Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1:160

Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1:160

Příspěvek od St. Louis »

Zdravím všechny.

Před pár týdny jsem začal pracovat na kostelu Nanebevzetí Panny Marie stojícím v Rapotíně z dílny Milana Bartoše.
Moc se mi líbí a už několikrát jsem se do něj chtěl pustil, ale pokáždé jsem jej odložil. Odradil mě vždy, ten velký počet opěráků podél zdí. Postupem času jsem ovšem dospěl k názoru, že když ty opěráky nebudu dělat, tak se je slepit rovně prostě nenaučím. No, a tak je to tady a doufám, že se mi dílo podaří. :-)

Něco málo o předloze modelu:
Na místě nynějšího kostela stál od roku 1524 dřevěný kostelík zasvěcený sv. Jakubovi. S přibývajícícm počtem věřících již malý kostel nestačil a proto byl v roce 1869 zbourán. Na jeho místě byl postaven podstatně větší kostel Nanebevzetí Panny Marie v novogotickém stylu. Jedná se o zděný trojlodní kostel bazilikálního typu ovlivněný alpskou architekturou. Dostaven a vysvěcen byl v roce 1874. A v roce 2006 byl zapsán na seznam kulturních památek.

Obrázek

Stavím víceméně podle návodu.
Nejdříve jsem zpracoval všechny stěny a pak jsem je dal dohromady. :-) Podlepuju 1mm kartonem - vše co jde. :-)
Se vším jsem byl spokojen, než jsem začal pracovat na hlavním vstup. Těšil jsem se, že to konečně nebudou jen samé okna. :-) Asi jsem se těšil moc a trošku mi ta finální kompletace ujela... Mírně. :-)
Samozřejmě spokojenost převládá. Celkem zajímavě se to dává dohromady a baví mě to. :-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Mějte se krásně. U dalšího pokračování ahoj.
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od Toptop »

Rapotín mám doma a moc se mi líbí. Už několikrát jsem se na něj chystal, ale nakonec vždy o prsa zvítězil jiný model. Zatím to vypadá moc dobře. Sleduji a držím palce.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od yvan »

Podle fotek to vypadá, že se ti prohýbají boční stěny uprostřed dovnitř. Pokud je tam prostor, zalep si tam příčnou výztuhu z kartonu, nejlíp do tvaru T nebo I, než tam budeš lepit další prvky. Ušetří to spoustu nervů a hlavně pnutí při schnutí dalších přilepovaných prvků podlepených kartonem. Ale jestli to je optický klam, tak jako bych nic neřekl.

Opěráků se neboj, nařež si pásky 0,5 kartonu, podlep s nima boky opěráků, pak to celé vyřež, přilep natupo sílu zdi (je to jednodušší pro udržení roviny svislé plochy u zdi) a je to. Stříšky přilep až to bude na zdi, abys to mohl kdyžtak přes otvory přitlačit a budou jeden jako druhý ;)
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od St. Louis »

Díky za povzbuzení.

Yvane máš naprostou pravdu a oči jako ostříž. Boční stěny se lehce uprostřed prohýbají dovnitř, trošku více ta s těmi dveřmi. Zpevnit jsem se je chystal, vlastně jsem se chystal zpevnit celý vnitřek výztuhami. Jen jsem hledal správný okamžik (a ten jsem si vymyslel po přilepení střech). Ale to přehodnotím. A dám na tvou zkušenou radu. Díky.
Co se týče opěráků, tak mě vůbec nenapadlo lepit jejich sílu zdí na tupo. Určitě je udělám tebou popsaným způsobem. Veliké díky za tento tip.
A moc jsi mě touto poznámkou potěšil.
BlueShark
Příspěvky: 175
Registrován: stř 2.12.2015 8:52

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od BlueShark »

Máš to krásný, sice jsem si nevšiml toho defektu co píše yvan, ani nerozumím moc co píše a četl jsem to xkrát, ale ok :D
Schimanski
Příspěvky: 16
Registrován: stř 9.5.2018 14:25

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od Schimanski »

Zdravím, to mě těší, že jsi se pustil do tohoto kousku. Já ho začal stavět na jaře a nyní jsem se po tom parném létě k němu vrátil. Jo zima je lepení zaslíbená... Zrovna pracuji na věži a trochu bojuji s těmi sloupky. Je to krásný kostel a opěrných zdí se neboj, je jich sice dost, ale model je o to pohlednější. Tak držím palce, ať se daří.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od yvan »

To mě naučila galerie v Hodoníně, tam jsou okna v přízemí hned u chodníku a vlní se to i s podlepem. Ale jinak to tam nejde.

Aby ses dostal ke střeše, tak ty výztuhy nemusí být samozřejmě po celé ploše, spíš tam dej dvě menší. Pracnost/výkon by byly nejlepší asi ve tvaru C. Klidně to může mít 2 cm každá plocha, to úplně stačí. Mezi nima se pak dostaneš ke středu i ke krajům střech, nebo naopak k terénu. A když je dáš výškově do středu, tak pak k nim můžeš přilepit i menší výztuhy, které chytnou ty horní zdi prostřední lodi a nebude se ti hýbat střed oproti vnějšku.

