Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Hrabyně / T. Hrebík / 1:160

Odpovědět
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Hrabyně / T. Hrebík / 1:160

Příspěvek od sepecat »

Doma mi řekli, že mám postavit něco většího, aby mi to vydrželo alespoň do konce roku.
Z první pětky modelů od vTOM mi chybí už jenom kostel v Hrabyni, takže jsem sáhnul po něm.
Na šesti a čtvrt stránkách je rozloženo celkem 240 jednotlivých dílků + 2 miniboxová autíčka. Ta stavět nebudu. Jednu celou stránku přitom zabírá terénní díl.
Obrázek Obrázek

Začíná se věží. Ta má poměrně dost plastických dílů. Většinu těch plastických placatých jsem pro zvýraznění ještě jednou podlepil. Trochu mě rozčiluje světle žlutá barva celého modelu, protože na ní svítí jakákoliv drobná nepřesnost. :)
Obrázek Obrázek

Další prací je hlavní loď. Malá trojokna (a u věže dvojokna) jsem rozstříhal a lepil na stěny jednotlivě. Velká plastická okna na bočních stěnách jsou poskládaná ze 3 na sebe naskládaných dílků, které jsou několikrát podlepené, a parapetu. Ten se lepí až jako poslední, když už jsou okna nalepená do stěn. Nejvíc času jsem ale strávil na plastické fasádě, protože na základní díly se vždy nalepí další dva s ozdobnými prvky fasády. První je díl s obloučkovými vlysy, kterých je snad bambilión. Druhý je s podstřešními římsami. Oba dva přitom zesilují podezdívky a svislé "sloupky". Nalepit tyhle kusy úplně přesně na základní stěnu a na sebe, to je nadlidský úkol. :D
Obrázek Obrázek Obrázek

Následovala kompletace stěn a nalepení k terénu. Obojí proběhlo poměrně hladce.
A to je prozatím vše.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) sepecat dne ned 10.1.2021 18:02, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Hrabyně / T. Hrebík / 1

Příspěvek od St. Louis »

Tento kostel mě hodně láká si slepit a jednou na něj určitě dojde. :-)

Budu tedy poctivě nahlížet do tohoto vlákna.
Koukám, že těch obloučků je tam opravdu hodně. A všechny vypadají suprově. Celé to vypadá moc pěkně.
Držím palce, ať se dílo daří i dál. Ahoj.
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Hrabyně / T. Hrebík / 1

Příspěvek od sepecat »

Díky. Všechno k sobě krásně pasuje, je to radost.

Zase jsem trochu postoupil. Mám hotové obě dvě přední přístavby a stěny presbytáře. Z počátečního "továrního komínu" se už stává pěkný macek, který mi zabere poslední volný plac na skříni.

V psaném návodu chybí soklík č. 44 a stříška nad průjezdem (č. 65 a 66). Ale lepí se prakticky v číselném sledu, takže to člověka trkne. Navíc to jsou díly, které se nechají přilepit kdykoliv.
Obrázek Obrázek

Do nového roku vám přeju hodně zdraví, přesné oko a pevnou ruku. A ať je tady na co koukat.
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Hrabyně / T. Hrebík / 1

Příspěvek od sepecat »

Je hotovo, ale nejprve něco k postupu.

Pokračuje se na zadní část kostela, tj. na přístavbě vlevo, zastřešení presbytáře a na průjezd vpravo. U průjezdu mi vyšla krapánek delší římsa 67, a to směrem k hlavní lodi. Delší varianta je ta lepší, protože ustřihnout se to nechá vždycky. :)
U přístavby jsem pokazil poslední schůdek a u průjezdu jeden žlutý soklík, ale modely od vTOM v sobě mají vždycky jednu vychytávku, kterou jsem už párkrát ocenil - opravné plochy. Na drobné opravy anebo na vytvoření nových menších dílků je to fakt výborná věc. Takže i tady na ně došlo. A kdybych to teď nepřiznal, nikdo by nic nepoznal. :D
Obrázek
Obrázek Obrázek

Potom jsem se odchýlil od návodu a zastřešil hlavní loď i věž kostela. Bál jsem se té obrovské plochy, ale sedlo to úplně parádně. Víc k tomu není co napsat.
Přidal jsem i přední opěrné sloupy. V návodné kresbě je u soch na pravé straně dvakrát díl 70b. Ta spodní socha má být 72b. Vlevo je to dobře, stačí se řídit podle ní.
Obrázek Obrázek

Zbývají boky hlavní lodi (4 sloupky a 2 boční vstupy) a křížek.
Upozorním, že na čelní stěně bočních vstupů jsou rysky, které je třeba překreslit na rub. Lepí se podél nich střechy a boční stěny.
Na základním dílu jsou trochu větší vyznačené obdélníčky pro přilepení bočních vstupů. Ale jen na délku vchodu (část šedého obdélníčku by prosvítala v oblasti zapuštěných dveří). Jenže to vůbec nevadí, protože co? Protože opravné plochy. Stačí do těch míst přilepit kousek dlažby, nebo jako v mém případě obrubníček, a zase nikdo nic nepozná. :)
Křížek odspodu: špička párátka přetřená temperou + dřevěný korálek a na něm z vystřihovánky vyďobaný kříž, celé přetřeno lakem na nehty.
A hurá s tím na skříň:
Obrázek Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Hrabyně / T. Hrebík / 1

Příspěvek od JanO »

Dobrá práce 8-) . Opravné plochy u některých modelů opravdu chybí, ne vše lze zaretušovat.
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Hrabyně / T. Hrebík / 1

Příspěvek od Miloš D. »

Gratuluji k dokončení, parádní práce lepiče i autora modelu.
Pěkně nafoceno.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Hrabyně / T. Hrebík / 1

Příspěvek od St. Louis »

Wau. To byl fofr. :-) Krásné. Gratuluji.
mumodeanel
Příspěvky: 213
Registrován: sob 21.1.2012 15:25
Bydliště: Slezsko

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Hrabyně / T. Hrebík / 1

Příspěvek od mumodeanel »

Vždy cítím velkou poctu, když takto vidím slepený nějaký svůj modýlek, o to větší, když je to jeden z mých největších. Děkuji ti i za soupis chybek, modýlku to ještě prospěje O:).
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Hrabyně / T. Hrebík / 1

Příspěvek od sepecat »

Díky za ohlasy. Jsem rád, že se líbí.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“