Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

To dělá jen ta šedá a nebo černá barva . U jiných barev by se to stávat nemělo . Stářím to není .
Uživatelský avatar
Ne4um
Příspěvky: 22
Registrován: sob 21.1.2012 10:17

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Ne4um »

Můžu potvrdit, že stářím to není. V nedávné době jsem lepil Frantu i Karla a u obou modelů se barva takhle loupala. Nejmarkantnější je to opravdu u tmavých barev, světlejší barvy drží podstatně lépe.
Řešil jsem to tak, že jsem před stavbou model lehce stříknul bezbarvým akrilátovým lakem.
Jinak to máš parádní, jen tak dál;)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Díky za odpovědi, kluci. To znamená, že se s tímhle budeme potkávat častěji. Na druhou stranu jde o díly, které nejsou na první pohled vidět.

Zpátky ke stolu. Začala práce okolo ochranného rámu nástavby. Materiál je plastový profil o průměru 2mm tentokrát od MP JET. Popravdě, líp se mi dělá s profily od Tamiya nebo Evergreen. Práce začíná (u mě už klasicky) šablonou. Obrazek z plánku nalepený na kartón 2mm a následně vyřezat. Pak už jen zapalovač, samotné profily, lepidlo a kousek šikovnosti s trpělivostí.
Obrázek

Obrázek

Před lakováním to pak vypadá takto...
Obrázek

Rám je momentálně už po laku a tak je na čase připravit potřebné díly pro jeho uchyceni na podvozek.
Obrázek

Při lepení těchto dílů si kontroluju geometrii. Jde hlavně o rovinu a kolmici k ose podvozku. Dobře k tomu poslouží čáry na řezací podložce a delší kousek profilu. Na fotce je skelet už mimo čáry jen pro upřesnění.
Obrázek

Toď prozatím vše.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Nafe_CZ »

Jako vždycky ... koncertíček ;-)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Martine asi si to tady už psal , ale jsem líný to vyhledávat , prosím tě čím lakuješ ty rámy ? Mě na to nějak nechce držet barva a nebo udělá pomeranč . Díky za odpověď , třeba pomůže i ostatním .
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Díky Štefane :D

Zbyňku používám spreje viz foto.
Obrázek

Obrázek

A tady čísla odstínů
Obrázek

To, že ti to nechytá nebo dělá pomeranč může mít víc důvodů. Buď máš špinavý nebo spíš mastný profil, ale to pochybuji. Nebo stříkaš z moc krátké vzdálenosti - hodně barvy. Nebo špatná barva, teplota (studený sprej je na prd - mám osobní zkušenost). Hele, tam těch faktorů může být opravdu hodně. Základ je nespěchat!!!

Někdy je dobrý použit základovku (a to hlavně při použití drátu např pružiny v mém případě). Lehce a všude. Rámy na Race1 jsem stříkal bez základovky ale zase na několikrát. První nástřik zlehka a pak po proschnutí další a tak dál. Maximálně to dávám na tři vrstvy.

A ještě jedna věc. Profily vždycky před použitím lehce přebrušuju smirglem s jemným zrnem 800 a výš. Obzvláště od Tamiya. Ty jsou extra hladké.

Tak snad ti to pomůže. Když tak piš! A vy ostatní také, když budete potřebovat poradit. Pokud budu vědět, rád poradím.

Tak zatím.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Používám plastové profily , ale opravdu každé lakování byl tak trochu průšvih . Moc děkuji za návod a hlavně za tip na ty spreje . V nejbližší době si pořídím jednu zelenou potvůrku od Jirky a tam by to špatné lakování bylo hodně vidět .

Ještě jednou moc děkuji .
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Poslední dny nebyl čas a tak sem hodím ještě jednu fotku k poslednímu tématu. Rám po nástřiku RAL 7021 černošedá.
Obrázek

Práce na příště je jasná ;) Tak až to bude, dám vám vědět...
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Chybička se vloudila. Rám potřeboval ještě jeden nástřik a tak se jeho instalace odsouvá na později. Mezi tím využil chvíle a slepil jsem si pár dílů na osazení šasi.
Obrázek

Něco málo už jde nalepit tak není na co čekat.
Obrázek

Tady chci upozornit na ten díl do kterého přijde nalepit samotná nádrž. Jde o tu "vanu" na kterém mám nakreslenou šipku. Tento díl má shodnou délku jako nádrž. Výsledkem je, že se tam ta nádrž ne a ne vejít. Řešení je jednoduché! Zkrátit délku nádrže o cca 1,5mm. Já na to přišel až po slepeni obou dílů a tak mě čeká malá úprava.

Tak zase příště.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Slibované je tady. Respektive rám je po opravě a také už na svém místě. Dále jsem k šasi přilepil díly, které jsem už měl hotové. Výsledek zatím takto...
Obrázek

Obrázek

Dost věcí na rámu ještě chybí, ale už to začíná dostávat ty správné tvary ;) Myslím, že tohle společně s Vincenzem je nejnáročnější podvozek který jsem zatim lepil. Už se těším na nějakou lehčí verzy :lol:
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Jedná z nejméně oblíbených prací je na stole. Kdo zná moje recenze tak už ví, že jde o potrubí. No tak hurá do toho a ať už je to hotovo!
Obrázek

První jsem zvolil výfuk. A takhle to dopadlo...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Žádná sláva to není a barva jde dolů jak po másle :roll:

