Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Odpovědět
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

Po kostelíku v Krpech mi padl do oka soubor vystřihovacích pohlednic s modely kapliček a zvoniček.
Papír je sice na můj vkus trošku tlustší, ale pracovat se s tím nechá pořád slušně. ;)
Z balíčku jsem odebral Mariánský sloup v Kyjově; neoslovil mě. Zbývá tedy 12 stavbiček.

Zatím mám hotové 2 kousky, a sice:

Horní Stakory - zvonice (vlevo) a Pohorsko - kaple sv. Prokopa (vpravo)

Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

Další do sbírky mi přibyla dřevěná zvonice z Jamartic u Rýmařova.
Dát dohromady těch pár dílků byla pohodička. Kvůli tloušťce papíru bylo trochu složitější jenom schodiště.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) sepecat dne pon 23.12.2019 20:11, celkem upraveno 1 x.
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

Těsně před Štědrým dnem jsem dokončil další kousek z první série, a sice zvonici z Kryštofova Údolí.
Na pohlednici se tísnilo ca 35 jednotlivých dílků + návodná kresba.
Ač v téhle sadě nepatří k nejlehčím, stavěla se skoro sama (tak jo, trochu jsem ji pomoct musel 8-) ).

Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

Využil jsem toho, že jsem měl namíchané odstíny temperek, které se celkem hodily k jedné z pohlednic, a sice ke zvonici u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Církvicích, což je jediná hrázděná zvonice u nás.
Na pohledu celkem 19 jednotlivých dílků, takže za chvilku bylo hotovo. Jedinou úpravou je vyřezání vzduchu u věžičky.

Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

Po kapli v Beluši jsem střihl do Šolcova domu, ale neudržel jsem u toho nervy na uzdě a uspíšil domku odchod do papírového nebe.
Následně jsem si pro zlepšení nálady vybral další kapličkou z první série pohlednic.
Tentokrát se jedná o kapličku se zvonicí z obce Louka v hodonínském okrese, která byla postavena na počátku 18. století a jsou na ní ručně malované slovácké ornamenty.

Stavba o 13 dílech je ideální na 1-2 večery. Všechno pasuje, výsledek pěkný, trochu připomínající hříbeček.

Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

Po delší době opět jedna z první série pohlednic - Zvonice Církve československé husitské ve Mšeně.
Předloha ve mně vyvolává pocit, že se spíš než o zvonici jedná o trafostanici. :-) Dokončena byla v roce 1925.
Stavba má celkem 26 dílů a šla pěkně od ruky. Pro větší plastičnost jsem podlepil okraje stěn, vstupní portál a podlahu horního patra. Střecha je lepená natupo.


Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

Předem se omlouvám, že další příspěvek se netýká Zelené brány. I když ji mám už rozloženou a barvy namíchané, říznu do ní až po dovolené. Do odjezdu jsem chtěl splácat ještě nějakou jednohubku, u které nebudu mít strach, že mi zůstane nedokončená ležet na stole. To se i povedlo, a když to klapne úplně, přidám sem do konce týdne ještě jednu kapličku. :-)

Dnes tedy kaplička sv. Václava v Klech.
Na pohlednici je celkem 33 dílků. Pro lepší vzhled jsem většinu chlopní ufiknul a ozdobné prvky opět podlepil čtvrtkou.

Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

Přidávám druhý modýlek z aktuálního týdne.
Je jím kaplička sv. Václava v Bezděčíně.
Teda na to, že má jenom 24 dílků, povedlo se mi u ní nasekat dost výrazných chyb: natrhnutí čela přístavby a špatné usazení s následným odřezáním.
Holt není každý den posvícení. :-)

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Aki »

Kaplička s garáží :) Povedlo se ti to opravit parádně, není nic poznat. :) Mám tyhle Ondrovy prďolky rád. Když si člověk potřebuje udělat rychle radost dokončeným modelem, je to jasná volba. (Protože většinu jednohubek od Toma Hrebíka a Vrša už mám slepenou) :)
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Drahelčicích je slovy mé paní "dalším dokončeným patníkem". :D
19 jednotlivých dílků složeno raz dva. Navíc jsem vyřezal vzduch ve zvonici. Spodní soklík kolem dokola mi nějak nedával na délku, takže abych to měl okolo dveří bez bílé plochy, pomohl jsem si jeho rozřezáním v zadní části.

Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

V rychlém sledu sem dávám další hotovku, tentokrát kapli Čtrnácti svatých pomocníků v Chrudimi.
Na pohlednici je 20 dílků, a slepeno opět bez nějakých komplikací. Jako drobnou úpravu jsem zase prořezal vzduch ve zvonici.

Jelikož jsem se hned na začátku zbavil mariánského sloupu, zbývá mi slepit z první sady už jenom jednu (zřejmě nejpracnější) kapličku.


Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice I. / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

Posledním kouskem je kaple sv. Anny v Rokytnici v Orlických horách. Jedna ze dvou kapliček první série, u kterých jsem byl (ještě Bezděčín).
Nakonec to zas tak strašný nebylo, i když se na tuhle pohlednici nahustilo neuvěřitelných 45 dílů.
Na rozdíl od předchozích staveb jsem si tady vůbec netroufl vyřezat vzduch ve zvonici, protože ve spodní části není žádná opora, která by podržela sloupky stejně daleko od sebe.

Obrázek Obrázek

A ještě všech 12 ks pohromadě:
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“