkáte? Ostatně jako všechny modely od VIMOSU.
Obrázek

V galerii opět najdete o pár fotek navíc.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Trochu popojedem. Další prací jsou nosiče rezerv. Tady mám jen jeden obrázek rozpracovaných dílů.
Obrázek

Tady pozor! Ty velké zaoblené díly (na které dosedá běhoun) mám ohnuté špatně :oops: Maji být prohnuté opačně.

Následují blatníky a spolu s nimi ještě krycí plechy vzduchojemů.
Obrázek

Hotové blatníky přilepím nejprve v zadní části na malé plošky
Obrázek

A po lehkém proschnutí přilepím po obvodu.
Obrázek

Poté přidám krycí plechy.
Obrázek

Prozatím vše.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Ahoj všem. Začal jsem pracovat na tváři auta. Tím je samozřejmě kabina. Začínám podlahou a hnedle jsem udělal botu u vnitřních podlahových dílů 323L, P. Prosím, nedělejte stejnou chybu jako já!!!
Obrázek

To je tak. Díly 323 by měly udělat jakýsi schod. Já jsem je nalepil na vnější díl jako je to u většiny modelů. Z návodek to nebylo tak úplně jasné a tak u mě zafungovala síla zvyku. Ono u každé liazky (od Vimosu) je to trochu jinak co jsem koukal do své sbírky. A mě už bylo divné značení ohybu, ale docvaklo mě to až po nalepení. Hold i mistr tesař se někdy utne :oops: Každopádně s tím půjde něco dělat akorát je to práce navíc.

Tak takový mám úvod stavby kabiny.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Pokračujeme prací na kabině. Dnes sem vložím zasklení. Jde sice jen o jeden díl, ale práce, u které jsem vždycky jak na trní.

K věci. Díl nejprve odstřihnu chlopně ve spodni části a vršek zastrihnu na čisto až po zasklení. Takže díl (zbavený spodních chlopní) podlepím komplet kanclákem.
Obrázek

Po proschnutí si vyřežu nové chlopně (vlastně podchlopně) ve spodní části.
Obrázek

Následují výplně za bočními okny.
Obrázek

Pak už oboustranka, vyřezání otvorů pro okna a připravit si fólii pro zasklení.
Obrázek

Pak přijde samotné nalepení skla.
Obrázek

A nakonec už jen zaříznout díl v horní části a zaretušovat.
Obrázek

Takhle připravený díl si zatím odložím a budu se věnovat dalším dílům kabiny. Tu jsem se rozhodl stavět následovně. Sestavím si plášť i se střechou jako jeden celek. Druhý celek bude podlaha s internetem, kterou vložím do kabiny zezadu a ze spod. Pro podlahu s internetem by tam melo být dostatek prostoru na tuto operaci. No a celé to uzavřu zadní stěnou. Tohle by mělo vyjít. Návod sice velí jinak, ale můžete to brát jako alternativu. Tak mi držte palce.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Nafe_CZ »

Super! postup vyzkouším
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Vždyť ty už máš jednu kabinu liazky za sebou a to i s otevřenými dveřmi. To já bych se měl tebou inspirovat...
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Nafe_CZ »

jenže já nedávám folii v kuse. To musím odzkoušet.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Tento postup zasklívání mě sedí nejvíc. Vyzkoušel jsem ho vedle ve vlákně na drtikolce . Abych se nechlubil cizím peřím tak po pravdě dodávám , že mě ho naučil kolega tajemník a majitel přibližně asi dalších 14 funkcí Yvan . V sekci " stavba konstrukce , tipy , triky " ho krásně popsal Horas .
A je vidět že to opravdu funguje . Máš to parádní .
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Děkuju předsedo. Ono je to v jednom kuse proto, protože stavím Valtra. U druhé verze, kde je potištěné sklo, bych musel taky dělat boční okna zvlášť. Je pravda, že se s tím dobře dělá... Teda když to při lepení nepo... víte co ;) A když už jsi nakousl to přiznávání tak není žádné tajemství (a taky jsem už o tom několikrát psal), že jsem dříve hodně nakukoval k Yvanovi na jeho postupy. Takže tak ;)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Kabina - díl 3. Navážu na poslední příspěvek a budu pokračovat dál. Připravím si zbylé tři díly pláště kabiny. Nejprve podlepím kanclákem první díl (který se lepí pod okna) a vyřežu si podchlopně.
Obrázek

Následují zbývající dva díly. Na spodní jsem nalepil rubový díl a vyřezal průduchy.
Obrázek

