kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek.
Rád bych vám představil společný projekt mojí maličkosti s kamarádem Tomášem "Zaptym". Jde o model barokního kostela Nejsvětější Trojice v Jezné.
Nejdříve trochu historie:
Barokní kostel Nejsvětější Trojice se nachází v malé vesničce (Staré) Jezné v okrese Plzeň-sever. Vystavěn byl na místě původní gotické stavby, zasvěcené sv. Václavu a sv. Trojici, mezi lety 1766-1773. Architektem kostela byl Ondřej Rohuš, přeštický stavitel ve službách kladrubského kláštera. Jeho donátory kladrubský opat Amand Strér a majitel zdejšího panství Josef Václav ze Schirndingu.
Jde o jednolodní barokní stavbu s věží na jedná a kaplí na druhé straně. Kněžiště je půlkruhově zaklenuto, loď je plochostropá. Oratoře po stranách závěru jsou přístupné šnekovými schodišti. V přízemí věže, která je původní gotická, v baroku zvýšená a nově zastřešná, je sakristie. Uvnitř na stropě lodi a závěru se nachází fresky z pol. 19. století. Jsou zde také dochovány renesanční náhrobky pánů Úlických z Plešnic a zvenčí na západní straně věže, krásný kamenný heraldický vlis, datovaný rokem 1606.
Narozdíl od interiéru je fasáda v žalostném stavu a potřebovala by nákladnou rekonstrukci...........
A proto jsem se rozhodl vytvořit model v takovémto dezolátním stavu.
Obrázek Obrázek

A teď k modelu:
Už nějaký čas ve mě uzrávala myšlenka, pokusit se vytvořit tento model. Bylo mi líto kostela, který znám velice dobře, že ač se jedná o krásnou stavbu, je v tak žalostném stavu a neprávem opomíjený. Pokusil jsem se jej nejdřív zhotovit sám, ale narazil jsem na pro mě nepřekonatelný problém....... barokní střechu na věži. Na to už moje ruční tvorba a znalosti nestačily. Odvážil jsem se tedy nesměle zeptat kamaráda, zda by pro mě nevytvořil tuto střechu. A nakonec nezůstalo jen u střechy. Proto ještě jednou VELIKÝ DÍK Tomáši "Zaptymu" za zkonstruování bílého modelu. ;)
Tento model jsem po dohodě s ním nakonec slepil jen jako bílou čistostavbu, kde jsem vyzkoušel, zda vše sedí. A sedělo stoprocentně.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Po sestavení jsem mu odeslal pár technických připomínek, proběhlo pár drobných úprav v konstrukci a model se takto upravený vrátil ke mě. No a mě teď čeká ruční tvorba................................Kreslení detailů, malování textur atd., snad se zadaří :-)
A pokud vše dobře klapne, tak neskončí naše nadějná spolupráce jen tímto modelem................
Tož držte nám palce a zatím zdárek.
Jenda B.
Uživatelský avatar
MIO
Příspěvky: 270
Registrován: čtv 15.3.2012 19:51
Bydliště: Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od MIO »

NÁDHERA :shock:
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od PeGo »

Tak tie okná ma dostali. :o Nemôžem sa na ne vynadívať. Inak tie oblé rohy sú s tou vežou fantastické. Keďže biela verzia je po konštrukčnej stránke super už len doladiť textúry a detaily a vytvoríte nádherný model, len to neponáhľať. Držím palce ozaj super.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od Carvrer »

Krásná předloha i model. Sleduju se zatajeným dechem :-)
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od JanO »

Řeklo by se obyčejný kostel. A jak se dá pěkně zviditelnit 8-) .
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od Daniel »

Krásná práce ! :o I když se mi to líbí už tahle v bílé jako pracovní model, na to barevné (ručně malované) provedení se moc těším. Tak at se daří ;)
Uživatelský avatar
zapty
Příspěvky: 179
Registrován: úte 21.2.2012 21:22
Bydliště: Miličín

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od zapty »

Tak i já sem něco vložím, pár pracovních rendrů když už vše bylo hotovo :D
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
pár věcí se na modelu ještě změnilo ale doufám, že tento projekt s Honzou dotáhneme do konce a pak se snad pustíme do další spolupráce, protože s Honzo spolupráce stojí za to ;)
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od bigpetr »

Subjekt i zpracování výborný :)
Uživatelský avatar
bh69
Příspěvky: 68
Registrován: sob 4.2.2012 7:48
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od bh69 »

Skvela prace ! To je delany na zaklade vykresu nebo jen podle fotek ? (to je nejvetsi problem, dalo by se udelat leccos, existuje spousta pekne architektury, ale kde sehnat podklady ?)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím, půdorys byl daný, jen se převedl do měřítka. A vyškové poměry byly víceméně odměřeny podle jistých základních rozměrů, které jsem si na místě zjistil. Jinak mám kompletní vlastní fotodokumentaci, jelikož se kostel nachází nedaleko :-)
Uživatelský avatar
bh69
Příspěvky: 68
Registrován: sob 4.2.2012 7:48
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od bh69 »

Jasně, taky to mám kousek :) Když vam to tak pěkně jde, co třeba kostel ve Vejprnicích s pěknou farou a dřevěným krytým mostem ?
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: kostel Nejsvětější Trojice / Zapty,Jenda B. / 1:150

Příspěvek od Gerry »

bh69 píše:Jasně, taky to mám kousek :) Když vam to tak pěkně jde, co třeba kostel ve Vejprnicích s pěknou farou a dřevěným krytým mostem ?
Tak za ten bych loboval taky :-)
Případně můj kdysi "domácí" kostel sv. Petra a Pavla v Jesenici, včetně hřbitovní zdi s vestavěnými náhrobky a sochami z dílny M.B.Brauna a barokní farou.
Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“