Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od sepecat »

Několik starších a už vybledlých modelů jsem věnoval dětem jako terče pro pušky Nerf, čímž jsem si vytvořil prostor pro další díla. Ale uvidím, kolik se jich do uvolněného místa nakonec vejde, protože hned prvním kusem bude docela veliká krabice.
Na stole mám dosud nejrozsáhlejší model od vTOM, a sice žilinskou katedrálu. Na 9 stranách větší A4 jsem napočítal 373 jednotlivých dílů.
Obrázek Obrázek Obrázek

Začíná se základním dílem věže, do kterého se vlepí 18 okýnek a výklenků. Dál se nalepí střední díl se 4 ciferníky a 8 okny. Udržet při kompletování do celku úplně všude absolutní rovinu je docela kumšt. A to je zatím všechno, co mám. V příštím díle uvidíte zkompletované stěny hlavní lodi.
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) sepecat dne sob 19.6.2021 5:26, celkem upraveno 1 x.
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od JanO »

Začátek vypadá dobře, jen tak dál 8-) .
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od sepecat »

Po téměř dvou měsících přidávám 3 fotky ze stavby. Dokončil jsem 2. odstavec návodu a mám tak zpracované a spojené všechny hlavní stěny stavby plus vstupní portál.
Bude z toho pěkný macek.
Příště s terénem okolo.

Obrázek Obrázek
Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od sepecat »

Jde mi to pomalu, pomaličku. Ale katedrála už má pevné obrysy.

Třetí odstavec návodu je věnován stavbě terénu. Ze všech terénních dílů se nejprve slepí komplet.
Obrázek

A až potom se do něho vsadí katedrála.
Na podlepení schodů jsem použil karton, který se ale začal loupat po vrstvách, takže jsem schody asi 10x opravoval a retušoval z čela. No, budu doufat, že když už je to v celku, že už se nehnou. Jinak všechno krásně sedí, jen ta manipulace s celkem není zrovna úplně jednoduchá.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) sepecat dne pon 22.11.2021 12:22, celkem upraveno 1 x.
vrso
Příspěvky: 21
Registrován: stř 19.2.2014 7:54

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od vrso »

Neskutočne ma teší že to sedí :)
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od sepecat »

S chladnějším obdobím a po výstavě v Neratovicích se mi zase vrátila chuť na modelaření. Tak doufám, že mi vydrží aspoň do jara. :)

Na katedrále mám všechny přístavby a pilíře. Jedinou výjimkou je boční kruhové schodiště, které přijde nalepit až po zastřešení hlavní lodi. To na mě čeká nyní.

4měsíční pauza je znát v jistotě lepení. Pokazil jsem nalepení jednoho pilíře, když jsem se natřeným dílem přichytil ke zdi. Jelikož jsem měl moc husté lepidlo, zanechalo na zdi neodstranitelnou stopu, kterou se mi podařilo odstranit seškrábáním a přemalováním. A jak už to bývá, oprava nakonec vypadá o dost hůř než původní chyba.


Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od JanO »

Já teda to poškození zdi nevidím. Jako celek to stejně bude parádní 8-) .
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od sepecat »

Díky. Ta chyba je na poslední fotce vedle vrcholu půlpilíře. Jak je to ve stínu, není to tak výrazný.
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od sepecat »

Tak jsem tu s dalším postupem.
Mám zastřešeno, celek doplněný o kruhovou schodišťovou přístavbu a sanktusník.
Střecha se sanktusníkem šly od ruky úplně nádherně. Trochu jsem bojoval s okýnky a dveřmi u kruhové přístavbě. A opravdu jediný větší problém jsem měl u kruhové přístavby, kde mi vůbec neseděla výška zářezu pro střechu. Nejspíš se to nasčítalo několika mými malými chybami (špatným narýhováním hlavní stěny, "nedomáčknutím" střechy až na stěnu hlavní lodi a vyšším položením terénního dílu). Vzniklou 2mm škvíru jsem jakžtakž opravil nalepením rezervní plochy "oplechování" na stěnu přístavby.

Minulý týden jsem trochu koketoval s účastí na 24hodinovce, ale nakonec jsem to zavrhl. Nemám rád, když mi na stole leží víc nedokončených modelů. Takže jsem se poslední 2 dny opět věnoval katedrále. Kolem dokola jsem nalepil všechny podstřešní římsy a sokly (ca 90 dílů). To jsem si, panečku, zasokloval! :)

Konec je už na dohled.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od sepecat »

Poslušně hlásím, že mám hotovo.
Chtěl jsem mít splněno do konce roku, ale nejvyšší část věže společně se střechou mi sebraly podstatně víc času, než jsem plánoval. Hlavně jednotlivé prstence střechy jsou poměrně náročné na tvarování a přesnost. Je třeba dát pozor, že se nejedná o rovnostranný osmiúhelník.
Pak ještě pozor na puntík, podle kterého se máte orientovat při sestavování jednotlivých vrstev střechy. Pokud se jím budete řídit, přejde vám "šev" střechy zcela nečekaně ze zadní části do přední.
Jo, a u nejspodnějších dílů střechy (pod bání) chybí ohybová značka, že se rohové části ohýbají tištěnou stranou k sobě. Obojí je drobnost, ale radši na to upozorním, ať to pak nemáte jako já. :)
Komu by se nechtělo tvarovat střechu z x dílů, může použít jednoduchou jehlanovou střechu, která je v sešitu jako alternativní díl.
Obrázek Obrázek

A protože to na sebe sedlo úplně perfektně, mohl jsem už jenom doplnit křížky a bouchnout šampus. :-)

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od Daniel »

Krásná práce - gratuluji k dokončení. 8-)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od Aki »

velká paráda :)
Uživatelský avatar
Lolaus
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 9.2.2012 8:40
Bydliště: Neveklov

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od Lolaus »

Také se přidávám ke gratulaci. Radost pohledět a krásná práce ;)
Spitfire
Příspěvky: 578
Registrován: sob 11.12.2021 12:37

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od Spitfire »

Dobrý den Sepecate,

velmi čistá, přesná konstrukce, mohu jen pogratulovat

S pozdravem
Kurt
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Katedrála Najsvätejšej Trojice - Žilina / vTOM / 1:160

Příspěvek od JanO »

Parádní práce 8-) .
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“