Berlín. katedrála/Schreiber-Bogen,P.Tabernacki/1:300 HOTOVO

Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Hotové vchody:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Tak som trochu "popojel" - na miesta ozn. na predchádzajúcom obrázku 28,28c a 29,29c som po spracovaní prilepil 2 výstupky, každý s dvomi mohutnejšími stĺpmi, medzi ktorými je vždy umiestnené jedno dvojsošie:

takto vyzerali spracované diely k jednému výstupku (bez sochy, tá v momente fotenia schla pod záťažou :-)):

Obrázek

a takto vyzerá budova po osadení oboch spomínaných výstupkov (fotka vpravo = detail):

Obrázek Obrázek

Nasledovať budú 2 stĺpy, ktoré sa prilepia na miesta ozn. 30a,30c a 31a,31c (na okraje oblúkového vstupu do katedrály), na každom z nich bude na vrchole stáť ďalšia socha - takto vyzerajú - vľavo po spracovaní, vpravo pred spracovaním:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Stĺpy sú hotové a prilepené k budove:

Obrázek Obrázek

A dochádza k zastrešeniu celej katedrály - najprv som vyrezal 2 časti, ktoré po spojení zakryjú celú budovu (do tejto doby boli pekne pod sklom pod záťažou :-)):

Obrázek

a priložené na "sucho":

Obrázek

Takže, vyretušovať okraje a spodok (strecha bude cca 3 mm prečuhovať z každej strany) a s trochou trpezlivosti to snáď zakryjem na prvý pokus....
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:

Příspěvek od stop_r »

Vskutku famózne :)
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Takže, malý progres - obe časti strechy som odspodu natrel (asi 0,5 cm od okraja) retušou príslušnej farby a prilepil k pôdorysu budovy (šlo to celkom v pohode, každú stranu som nechal 24 hod. zaschnúť pod knihami). Následne som z dvoch častí vytvaroval a zlepil kruhový diel, ktorý bude tvoriť korpus spodnej časti kupoly a postupne (kvôli zachovaniu čo najlepšej symetrickosti kruhu) som ho prilepil na strechu. A tu je výsledok:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Kruhový pôdorys kupoly som v hornej časti radšej vystužil kruhom z kartónu aby lepšie držal tvar:

Obrázek

Následne som spracoval 8 výklenkov a po zretušovaní som ich prilepil po obvode korpusu kupoly na vyznačené miesta:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Ďalšou časťou stavby bolo vytvarovanie a zlepenie 2 štítov zo strechami, ktoré som potom prilepil na vyznačené miesta na prednú a zadnú časť strechy katedrály a k obvodu kupoly:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Z kartónu som vyrezal ďalší diel - podstavec pod kupolu, ktorým sa "zastreší" kruhový pôdorys kupoly:

Obrázek

Do stredu sa vlepí stabilizačný valec, vytvorený z tohoto dielu - má za úlohu držať tvar a stabilitu kupoly - ostatne, princíp je jasne vidieť na samom diele, kde je návodná kresba, ako to má vyzerať :-):

Obrázek

Vyrezal som 2 diely, ktoré po zlepení do kruhu a po vytvarovaní do pologule vytvoria zastrešenie kupoly:

Obrázek
Naposledy upravil(a) Majo71 dne pon 7.5.2012 12:09, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Podstavec strechy kupoly priložený "na sucho" (tiež bude po stranách trochu prečuhovať, podobne ako kartónová strecha katedrály):

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Po dlhšej odmlke spôsobenej chorobou manželky a dcérky a pracovnou vyťaženosťou som zase o niečo pokročil.
Oba diely kupoly som spojil do kruhu:

Obrázek "Paper King" :-)))): Obrázek

Do stredu podstavca som prilepil trubičku, ktorá zafixuje horné okraje kupoly:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Následne som vytvaroval kupolu a postupne lepil všetky jej časti ku sebe. Bolo to pomerne obtiažne na správne zachovanie geometrie a tvaru - s výsledkom nie som spokojný, hlavne horná časť sa mi podivne zvlnila, ale našťastie to nie je až také "okaté" :-):

Obrázek

No a potom prišla ďalšia obtiažna časť - prilepenie kupoly ku základni - keďže spodok kupoly nebol ničím zafixovaný, bolo potrebné kmitať, aby lepidlo nezaschlo skôr, ako ju dosadím do správnej polohy. Aj tak sa mi to nakoniec úplne nepodarilo, ale okraje základne, ktoré spod kupoly na jednej strane vyčuhovali som zaretušoval, takže je to celkom v pohode. Uf, som rád, že mám túto časť stavby za sebou.... Navrch prišlo koliečko, ktoré zafixovalo horné časti kupoly a na ktoré sa bude lepiť horná časť s krížom:

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Ďalší progres - spracovaná horná časť kupoly, na ktorú sa prilepí 8 častí (do tvaru hviezdice) tvoriacich základňu pre kríž a následne všetko prilepené na kupolu. Kríž som ale ešte nenalepil - v stavebnici je papierový, ja si chcem vyrobiť vlastný zo špajde (alebo drátku) a korálku. Ale spracujem a prilepím ho až na koniec stavby (ako čerešničku na tortu :-)):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Po obvode kupoly sa nalepili 2 spracované a vytvarované zábradlia, ku ktorým sa prilepí 8 súsoší:

Obrázek Obrázek

Vyrezané a zretušované sošky pripravené k nalepeniu na zábradlie:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

No a hotové zábradlie so súsošiami prilepené (natupo) po celom obvode kupoly:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Berlínska katedrála / Schreiber-Bogen, P.Tabernacki / 1:300

Příspěvek od Majo71 »

Pokračovať sa bude 2 menšími a 2 väčšími vežičkami s kupolami, ktoré budú umiestnené po rohoch okolo hlavnej kupoly. Toto sú diely k 2 menším vežičkám. U 2. a 3. fotky je vidieť, že diel bol z druhej strany opatrený fototextúrou, takže ho nebolo potreba retušovať (vyfarbovať interiér):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A korpus jednej z vežičiek (navrch ešte príde kupola a 4 štíty - tie som dnes ešte nestihol spracovať):

Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“