Vystřihovací pohlednice / Ondřej Hejl / 1:150

JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Vystřihovací pohlednice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od JanO »

Cíl je v dohledu :) . Je tu tedy Bezděčín jako součást Mladé Boleslavi, v knize o Umělecké památky Čech se píše o empírové zvoničce z roku 1817, což ale nesedí s letopočtem na zadní stěně (1904):
Obrázek

Ten přístavek je garáž?

Předposlední je Pohorsko, na netu jsem našel kapli Sv. Prokopa, vysvěcenou v roce 2001:
Obrázek

Nakonec Mariánský sloup v Kyjově, zřejmě v trochu větším měřítku. V Uměleckých památkách Moravy je zmiňována jeho oprava v roce 1822.
Obrázek

A teď mě čeká druhá sada :idea: .
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Vystřihovací pohlednice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od JanO »

Druhá sada

Druhou řadu vystřihovacích pohlednic budu lepit podle abecedy. První je tedy Horní Sedlo u Hrádku nad Nisou, podle Wikipedie se jedná o barokní kapličku Nejsvětější Trojice a Svaté rodiny zřejmě z roku 1739. Sdružení pro obnovu drobných sakrálních památek se zasloužilo o to, že v letech 2003-6 byla kaplička opravena.

Obrázek

Stříška 15 se mi docela povedla, ale zase jsem zkazil římsu 11. Navázání na zaoblení je třeba dělat pečlivěji.
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Vystřihovací pohlednice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od JanO »

Další pohlednice byla s jednoduchým názvem Sázava. Podle knihy Umělecké památky Čech se ze čtyř podařilo vytipovat dvě s jehlancovitou stříškou. A podle map nakonec najít odpovídající kapličku v Sázavě okres Ždár nad Sázavou, která je z doby kolem roku 1800.
Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Vystřihovací pohlednice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od JanO »

Následuje Staňkov. Nad městem v kraji Plzeňském, okrese Domažlickém, se vypíná kopec Mastník a na něm kaplička Panny Marie Lurdské, postavená v roce 1898.
Obrázek

K lepení úzkých okýnek jsem použil postup, co tu kdysi představil Aki:
Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Vystřihovací pohlednice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od JanO »

Došlo na Štěchov, západním směrem od obce Lysice . Našel jsem jen zmínku o kapli Sv. Jana Nepomuckého, bez bližších údajů.
Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Vystřihovací pohlednice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od JanO »

V Třebohosticích, které jsou součástí městyse Škvorec, byla v roce 1841 postavena malá zvonička - předloha další poheldnice:
Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Vystřihovací pohlednice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od JanO »

Jsou na řadě Voděrádky jako součást Říčan, s kapličkou Sv. Jana Nepomuckého, s letopočtem 1923 nad vchodem:
Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Vystřihovací pohlednice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od sepecat »

To se mi ulevilo. :)
Už jsem si myslel, že jsi na prezentaci kapliček zanevřel, když tu nikdo nereaguje. Ale naštěstí jsem se mýlil.
Byla by to škoda, máš to dobře slepený seriál.
Rád se podívám na další díl. ;)
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Vystřihovací pohlednice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od JanO »

A jsem na konci abecedy :arrow:
Kaplička ve vsi Zájezdec, jedné z nejmenších obcí na Chrudimsku:
Obrázek

Kaple Sv. Anny ze Žacléře, místní části Prkenný Důl. Podle informací na stránkách města byla vystavěna v roce 1843 a vroce 1969 po opravě znovu vysvěcena:
Obrázek

Ta střecha má opravdu "zábavný" tvar, už jsem si myslel, že to nedám. Díly střechy jsem si postupně nalepil na římsu 8 a postupně spojoval - nejprve díly 9+10 a poté dolní část z dílů 6+7. Mám to sice šišatý, ale zdálky (hodně velké) to nevypadá zle.

Ve druhé sadě jsou ještě Osvětimany. ale ty měřítkově vybočují. Takže je to vše, někdy v budoucnu se snad pustím do třetí sady 8-) .
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“