Katedrála Panny Marie v Cáchách / cca 1:400 -HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Katedrála Panny Marie v Cáchách / cca 1:400 -HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

Ahoj,
dovolím si ukázat stavbu, která tu jistě nebyla. Kaple v Cáchách je jistě jednou z nejpůsobivějších staveb evropské středověké architektury a jako taková si model zaslouží. Už roku 814 v ní byl pohřben její zakladatel, Karel Veliký.

Tento model mi věnoval náš farář Jiří Gruber (brněnský evangelický Halík s širokým rozhledem a značnou silou slova i mnoha dalšími schopnostmi) se slovy, že si to koupil před 30ti lety na místě a už to asi neslepí, tak ať si to nechám (vystavuju každoročně v brněnském Červeném kostele své modely kostelů v rámci Muzejní noci a Noci kostelů, kterých se „Červeňák“ účastní). Bylo mi jasné, že to musím obratem věnovat jako dárek, doma to není kam dávat :)

Základní bod byl původních 8 plachet A3 nascanovat a zmenšit na poloviny na 4 formáty A4. Jde totiž stařičký ručně kreslený model bez jakýchkoliv detailů, který by se v obřích rozměrech blbě lepil i blbě vypadal. Jeho jedinou devízou je vlastně členitost předlohy a snad modelářská neokoukanost.

Lepení jednotlivostí šlo rychle, kámen úrazu nastal, při sestavování do celku, především vlepení kupole do předrománského oktogonu, ale i následné sestavování dalších částí. Tady se projevila totální konstrukční nepřesnost modelu, myslel jsem, že kopuli, jejíž stěny vyšly v přesně opačném sklonu než aby zapadly správně mezi vikýře, vůbec neznásilním do jednoho celku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Martin Č. dne úte 10.10.2017 10:26, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Katedrála Panny Marie v Cáchách / cca 1:400

Příspěvek od Martin Č. »

No, nakonec jsem to za použití hrubé síly nějak zvládl a díky zmíněné členitosti není výsledný celkový dojem modelu až tak špatný. Věřím, že co dárek se to líbit bude, oko modeláře by ale zaplakalo. Zlatý Richard Vyškovský, o dokonalé přesnosti současných, v počítači tvořících autorů ani nemluvě.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
MIO
Příspěvky: 270
Registrován: čtv 15.3.2012 19:51
Bydliště: Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Katedrála Panny Marie v Cáchách / cca 1:400 -HOTOVO

Příspěvek od MIO »

Mne sa to páči, dobre si sa stým popasoval 8-) Hlavne je to neokukaná predloha a to zmenšenie tomu pomohlo ;)
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: Katedrála Panny Marie v Cáchách / cca 1:400 -HOTOVO

Příspěvek od Konopka »

Tento model se dal v 90. letech koupit v Katedrálním muzeu, které je v těsné blízkosti katedrály. Asi před deseti lety jsem si ho postavil a nyní je v původní velikosti vystaven v mé expozici architektury v 1. patře MPM. Musím konstatovat, že model si zaslouží označení "nejhorší německý model". Nejen že nepasují jednotlivé části, ale také grafika je doslova příšerná. Kolega modelář tady vůbec nezmiňuje tu příšernost, že západní fasáda severní přístavby u hlavní věže vůbec nemá graficky zpracovanou jednu stěnu, která je převážně bílá!!! Je to dobře vidět na druhé velké fotografii (ta vpravo nahoře). S tím jsem se u žádného jiného zahraničního modelu (a že mám těch zahraničních modelů skoro 400) nikdy nesetkal. To bych si také dovolil panu kolegovi vytknout, že si nezkopíroval severní stranu a nepoužil ji na zaretušování téhle zrůdnosti. Ta ponechaná bílá stěna zcela znehodnocuje celé dílo. Kromě velkých problémů se střechou oktogonu byl také problém se střechou nižšího ochozu, s Uherskou kaplí, s "napasováním" chóru k oktogonu, s připojením spojovacího mostku mezi oktogonem a hlavní věží. No zkrátka tento model je opravdu jedinečnou ukázkou toho, jak se může stát, že někdo vydá naprosto příšerný model a měl by sloužit jako odstrašující příklad. Na druhé straně každý modelář, který tento model postaví, si zaslouží mimořádné ocenění, protože každý "normální" člověk by takový zmetek vyhodil nejpozději v polovině práce.
Mirek Konopka
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“