Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Knox

Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Knox »

Kolegové kamarádi.
Sešit Kostely I. je již nadobro uzavřen. Čeká se jen na dotestování několika modelůa záverečné resumé.
Avšak již se začíná rodit sešit Kostely II. Opět jsme pro vás s Ondrou vybrali velice zajímávé a řekl bych i krásné předlohy. jak do rozmanitosti, tak i srdcovky. Tento sešit začneme hned ve dvěma stavbami na Kolínsku. Tou první je románský kostelík sv. Havla ve vesničce Skvrňov. Jedná se jednolodní baziliku typu Mohelníce nad Jizerou (pro pamětníky), které ale dominuje pseudogotická nástavba střechy věže.

Obrázek

Obrázek Obrázek

A již samotný model:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Knox

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Knox »

A opět postřehový kvíz. Jako další model do tohoto sešitu byl vybrán krásný gotický kostel ležící cca 18km severně od Skvrňova. Kdo to trefí?? :)
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od ofeckin »

Že by tento unikátek?
http://www.kostelkourim.cz/img/galerie/cs46.jpg

Zpropadeně, ještě nevyšly Kostely I. a už toužím i po II. :|
Uživatelský avatar
Chimenes
Příspěvky: 458
Registrován: sob 21.1.2012 12:56
Bydliště: Ovčáry
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Chimenes »

Můj tip jsou Zásmuky.
Petr001
Příspěvky: 1
Registrován: sob 21.1.2012 11:05

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Petr001 »

Já bych tipnul kostel Zvěstování Panny Marie v Plaňanech.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od ofeckin »

Gotický :!: ;)

Jinak Knoxi, chtěl bych někdy patlat tak, jako ty ...
Jenom se mi zdá, že ti malinko utíkají sloupky u sdružených oken. Ale když si člověk uvědomí, jaká jsou to tintítka .. brr :)
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

Jedeš jak fretka. Moc pěkný. Oba sešity budu stopro pořizovat ;)
K otázce: koukal jsem do mapy a ty zmíněné kostely mi přijdou blíž než 18 km. Tak jsem si prvně myslel na kostel v Radimi , ale pak jsem zjistil že je novogotický, tak bych hádal třeba vedlejší Skramníky . Ale v okolí je těch kostelů vícero. Tak se nechám překvapit.
Beztak tam znám jen kolínskou katedrálu. Tu by měl i se zvonicí Ondra hecnout 8-) Byli jsme tam o Velikonocích při návratu z Českého ráje, letní oblečení na první letní dovolené, mráz jak sviňa, byli jsme zmrzlí jak (cenzurované slovo vyjadřující stav zmrznutí si dosaďte sami, cenzuru nemám rád). Je to úžasná stavba.
Docela by mě zajímalo, jak třeba Ondra nebo i jiní autoři kostely vybírají a to celé pojímají. Jednají třeba s konkrétní farou či dědinou o nějaké vzájemné aspoň symbolické podpoře? Vždyť model místní stavby (byť papírák je okrajová záležitost) dělá obci přece jen jakousi reklamu, zviditelňuje ji a klidně by moh být v kostele v několika kouscích k dostání nemluvě o vystaveném slepeném modelu. Konec OT
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Aki »

teda vy jste se rozjeli :) s potěšením schvaluju sdružení vícero kousků do jednoho sešitu. beztak bych si pořídil všechno a takhle vyjde levnějc jak vydání, tak i pořízení pro lepiče :) navíc - vidím dobře, že bílý rohy jsou konečně bez černých lomových čar? nebo je Knox jenom dobrej škrabač a retušník? :)
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od pahejl69 »