No nic, příště další dvě... naštěstí poslední ;)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Hurá! Potrubí je hotové. Jak už jsem psal minule, není to žádná sláva v mém podání. Když pominu moji práci tak mě na tom potrubí mrzí ještě jedna věc. A to, že spoje jednotlivých částí (řekněme švy) vycházejí na viditelnou stranu. Tohle je u každého Vimosu, který jsem zatim lepil. Tak trochu to kazí výsledek, který ale stejně ve vitríně nebude vidět. Berte to jen jako můj osobní náhled na věc. Postřeh chcete-li.
Obrázek

Obrázek

Ještě jedna věc. Potrubí mi vyšlo kratší než by bylo potřeba cca o 3mm. Hadice, která vede do turba ještě šla zamaskovat. Je nalepena zespodu turba. Druhou (z chladiče do sání) jsem musel u chladiče nastavovat.
Obrázek

A opět... barva šla dolů. Koukal jsem na fb, že někdo staví stejný model a i tam je vidět stejný problém. Takže to bude opravdu tiskem a né delším uskladněním. Nicméně to na kvalitě modelu neubírá. Lepí se to moc dobře a už se těším na barevné díly. Pak to začne být to pravý ořechový ;)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Další malý posun na modelu je sestavení filtrboxu a posledního potrubí k němu patřící (díl č. 254). Tady POZOR!!! Vloudila se sem chyba a to v pořadí samotných dílů tohoto celku. Je prohozen díl A a C!!! Viz foto.
Obrázek

U dílku A je zapotřebí odříznout tu bílou část pro vlepeni do filtrboxu a naopak ji dodělat k dílku C. Popřípadě můžete tento díl lepit natupo přímo na filtrbox aniž byste do dané bočnice dělali otvor.

Já na to přišel až při zkoušce jak bude filtrbox sedět podle šablony.
Obrázek

Jako by mě něco osvítilo a potrubí (díl 254) jsem si rozdělil na dvě části. Spodní od turba k rozšíření a druhý kus bylo horní koleno do filtru. Ono sledovat víc návodky se vyplatí. Já měl štěstí, že jsem na to přišel dřív než bylo vše slepené v jeden kus.

Řešením v mém případě je otočit vrchní koleno delším dílem dolů.
Obrázek

Pak už jen odříznout tu bílou část jak jsem psal v úvodu a vymyslet napojení k filtrboxu.
Obrázek

Obrázek

Teď už to sedí jak má. Důkazem mi je lícování se šablonu
Obrázek

Samotný filtrbox budu lepit až bude nástavba. Proč? Moc místa na přilepení filtru k rámu není. Víceméně to bude držet na samotném potrubí a pak to asi "heftnu" kapkou lepidla zevnitř k samotné nástavbě.

Tak zatím tak...
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Začíná práce na nástavbě. První (i podle návodu) je zadní stěna. Přenesu si střední osu na rubovou stranu a pak napřesno vyřežu pouze vnitřní část. Obvodovou část budu dělat až po nalepení rubových dílu. Pak mi vznikne krásná a čistá hrana na přilepení k plášti. Ten budu "oblepovat" kolem zadní stěny. Takový je plán a teď v obrazech.

První jsou rubové díly...
Obrázek

Obrázek

Díly 274L a P jsem si rozdělil na dvě části a to na boční díly a díly na zadní stěnu. Ty nalepím na zadní stěnu. Tu budu lepit k plášti natupo proto volím tuhle cestu.
Obrázek

Obrázek

Pak už stačí dolepit SPZ, světla a zadní stěnu budu moc vystřihnout na finální tvar
Obrázek

Obrázek

Hlavní díl nástavby - plášť. Na rub si přenesu potřebné osy a to - střední osu strechy, spodní hranu pod dveřmi, horní hranu dveří (pro středí část rubových dílu POZOR!!! JSOU KRÁTKÉ - ukážu později). Ořežu celý díl a v přední části nechám kousek bílé plochy. Budu zařezávat až po nalepení rubových dílu.
Obrázek

Začnu vlepovat vnitřní díly. První nalepím druhé části dílů 274 - viz foto v zadní části. Po proschnutí vyřežu oblouk pro blatníky.
Obrázek

Poté si nalepím podchlopeň z tenkého papíru na střeše v zadní části.
Obrázek

Nasledujou zmiňované prostřední rubové díly. Ty si v zadní část zkrátím o dve síly papíru (zadni stěna). A tady jsem přišel na to, že jsou kratší o cca 7mm. Já to nastavil žlutým dílem z druhé verze.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

To je zatím vše. Dál jsem se už nedostal.

V návodu se píše, že by se mělo zadní "křídlo" lepit k zadní stěně. Zkusím ho nalepit k hlavnímu dílu a zadní stěnu pak vlepit do celku. Uvidíme jak zo výjde.

Zatím tak...
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Ahoj všem, včera zase něco málo na nástavbě. Pomalu se to schyluje k její kompletaci. Ale nepředbíhejme... k hlavnímu dílů přilepen spoiler a dolepeny zbývající vnitřní díly. Teda až na žluté spodní díly a rubový díl spoileru. Ten nalepím až po zadní stěně.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pak vyřezání zadní stěny na finální tvar.
Obrázek

Jelikož to budu lepit natupo a v horní části je ostrý úhel, lehce jsem zbrousil horní hranu zadní stěny. Věřím, že spoj bude lepší. Postup lepení zadní stěny nafotím a zkusím popsat v příštím vstupu ;)
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“