Model nemám ani jsem ho nelepil, tak je otázka jestli nebude potřeba přizpůsobit trochu postup podle toho, jestli se počítá nejdřív s přilepením střech, nebo s přilepením terénu. Já bych preferoval jako první terén, ale konstrukčně to neznám. Taky záleží, jestli budeš terén upravovat a zasypávat a jestli tím pádem záleží na spoji s terénem víc, než na spoji se střechou, protože kdybys nechal terén kreslený, tak po obvodu baráku bude každá chybka vidět, zatímco pod přesahy střechy se spíš schová.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od St. Louis »

Schimanski, tak to už pomalu finišuješ, když už jsi u věže. Ty sloupky vypadají, že budou vyžadovat zvýšenou trpělivost. Tak držím palce a díky.

Yvane díky za rady. Vážim si toho.
Právě nad otázkou přehodnocení dalších kroků stavby jsem přemýšlel a nechal jsem to v hlavě krátce uležet do rána. :-) A dospěl jsem k podobnému závěru. :-) :-)
Konstrukčně - těžko říct, tolik toho postaveno nemám, abych to dokázal posoudit. :-D Návod je ve zkratce odkrokován takto: stěny - střechy - terény - opěráky - věž. Pro mé srovnání jsem si před zahájením našel na starém fóru (lépe řečeno jen v galerii) stavbu Zdeňka Krčmáře, který střechy osazoval až po opěrácích s terénem. Takže to jde. :-)
Má "současná" vize počítá s osazením trochy zeleně až za hranicemi vystřihovánky. Stěny se zemí tedy budu spojovat s dílky terénu. A tudíž mé následující kroky budou patrně mířit od země k výšinám. ;-)

Děkuji všem za zájem, to mě opravdu mile překvapilo.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od St. Louis »

Po nápovědě :-) jsem pokračoval zpevněním a "narovnáním" stěn kostela. Po té jsem dlažbu přilepil ke stěnám a následovaly opěráky. Ty jsem dal dohromady postupem, který popisoval Yvan. Ještě jednou díky za tento tip. Myslím, že se opěráky povedly. :-) Docela mě i bavily. A kdyby jich bylo o polovinu míň, tak by mě bavily ještě víc. :-D

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Teď hurá na střechy! Ahoj.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od Daniel »

Zatím to je hodně koukatelné, tak at ti to pokrývači nepokazí :)
Motyka
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od Motyka »

Parádní práce ;) ;)
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od yvan »

No vida, jeden jako druhý a nemusíš se retušovat s ohybama u chlopní. Win-win :)
Schimanski
Příspěvky: 16
Registrován: stř 9.5.2018 14:25

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od Schimanski »

Krása, nechám se inspirovat a příště zkusím opěráky lepit tímto způsobem. V šuplíku mám kostelů na tři životy.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od St. Louis »

Yvane díky a výraz "Win-win" jsem zaznamenal prvně. (Musel jsem si najít, co to znamená. :-) ) ...Pěkné. :-)

Schimanski, pokud to bude jen trochu možné, tak je takto budu lepit už pokaždé. ;-)

Díky všem. Doufám, že nadále vše poběží jak má. (Jako bych se neznal. :-D ) Ahoj.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Rapotín / M. Bartoš / 1

Příspěvek od St. Louis »

A mám zastřešeno. Žádná velká sranda to nebyla. :-) Kdy já těm střechám příjdu na kloub, na to jsem zvědav. :-)

Celkem to šlo až na tu velkou střechu uprostřed. Ta mi dala, na straně věže, trošku víc zabrat. Foťák bývá, k mému přetahování se o vůli papíru, dost milosrdný. :-) Hlavně, že je to pod střechou,... můžu si odfouknout. :-)

Obrázek Obrázek Obrázek

No a pak už zbývaly jen ty menší stříšky. To jsem netušil, že mě čeká moment zděšení. Při finální retuši jsem si trošku máznul štětcem přes stříšku nad zadním vchodem. :-( A pak jsem to furt opravoval... :roll: a opravoval... :roll: a opravoval... :roll: až jsem to totálně podělal. (Můj klasický případ - ne abych to nechal na ráno... :-( prostě hned to musím spravit. :? Ach jo.) Nakonec jsem "-to- hodil" do bedny, dva dny na to nesáhl a přemýšlel, jak to "co nejelegantněji" vyřešit. Sken jsem neměl, jen první fotku těchto příspěvků, na které je náhled na listy vystřihovánky a je tam vidět i kus této střechy. Z toho jsem vycházel a delší dobu ladil v pc barvy, abych kus poškozené střechy vytiskl. Výsledek není žádná hitaráda, ale vypadá to líp. :-)

Obrázek Obrázek

Povětšinou se vždy snažím všemožné rizika poškození eliminovat, ale tady se mi to nějak nedaří. Snad to brzy přejde, protože tolik "mých blbostí", které jsem stihl spáchat s tímto modelem, to se mi doposud ještě nestalo. Připadám si, jako bych pořád něco maskoval. :-( :-)
Jen tak mě to nezlomí. :-D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Mějte se. Ahoj. :-)
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“