Sešit Kostely I. je uzavřen a po dokončení testu posledního modelu bude připraven k tisku. Kostely jsou vybrány náhodně prostě mne zaujali nebo mne na ně upozornil někdo z přátel ;) .
Né moc kvalitní práce na Škvrňovu je prací mou Knox to umí lépe ;)
Čary v krezbě jsou stále já to prostě tak dělám :oops: .
Co se týče propagace malých vesniček musím říct že zájem moc není :( prostě mají spousty jiných starostí.
A ano sešit kde je více modelů je opravdu levnější pro mne jako pro modeláře Kostely 1 = 16 listů A4 a pouze 1 bude věnován obálce ostatní jsou vytřihovánky a návody :D . Sedm modelů-kostelů více či méně známé stavby cena 200,- snad se to bude líbit ;).
Sešit Kostely II. se pomalu rozjíždí no a já jen doufám že takto zvolený formát vystřihovánek pro "domečkáře" srdcaře bude mít úspěch ;)
Poslední věta já mám jako favorita Skvrňov Knoxe zaujali již rozpracované Skramníky ;) což jsem asi neměl psát :oops:
Pevnou ruku přeje O.H.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

Děkuji za vyčerpávající odpovědi. Tak jsem ty Sakramníky tipnul dobře ;)
Knox

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Knox »

No jo. martin se nějak překonává :)
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od ofeckin »

Tak u mě bylo přání otcem myšlenky :), ale gotika to je .. takže tu Kuřim třeba do budoucna? :idea: :)

Jednotlivé kostelíky jsem byl líný kupovat .. ale takto dávkované je to skutečně horké zboží .. 8-)

OT: Ještě kdyby tak vyšlo něco z Jihlavy nebo okolí .. sv. Jakub je velký, tématicky do této série nejde, ale Kostelík sv. Jana Křtitele je zajímavá stavba .. Polná je sice největší barokní chrám, ale zvenku nic moc, Santiniho Želiv už od někoho vyšla .. ale takový sv. Jan Nepomucký z Krahulčí http://mapy.cz/s/3Icy (z fotek na netu to tak nevyzní, má opravdu neskutečné genius loci), případně sv. Kateřina z Počátek by rozbily dosavadní goticko-románský stereotyp.
Naposledy upravil(a) ofeckin dne pon 30.4.2012 23:53, celkem upraveno 1 x.
Knox

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Knox »

No ono je to velmi těžké. Ondra psal, že jde o kostely, které ho oslovili nebo jinak zaujali, či na ně upozornil někdo s přátel...
Jedná se většinou o niterné záležitosti, takže předkládat předlohy co by se dalo - kdyby se dalo, je lehké. Ale je většinou malá šance, že se to ujme. V těchto případech by muselo jít o velmi atraktivní a známou, nebo hodně zajímavou předlohu.
Kostely nejsou vůbec vybírány tématicky i když jde převážně o směs gotických a a románských staveb. Jsou vybírány, spíše pro svou rozmanitost a jedinečnost, a složeny tak aby byl sešit co "nejpestřejší".
Také se jedná většinou o střední či malé stavby, protože Ondra není moc na rozsáhlé projekty.
Ale už jsou vybrány další dvě zajímavé předlohy (dohromady již 4) do tohoto sešitu. Snad neprozradím moc, že se bude jednat o jeden pseudogotický kostel, jehož architektem je "slavný" Josef Mocker ( pro neznalé - je to strůjce současné podoby Karlštejna a Křivoklátu). A pak pravděpodobně zabrousíme na moravu asi o 11 století zpět..... ;) kdy morava, byla ještě tou slavnou moravěnkou....
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

Ale houbec překonává, jen rád koukám do map (případně na hrady.cz) a z fotek vybírám potenciální cíle výletů. ;)
Výběr kostelů i všech starších předloh se mi líbí právě tou neotřelostí, že jde stavby, které většinou neznám (ať už kvůli poloze v Čechách, kam to mám víc z ruky), ale přitom jsou zajímavé.
Je ale pravdou, že po stavbách, které jsem navštívil navíc osobně (např. Skalica, Znojmo, ravenská mausolea, pražské rotundy atd...) sahám rád ještě i z toho osobního důvodu vlastní zkušenosti.
Jestli bude nějaká Velká Morava, bude to špica ;)
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Kostely II. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od ofeckin »

Já vím, trochu jsem plácnul do vody. :) Ale nezvládl jsem se ukrotit. Si v takové menší euforii začínám uvědomovat, že pomalu vzniká něco podobně legendárního, jako Vyškovského Skanzen. Založený na realitě, takže souhlasím s Martinem, že mnohé to inspiruje k mírnému "ohnutí" cesty, když budeme někde v okolí ...
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“