Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Odpovědět
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od Toptop »

Vždycky, když mám modelářskou krizi nebo bojuju s nějakým problémem na aktuálně stavěném modelu, je nejlepším řešením nějaká stavbička od Ondry Hejla. Jeho modely jsou prostě báječné; ne příliš rozsáhlé, absolutně přesné a nezáludné, konstrukčně promyšlené a na konci člověka čeká moc pěkný modýlek. Takže já tyto modely používám jako terapii na bolavou modelářskou duši. Nedávno jsem tuto léčbu nutně potřeboval a vzešlo z toho toto:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Model se stavěl naprosto pohodově, oproti standardu jsem jen vyřezal sanktusník.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od rybak »

Tý jo, to je nádhera.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

Krásně slepeno .
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od St. Louis »

Moc pěkné. :-)
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od JanO »

Věžička je úžasná :shock: . Jak to děláš, aby se ti po vyřezání nezbortila?
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od Aki »

Krásná, čistá práce, do tohohle kousku budu muset taky jednou říznout. :) Ta věžička je excelentní...

pro JanaO: U těch děravých věžiček je dost důležitý opravdu nespěchat a hlídat si, aby se nožičky při tvarování a osazování nezlomily, pak už je to většinou vidět a díl ztrácí už tak chatrnou pevnost. Ohýbat rohy je potřeba ještě před vyřezáním vzduchu, hrany ladím mezi dvěma kovovýma pravítkama. Postup kolegy by mě ale taky zajímal, třeba má nějakou šikovnější vychytávku. :)
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od Toptop »

Díky všem, jsem rád, že se líbí.
JanO píše:Věžička je úžasná :shock: . Jak to děláš, aby se ti po vyřezání nezbortila?
Aki píše:Krásná, čistá práce, do tohohle kousku budu muset taky jednou říznout. :) Ta věžička je excelentní...

pro JanaO: U těch děravých věžiček je dost důležitý opravdu nespěchat a hlídat si, aby se nožičky při tvarování a osazování nezlomily, pak už je to většinou vidět a díl ztrácí už tak chatrnou pevnost. Ohýbat rohy je potřeba ještě před vyřezáním vzduchu, hrany ladím mezi dvěma kovovýma pravítkama. Postup kolegy by mě ale taky zajímal, třeba má nějakou šikovnější vychytávku. :)
Ani jsem si ho nevšiml, ale Aki mi nejspíš při práci koukal přes rameno :) Postup popsal velmi přesně; rýhování, předtvarování, až pak vyřezání. Před podrobně choulostivou prací obvykle "přezouvám" skalpel na čerstvou čepelku. Finální tvarování dělám rovněž pomocí dvou pravítek, kovové mám jen jedno :lol: Plastové přikládám, kovovým tvaruji.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od Niraj »

Jestli teda dobře rozumím, tak po narýhování k rýze přiložíte jedno pravítko, podle něho ohnete a pak druhým pravítkem dohladíte?
Tudíž žádné žmoulání a ohýbání mezi prsty a tak.
Je to tak?
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od Toptop »

Úplně přesně je to tak, že narýhovaný a vyřezaný díl položím na podložku, podél narýhované hrany přitisknu pravítko a tenké ocelové pravítko (poslouží třeba i příborový nůž) podsunu pod dílek a tímto kovovým pravítkem tvarují do požadovaného úhlu. Žmoulání v prstech v tomto případě nedoporučuji
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od Aki »

Toptop píše:Úplně přesně je to tak, že narýhovaný a vyřezaný díl položím na podložku, podél narýhované hrany přitisknu pravítko a tenké ocelové pravítko (poslouží třeba i příborový nůž) podsunu pod dílek a tímto kovovým pravítkem tvarují do požadovaného úhlu. Žmoulání v prstech v tomto případě nedoporučuji
Dělám to úplně stejně. :) Finální dotvarování potom dělám tak, že rozloženou věžičku stisknu mezi 2 pravítka v místě hrany, kterou pak doladím nehtem.
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od JanO »

Tvarování a vyřezání jsem pochopil :) . Osazování stříšky a na základnu pak asi vyžaduje jemnou práci a moc netlačit.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel sv. Petra Louny / Ondřej Hejl/ 1:150 HOTOVO

Příspěvek od Aki »

Na osazování stříšky mám já vlastní fígl. :) Nakreslím a vytisknu si půdorys věžičky. Často bývá ve vystřihovánce "interiér" sanktusníku nedořešenej, takže tím zároveň spláchnu i jeho "podlahu". Tedy přesně toho, co je mezi nožičkama. Potom podlahu vlepím natupo dolů mezi nožičky, čímž se zafixuje tvar věžičky. A pak už ji jen připlácnu ke zbytku.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“