Katedrála Peterborough / Rupert Cordeux /1:240 - HOTOVO

Odpovědět
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Katedrála Peterborough / Rupert Cordeux /1:240 - HOTOVO

Příspěvek od Carvrer »

Z Velké Británie mi nedávno dorazil pěkný balíček od kolegy modeláře s několika jeho vlastnoručními modely. Jelikož se mi jeho tvorba velmi líbí, rozhodl jsem se do jednoho z nich hned střihnout. Vybral jsem si katedrálu v Peterborough.

Něco k historii:
Katedrála v Peterborough je zasvěcena sv. Petru, sv. Pavlovi a sv. Ondřejovi. Je sídlem biskupství. Jedná se o velmi pěkný příklad normanské ostrovní architektury. Postavena byla v letech 1118 - 1237 a díky minimu pozdějších přestaveb a úprav si dodnes dochovala svůj téměř původní vzhled. Jedinečným příkladem rané anglické gotiky je západní portál katedrály, který nemá u jiných britských katedrál obdobu.

Obrázek

Obrázek

Model samotný se skládá z několika silnějších listů velikosti A3 okrové barvy. Model je v podstatě černobílý, což však nevadí, jelikož i stavba samotná je ze stejného druhu kamene. U některých dílů, jako třeba střechy pak autor doporučuje lehce přibarvit suchým pastelem. Velmi sympatická je kompletně ruční práce. Rupert Cordeux se rovněž živý jako malíř a na modelu je umělecká ruka hodně znát. Žádná dvě okna nejsou úplně shodná, ale to dává modelu zajímavý půvab. Návod je obrázkový a postupuje se po jednotlivých krocích. Vše je perfektně očíslované, lomy a průstřihy naznačené přímo na modelu. Držte mi palce. :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Carvrer dne čtv 13.6.2019 18:23, celkem upraveno 1 x.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Katedrála Peterborough / Rupert Cordeux /1:240

Příspěvek od Carvrer »

První postup.

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Katedrála Peterborough / Rupert Cordeux /1:240

Příspěvek od Carvrer »

Závěr katedrály v hrubé stavbě hotový.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: Katedrála Peterborough / Rupert Cordeux /1:240

Příspěvek od Konopka »

Tu kolekci anglických katedrál mám také, akorát jsem se ještě nedostal k tomu, abych se do něčeho pustil. Viděl jsem ale model katedrály v Canterbury loni v Lipsku na veletrhu Model-Hobby a moc se mi líbil. Budu se zájmem sledovat informace o "výstavbě" a zejména případných potížích, ale myslím si, že jich asi moc nebude. Na německém fóru Ruperta dost chválí a tam jsou experti, kteří mají postavenu většinu jeho katedrál. Přeji zdárné pokračování.
M. Konopka
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Katedrála Peterborough / Rupert Cordeux /1:240

Příspěvek od Carvrer »

Další část hotova. Hlavní loď se základem západního průčelí.

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Katedrála Peterborough / Rupert Cordeux /1:240

Příspěvek od Carvrer »

Trochu oživím tohle vlákno. Katedrála už je slepená do jednoho celku a přilepená k vyrobené podložce. Teď ji začnu zdobit věžičkami, podpěrnými pylíři a další drobotinou.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Katedrála Peterborough / Rupert Cordeux /1:240

Příspěvek od Carvrer »

Po delší pauze hlásím dokončení tohoto modelu. Oblepit stavbu všemi věžičkami, sloupky a ozdobami fasády byl náročný úkol, především díky vysoké gramáži papíru, ale snad jsem se s tím popasoval dobře. Teď se vrhnu na úpravu podložky, ať má model i důstojné okolí.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
maggi
Příspěvky: 152
Registrován: stř 4.9.2013 18:37
Bydliště: Hořice

Re: Katedrála Peterborough / Rupert Cordeux /1:240

Příspěvek od maggi »

Krásná práce. Líbí se mi to.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Katedrála Peterborough / Rupert Cordeux /1:240 - HOTOVO

Příspěvek od Carvrer »

Tak, a je hotovo. Při zpracování okolí jsem se snažil co nejvíce přiblížit realitě, podle google maps.
I přes drobné konstrukční nedostatky a silný papír mám z hotového modelu radost a dobře se na něj kouká. :-)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“