Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:165

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:165

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Již delší dobu jsem měl rozdělaný model kostela P.Marie Pomocné ze Železné Rudy. Bohužel poslední dobou nemám tu správnou jiskru, k focení průběhu stavby.

Model nakreslil Milan Bartoš a vydalo jej Dukase v měřítku 1:165. Během stavby jsem nepotkal místa, která by k sobě nepasovala. Vetší pozornost si zaslouží tvarování a lepení cibulek hlavní střechy a zvoničky. Přesná práce při tvarování se Vám odmění výsledným vzhledem modelu - je to charakteristický rys celého modelu, ale i reálné stavby.

Model jsem si postavil s papírovým terénem, který jsem ale po uvážení odtrhal a nahradil polystyrenovým. Jelikož jsem ale doma neměl modelovací hmotu, kterou jsem si objednal v jednom nejmenovaném E-shopu a 2 měsíce marně čekal na jejich reakci, zda bude má objednávka vyřízená. Po stornování jsem si potřeby objednal na jiném nejmenovaném E-shopu, kde ihned druhý den reagovali a pomocí e-mailů jsme si dohodli další detaily obchodu ( pro zájemce sdělím kontakt v SZ).

Jednoho svého kamaráda modeláře jsem poprosil o vyrobení doplňků k modelu na 3D tiskárně. I pro něj to byla výzva a hvězdy na hroty cibulek mi vyrobil. Na to jaká to byla titěrná práce, si myslím, že vše dopadlo ke koukatelnému výsledku.

Objednané modelářské potřeby mi byly doručeny a já se mohl s vervou pustit k dokončení modelu. Na předem připravený a upravený terén z polystyrénu jsem si nanesl rozmíchanou modelářskou hmotu. Tu jsem nechal jeden den zaschnout. Povrch jsem ponatíral rozředěnou vodovkou hnědé a černé barvy (odstín zhruba zeminy). K dotvoření vzhledu hliněných chodníků jsem použil směs různých typů hlíny (polní hlína opadaná z brambor, šedá hlína zakoupená od Chorvatů na akci v Mošoni). Na trávník rozdrcený molitan (nejjemnější jak jen může být, smíchaný s hlínou z brambor). Tyto posypy jsem aplikoval na povrch terénu pomocí cukřenky na moučkový cukr. Plochu jsem natíral zředěným herkulesem. Pro oživení okolí kostela jsem použil zakoupených keříků různých velikostí. K dotvoření reálnějšího vzhledu jsem pořídil modelový smrček velikosti 70mm.

Po dotvoření celého terénu jsem oblepil hrany 1mm tlustou balsou, kterou jsem natřel vodou ředitelným lakem, do kterého jsem zamíchal trošku hnědé a černé tempery. Takže vítězoslavně mohu křičet, že je model hotov.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Petr Velecký
Příspěvky: 151
Registrován: sob 24.3.2012 23:15
Bydliště: Bocanovice

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Petr Velecký »

Krásná práce jako vždy, jak kostel samotný tak i okolní terén.
Radost pohledět. Díky za to...
Nech se daří i nadále.
Petr
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od kaktusak »

Parádní stavba , parádní report .

P.s. A pak , že nerostou :)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Vojta Č. »

Luxusní provedení. A tahle idylická krajinka je o moc lepší, než jak je ten kostel ve skutečnosti zapasovanej mezi dvě silnice...
3D tisklé hvězdičky vypadají moc pěkně - předpokládám, že 3D model vytvářel ten "tiskař" podle tvých podkladů nebo ty osobně?
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Pro 3D tisk jsem dodal nákresy, jak hvězdy mají vypadat velikostně. Tiskař si to jen překreslil do 3D podoby a potom zkoušel a zkoušel, co z toho vyleze. Obě hvězdy jsou slepené ze dvou půlek.
BlueShark
Příspěvky: 175
Registrován: stř 2.12.2015 8:52

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od BlueShark »

Zdendo to je paráda!!! Pro mě jasná 1 ze všeho co jsem tu za poslední měsíce viděl :)
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Daniel »

Tak to je tedy velká P A R Á D A ! ! ! :o A jak si pamatuji z tvých Milotic, v reálu to bude ještě hezčí než na fotkách ;) .

Měl bych dotaz k těm doplňkům vyrobeným na 3D tiskárně. Jak moc je to finančně náročné? Dá se očekávat, že by se takhle vyrobené doplňky mohly objevovat častěji, podobně jako se v papírovém modelářství uchytily laserem řezané díly? :roll:
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Jenda B. »

Gratuluji, nádherně čistá stavba. A ten terén tomu navíc dodává šmrnc. Připomíná mi to dobové fotky z konce 19. stol.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Aki »

parádní práce, jako obvykle :) 3d tiskárna byl dobrej nápad, nevypadá to vůbec špatně :) přidávám se s dotazem k Danielovi - dalo by se to sehnat i pro nás, obyčejný smrtelníky? pčípadně za kolik :) výroba křížků a podobných blbinek je něco, co mě ale vůbec nebaví :)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Jestli se někdy mezi modeláře dostanou produkty z 3D tiskárny? Tak to je nejspíš ve hvězdách. Tohle byla zkouška, zda to tiskárna zvládne. Zbylo mi pár kousků, které je nutno ještě dodělat - slepit obě půlky k sobě, namočit na pár sekund do acetonu, pro slití plochy, přebrousit a nastříkat. Možná že bych dal dohromady tak tři - čtyři sady. Radek co mi hvězdy tiskl, tak studuje, pracuje, má své aktivity a byl jsem rád, že si udělal čas i na mě.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Aki »

group: musíš zase brát v potaz, kolik lidí by si to asi koupilo... 10? 20? na to by se nějaká forma asi nevyplatila.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Vojta Č. »

group b píše:... Jestli má TEO dejme tomu 6 půlek...
Já myslím, že TEO má půlek jako každej normální smrtelník. Možná ruku má nějakou navíc, ale když jsem ho viděl naposled, tak je schovával :D
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Tapan »

Vojto, jestli on spíš nemyslel 6 půlek jako 3 pr... :-)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kostel P. Marie Pomocné Železná / Dukase / M.Bartoš / 1:

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Dobrá zpráva pro zájemce o hvězdičky vyrobené na 3D tiskárně.
Modelář, který je vyrobil pro mou potřebu, je ochoten je udělat i Vám co si budete chtít tento model vylepšit. Jen je to podmíněno dostatkem času, který bude mít až v období letních prázdnin.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“