Obrázek

Prostřední díl jsem nakonec také zbavil chlopní a vytvořil nové z kancláku. Důvod? Původně jsem tam měl originální chlopně a to proto, protože ve skutečnosti v těchto místech je skutečný prolis a tím bych ho i dosáhl, ale už by to nesedělo po obvodu. Díly budu lepit od střední osy a po vyzkoušení na sucho mi to nesedělo o 0,5 mm na každé straně. Takže znovu přišla na řadu výroba podchlopní.
Obrázek

Pak už je vše připravené na kompletaci.
Obrázek

Budu lepit od vrchu. Jako první přilepím úzký díl. Tenhle díl jako jediný lepim od boku. Zbylé dva už budu lepit od středu do stran.
Obrázek

Možná jste si všimli vyřežu u kliky. Ne, není to chyba, ale k tomu se vrátíme později ;)

Následuje další díl. Ten střední. Tady už lepím od středu do stran.
Obrázek

Obrázek

Nakonec poslední spodní díl. Opět lepený od střední osy.
Obrázek

Výsledek vypadá nějak takhle.
Obrázek

Obrázek

Následovat budou vnitřní boční díly a střecha s rubovým dílem. A takto vzniklý celek odložím než bude hotová komplet podlaha s internetem a ochranným rámem. Už se nemůžu dočkat :lol:

Mezi tím co mě prosychaly jednotlivé spoje na kabině, jsem si připravil čelní stěnu interiéru. Tu jsem podlepil 1mm kartónem, vyřezal a nalepil na své místo. Zatím tedy bez všech prolisů.
Obrázek

A tady to dnes končí. Příště něco málo o tom, co jsem tady už lehce nakousl. Jasně, bude to o klikách. Tak zase příště.

Martin
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Pokračování na kabině. Střecha. Tady je to jednoduché. Na hlavní díl, ještě před tvarováním, nalepím prolisy a střešní víko (díl se startovním číslem). Poté díl natvaruju a začnu lepit od pravé strany. Střecha se lepí na vnitřní boční díl v horní části. Tady je třeba (alespoň já to tak udělal) nasílit tuto "chlopeň" o pár vrstev - minimálně o sílu použité fólie. Důvod? Je právě ta fólie. Rubový díl je nalepen až za fólií a tím by byl střeší díl "utopený" nad hranou bočních dveří. Snad je to pochopitelné. Teď už foto.
Střecha - pravý bok...
Obrázek

pak přilepím střechu k levému boku...
Obrázek

a jako poslední lepím spoj střecha - čelní sklo...
Obrázek

Obrázek

Musím se pochválit. Tenhle spoj mi vyšel jako žádný předtím. Sedlo to parádně a to tak, že jsem nepoužil ani kapku vteřiňáku.
Obrázek

Poslední lepím vnitřní díl střechy. Tady pozor! Díl je kratší na délku o cca 6mm. Lepím od zadní stěny. U čelního skla není šance to vidět.
Obrázek

Upozorňuji, že všechny vnitřní díly zkracuju v zadní části o cca dvě vrstvy papíru. Je to z důvodu zadní stěny, kterou budu do těchto míst vlepovat a tím uzavírat kabinu.

Zatím tak.

Martin
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Nafe_CZ »

Paráda. Jen drobná otázka, nemáš dva prolisy na střeše obráceně? Nesedí mi stínování.
Dva vypadají jako ven a dva dovnitř.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Hele, to nevím a ani si toho nejsem vědom. Spíš je to otázka světla. Ale dikec
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Tak zase po nějakém čase zpátky na fóru. Posledních pár dní se našel čas i na lepení, ale s těmi příspěvky sem už je to horší. Dnes to zkusím trochu napravit.

Ke stolu. U kabiny jsem se přesunul z vnějšku na vnitřní část. K již připravené podlaze se stěnou jsem doplnil o prolisy, palubní desku, základ pro volant, řadící páku a díly na které se budou lepit sedačky.
Obrázek

Následuje výroba sedaček.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Yvanův postup je super 8-) Doporučuji!!!

No a pak už výroba ochranného rámu. Na to potřebuji zhotovit šablonu z návodu a plastové profily o průměru 2mm.
Obrázek

Jediné tvarování je u bočních dílů. Pak už jen lepím rovné kusy.
Obrázek

Obrázek

K rámu ještě přijde dodělat madlo a pak samozřejmě nástřik. Tentokrát bude rám celý černý. Alespoň podle fotek na obalu tomu tak je. Ale před tím vším je nezbytné vyzkoušet jak bude rám sedět v kabině ;)
Obrázek

Obrázek

A sedí to dobře :D

Pro dnešek je to vše a v galerii najdete zase pár fotek navíc.

Martin
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“